مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 122 100 1

آزادی اندیشه

معنی آزادی اندیشه در دانشنامه اسلامی

آزادی اندیشه
آزادی اندیشه به معنای آزادی تعقّل است، وآزاداندیشی و تعقّل، زیربنای گزینش درست هدف، مسیر و شیوه زندگی و شرط برخورداری از هدایت الهی است.
قرآن، در بیش از سیصد آیه، همگان را به تعقّل، تفکّر، تدبّر و باز کردن چشم عقل و بصیرت و آزادی اندیشه دعوت کرده: «... کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمُ الأَیـتِ لَعلَّکُم تَتفَکَّرونَ» و با دعوت به ارتباط میان انسان ها و دادوستد فرهنگ ها بهترین تشویق از آزادی اندیشه را به عمل آورده است و اساس دعوت حق پرستان را بر بصیرت و برهان می داند و از کسانی که بدون اندیشه عمل می کنند، سخت انتقاد می کند: «أَفلاَیَتدبَّرونَ القُرءانَ أَم عَلی قُلوب أَقفالُ ها = آیا به آیات قرآن نمی اندیشند؟ یا (مگر) بر دل هایشان قفل هایی نهاده شده است؟»

معنی آزادی اندیشه در دانشنامه ویکی پدیا

آزادی اندیشه
آزادی اندیشه (همچنین آزادی افکار یا ایده ها نام دارد) به آزادی هر فرد برای داشتن یک نظر و اندیشه به طور مستقل از دیدگاه های دیگر گفته می شود.
این با مفهوم آزادی بیان متفاوت است و نباید با آن یکی انگاشته شود.
بموجب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفتیش عقایدممنوع است
دوران طلائی آزادی اندیشه
دوران طلائی آزادی اندیشه (انگلیسی: Golden Age of Freethought) اصطلاحی است که برخی مواقع برای توصیح رواج محدود آزاد اندیشی در آمریکا اواخر قرن نوزدهم شکل گرفت. این دوره از حدود ۱۸۷۰ شروع شده و لااقل تا اواخر قرن ادامه می یابد. سوزان جاکوبی پایان دوران طلائی را آغاز جنگ جهانی اول قرار می دهد. دوران طلائی با سخنرانی های رابرت جی. اینگرسال تشویق می شد، ترویج عمومی آثار چارلز داروین، حق رای برای زنان، و دیگر گرایش های سیاسی، عملی و اجتماعی باعث برخوردهای جدی بین آنها و سنت های مذهبی شده و همچنین موجب شد مردم عادی در مورد جهان بینی سنتی رایج تجدید نظر نمایند.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه آزادی اندیشه به عربی

آزادی اندیشه
حرية الأفکار

پیشنهاد شما در مورد معنی آزادی اندیشه


معنی آزادی اندیشه
کلمه : آزادی اندیشه
اشتباه تایپی : Hchnd hkndai
عکس آزادی اندیشه : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با آزادی اندیشه در گوگلآیا معنی آزادی اندیشه مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 99% )
بستن تبلیغات
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه آنالی
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس