رای به دیکشنری آبادیس
مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

هویت

/hoviyyat/

مترادف هویت: ماهیت، وجود، هستی، تشخص

معادل فارسی: شناسه، چِبود، چیستی، کیستی، نام و نشان، هستی

معنی هویت در لغت نامه دهخدا

هویت. [ هَُ وی ی َ ] (ع اِ) هُویّة. رجوع به هُویّة شود.

هویة. [ هََ وی ی َ ] (ع ص ) چاه دورتک. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (آنندراج ). ج ، هوایا. (از اقرب الموارد).

هویة. [ هََ ی َ ] (ع ص ) مؤنث هَوی. زن صاحب هوی یعنی دوست دارنده. (از اقرب الموارد). رجوع به هوی شود.

هویة. [ هَُ وی ی َ ] (ع اِ) هویت. عبارت است از تشخص و همین معنی میان حکیمان و متکلمان مشهور است. (کشاف اصطلاحات الفنون ). || هویة گاه بر وجود خارجی اطلاق میگردد. (کشاف اصطلاحات الفنون ). || هویة گاه بر ماهیت با تشخص اطلاق میگردد که عبارت است از حقیقت جزئیه. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). || (اصطلاح صوفیه ) هویه مرتبه ٔذات بحت را گویند و مرتبه ٔ احدیت و لاهوت اشارت است از آن. در انسان کامل گوید: هویت حق تعالی عین او است که ممکن نیست ظهور آن. هویت از لفظ هو گرفته شده که اشاره ٔ به غایب است و آن درباره ٔ خدای تعالی اشاره است به کنه ذات او به اعتبار اسماء و صفات او با اشعار به غیبوبت آن. (کشاف اصطلاحات الفنون ) :
ان الهویة عین ذات الواحد
و من المحال ظهورها فی شاهد
فکأنها نعت و قد وقعت علی
شان البطون و ما له من جاحد.
(از کشاف اصطلاحات الفنون ).
و رجوع به تعریفات سیدجرجانی و هویت شود.

معنی هویت به فارسی

هویت
حقیقت شی یاشخص که مشتمل برصفات جوهری اوباشد، شخصیت، ذات، هستی ووجود، منسوب به هو، شناسنامه
۱- ذات باری تعالی . ۲- هستی وجود. ۳- آنچه موجب شناسائی شخص باشد. یا ورق. هویت .شناسامه ۴- هویت عبارت از حقیقت جزئیه است یعنی هرگاه ماهیت با تشخص لحاظ واعتبارشود هویت گویند و گاه هویت بمعنی وجودخارجی است ومرادت شخیص است و هویت گاه بالذات و گاه بالعرض است .
[identity] [روان شناسی] نقش اجتماعی فرد و درک او از این نقش که نوعاً در نوجوانی پیدا می شود
[sexual identity] [مطالعات زنان] گونه ای درک از احساسات جنسی خود که صرفاً تصویری عمومی از اهداف و مقاصد جنسی را که با شخصیت انسان یکی شده است، بازنمایی می کند
[gender identity] [مطالعات زنان] درک و احساس فرد از خویش به عنوان مذکر یا مؤنث یا میان این دو
[dissociative identity disorder, multiple-personality disorder, MPD] [روان شناسی] اختلالی تجزیه ای (dissociative disorder) که فرد مبتلا به آن چند هویت یا شخصیت متمایز دارد که هریک به تناوب رفتارهای او را تحت تأثیر قرار می دهند
[identity theft] [علوم نظامی] سرقت اطلاعات مهمی از قبیل شمارۀ کارت ملی و گواهینامۀ رانندگی و رمز کارت اعتباری برای کسب اعتبار و خرید کالا و دیگر خدمات
[identity theory] [روان شناسی] نظریه ای دربارۀ ارتباط میان ذهن و جسم که طبق آن ذهن و واقعیت فیزیکی اساساً متفاوت هستند و هیچ گاه یکی نمی شوند
( مصدر ) یا حمل هو هو آنست که دو چیز با هم در وجود و حقیقت یکی باشند هر چند بووجهی مغایرت داشته باشند که میتوان بفارسی آنرا این همانی تعبیر کرد . بعبارت دیگر اگر بین دو امر تغایر اعتباری و اتحاد وجودی باشد هوو هویت حاصل است خواه اتحاد در وجود ذاتی باشد مانند : علی انسان است یا عرضی باشد مانند : علی نویسنده است .
[identity disorder] [روان شناسی] آشفتگی مزمنی که عموماً در اواخر نوجوانی روی می دهد و در آن فرد دچار عدم قطعیت و تنش ناشی از مسائلی چون انتخاب اهداف درازمدت و انتخاب شغل و ارزش های اخلاقی و رفتار و جهت گیری جنسی می شود
[identity crisis] [روان شناسی] وضعیتی توأم با تردید نسبت به خود و پرس وجوی فعالانه دربارۀ تعریف خود، که نوعاً در نوجوانی پیدا می شود
[identity formation] [روان شناسی] فرایند کسب شخصیتی منسجم و باثبات و بالیده بر مبنای تجارب مثبت پیشین

معنی هویت در فرهنگ معین

هویت
(هُ و یَّ) [ ع . هویة ] (اِ.) شخصیت ، ذات ، حقیقت چیز.

معنی هویت در فرهنگ فارسی عمید

هویت
۱. آنچه از نام، نام خانوادگی، نام پدر و ویژگی های دیگر که شخص بدان ها شناخته می شود.
۲. حقیقت شیء یا شخص که مشتمل بر صفات جوهری او باشد، شخصیت، ذات.
۲. هستی، وجود.

معنی هویت در دانشنامه ویکی پدیا

هویت
هویت به زبان پارسی کیستی مجموعه نگرش ها، ویژگی ها و روحیات که یک فرد را از دیگران متمایز می کند.
در فرهنگ های سنتی مفهوم «فرد» تقریبأ وجود نداشت و «فردیت» چندان پسندیده نبود. فقط پس از ظهور جوامع جدید و به خصوص بعد از تفاوت یابی و تقسیم کار بود که فرد به طور جداگانه در کانون توجه قرار گرفت. اما «فردیت» به طور مسلم در تمام فرهنگ ها به درجات مختلف ارزشمند بوده است.
هویت انسانی، مقوله ای اجتماعی است. همه انسانها به هنگام تولد، فارغ از اینکه در کجای زمین به دنیا می آیند و یا از چه تعلق قومی و قبیله ای برخوردارند، دارای ویژگی های یکسان نوع انسانی، در میان انواع موجودات زنده هستند و هیچ گونه تفاوت ماهوی با یکدیگر ندارند؛ بنابراین، مقوله هویت انسانی که در دوران رشد و تکوین انسان در جامعه شکل می گیرد، کاملأ اجتماعی و جامعه شناسانه است و ربطی به خون و نژاد و رنگ پوست و ... ندارد.
هویت اجتماعی
هویت اجتماعی انسان، از پنج مؤلفه پیروی می کند. به زبان دیگر، بر پایه پنج مؤلفه تأثیرگذار، شکل می گیرد؛
1 ـ عوامل جغرافیایی ـ اقلیمی،
2 ـ عوامل سیاسی و تاریخی،
3 ـ عوامل اقتصادی و معیشتی،
4 ـ عوامل فرهنگی (زبان و ادبیات و هنر، میراث اساطیری، سنن و آداب، اعتقادات و آیین ها و رسوم و یادمان ها)،
5 ـ و مؤلفه های تربیتی.
هویت، مجموعه نگرش ها، ویژگی ها و روحیات که یک فرد را از دیگران متمایز می کند است.
هویت (فیلم ۱۳۶۴)، فیلمی به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم حاتمی کیا، ساخته سال ۱۳۶۴
هویت همچنین می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
هویت (فیلم ۲۰۰۳)، فیلم روانشناسانه، رازآلود و جنایی محصول سال ۲۰۰۳ کشور ایلات متحده امریکا
هویت (رمان)، رمانی از میلان کوندرا نویسنده چک - فرانسوی
هویت (فرانسوی:L'Identité) رمانی از میلان کوندرا نویسنده اهل چک است. این رمان نخستین بار در سال ۱۹۹۸ و به زبان فرانسوی منتشر شد.
هویت فیلمی به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم حاتمی کیا محصول سال ۱۳۶۴ است. دستیار کارگردان این فیلم کمال تبریزی بود.
هویت (به انگلیسی: Identity) فیلم روانشناسانه، رازآلود و جنایی محصول سال ۲۰۰۳ کشور ایلات متحده امریکا است. این فیلم از ساخته های جیمز منگولد کارگردان امریکایی می باشد که همسرش یعنی کتی کانرد تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است. مایکل کانی فیلمنامه را نوشته است. در این فیلم بازیگرانی چون جان کیوساک، آماندا پیت، آلفرد مولینا، کلیا دووال و ری لیوتا به ایفای نقش پرداخته اند.
هویت ایرانی حسی جمعی از سوی مردمان ایرانی متعلق به سرزمین های تاریخی ایران است. این حس هویت، که هم از نظر تاریخی و هم از نظر تاریخی تعریف می شود، از یک تجربهٔ تاریخی و سنت فرهنگی مشترک بین مردمی که در ایران زمین زیسته اند تکامل یافته و در اسطوره ها و افسانه ها و نیز تاریخ آن مشترک است. این هویت با کشیدن مرز بین ایرانیان و دیگران یعنی ایران و انیران، ایران و توران، ایران و روم، عجم در برابر عرب، تاجیک/تاریک در برابر ترک، ایران و هند، ایران و فرنگ، تعریف و متمایز شد. این نوع هویت از سوی ادبای ایران شرح، منتقل و به طور پیوسته بازسازی شد.
احمد اشرف در انتهای اثرش هویت ایرانی، یک آمارگیری رسمی از ۲۸ مرکز استان ایران در سال ۱۳۸۰ را بیان می کند که برپایهٔ آن ۶۸ درصد مردم ایران به هویت ایرانی خود می بالند. «آن هایی که از سطح پایین آموزشی برخوردار بودند، درجات بیشتری از احساس هویت ملی را بروز دادند: ۸۲ درصد افراد بدون آموزش یا دارای آموزش ابتدایی در مقایسه با ۸۶ درصد دارای آموزشی متوسطه و ۸۰ درصد افراد در سطح آموزش عالی، احساس بیشتری نسبت به هویت ملی داشته اند.»
عرب ستیزی ایرانی همپایهٔ بایستهٔ ملی گرایی ایرانی بیان شده امّا با مفهوم نوین عرب ستیزی سازگار نیست؛ برخی نویسندگان ایرانی برای هویت یابی ایرانی و تعریف «ایرانی» به عنوان یک ملّت، به «تصویر بیگانه نمای عرب پناه برده اند»، آنان «عرب بیگانه» را در برابر «هویت ایرانی» جای می دهند، چرا که نمی توانستند مستقیماً قدرت ها را نقد کنند؛ «عرب» نزد آنان، استعاره ای است از همهٔ مردم عرب، عرب زبان و حتی همهٔ مسلمانان.
هویت بورن (به انگلیسی: The Bourne Identity) فیلمی اکشن مهیج به کارگردانی داگ لیمان و نویسندگی تونی گیلروی و ویلیام بلیک هیرون محصول سال ۲۰۰۲ آمریکا است که بر اساس رمانی به همین نام، به قلم رابرت لادلوم ساخته شده است. از بازیگران آن می توان به مت دیمون، فرانکا پوتنته، برایان کوکس، کلایو اوون، کریس کوپر، آدواله آکینویه آگباجه، جولیا استایلز، جاش همیلتون و والتون گوگینس اشاره کرد. این اولین قسمت در مجموعه فیلم های بورن به حساب می آید که دنباله های آن شامل برتری بورن (۲۰۰۴)، اولتیماتوم بورن (۲۰۰۷)، میراث بورن (۲۰۱۲) و جیسون بورن (۲۰۱۶) می شوند.
هویت جنسی (به انگلیسی: gender identity) تصویری روشن از خود به عنوان مرد یا زن می باشد. بیشتر انسان ها برای آنکه تجربیات اجتماعی و جنسی آنان در بزرگسالی رضایت بخش و ارضاکننده باشد، باید از رشد هویت جنسی مناسب برخوردار باشند - یعنی مردان خود را به صورت مرد و زنان به عنوان زن تصور کنند. این رشد مسئله پیچیده ای است که قبل از تولد آغاز می گردد.
واژه ی نقش آموزی جنسیتی به کسب آن دسته از رفتارها و ویژگی هایی که فرهنگ جامعه ی معینی برای زنان و مردان خود مناسب می داند، اطلاق می شود. توجه کنید که هویت جنسی و نقش آموزی جنسیتی دو چیز متفاوتند. دختر خانمی ممکن است خود را به عنوان زن پذیرفته باشد، اما نه رفتارهای زنانه ی جامعه پسند داشته باشد و نه از همه رفتارهایی که مردانه تلقی می شوند اجتناب ورزد.
هویت جنسیتی (به انگلیسی: gender identity) به معنای تشخیص ذهنی فرد از خود به عنوان مرد یا زن است. تشخیص هویت جنسیتی از کودکی شروع می شود و در نوجوانی تقویت می شود و به ثبات می رسد. هویت جنسیتی فرد در واقع شامل رفتارهای بیرونی فرد در جامعه، خانواده و یا در ذهن خود فرد است که ممکن است مردانه یا زنانه باشد و ممکن است رفتار بیرونی فرد (gender Expression) با اندام های جنسی زمان تولدش سازگار و یکسان نباشد. به عنوان مثال ممکن است فردی با اندام جنسی زنانه متولد شود اما رفتار مردانه داشته باشد و هویت جنسیتی فرد مردانه باشد. تشخیص هویت جنسیتی فرد رابطه نزدیکی با فرهنگ جامعه مورد نظر دارد. ممکن است رفتاری در فرهنگ یک جامعه زنانه تلقی شود اما در جامعه دیگر مردانه. در اکثر جوامع جنسیت را بر دو مبنای زنانه و مردانه می سنجند اما ممکن است فرد خود را هیچ کدام و یا هردو (مانند دوجنسیتی ها) و یا جنسیت سوم تصور کند (مانند هیجراها). اختلال هویت جنسیتی یا اختلال هویت جنسی زمانی رخ می دهد که ذهنیت فرد از جنسیت خویش با اندام جنسی زمان تولد خود متفاوت است (مثلاً فرد با اندام جنسی مردانه متولد شده اما خود را زن تصور می کند و رفتار زنانه می کند). به این افراد به اصطلاح دگرجنسگونه یا تراجنسیتی گفته می شود این اختلال ممکن است در کودکی و یا در زمان بلوغ رخ دهد.
هویت نقّاشی از آیدین آغداشلو، که در سال ۱۳۵۴ کشیده شده است.
هویت شخصی هر فرد عبارت است از برداشتی که خود او از زندگیش دارد. این برداشت در شکل روایتی است که از گذشته فرد آغاز شده و تا چشم اندازی از آینده او ادامه مییابد. بدین ترتیب، هویت روایی داستانی است پویا که هر فردی، برای معنی بخشیدن به زندگیش، در ذهن خود ایجاد میکند.
هویت سازمانی، (به انگلیسی: Corporate identity) هویت شرکت یا هویت نام تجاری، تصویر کلی از یک شرکت، ابرشرکت و یا یک کسب وکار در ذهن عموم مردم، مانند مشتریان، سرمایه گذاران و کارمندان می باشد و در واقع شخصیت یا هویتی بصری است، که می تواند در مورد گروهی از محصولات مشابه و یا خدمات هم خانواده از یک منبع مشترک، تحقق یابد، که معمولا بر بازار فروش خاص و یا فعالیت اقتصادی عمومی یک شرکت تأثیرگذار است. هویت سازمانی شامل نشانه-نوشته، رنگ، نام، شکل بسته بندی و شعارهای تبلیغاتی بوده و می تواند در مورد یک برند یا نماد بازرگانی و یا یک فروشگاه به کار رود.
هویت فرهنگی هویت یا حس تعلق به یک گروه است. این احساس بخشی از خودآگاهی و درک شخصی شخص و مربوط به تابعیت، قومیت، دین، طبقه اجتماعی، یا هر گروه اجتماعی دارای فرهنگ متمایز خود است. هویت فرهنگی هم مشخص کنندهٔ فرد و هم گروه افرادی که هویت فرهنگی یکسان دارند را مشخص می کند.
هویت لیکس، مینه سوتا (به انگلیسی: Hoyt Lakes, Minnesota) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان سنت لوئیس واقع شده است.
هویتِ ملی هویتِ یک فرد و یا احساسِ تعلقِ وی به یک دولت و یا ملت است. هویتِ ملی؛ احساس و ادراکِ یک ملت به عنوانِ یک کلِ منسجم برغمِ سنتها، فرهنگ و زبانِ متمایز است.
هویت، مینه سوتا (به انگلیسی: Hewitt, Minnesota) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان تاد واقع شده است.
هویت های مرگبار نام یکی از کتاب های امین معلوف می باشد. این کتاب شامل ۴ بخش است.
بخش اول : هویت من تعلقات من
بخش دوم : وقتی تجدد را دیگران می آورند
بخش سوم : زمان قبایل جهانی
بخش چهارم : رام کردن پلنگ
امین معلوف در این کتاب، آنچنان که می تواند خود را به گوش همه برساند؛ اما در این سخن باید دقت کرد زیرا او به هیچ وجه قصد ندارد تا تک تک «ما» را به یک جمع بسته تقلیل دهد. یعنی به یک «هویت قبیله ای» تبدیل کند. به عکس تلاش معلوف همه صرف این می شود که ما را به بازبینیِ موقعیت های متفاوتِ هویتِ «خود» نزدیک سازد؛ درست به همان شکل که همه روزه، خود را در آنها، تجربه می کنیم. معلوف به جای آنکه خود را درگیرِ افسانه ی «خودهای چند پاره» و یا «خود یگانه» سازد، (و بدین ترتیب انرژی خود را به غلط صرف حمایت از یکی از آن دو کند،) بر وضعیتِ ترکیبی ای انگشت می گذارد که همه روزه در حال تجربه اش هستیم؛ و در آنها «زندگی می کنیم». آنهم با زوم کردنِ به موقع بر انواع متفاوتِ «تعلقات»ی که بهشان وابسته ایم؛ آنچه معلوف به بحث می گذارد در واقع یکی از مباحث بسیار مهم «شبکه های اجتماعی» در جهان حاضر است که با قلم و نگاه پختۀ وی ثبتِ تاریخی می شود، به عنوان مثال می گوید: «بسیاری چیزها مرا از هر مسیحی، چون از هر عرب و از هر مسلمان جدا می کند، اما از سوی دیگر با هر یک از آنها یک خویشاوندی انکار ناپذیر وجود دارد، در یک مورد دینی و فکری، در مورد دیگر زبانی و فرهنگی. واقعیت دیگر این است که در عین حال عرب و مسیحی بودن یک وضعیت خیلی خاص است، وضعیتِ خیلی در اقلیت دوگانه، شخص را عمیقاً و پایدار تحت تأثیر قرار می دهد؛ در مورد خود، انکار نمی کنم که این واقعیت در بسیاری از تصمیم هایی که مجبور بوده ام در زندگی بگیرم، از جمله نوشتن این کتاب، تعیین کننده بوده است. با ملاحظۀ جداگانه ی این دو مؤلفه هویتّم، خواه از راه زبان خواه از راه دین، با نیمی از بشریت احساس نزدیکی می کنم؛ و با ملاحظه هم زمان این دو معیار با ویژگی ام رویاروی می شوم. می توانم همان ملاحظه را با سایر مؤلفه های هویتّم از سر بگیرم: در واقعیتِ فرانسوی بودن با شصت میلیون شخص، در واقعیتِ لبنانی بودن با هشت تا ده میلیون شخص، با احتساب لبنانی های پراکنده در دنیا، شریک هستم؛ اما در واقعیتِ همزمان فرانسوی و لبنانی با چند شخص شریکم، حداکثر چند هزار شخص ...» (صص ۲۴ ـ ۲۵).
هویت (به انگلیسی: Hoyt) شهری در ایالت کانزاس کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۶۶۹ نفر بوده است.
هویت کِرتین (انگلیسی: Hoyt Curtin؛ ۲۲ سپتامبر ۱۹۲۲ – ۳ دسامبر ۲۰۰۰(2000-12-03)) یک آهنگساز و تهیه کننده موسیقی اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی بین سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۸۶ میلادی فعالیت می کرد.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به تاپ کت اشاره نمود.
هویت یهودی به یهودی بودن یا مرتبط با یهودیت یک فرد اشاره دارد.
فرزندان مادر غیریهودی: که از یک پدر یهودی متولد شده اند آیا یهودی محسوب می شوند یا خیر.
«چه کسی یهودی است؟» یک سؤال اساسی در مورد هویت یهودی است. این سؤال معمولاً در مورد این است که چه کسی یهودی تلقی می شود که خود شامل بخشهای فرهنگی، مذهبی، ژنتیکی و فردی است. این سؤال در زمان جنگ جهانی دوم توسط آلمان نازی بسیار پراهمیت گردید و قوانین نورنبرگ در رابطه با آن بودند.
تغییر دین: چه رویه هایی برای تغییر دین وجود دارد و آیا این تغییر معتبر است؟
تعریف اینکه چه کسی یهودی است بر اساس نظر خود یهودیان درباره خودشان و نظر غیریهودیان در رابطه با آنان متفاوت است. این به دلیل آن است که یهودیت مخلوطی از دین، نژاد و تابعیت است و بسته به اینکه کدام قسمت مورد توجه قرار بگیرد تعریف آن متفاوت است. این مسئله مشکلات زیادی به خصوص در اسرائیل ایجاد کرده است. از سال ۱۹۶۲ دادگاههای زیادی در اسرائیل برای تشخیص یهودی بودن یک فرد تشکیل شده است.
از بین رفتن هویت یهودی: آیا جمعی از یهودیان که در طی چندین نسل دیگر از قوانین یهودی تبعیت نمی کنند یهودی محسوب می شوند؟
بر اساس میشنا که پایه و اساس تلمود است یک فرد یا بر اساس زاده شدن از مادر یهودی، یهودی است و یا بر اساس تغییر مذهب یهودی می شود. وابستگی به این قانون مشکلات زیادی ایجاد کرده است که از آن جمله:
آیا چنین افرادی باید جزو گروه یهودیان وارد شوند؟
تابعیت اسرائیلی: چگونه قوانین به دست آوردن تابعیت اسرائیلی بر اساس قوانین پایه اسرائیل خواهد بود.
آرتور هویت (انگلیسی: Arthur Hoyt؛ ۱۹ مارس ۱۸۷۴(1874-03-19) – ۴ ژانویه ۱۹۵۳ میلادی (۷۸ سال)) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود.
از فیلم های وی می توان به تو و من اشاره نمود.
اختلال تجزیه هویت یا هُویت پَریشی (که اختلال چند شخصیتی، شخصیت چندگانه، تعدد شخصیت و اسامی نظیر آن هم نامیده می شود) یکی از اَشکال اختلالات تجزیه ای و گسستگی می باشد. عبارت است از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز که به تناوب رفتار را کنترل می کنند. معمولاً این شخصیت ها نام و سن و مجموعه ای از خاطرات و رفتارهای ویژه خود را دارند. در اغلب موارد یک هویت اصلی با نام واقعی شخص وجود دارد که منفعل، وابسته و افسرده است. هویتهای جانشین نوعاً دارای ویژگی هایی هستند که با هویت اصلی تعارض دارند؛ مثلاً خصمانه، کنترل کننده، و خود ویرانگرند. در بعضی موارد این شخصیتها ممکن است حتی در ویژگی هایی مثل دست خط، استعدادهای هنری و ورزشی و آشنایی به زبانهای خارجی با هم تفاوت داشته باشند. هویت اصلی معمولاً از تجربه های هویت های دیگر اطلاعی ندارد. دوره هایی از یاد زدودگی بدون علت، از قبیل زوال حافظه برای چند ساعت یا چند روز در هفته، می تواند نشانه هایی از وجود این اختلال در فرد باشد.
اس اس هویت (به انگلیسی: SS Hewitt) یک کشتی بود که طول آن ۴۲۰ فوت (۱۲۸ متر) بود. این کشتی در سال ۱۹۱۴ ساخته شد.
اما لوئیز هویت (به انگلیسی: Emma Louise Hewitt) (متولد ۲۸ آوریل در جیلان، استرالیا) خواننده، سراینده موسیقی ترنس ساکن آمستردام است.
برنامه هویت نام برنامه ای است که در سال ۱۳۷۵ از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. در این برنامه بسیاری از نویسندگان و روشنفکران مورد انتقادات شدید قرار گرفتند و اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسی که در زندان ضبط شده بود نیز در این برنامه پخش گردید.
پیتر هویت (متولد ۹ اکتبر ۱۹۶۲) یک کارگردان بریتانیایی است.
تونی هویت (به انگلیسی: Toni Hewitt) شناگر زادهٔ ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۱(1951-09-29) میلادی اهل کشور ایالات متحده آمریکا است.
جان هویت (انگلیسی: John Hoyt؛ ۵ اکتبر ۱۹۰۵(1905-10-05) – ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۱(1991-09-15)) هنرپیشه و فیلم نامه نویس اهل ایالات متحده آمریکا بود. از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است می توان به اسپارتاکوس، خوی حیوانی و فاتح اشاره کرد.
دزد هویت (به انگلیسی: Identity Thief) فیلم کمدی آمریکایی، محصول سال ۲۰۱۳ و به کارگردانی ست گوردون می باشد. یونیورسال استودیوز مسئول توزیع ان را بر عهده داشته. این فیلم در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۱۳ عرضه شد. در این فیلم جیسون بیتمن، ملیسا مک کارتی، جان فاورو، جنسیس رودریگز، تی.آی.، موریس چستنت، جان چو، رابرت پاتریک، اریک استون استریت، الی کمپر، جاناتان بانکز و بن فالکون بازی کردند.
دزموند هویت (انگلیسی: Desmond Hoyte؛ ۹ مارس ۱۹۲۹(1929-03-09) – ۲۲ دسامبر ۲۰۰۲(2002-12-22)) یک سیاست مدار اهل گویان بود.
رمزگذاری تأیید هویت یا رمزگذاری اصالت سنجی شده (به انگلیسی: Authenticated encryption) یک عملیات از نوع رمز قالبی است که به طور همزمان محرمانگی، جامعیت و اصالت سنجی را برای ما تضمین می کند. رمزگشایی و ارزیابی جامعیت در یک مرحله انجام می شوند.
ورودی: یک متن، کلید و یک هدر اختیاری در متن که رمز نمی شود ولی در اصالت سنجی می آید.
نیاز به رمزگذاری اصالت سنجی شده وقتی به وجود آمد که مشاهده شد که ترکیب امن حالت محرمانگی و اصالت سنجی ممکن است به خطا منجر شود و کار دشواری است. این قضیه وقتی بیش تر تأیید شد که تعدادی حمله های عملی به پروتکل ها و برنامه هایی که اصالت سنجی را نادرست پیاده سازی کرده بودند یا حتی آن را پیاده سازی نکرده بودند، پیدا شد (مثل SSL/TLS).
خروجی: یک متن رمزی و یک برچسب (تگ) که همان کد اصالت سنجی پیام است.
شش رمزگذاری اصالت سنجی به وسیلهٔ ISO/IEC 19772:2009 استاندارد شده اند که عبارتند از OCB، Key Wrap، CCM، EAX، Encrypt-then-MAC و GCM. علاوه بر این ها تعداد بیش تری رمزگذاری اصالت سنجی به درخواست NIST توسعه یافته اند.
ورودی: یک متن رمزی، کلید و برچسب اصالت سنجی و یک هدر به صورت اختیاری
یک رمزگذاری اصالت سنجی باید دارای رابط های برنامه نویسی زیر باشد:
خروجی: یک متن یا خطایی مبنی بر این که برچسب اصالت سنجی با متن رمزی یا هدر مطابق نیست.
رمزگذاری:
در مقابل حملهٔ متن انتخابی دارای امنیت است.
رمزگشایی:
دارای جامعیت متن رمزی است؛ حمله کننده نمی تواند یک متن رمزی جدید (که قبلاً نپرسیده است) را ایجاد کند که به درستی رمزگشایی شود.
بخش هدر برای این منظور در نظر گرفته می شود که اصالت سنجی و جامعیت را برای شبکه یا ذخیرهٔ فراداده فراهم کنیم که در آن ها نیاز به محرمانگی نیست ولی به اصالت سنجی نیاز داریم.
حمله کننده یک سری متن را به چالش گر می دهد و چالش گر رمز شده آن ها را به حمله کننده می دهد.
در یک سیستم رمزگذاری اصالت سنجی شده شرایط زیر برقرار است:
سپس حمله کننده یک متن رمزی (که قبلاً آن را نپرسیده) را به چالش گر می دهد.
بر همین مبنا یک آزمایش برای امنیت این سیستم طراحی می شود:
اگر⊥≠ D(k,c) بود چالش گر بیت ۱ می دهد و اگر نه بیت صفر را بیرون می دهد. حمله کننده در این آزمون پیروز می شود اگر احتمال به دست آوردن ۱ در این آزمایش برایش غیر ناچیز باشد.
در یک سیستم رمزگذاری اصالت سنجی شدهٔ امن احتمال موفقیت حمله کننده در این آزمایش ناچیز است و سیستم می تواند در مقابل رمزهای ساختگی مقاوم باشد و از رمزگشایی آن ها خودداری کند. به این وسیله حمله کننده نمی تواند خودش یک متن رمزی دلخواه درست کند یا یک متن رمزی را عوض کند مگر اینکه از سیستم رمزگذاری اصالت سنجی شده برای رمز کردن استفاده کند بنابراین حمله کننده نمی تواند جامعیت یا اصالت سنجی پیام را به چالش بیندازد.
طرح رمز به صورت معنایی تحت حمله متن انتخابی امن باشد.
بسیاری از رمزگذاری های اصالت سنجی شده به وسیلهٔ رمزهای قالبی متقارن توسعه یافته اند. اگر چه رمزگذاری اصالت سنجی شده را می توان به وسیلهٔ ترکیب طرح های رمز و کد اصالت سنجی پیام(MAC) ایجاد کرد در صورتی که:
تابع کد اصالت سنجی پیام تحت شرط حملهٔ متن انتخابی غیرقابل تقلب باشد.
دو نفر به نام های Bellare و Namprempre در سال ۲۰۰۰ سه ترکیب مختلف این اولیه ها (کد اصالت سنجی پیام و رمز قالب متقارن) را تحلیل کردند و نتیجه گرفتند که رمز کردن یک پیام و به دنبال آن اجرای کد اصالت سنجی پیام روی متن رمزی امنیت در برابر حملهٔ متن رمزی انتخابی را فراهم می کند (در صورتی که دو ویژگی گفته شده بالا برای این اولیه ها برقرار باشد)
در سال ۲۰۱۳ مسابقه ای به نام سزار (CAESAR) اعلام شد که هدف آن طراحی رمزگذاری های اصالت سنجی شده بود و هم اکنون نیز ادامه دارد.
سرقت هویت (به انگلیسی: Identity theft)؛ در حالی که استفاده از یک نام مستعار لزوماً غیرقانونی نیست، سرقت هویت استفادهٔ عمدی از هویت شخص دیگری است، و معمولاً به عنوان روشی برای به دست آوردن سود مالی و یا برخورداری از اعتبار و مزایای دیگر، به نام شخصی دیگر صورت می گیرد، و می تواند به زیان مالی ویا حیثیتی شخص دیگر باشد. شخصی که هویت او مورد سوءاستفاده قرار گرفته اگر مورد تعقیب قرارگیرد ممکن است از عواقب نامطلوب کاری که دیگران مسوْول ارتکاب آن هستند رنج ببرد. سرقت هویت زمانی رخ می دهد که کسی با استفاده ازاطلاعات شناساییِ شخصیِ دیگری، مانند نام، شمارهٔ شناسایی، و یا شمارهٔ کارت اعتباری، بدون اجازهٔ او، برای ارتکاب تقلب و یا جنایتی دیگر استفاده کند.
اصطلاح «سرقت هویت» برای نخستین بار در سال ۱۹۶۷ استفاده شده. هرچند که پدیده مفهوم سرقت هویت بسیار قدیمی تر است، مانند ادبیات داستانی زندانی زندا که در ۱۸۹۴ نوشته شده است.
لیتون هویت (انگلیسی: Lleyton Hewitt؛ زاده ۲۴ فوریهٔ ۱۹۸۱(1981-02-24)) یک تنیس باز اهل استرالیا است.
در حوزه فن آوری اطلاعات بخصوص در امنیت رایانه، مدیریت هویت و دسترسی (مهد) دیسیپلینی است که در آن "به فرد یا سامانه صحیح اجازه دسترسی به منبع های صحیح در زمان صحیح و به دلایل صحیح" را می دهد. خاصیت زمان را می توان به خاصیت های دیگر مانند مکان نیز گسترش داد. این دیسیپیلین نیاز به اطمینان از دسترسی صحیح به منابع، در محیط های فناوریایی ناهمگون و همچنین پاسخ به نیازهای قانونی سخت گیرانه را برآورده می سازد.
"مدیریت هویت" یا (IdM) به معنای راه حل هايي است که چرخه ایجاد، تغییر و حذف هویت را مديريت مي کند. مديريت هويت و دسترسي در سطحي بالاتر علاوه بر "مديريت هويت"، "مديريت دسترسي" (AcM) به منابع توسط یک هویت را نيز به عهده دارد. این دو حوزه به دلیل آنکه برای مدیریت دسترسی ابتدا نیاز به شناخت و هویت سنجی است به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و در برخی موارد این دو اصطلاح به جای یکدیگر به کار برده می شوند. هویت سنجی و کنترل دسترسی زیر مجموعه امنیت اطلاعات شمرده می شوند.
سامانه های "مدیریت هویت" مسولیت مدیریت هویت و داده های مربوط به موجودیت دیجیتال اشخاص، سخت افزارها، نرم افزارها و میان افزارها را به عهده دارند. این مجموعه همراه با پروسه ها و موارد دیگر مربوطه به عنوان راه حل، مسایلی مانند چگونگی تشخیص یا اختصاص هویت به یک کاربر، محافظت از آن هویت و تکنولوژی ها و پروسه های تکمیل و پشتیبانی کننده آن محافظت مانند پروتکل های شبکه، مجوز های دیجیتال، گذرواژه ها و هویت نامه ها را به عهده دارند.
مسئله هویت (به انگلیسی: A Case of Identity) نام یکی از داستان های شرلوک هلمز است. این داستان در مجموعه جعبه مقوایی توسط انتشارات کارآگاه (وابسته به نشر هرمس) در ایران چاپ شده است.
هزاره ها از قتل عام تا احیای هویت، عنوان کتابی است که توسط بصیر احمد دولت آبادی نوشته شده و در سال ۱۳۸۵ توسط انتشارات ابتکار دانش به چاپ رسید. این کتاب به بررسی تاریخی و جغرافیایی قوم هزاره در افغانستان می پردازد.
بصیر احمد دولت آبادی در مصاحبه با سرویس خبری آریانانت می نویسد:
هزاره ها از قتل عام تا احیای هویت، عنوان کتابی است که آخرین کار و دستمایه اینجانب در زمینه های مختلف تاریخ، فرهنگ و مسائل اجتماعی جامعه هزاره و شیعه افغانستان به حساب می آید. در این کتاب کوشیده ام تا گزارش نسبتاً جامع و دست اول از سرنوشت هزاره ها، از قتل عام شان در عصر عبدالرحمن تا حضور دوباره شان در صحنه های مختلف زندگی اجتماعی ـ سیاسی کشور، با استناد به نوشته های مرحوم کاتب و دیگران ارائه دهم.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هویت در جدول کلمات

بازیگر مرد مطرح آمریکایی با فیلم هایی چون « هویت بورن » | « ویل هانتینگ نابغه » و « مردان تاریخ»
متدیمون
روشی برای تشخیص هویت افراد
انگشت نگاری
ورقه ای شامل سوالاتی راجع به هویت فرد یا افراد خانواده او و غیره که معمولا در ادارات و موسسات به اشخاص دهند تا آن را با پاسخگویی پر کنند
پرسشنامه

معنی هویت به انگلیسی

- اسم -
identity
تطابق ، نهاد ، شخصیت ، شناسایی ، عینیت ، اصلیت ، هویت
personality
شخصیت ، وجود ، یارو ، هویت ، خصوصیات شخص ، اخلاق و خصوصیات شخص ، صفت شخص

معنی کلمه هویت به عربی

هویت
شخصية , هوية
أثْبَتَ هُويتهُ
أثْبَتَ هُويتهُ
تحقيق الشخصية
تعريف
تقليد
إثْباتُ الهوية
إثْباتُ الهوية

پیشنهاد شما در مورد معنی هویت


آخرین پیشنهادات
اکبر > معنی اسما
محمد > معنی اجتناب ناپذیر
احسان > معنی حداکثر
باران ولی زاده > معنی احشام
رسول قربانی > معنی مشعلدار
خشایار خلفی > معنی فدح
عباس گرمان > معنی گرمان
رضا > معنی اثنای

لیست پیشنهادات
تصویر - عکس - مخالف هویت
کلمه : هویت
اشتباه تایپی : i,dj
آوا : hoviyyat
نقش : اسم
عکس هویت : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با هویت در گوگل

حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه کمپو
نرم افزاری مریم
تبدیل عکس و پی دی اف به متن
تبلیغات در دیکشنری آبادیس
دیکشنری آبادیس