مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

حشرات

/haSarAt/

معنی حشرات در لغت نامه دهخدا

حشرات. [ ح َ ش َ ] (ع اِ) ج ِ حَشرَة. جنبندگان خرد. احناش.حشار. جانوران خزنده و گزنده یا جانور ریزه ٔ زمینی.جانوران ریزه و جانوران که در زمین سوراخ کرده خانه سازند، لهذا بسوی زمین اضافت کرده حشرات الارض گویند مثل مار و موش و غیره. (از غیاث اللغات ) : در خزائن ملوک هند کتابیست از زبان مرغان و بهایم و وحوش و سباع و حشرات جمع کرده اند. (کلیله و دمنه ).
- حشرات الارض ؛ حرکت حشرات الارض ، مطابق است با روز هشتم فروردین ماه جلالی.
|| ثمرهای دشتی ، مانند صمغ و غیر آن. (منتهی الارب ).

معنی حشرات به فارسی

حشرات/haSarAt/
• جمع حشره
• ( اسم ) جمع حشره رد. بزرگی از بند پاییان که بواسط. داشتن ۶ پا از بند پاییان دیگر متمایزند بدین جهت آنها را شش پاییان نیز نامیده اند . اختصاص دیگر این رده آنست که تنفس افراد آن بوسی. منافذ مخصوصی که بر روی جلد بدن آنهاست صورت میگیرد .
• [زیست شناسی- علوم جانوری] شاخه ای از سلسلۀ جانوران که بدنی سه قسمتی شامل سر و سینه و شکم و اندام های حرکتی بندبند دارند
• ( اسم ) حشره های زمینی جنبندگان زمینی : (( و آن شهر از مدتی مدید بازچنان ویران شده بود که نه از عماراتش اثری مانده و نه غیر از حشرات الارض در آن دیار می نموده . ))

معنی حشرات در فرهنگ معین

حشرات
(حَ شَ) [ ع . ] (اِ.) جِ حشره ، ردة بزرگی از بندپاییان که به واسطة داشتن شش پا از بندپاییان دیگر متمایزند، بدین جهت آن ها را شش پاییان نیز نامیده اند.

معنی حشرات در فرهنگ فارسی عمید

حشرات
= حشره

معنی حشرات در دانشنامه اسلامی

حشرات
حشرات جانوران ریز و نیز ساکن درون زمین هستند. از آن در بابهای طهارت، حج، تجارت، صید و ذباحه و اطعمه و اشربه سخن گفته‏اند.
عنوان حشرات بر جانوران ریز همچون پشه و مگس و نیز جانورانی که درون زمین لانه دارند، مانند مار، عقرب و موش اطلاق می‏شود. احکام حشرات خوردن حشرات- غیر از ملخ قادر بر پرواز- حرام است. در اینکه حشراتِ دارای خون جهنده و پوست‏ قابل استفاده، تذکیه ‏پذیرند یا نه، اختلاف است. مشهور قول دوم است. بنابر قول اوّل، پوست آنها با تذکیه، پاک می‏شود. خرید و فروش حشرات دارای منافع حلال مورد توجه عقلا، مانند زنبور عسل و کرم ابریشم جایز و صحیح است. در اینکه کشتن یا از بدن انداختن حشرات ریز، مانند پشه، کک و مگس در صورتی که بر بدن نشینند و آزار نرسانند برای محرم جایز است یا نه، اختلاف است. قول مشهور در شپش حرمت است. کشتن حشراتی همچون مار و عقرب در صورت خوف از آزار رساندن آنها، برای محرم جایز است؛ لیکن در صورت عدم خوف، مسئله اختلافی است. سؤر حشرات پاک و ادرار کردن در لانه آنها مکروه است.
قرآن از حشرات متعددی مانند زنبور، مورچه، عنکبوت، ملخ و... نام برده است.
نحله عطیه ای است که در مقابل ثمن و عوض نباشد، راغب معنای اصلی نحل را زنبور عسل گرفته و گوید: بنظر من مهریه را از آن نحله گویند که عطیه مرد مثل عطیه زنبور عسل عوض مالی ندارد و گوید: می شود عطیه را معنای اصلی قرارداد در این صورت زنبور را از آن نحل گویند که کارش عطیه ایست نسبت بمردم. نحل نام سوره شانزدهم قرآن می باشد. «و اوحی ربک الی النحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعرشون؛ و پروردگار تو به زنبور عسل وحی (و الهام غریزی) نمود که: از کوه ها و درختان و داربستهایی که مردم می سازند، خانه هایی برگزین».

معنی حشرات در دانشنامه ویکی پدیا

حشرات
حشره ها یا حشرات، رده ای از بی مهرگان هستند که بزرگ ترین گروه را در میان گروه بندپایان به خود اختصاص می دهند. بندپایان حیواناتی هستند که دارای یک اسکلت خارجی بوده و اعضای آن ها به هم پیوسته اند. حشرات شش پا دارند و بیشتر آن ها دارای بال هستند. بدن یک حشره از ۳ قسمت تشکیل می شود: سر، سینه و شکم.
حدود یک میلیون گونهٔ مختلف حشره در جهان شناسایی و توسط دانشمندان نامگذاری شده است. مجموع حشرات روی زمین تا مرز ده میلیون گونهٔ مختلف می رسد. حشرات تقریباً در همهٔ نقاط روی زمین پیدا می شوند و همچنین می توان آن ها را در آب های شیرین یافت. حشرات اولین حیوانات پرنده اند که در روی زمین به وجود آمدند. ۳۵۰ میلیون سال قبل، اولین بار آن ها توانستند در هوای زمین شروع به پرواز کنند، و این میلیون ها سال قبل از پرواز پرندگان و خفاشها بود.
برای بیشتر حشرات قدرت بینایی و بویایی از مهم ترین احساس ها می باشد حشرات دارای چشمهای مرکب هستند به این معنی که چشم حشره از دو قسمت مجزا تشکیل شده است هر قسمت از چشم حشره دارای لنز مخصوص به خود می باشد حشرات برای بو کشیدن و مزه کردن از شاخک هایشان و بعضی اوقات از قسمت های دیگر بدنشان استفاده می کنند آنها همچنین برای لمس کردن اشیاء از شاخک هایشان استفاده می کنند.
حشرات درطول رشدِ خود به طور دوره ای پوست اندازی می کنند و یا پوستهٔ خارجیِ خود را می اندازند. بعضی از حشرات فقط ۴ یا ۵ مرتبه تغییرشکل می دهند، اما سنجاقکهای یک روزه و حشرات بدون بال می توانند ۲۰ مرتبه یا بیشتر پوست اندازی کنند و تغییرشکل دهند. هر بار که یک حشره تغییرشکل می دهد، شکل بدنش عوض می شود. این حالت را در حشرات دگردیسی (دگرگونی) می نامند. بعضی از حشرات با هر بار پوست اندازی به آرامی تغییرشکل می دهند و نوع بالغ آن ها بسیار با نوع نوزاد تفاوت دارد. این حشرات عبارت اند از زنبورهای عسل، مگسها، سوسکهای بزرگ، پروانهها و زنبورهای معمولی.
حشرات الارض روزنامه ای مصور و فکاهی در دوره مشروطه بود که حاجی میرزا آقا بلوری آن را به سبک روزنامه ملانصرالدین قفقاز در تبریز به انتشار می رساند و جایگزین روزنامه آذربایجان شده بود. حشرات الارض بار اول فقط پس از یک شماره در ۱۴ صفر ۱۳۲۶ قمری توقیف شد. میرزا پس از به توپ بست مجلس انتشار روزنامه نالهٔ ملت را با حمایت «انجمن ایالتی تبریز» آغاز کرد.
حشرات برگی (نام علمی: Phylliinae) نام یک زیرخانواده از راسته چوبک سانان است.
حشرات قایق ران (نام علمی: Corixidae) نام یک تیره از راسته نیم بالان است.
دفع حشرات به استفاده از موادی گفته می شود که با اعمال بر روی پوست بدن، لباس یا سایر سطوح موجب فراری دادن حشرات (یا به طور کلی بندپایان) می شوند. این روش ها با فراری دادن پشه، مگس، کک و کنه به طور مستقیم باعث کنترل بیماری هایی که این حشرات ناقلشان هستند می گردد.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه حشرات به عربی

حشرات - اشتباه تایپی: {pavhj} - آوا: /haSarAt/ - نقش: اسم
پیشنهاد شما در مورد معنی حشرات

افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه آنالی
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس
دیکشنری آبادیس