مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

حیض

/heyz/

معنی حیض در لغت نامه دهخدا

حیض. [ ح َ ] (ع اِمص ) بی نمازی زن. (ناظم الاطباء). بی نمازی زنان : قیل و منه الحوض لان الماء یسیل الیه. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). عادت. قاعدگی. حیض خونی است که غالباًدر هر ماه چند روزی از رحم زنها خارج میشود و زن رادر موقع دیدن خون حیض حائض گویند. خون حیض در بیشتراوقات غلیظ و گرم و برنگ سیاه یا سرخ است و با فشارو کمی سوزش بیرون می آید. مدت حیض کمتر از سه روز و بیشتر از ده روز نمیشود. رجوع به توضیح المسائل آیت اﷲ بروجردی و ذخیرةالعباد آیت اﷲ فیض شود :
طمع حیض مرد است و من میبرم سر
طمع را کز اهل سخا میگریزم.
خاقانی.
نه مه غذای فرزند از خون حیض باشد
پس آبله برآردصورت کند مجدّر.
خاقانی.
|| (مص ) بی نمازی شدن زن. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). محیض. مُحاض. (منتهی الارب ). || خارج شدن چیزی چون خون از درخت سمره. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).
- حَیض ِسفید ؛ کنایه از منی. (آنندراج ) :
بس که حیض سفید میریزد
گنده تر ازکس است شلوارم.
باقر کاشی.
- حیض عروس رز ؛ کنایه از شراب انگوری. (آنندراج ) (برهان قاطع) :
گفتم پسندد داورم کز فیض عقلی بگذرم
حیض عروس رز خورم در حوض ترسا داشته.
خاقانی.
- حیض گل ؛ کنایه از خنده ٔ گل. (آنندراج ) (مجموعه ٔ مترادفات ):
روی زر از صورت خواری بشست
حیض گل از ابر بهاری بشست.
نظامی.

حیض. [ ح ِ ی َ ] (ع اِ) ج ِ حیضَة،بی نمازی زنان. (منتهی الارب ).

حیض. [ ح ُی ْ ی َ ] (ع ص ) ج ِ حائض. (منتهی الارب ).

معنی حیض به فارسی

حیض/heyz/
• بی نمازشدن زن، خارج شدن خون ازرحم زن ماهی یک مرتبه
• ۱ - ( مصدر ) خروج خون از زن هر ماه یک بار بمدت چند روز متوالی قاعده شدن زن . ۲ - ( اسم ) قاعدگی بی نمازی زن عادت .
• حائض .
• بینمازی، رگل، طمث، قاعدگی
• دشتان
• غیبت و کلام بی فایده
• خون ماهیانه زنان طمث
• غسلی که زن حائض پس از پاک شدن از حیض بعمل میاورد

معنی حیض در فرهنگ معین

حیض
(حِ) [ ع . ] (مص ل .) عادت ماهانه زنان .

معنی حیض در فرهنگ فارسی عمید

حیض
= قاعدگی

معنی حیض در دانشنامه اسلامی

حیض
حیض، به خونی معروف،از رحم زن بیرون می آید،گفته می شود.
حیض در کلمات بسیاری از فقها به خونی که پس از بلوغ، به صورت عادت ماهانه، در ایامی خاص از رحم زن بیرون می آید، تعریف شده است. تعریف یاد شده بنابر تصریح برخی، معنای لغوی و شرعی حیض است. بنابر این، حیض، اسم برای خون یاد شده است. لیکن برخی، آن را اسم معنا (مصدر) دانسته و به جریان خون مخصوص یا گرد آمدن خون در رحم و یا خروج آن از رحم تعریف کرده اند. در کلمات بسیاری از لغویان نیز حیض به سیلان و جاری شدن معنا شده است.صحّت اضافه خون به حیض و اطلاق خون حیض نیز مؤید اسم معنا بودن آن است. البته ثمره ای بر این اختلاف مفهومی مترتّب نیست.
سیلان دم از درون رحم زن را حیض گویند.
حیض در لغت به معنای سیلان خفیف از درون شیء است؛ مانند سیلان صمغ از درون درخت، به همین مناسبت سیلان دم از درون رحم زن را حیض گویند؛ و در اصطلاح فقهی حیض، خون سیاه غلیظی است که غالبا همراه با سوزش و حرارت، هنگام بلوغ زن از رحم وی خارج می شود که به تناسب طبیعت وی در زمان های بعد، به صورت عادت ماهانه درمی آید.
ساره همسر ابراهیم (علیه السّلام) در سن پیری و بعد از رسیدن به حد یائسگی، بار دیگر عادت ماهیانه را که نشانه امکان تولد فرزند بود پیدا کرد.
حایض شدن ساره، همسر ابراهیم (علیه السّلام) در سن پیری و پیش از بشارت تولد اسحاق به او:• « ولقد جاءت رسلنا ابرهیم بالبشری...؛ و همانا فرستادگان ما (از فرشتگان) برای ابراهیم بشارت (یافتن فرزند و هلاکت قوم لوط) آوردند؛ آنها سلام گفتند، او نیز سلام گفت، پس درنگی نکرد که (برای مهمان ها) گوساله ای بریان شده بر روی شن ها، و روغن چکان حاضر آورد.»• « وامراته قائمة فضحکت فبشرنـها باسحـق...؛ و زن او ایستاده بود پس (برای آنکه مهمان های مرموز فرشته درآمدند) از شادی بخندید و (در مقدمه مژده فرزند به نحو اعجاز) حایض شد، پس او را به (پسری به نام) اسحاق و پشت سر اسحاق به (نوه ای به نام) یعقوب بشارت دادیم.»• « قالت یـویلتی ءالد وانا عجوز وهـذا بعلی شیخـا ان هـذا لشیء عجیب؛ گفت: ای وای! آیا من می زایم در حالی که پیر زنی (نود ساله) هستم و این شوی من پیر مردی (صد ساله) است؟! حقّا که این چیزی شگفت انگیز است.»
حیض محتبس، عنوان خون حیضی است که در رحم به جهت حاملگی حبس شده است
حیض محتبس، به خون حیض حبس شده در رحم به جهت حاملگی گفته می شود. منشا کاربرد حیض محتبس‏ در کلمات فقها منشأ کاربرد عنوان یاد شده در کلمات فقها روایتی است از امیر مومنان علیه السّلام با این مضمون که خداوند جلو بیرون آمدن خون حیض زن حامله را برای تغذیهجنین گرفته و آن را حبس کرده است. حکم حیض محتبس‏ بر این اساس، برخی فقها خون نفاس (خونی که زن پس از زایمان می‏بیند) را حیض محتبس دانسته و به یکی بودن خون حیض و نفاس و وحدت آن دو در بسیاری از احکام، حکم کرده‏اند. از این رو گفته‏اند: حد اکثر نفاس همچون حیض ده روز و آمیزش با همسر در ایام نفاس همانند ایام حیض موجب کفاره است. در مقابل، برخی دیگر از فقها در استفاده یکی بودن آن دو از روایت اشکال کرده و در فرض عدم وجود دلیل خاص بر اشتراک نفاس با حیض در حکمی،حکم حیض را در نفاس جاری ندانسته‏اند.
همسر همچون مزرعه است؛ و سلامت زمین و پاکی بودن از آلودگی شرط تولید است.
مناسب نبودن ایام حیض زنان، برای آمیزش و باردار شدن:• « ویسـلونک عن المحیض قل هو اذی فاعتزلوا النساء فی المحیض ولا تقربوهن حتی یطهرن فاذا تطهرن فاتوهن من حیث امرکم الله ان الله یحب التو بین ویحب المتطهرین؛ و از تو درباره عادت زنانه می پرسند، بگو: آن نوعی آزار و ناراحتی است. پس از (آمیزش با) زنان در زمان عادت کناره گیری نمایید و تا پاک نشوند به آنها نزدیک نشوید و چون (از عادت) پاک شدند (یا غسل کردند) از همان جا که خدا دستور داده با آنان آمیزش نمایید، همانا خداوند کسانی را که زود و زیاد توبه می کنند و کسانی را که کوشا در پاکی اند دوست دارد.»• « نساؤکم حرث لکم فاتوا حرثکم انی شئتم... واتقوا الله...؛ زنان شما کشتزار شمایند، پس از هر سو و هر وقت که خواستید به کشتزار خود درآیید و (با نیّت اکتفاء به حلال در مقابل حرام و طلب فرزندی صالح از این عمل، ثوابی) برای خودتان پیش فرستید و از خدا پروا کنید و بدانید که او را ملاقات خواهید کرد؛ و مؤمنان را مژده بده.»
نگه داشتن عده یعنی گذراندن سه بار پاکی از حیض در زنانی که حیض می شوند و در غیر آنها پشت سر نهادن سه ماه متوالی است.
تعیین سه ماه با عنوان عده، برای زنان غیر قابل حیض:• « والــی یئسن من المحیض من نسائکم ان ارتبتم فعدتهن ثلـثة اشهر والــی لم یحضن...؛ و از زنان شما آنهایی که از دیدن خون حیض مأیوسند، اگر شک کردید، (که برای سن یأس است یا عوارض دیگر) عدّه آنها سه ماه است و هم چنین زنانی که (با وجود اقتضای سن) حیض ندیده اند. و زن های باردار مدت عده آنها وضع حمل آنهاست. و هر که از خدا پروا کند خدا برای او در کارهایش آسانی قرار می دهد.»جمله «و الــی لم یحضن» عطف بر «و الــی یئسن...؛» و معنایش چنین است: زنانی که در سن حیض دیدن، حیض ندیدند، مانند زنان یائسه، عده طلاق شان سه ماه است.
آیه حیض به آیه ۲۲۲ سوره بقره اطلاق می شود.
آیه 222 سوره بقره/2 چگونگی معاشرت با زنان حایض را بیان کرده که بعضی به آن، «آیه حیض» یا محیض گفته اند. در شأن نزول آیه آمده است: یهود، معاشرت با این گونه زنان را به طور مطلق حرام و نصارا مطلقاً جایز می دانستند؛ حتی نزدیکی در آن وضعیت را نیز جایز می شمردند.
مشرکان عرب به ویژه آنان که در مدینه زندگی می کردند، تحت تأثیر یهود از زنان حایض جدا می شدند. هنگامی که درباره زنان حایض از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسیدند، این آیه نازل شد و از مسلمانان خواست هنگام حیض، فقط از آمیزش با آن ها کناره گیرند:
«و یسلونَکَ عَنِ المَحیضِ قُل هُوَ أَذیً فَاعتَزِلُوا النِّساءَ فِی المَحِیض و لاَ تَقرَبُوهُنَّ حتّی یطهُرن...».
"حیض" خون سیاه و غلیظی است که هنگام بلوغ زن، غالباً همراه با سوزش و حرارت، از رحم وی خارج میشود که به تناسب طبیعت وی در زمانهای بعد، به صورت عادت (ماهانه) درمی آید.
"حیض" در اصل به معنی جمع شدن خون و جریان یافتن آن است و حوض را نیز به همین ارتباط حوض می گویند که آب در آن جمع می شود. و در اصطلاح فقهی، "حیض" خون سیاه و غلیظی است که هنگام بلوغ زن، غالباً همراه با سوزش و حرارت، از رحم وی خارج می شود که به تناسب طبیعت وی در زمانهای بعد، به صورت عادت (ماهانه) درمی آید. واژه "حیض" در قرآن واژه "حیض" در قرآن به کار نرفته، ولی مشتق آن به صورت مصدر (محیض) و فعل (یحضْنَ) به کار رفته است. در ضمن چون "حیض" مختص زنان بوده، لذا در زبان عربی اسم فاعل آن نیز مذکر ‏آورده شده و می‏گویند: "امرأة حائض" یعنی زنی که در ایام عادت ماهانه به سر می برد؛ چنانکه به زن باردار نیز "امرأة حامل" گفته می شود. ماهیت حیض از منظر قرآن خداوند متعال در این باره می فرماید: «وَ یسئَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًی...» «و از تو درباره خون حیض سؤال می‏کنند، بگو: چیز زیانبار و آلوده‏ای است‏!...» "اذی" حالتی را گویند که به سبب رسیدن امور ناملائم و ناخوشایند برای انسان حاصل گردد؛ البته گاهی به دلیل مبالغه در آن امر، به خود آن أمر ناخوشایند نیز لفظ "اذی" اطلاق می‏شود. همچنین "أذی" در آیه شریفه، به منزله تعلیل و علت برای حکم نیز هست؛ به عبارت دیگر "اذی" در اینجا به معنی ضرری است که از جهت آلودگی و نجاست به انسان می رسد. قرآن "حیض" را به عنوان "اذی" (چیز آلوده و زیان‏آور) معرفی کرده که در واقع فلسفه حکم اجتناب از آمیزش جنسی را با زنان، در حالت حیض نیز بیان نموده که در ادامه آیه به صراحت، به احکام آن پرداخته است. احکام حیض به احکام بیان شده در قرآن برای حیض می پردازیم. ← عدم نزدیکی با زن حائض شریعت اسلام مقاربت و نزدیکی در حال حیض را به شدت تحریم کرده و در این رابطه فرموده است: «وَ یسئَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًی فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاءَ فیِالْمَحِیضِ وَ لَاتَقْرَبُوهُنَّ حَتیَ‏ یطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَیثُ أَمَرَکُمُ اللَّهُ...» «و از تو درباره خون حیض سؤال می‏کنند، بگو: چیز زیانبار و آلوده‏ای است‏؛ از این رو در حالت قاعدگی، از زنان کناره گیری کنید؛ و با آنها نزدیکی ننمایید، تا پاک شوند. و هنگامی که پاک شدند، از طریقی که خدا به شما فرمان داده، با آنها آمیزش کنید...» "اعتزال"‏ از مادّه "عزل" بوده و "عزل" به معنی کنار رفتن و جدا شدن از موضوعی است که شخص در محیط جریان آن می باشد و "اعتزال" اختیار کردن عزل است؛ پس منظور از "فَاعْتَزِلُوا..." کنایه از ترک جماع و نزدیکی است، چنانکه مجامعت (هم بستری) و مقاربت (نزدیکی) کنایه از نکاح هستند‏. براین اساس "قرب" به معنی مطلق نزدیکی به جهت التذاذ بوده و اسلام در این ایام خاص، دستور به تعدیل روابط با زنان حائض را داده است. ←← ضررهای مقاربت در ایام حیض آمیزش جنسی در چنین حالتی، علاوه بر اینکه تنفرآور است، عوارض ناگواری در زن و مرد و فرزند به وجود می آورد که طب امروز نیز آن را اثبات کرده است. از جمله این زیانها، احتمال عقیم شدن مرد و زن، ایجاد یک محیط مساعد برای پرورش عوامل بیماریهای آمیزشی، التهاب اعضاء تناسلی زن و وارد شدن خون آلوده به داخل عضو تناسلی مرد و.... البته غیر از جماع، دیگر لذتها حلال است. ← عده طلاق عده، مدت زمانی است که زن در طول آن، نمی تواند دوباره ازدواج کند ولی پس از اتمام آن در ازدواج مجدد آزاد است. خداوند باری تعالی عده طلاق زن را به کمک حیض مشخص فرموده است: «وَ الْمُطَلَّقَاتُ یتربَّصْنَ بِأَنفُسِهِنَّ ثَلَاثَةَ قُرُوءٍ...» «زنان مطلقه، باید به مدت سه مرتبه عادت ماهانه دیدن (و پاک شدن) انتظار بکشند! (عده نگه دارند)...» ←← تفسیر و توضیح آیه "طلاق" در اصل به معنای آزاد و رها شدن از قید و بند است؛ ولی در اینجا به عنوان استعاره در رها کردن زن از قید ازدواج استعمال شده و به خاطر کثرت استعمال، در همین معنا حقیقت یافته است. و کلمه "تربص"، به معنای انتظار و حبس می‏آید و در آیه مورد بحث، مقید به قید "بانفسهن" شده که چیستی عده طلاق را می فهماند؛ چون زن مطلقه در مدت عدّه، خودش را در خانه حبس کرده و از ازدواج و تمکین به مردان حفظ می کند و در نتیجه از اختلاط نطفه ها بر حذر می ماند. کلمه "قروء"، جمع" قُرء" است و "قُرء" لفظی است که دو معنای ضد هم دارد؛ یعنی هم معنای حیض را می‏دهد و هم معنای طُهر(پاکی). اما معنای اصلی این واژه "جمع کردن" است؛ جمعی که دگرگونگی و تفرقه را به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر آن است که بگوئیم معنایش در اصل پاکی بوده، چون در حال پاکی رحم، خون در حال جمع شدن در رحم است و سپس در حیض هم استعمال شده، چون حیض حالت بیرون ریختن خون بعد از جمع شدن آن در رحم زن می باشد. بنابراین حیض میزان و معیاری برای مدت عدّه بانوان بوده و بیان آیه به صورت خبری، تأکید بر این امر است که زنان باید این مدت را انتظار بکشند و صبر کنند. از امام باقر –علیهالسلام- نیز نقل شده که واژه "قُرء" در این آیه به معنای "طُهر" است. ایام حیض و عدّه بحث درباره ایام حیض و عده و حکمت و فلسفه وضع این احکام. ← فلسفه و حکمت تشریع عدّه اصل حکمت در تشریع عدّه برای آن است که آب و نطفه مردان با یکدیگر مخلوط نشده و در نتیجه نسب ها فاسد نگردد. البته این حکمت لازم نیست که در تمامی موارد موجود باشد، چون قوانین و احکام، همیشه بستگی به حکمت‏های غالبی دارد، در نتیجه اگر زن عقیم هم طلاق داده شد، وی نیز باید عده را نگه دارد. ← بازگشت مرد به همسر مرد می تواند به همسر خود در طول ایام عده رجوع کند و زندگی سابق خود را با این زن از سر بگیرد. البته این در صورتی است که طلاق رجعی باشد. برای توضیح بیشتر در این زمینه و اطلاع از انواع طلاق به رساله های عملیه مراجع عظام مراجعه شود. «...وَ بُعُولَتهنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فیِ ذَلِک‏ إِنْ أَرَادُواْ إِصْلَاحًا» «...و همسرانشان، برای بازگرداندن آنها (و از سرگرفتن زندگی زناشویی) در این مدت، (از دیگران) سزاوارترند؛ در صورتی که (براستی) خواهان اصلاح باشند» ← حجیت قول زن در حیض، پاکی و حامله بودن «وَ لایحِلُّ لَهُنَّ أَنْیکْتُمْنَ ماخَلَقَ اللَّهُ فِی أَرْحامِهِنَّ...» «برای آنها حلال نیست که آنچه را خدا در رحم هایشان آفریده، کتمان کنند» خداوند اعلام آغاز و پایان ایام عده را ـ که معمولا خود زن می‏فهمد نه دیگری ـ بر عهده زن گذاشته و گفتار او را در این زمینه سند قرار داده است؛ لذا امام صادق –علیهالسلام- در تفسیر آیه فوق می‏فرماید: «قَد فَوضَ اللَّهُ اِلی النّساءِ ثَلاثَةُ اَشیاءٍ: الحَیضُ وَ الطّهرُ وَ الحَملُ» «خداوند سه چیز را به زنان واگذار نموده است: اطلاع دادن از عادت ماهانه، پاک شدن از حیض و باردار بودن.» بنابر عقیده جمعی از مفسران جمله "ماخَلَقَ اللَّهُ فِی أَرْحامِهِنَّ" می‏تواند دو معنی را در برداشته باشد: اول "فرزند" و دیگری "عادت ماهانه"؛ چراکه خداوند هر دو را در رحم زن آفریده است. بنابر احتمال اول، زن نباید حمل خود را از دیگران پنهان نموده و ادعای ایام عادت ماهانه را داشته باشد، تا مدت عده را کمتر کند! زیرا عده زن باردار وضع حمل است؛ و بنابر احتمال دوم، زن در مورد عادت ماهانه خود نیز از حیث شروع و پایان باید واقعیت را بیان کند. تذکر برای مطالعه بیشتر به مقاله حیض مراجعه شود.
خون حِیض یکی از انواع خون هایی است که از رحم بانوان از دوران بلوغ تا یائسگی جاری می شود. زن در این مدت «حائض» بوده و احکام فقهی ویژه ای دارد، از جمله حرام بودن نماز خواندن و روزه گرفتن و توقف در مسجد.
قرآن، خون حیض را زیان بار معرفی کرده و آمیزش جنسی در این شرایط را ممنوع کرده است. پس از پایان عادت ماهیانه، غسل حیض برای برخی کارها واجب می شود.
غسل حیض، از غسلهای واجب است.
غسل حیض، غسلی است که به سبب عارض شدن حیض بر زن واجب می شود.
غُسل حِیض یکی از انواع غسل های واجب بر بانوان است که پس از پایان عادت ماهیانه برای برخی کارها واجب می شود. این غسل مانند سایر غسل ها بوده و تنها در نیت با آنها تفاوت دارد. به فتوای بیشتر مراجع تقلید با این غسل نمی توان نماز خواند.
غسل حیض مانند غسل جنابت در حالت عادی مستحب است و در این موارد واجب می شود:

معنی حیض در دانشنامه ویکی پدیا

حیض
منظور از عادت ماهانه می تواند موارد زیر باشد:
قاعدگی، خونریزی از پوشش داخلی رحِم
چرخهٔ قاعدگی یا سیکل قاعدگی یا دورهٔ قاعدگی: روند ماهانهٔ بدن زنان


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی حیض به انگلیسی

- اسم -
menstruation
طمی ، قاعدگی زنان ، خونریزی رحم ، حیض ، دشتان

معنی کلمه حیض به عربی

حیض
حيض
حض
حیض - اشتباه تایپی: {pdq} - آوا: /heyz/ - نقش: اسم
پیشنهاد شما در مورد معنی حیض

افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه کمپو
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس
دیکشنری آبادیس