مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 253 100 1

آرژانتین

/'ArZAntin/

معنی آرژانتین در لغت نامه دهخدا

آرژانتین. (اِخ ) نام جمهوری متحده ای است در امریکای جنوبی در شرق شیلی ، از شمال محدود به برزیل ، پرو و بولیوی و از مشرق به اوقیانوس آتلانتیک. بوئنوس آیرس کرسی آن است. 11میلیون سکنه دارد. وسعت آن 2794000 کیلومتر مربع باشد. زبان مردم آن اسپانیولی. صادرات آنجا غله ، نیشکر، کتان ، ستور و نفط است.

معنی آرژانتین به فارسی

آرژانتین
یکی از کشور های آمریکای جنوبی که بین شیلی و اقیانوس اطلس قرار گرفته پایتخت آن بوئینس آیرس است . مرکز صدور گوشت در جهان است . ۲۷۹۴٠٠ کیلومتر مربع مساحت ۲۵۷۱۹٠٠٠ سکنه دارد.
نام جمهوری متحده ایست در امریکای جنوبی در شرق شیلی

معنی آرژانتین در دانشنامه اسلامی

آرژانتین
آرژانتین از کشورهای آمریکای جنوبی که از لحاظ جمعیت و وسعت از بزرگترین کشورهای این منطقه است. به نظر می رسد اسلام به واسطه مهاجرت هایی که در اواخر قرن نوزدهم به این کشور شده، شیوع یافته باشد. شیعیان نیز در این کشور حضور دارند و اقلیت شیعیان آرژانتین را مهاجرین لبنانی، برخی از آرژانتینی های مسلمان شده و نیز شماری از سوری هایی که علوی یا دوازده امامی هستند، تشکیل می دهند.
آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی و پایتخت آن بوینس آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است و حدود ۴۱ میلیون نفر جمعیت دارد. از لحاظ وسعت پس از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی است و در بین کشورهای جهان هشتمین کشور از لحاظ وسعت می باشد.
اکثر مردم آرژانتین اروپایی تبار هستند و حدود ۹۰ درصدشان مسیحی می باشند. درصد باقی مانده نیز شامل مسلمان ها می شود و عده قلیلی هم بی دین در آرژانتین زندگی می کند. رشد شیعیان این کشور بعد از وقوع انقلاب اسلامی در ایران وضعیت بهتری پیدا کرده است. کشور آرژانتین حدود ۳۹۵۳۷۹۴۳ (در سال ۲۰۰۵) جمعیت دارد.

معنی آرژانتین در دانشنامه ویکی پدیا

آرژانتین
مختصات: ۲۶°۱۵′ جنوبی ۵۳°۳۸′ غربی / ۲۶.۲۵۰° جنوبی ۵۳.۶۳۳° غربی / -26.250; -53.633 (Argentina's easternmost continental point)
آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن بوئنوس آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و جمعیت آن ۴۱ میلیون نفر است. واحد پول آرژانتین پزو نام دارد. آرژانتین از لحاظ وسعت پس از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی و در بین کشورهای جهان هشتمین کشور از لحاظ وسعت است. آرژانتین سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را دارد و سطح زندگی در آن بالا است.
۹۷ درصد از جمعیت آرژانتین اروپایی تبار هستند که بیشترشان از نوادگان مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی هستند. ۹۲ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۱٫۹ درصد مسلمان و بقیه بی دین یا پیرو ادیان دیگر هستند.
منطقه کنونی آرژانتین پیش از این یکی از مستعمرات امپراتوری اسپانیا به نام «فرمانداری ریو دلا پلاتا» را تشکیل می داد. با درگرفتن جنگ استقلال آرژانتین، مردم این منطقه اعلام استقلال کردند و پس از استقلال جنگ های داخلی آرژانتین رخ داد که در خلال بخش اعظم سده نوزدهم ادامه یافت. این کشور در جریان سده بیستم با چندین کودتا و دوره های بی ثباتی سیاسی روبه رو شد و بحران های اقتصادی نیز در آن رخ داد.
مجمع الجزایر فالکند در امتداد فلات آرژانتین قرار دارد و اما در کنترل بریتانیا است. این جزایر میان دو کشور مورد مناقشه هستند. ارتش آرژانتین در ۲ آوریل سال ۱۹۸۲ اقدام به تصرف جزایر فالکلند کرد، اما نیروهای بریتانیایی موفق شدند که در ۲۰ ماه مه همان سال جزایر را دوباره پس گیرند. در این جنگ ۲۵۰ سرباز بریتانیایی و ۶۵۰ سرباز آرژانتینی کشته شدند.
پاپ فرانسیس اول، رهبر کنونی کاتولیک های جهان اهل آرژانتین است.
آرژانتین ۴۶۹
</ref>
|orbit_ref= |epoch= نوامبر ۳۰، ۲۰۰۸ |discovered=فوریه ۲۰، ۱۹۰۱ |aphelion= ۳.۶۹۶۶ AU |perihelion= ۲.۶۳۵۶ AU |semimajor= ۳.۱۶۶۱ AU |eccentricity= ۰.۱۶۷۵۴۶ |period= ۲۰۵۷.۷۱ days (۵.۶۳ years) |avg_speed= |inclination= ۱۱.۷۰۳° |mean_anomaly= ۲۹.۰۸۸° |dimensions= ۱۲۵٫۵۷ کیلومتر (۷۸٫۰۳ مایل) ± ۵٫۶ کیلومتر (۳٫۵ مایل)
Mean diameter |mass= |density= |surface_grav= |escape_velocity= |albedo= ۰.۰۳۹۹ ± ۰.۰۰۴ |temp_name1= |spectral_type= P خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ </ref> بدون برچسب <ref> که در ۲۰ فوریه ۱۹۰۱ و در هایدلبرگ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۸٫۶۲ است.
آرژانتین برای من گریه نکن
«آرژانتین برای من گریه نکن» (به انگلیسی: Don't Cry for Me Argentina) تک آهنگی از هنرمند اهل بریتانیا جولی کاوینگتون است که در دسامبر ۱۹۷۶ (۱۹۷۶-12) منتشر شد.
این تک آهنگ در چارت های ، در رتبه اول و در چارت های ، جزو ده ترانه اول قرار گرفت. این آهنگ توسط فرهاد مهراد نیز اجرا شده است.
آرژانتین در بازی های المپیک
کشور آرژانتین در بازی های المپیک توانسته ۷۰ مدال در بازی های المپیک تابستانی و ۰ مدال در بازی های المپیک زمستانی کسب کند.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۴
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۴ که در شهر پاریس برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۷۷ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۶ مدال (۱ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۶ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۸
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۸ که در شهر آمستردام برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۸۱ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۷ مدال (۳ طلا، ۳ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۲ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۳۲
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۳۲ که در شهر لس آنجلس برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۳۲ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۴ مدال (۳ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۱ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۳۶
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۳۶ که در شهر برلین برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۵۱ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۷ مدال (۲ طلا، ۲ نقره، ۳ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۳ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۴۸
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۴۸ که در شهر لندن برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۹۹ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۷ مدال (۳ طلا، ۳ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۳ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۵۲
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۵۲ که در شهر هلسینکی برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۲۳ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۵ مدال (۱ طلا، ۲ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۱۹ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۵۶
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۵۶ که در شهر ملبورن برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۲۸ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۲ مدال (۰ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۲۹ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۰
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۰ که در شهر رم برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۹۱ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۲ مدال (۰ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۰ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۴
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۴ که در شهر توکیو برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۰۲ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱ مدال (۰ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۰ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ که در شهر مکزیکو سیتی برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۸۹ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۲ مدال (۰ طلا، ۰ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۴۱ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۷۲
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ که در شهر مونیخ برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۹۲ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱ مدال (۰ طلا، ۱ نقره، ۰ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۳ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۸
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۸ که در شهر سئول برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۱۸ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۲ مدال (۰ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۵ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۹۲
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ که در شهر بارسلونا برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۸۴ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱ مدال (۰ طلا، ۰ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۵۴ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۹۶
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۹۶ که در شهر آتلانتا برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۷۸ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۳ مدال (۰ طلا، ۲ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۵۴ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۰
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۰ که در شهر سیدنی برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۴۳ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۴ مدال (۲ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۵۷ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۴
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ که در شهر آتن برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۵۲ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۶ مدال (۲ طلا، ۰ نقره، ۴ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۸ مسابقات قرار گرفت.
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ که در شهر پکن برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۱۳۷ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۶ مدال (۲ طلا، ۰ نقره، ۴ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۳۵ مسابقات قرار گرفت.
آوسترال آرژانتین
آوسترال آرژانتین (به انگلیسی: Argentine austral) (به زبان بومی: austral argentino) با کد ایزوی ARA، یکای پول رایج در کشور آرژانتین است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی جمهوری آرژانتین قرار دارد.
اتحادیه فوتبال آرژانتین
مختصات: ۳۴°۳۶′۰۲″ جنوبی ۵۸°۲۳′۰۹″ غربی / ۳۴.۶۰۰۵۶° جنوبی ۵۸.۳۸۵۸۳° غربی / -34.60056; -58.38583
اتحادیه فوتبال آرژانتین (به اسپانیایی: Asociación del Fútbol Argentino) سازمان حاکم بر فوتبال آرژانتین است. این سازمان در سال ۱۸۹۳ در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، بنیان گذاری شد.
ارتباطات در آرژانتین
رسانه های منتشره در آرژانتین در سطوح بالا و مستقلی هستند. بیش از ۲۰۰۰ روزنامه در این کشور وجود دارد، که در شهرها و نواحی وطن خود صاحب نفوذ هستند. روزنامه های اصلی کشور از بوینس آیرس هستند از جمله کلارین مرکزی، یکی از پرفروش ترین روزنامه ها در جهان اسپانیایی زبان می باشد. دیگر روزنامه های ملی عبارت اند از «لا ناسیون» (راست- مرکز)، «پاجینا/۱۲«(چپ- مرکز)،» آمبیتو فینانسیرو«(محافظه کار – تجاری)، روزنامه آلمانی زبان» آرژنتینیش تاکبلات «،» لو لومند دیپلماتیکو«به زبان اسپانیولی و فرانسوی و»کرونیکا«(خلقگرا). روزنامه های محلی مهم به این شرحند» لا کاپیتال«(روزاریو)،»لوس آندس، «مندوزا،»آوای داخلی«(کوردوبا، آرژانتین| کوردوبا)، و»ال تریبونو«(سالتا). هرالد بوینس آیرس|» هرالد بوینس آیرس» یک روزنامه بسیار مشهور به زبان انگلیسی است.
صنعت نشر آرژانتین به همراه انتشارات اسپانیا و مکزیک، از جمله مهترین صنایع نشر در جهان اسپانیایی زبان می باشند. آرژانتین دارای بزرگ ترین زنجیره های کتابفروشی در آمریکای لاتین است، کتابفروشیهای «ال آتنیو» و «(کتابفروشی) ینی| ینی»؛ و شماری دیگر از کتابفروشیهای مستقل پر رونقی در آرژانتین پراکنده اند. تعدادی از آنها عناوین انگلیسی و دیگر زبانها را با خود حمل می کنند. صدها عدد مرکز انتشار مجله انبوهی از مسائل و علایق را در جامعه تحت پوشش قرار می دهد که در کیوسکهای پیاده روها و نیز در کتابفروشیها به فروش می رسند.
ارتش آرژانتین
ارتش آرژانتین (به انگلیسی: Armed Forces of the Argentine Republic)
رئیس جمهور آرژانتین رئیس کل قوای نظامی کشور آرژانتین است، و ارتش این کشور تحت نظارت وزارت دفاع قرار دارد.
دستگاه ارتش آرژانتین از لحاظ تاریخی یکی از مجهزترین ارتشها در منطقه بوده است (مثلاً، جنگنده های جت پیشرفته خود را از اوایل دهه ۱۹۵۰ توسعه و ارتقاء داده است)، اما در مقایسه با دیگر ارتشهای منطقه ای با هزینه های کمرشکنی مواجه شده است.
سن مجاز برای خدمت وظیفه سربازی ۱۸ سال است؛ در این کشور خدمت وظیفه اجباری نبوده و فعلاً هم هیچگونه فراخوانی به خدمت وجود ندارد.
ارتش مرکب از نیروی زمینی، نیروی دریایی، و نیروی هوایی می باشد. مناطق آبی آرژانتین توسط یک وزارت خانه جداگانه (وزارت کشور) کنترل می شود که به وسیله اداره دریانوردی آرژانتین محافظت می شود، و مرزهای زمینی به وسیله ژاندارمری کشور پاسداری می گردد؛ اما هر دو شاخه مزبور تحت نظارت وزارت دفاع قرار گرفته اند. آنها عمدتاً به امر گشت زنی علیه جنایت سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، و نیز عملیاتهای نجات شهروندان در هنگام اضطراری می پردازند.
نیروهای مسلح آرژانتین فعلاً در حال اجرای عملیاتهای مهم در هائیتی و قبرس بر طبق چارچوب تعیین شده سازمان ملل می باشند.
ازدواج همجنس گرایان در آرژانتین
ازدواج همجنس گرایان در آرژانتین از ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۰ قانونی شد. این قانون در پنج مه ۲۰۱۰ توسط مجلس نمایندگان، و در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۰ توسط سنای آرژانتین تصویب شد و رئیس جمهور آرژانتین کریستینا فرناندز د کیرشنر در ۲۱ ژوئیه آن را امضا کرد؛ و در ۲۲ ژوئیه رسماً قانونی شد. آرژانتین اولین کشور در آمریکای لاتین است که ازدواج همجنس گرایان را در سطح کشوری، قانونی کرده است؛ و هم چنین دهمین کشور در جهان محسوب می شود.
اقتصاد آرژانتین
آرژانتین از منابع طبیعی غنی، جمعیت باسواد با درصد بالا، بخش کشاورزی صادرات محور، و پایه صنعتی متنوع بهره می برد. کشور از لحاظ تاریخی دارای طبقه متوسط فراوانی در مقایسه با دیگر کشورهای آمریکای لاتین می باشد، اما این بخش از جمعیت در اثر سلسله ای از بحرانهای اقتصادی از بین رفته اند. امروز، درحالی که بخش مهمی از جمعیت هنوز از لحاظ مالی ثروتمند هستند، آنها در موضعی از یک مقایسه حاد با میلیونها نفر از افرادی قرار می گیرند که شاهد آن هستند که قدرت خریدشان به شدت کاهش یافته است. از سال ۲۰۰۲ به بعد، بهبود در وضعیت بخش های فقیرتر و نیز یک بازگشت عمده در طبقه متوسط جامعه پدید آمده است.
انجمن منتقدان فیلم آرژانتین
انجمن منتقدان فیلم آرژانتین (به انگلیسی: Argentinean Film Critics Association) یک انجمن نقد فیلم است که سالانه جوایزی را به همین نام به موفقیت های سینمای آرژانتین و جهان اهدا می کند. این انجمن ۱۰ ژوئیه ۱۹۴۲ به وجود آمد. این انجمن عضو هیئت بین المللی منتقدان فیلم است. جوایز این انجمن در سال های ۱۹۴۳–۱۹۵۷، ۱۹۵۹–۱۹۷۴، ۱۹۸۱–۱۹۸۳ و ۱۹۸۵-تاکنون اهدا شده است. نام جایزهٔ این انجمن، سیلور کاندور (شاهین نقره ای) است.
ایالت سانتا کروس آرژانتین
ایالت سانتاکروز ، یکی از ایالات ۲۳ گانه آرژانتین ، واقع در جنوب کشور و منطقه پاتاگونیا می باشد که با ایالت چوبوت از شمال و کشور شیلی از جنوب و غرب مرز مشترک دارد . در شرق ایالت نیز اقیانوس اطلس قرار دارد . سانتاکروز پس از ایالت بوئنوس آیرس ، بزرگ ترین ایالت کشور است .
ایالت لا ریوخا آرژانتین
ایالت لا ریوخا (به اسپانیایی: Provincia de La Rioja) یکی از ۲۳ ایالت آرژانتین، واقع در غرب کشورمی باشد
با ایالات کاتامارکا، کوردوبا، سان لوئیز و سان خوان مرز مشترک دارد.
ایالت های آرژانتین
آرژانتین به ۲۳ استان (به اسپانیایی: provincias, singular provincia) و یک شهر خودمختار تقسیم شده است. شهر و ایالت ها قانون اساسی خود را دارند، اما زیر نظر یک سیستم فدرال.
ایالت ها به بخش هایی (به اسپانیایی: departamentos, singular departamento) تقسیم می شوند، به جز ایالت بوئنوس آیرس.
بومی های آرژانتین
بومی های آرژانتین از اقوام سرخپوست کشور آرژانتین هستند که حدود یک و نیم درصد جمعیت کشور را دربر گرفته و نزدیک به ۶۰۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارند. گروه های سرخپوست آرژانتین ۳۶ قوم را شامل شده و در مناطق مختلف خاک این کشور بسر می برند. در سال ۲۰۰۶ در یک تحقیق ژنتیکی که در دانشگاه بوینوس آیرس انجام شد نشان داد که از ۳۲۰ دانشجوی آرژانتینی بیش از ۵۶٪ از یک سو سرخپوست تبار بوده اند و ۱۱٪ هم از سوی نیای پدری و هم مادری سرخپوست بنظر رسیدند. امروزه بیشتر بومیان آرژانتین اسپانیایی زبان شده اند و زبان بومی به مناطق روستایی و کوهستانی محدود شده است.
پتروبراس آرژانتین
پتروبراس آرژانتین، (به انگلیسی: Petrobras Argentina) شرکت نفت و گاز آرژانتینی است، که به عنوان شرکت تابعه کمپانی برزیلی پتروبراس فعالیت می نماید. این شرکت در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۱ مالک بیش از ۷۰۰ جایگاه پمپ بنزین در کشور آرژانتین بود.
در حال حاضر شرکت پتروبراس آرژانتین پس از کمپانی اسپانیایی رپسول، به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی در آرژانتین شناخته می شود. این شرکت همچنین دارای عملیات در کشورهای ایالات متحده آمریکا، برزیل، بولیوی، اکوادور، مکزیک، پرو و ونزوئلا می باشد.
پرچم آرژانتین
پرچم آرژانتین برای اولین بار در 01812-02-27 ۲۷ فوریه ۱۸۱۲ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی و نشان ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۹:۱۴ می باشد.
پزو لی آرژانتین
پزو لی آرژانتین (به انگلیسی: Argentine peso ley) (به زبان بومی: peso ley argentino) با کد ایزوی ARL، یکای پول رایج در کشور آرژانتین است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی آرژانتین قرار دارد.
پزوی آرژانتین
پزوی آرژانتین (به انگلیسی: Argentine peso) (به زبان بومی: Peso argentino) با کد ایزوی ARS، یکای پول رایج در کشور آرژانتین است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی آرژانتین قرار دارد.
پزوی مند ناسیونال آرژانتین
پزوی مند ناسیونال آرژانتین (به انگلیسی: Argentine peso moneda nacional) (به زبان بومی: peso moneda nacional argentino) با کد ایزوی ARM، یکای پول رایج در کشور آرژانتین است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی جمهوری آرژانتین قرار دارد.
پیشینه نام آرژانتین
«آرژانتین» از کلمه لاتین "argentum" به مفهوم (نقره) گرفته شده است. زمانی که اولین فاتحین اسپانیایی ریودلاپلاتا را کشف کردند، آنها نام مصب (سرشاخه) آن را «Mar Dulce» (' دریای شیرین' چون در منطقه آب تازه و شیرین دریا قرار دارد) نهادند. مردم بومی هدایایی از نقره به نجات یافتگان از ماموریت کشتی شکسته آنها دادند، که هدایت آن با خوآن دیاز دسولیاس بود.
افسانه سییرا دل پلاتا- یک کوه غنی از نقره- در حدود سال ۱۵۴۲ به اسپانیا رسید، و و این نام اولین بار بر روی نقشه ونیز که درسال ۱۵۳۶ چاپ شد، مشاهده گردید. معدن نقره در ناحیه ای قرار داشت که شهر پوتوسیه در سال ۱۵۴۶ در آن بنا نهاده شد.
نام آرژانتین در ابتدا بطور گسترده در کتاب «تاریخچه کشف، جمعیت، و فتح ریودلاپلاتا») اثر روی دیاز دگوسمیانز استفاده شد، و این محدوده را «تییرا آرژنتینا» (سرزمین نقره) نامید.
تاریخ آرژانتین
اولین نشانه های حضور بشر در آرژانتین در مناطق پاتاگونیا (پیدرا موسیو، سنتا کروز) و در ۱۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده است.
در اوایل عصر میلاد، تمدنهای متعددی مبتنی بر (کشت) ذرت در ناحیه غربی آند (سانتا ماریا، هوارپس، دیاگوئیتاس، سانتاویرونس، و درمیان دیگرموارد) توسعه یافتند. سپس امپراتوری اینکا، تحت حاکمیت پاچاکوتک به منطقه کنونی شمال غربی آرژانتین تجاوز کرده و آن را تسخیر نمود، و کل این ناحیه تحت عنوان کولاسویو یکپارچه ساخت. گوآرانیا در ناحیه شمال شرقی بر اساس (تولید) یوکا و سیب زمینی شیرین فرهنگی را توسعه داد. مناطق مرکزی و جنوبی (پامپاس و پاتاگونیا) که تحت سیطره فرهنگهای عشایری (بیابانگردی) قرار داشتند در قرن ۱۷ ام توسط ماپوچه ها با یکدیگر متحد شدند.
تاریخ یهودیان در آرژانتین
تروریسم در آرژانتینچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آرژانتین در جدول کلمات

آرژانتین
بوئنوس آیروس
رتبه آرژانتین در جهان از لحاظ نرخ تورم | نرخ تورم این کشور 5/10درصد است
هشت
کشور گشای اسپانیایی که بوئنوس آیرس که مرکز آرژانتین را بنا نهاد
مندوزا
از بازیکنان اسبق تیم ملی فوتبال ایران که در جام جهانی 1978 آرژانتین نیز در ترکیب تیم حضور داشت
نصرالله عبداللهی

پیشنهاد کاربران درباره معنی آرژانتین

فاطمه زهرا ٠٣:٤٨ - ١٣٩٥/٠٥/٢٣
(Argentina)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Argentine است. از لاتین argentum، به معنای "نقره". نامی که بازرگانان پرتغالی و اسپانیایی برای سرزمین رود Rio de la Plata (رود نقره) به کار بردند؛ و به معنای «سرزمین نقره».

کمیل قیصری ١٨:٠٢ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین نقره(اسپانیایی)

پیشنهاد شما درباره معنی آرژانتیننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی آرژانتین
کلمه : آرژانتین
اشتباه تایپی : HvChkjdk
آوا : 'ArZAntin
نقش : اسم خاص مکان
عکس آرژانتین : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با آرژانتین در گوگلآیا معنی آرژانتین مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 95% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو