مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 243 100 1

آفریقای جنوبی

معنی آفریقای جنوبی در دانشنامه اسلامی

آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی، جنوبی ترین کشور قاره آفریقا که حدود یک میلیون مسلمان در آن زندگی می کنند. شیعیان بومی، مهاجرانی از کشورهای پاکستان، کشمیر، لبنان، هند، خوجه های اثناعشری و همچنین گروهی از اسماعیلیان، جمعیت شیعه در این کشور را تشکیل می دهند. انجمن دین و زندگی اجتماعی (مؤسسه ‏PEW) در سال ۲۰۰۹ میلادی، شمار شیعیان آفریقای جنوبی را ۷۳ هزار تن تخمین زده است. پیشینه تشیع در این کشور را به مهاجرت شیخ محمدحسین غیب شاه از هند در حدود قرن ۱۶ میلادی دانسته اند.
آفریقای جنوبی، در جنوبی ترین قسمت قاره آفریقا قرار گرفته است. این کشور از شمال غربی با نامیبیا، از شمال با بوتسوانا و زیمبابوه، از شمال شرقی با موزامبیک و از شرق با سوازیلند همسایه است و اقیانوس اطلس از جنوب و جنوب غربی و اقیانوس هند از جنوب شرقی آن را احاطه کرده اند.
۷۵٪ از جمعیت این کشور سیاه پوست هستند، حدود ۱۴٪ سفیدپوست (که ۶۰٪ آنها از سفیدپوستان از نژاد آفریقایی اند که بیشتر آنها باقی مانده نژاد انگلیسی هستند)، ۳٪ نژاد هندو و ۸٪ از نژاد دورگه.

معنی آفریقای جنوبی در دانشنامه ویکی پدیا

آفریقای جنوبی
اتحادیه آفریقای جنوبی
اتحادیه آفریقای جنوبی سلفِ تاریخی کشور کنونی آفریقای جنوبی بود. این اتحادیه در ۳۱ مهٔ ۱۹۱۰ میلادی با درهم آمیختن چهار مستعمره پیشین امپراتوری بریتانیا - ناتال، ترانسوال، کیپ و مستعمره رود اورنج- پدید آمد. پس از جنگ جهانی اول، بریتانیایی ها بر مستعمره آفریقای جنوب باختری آلمان دست دراز کرد و در عمل کنترل آن را در دست گرفت، هرچند رسماً این بخش ضمیمه خاک اتجادیهٔ آفریقای جنوبی نشد.
در ۳۱ مهٔ ۱۹۶۱، در اتحادیه اعلام جمهوری شد و جمهوری آفریقای جنوبی از اتحادیه کشورهای همسود خارج گردید.
اتحادیه فوتبال آفریقای جنوبی
اتحادیه فوتبال آفریقای جنوبی (انگلیسی: South African Football Association) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور آفریقای جنوبی است.
این سازمان که در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر ژوهانسبورگ است.
ازدواج همجنس گرایان در آفریقای جنوبی
ازدواج همجنس گرایان در آفریقای جنوبی از ۳۰ نوامبر ۲۰۰۶ قانونی بوده است. تصمیم دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی در اول دسامبر ۲۰۰۵ بر اساس کامن لا برا این بود که تعریف ازدواج به ازدواج همجنس گرایان نیز گسترش یابد و به پارلمان آفریقای جنوبی یک سال فرصت داد تا نابرابری ازدواج را در مورد همجنس گرایان از بین ببرد. آفریقای جنوبی پنجمین کشور، اولین در آفریقا و دومین در خارج از اروپا بود که ازدواج همجنس گرایان را قانونی کرد.
استان های آفریقای جنوبی
هنگامی که آپارتاید در سال ۱۹۹۴ در کشور آفریقای جنوبی ملغی شد دولت این کشور تصمیم گرفت تا بانتوسان های مستقل و نیمه مستقل قبلی را به ساختار سیاسی آفریقای جنوبی تبدیل کند. به همین دلیل چهار استان قبلی با نام های استان کیپ، استان ناتال، ایالت آرنج آزاد و استان ترانسفال کنار گذاشته شدند و ۹ استان دیگر جایگزین آنها شدند.
این ۹ استان به ۵۲ بخش تقسیم می شوند که ۶ تای آنها شهرداری کلان شهرها و ۴۶ تای آنها شهرداری بخش ها هستند. ۴۶ بخش داری خود به ۲۳۱ شهرداری تقسیم می شوند. بخش داری ها همچنین شامل ۲۰ بخش مدیریتی (که اغلب منطقه حفاظت شده هستند) هستند که مستقیماً توسط بخش داری ها اداره می شوند. ۶ شهرداری کلان شهر اعمال بخش ها و شهرداری های محلی را انجام می دهند.
اقتصاد آفریقای جنوبی
از لحاظ رده بندی سازمان ملل آفریقای جنوبی کشوری با درآمد متوسط همراه با منابع غنی و توسعه یافته از نظر مالی، قانونی، ارتباطات، انرژی و بخش های حمل و نقل است و دارای بازار سهام (بورس اوراق بهادار JSE) است که بین ۱۰ بازار سهام بزرگ دنیا قرار دارد و همچنین زیر ساختهایی مدرن برای حمایت از تقسیم مؤثر کالا بین مراکز شهری در تمامی منطقه دارد. تولید ناخالص داخلی که اصلاحیه اصطلاح برابری قدرت خرید است این کشور را در بین ۵۰ کشور ثروتمند دنیا قرار می دهد. آفریقای جنوبی از بسیاری جنبه ها کشوری پیشرفته است اما این توسعه حول چهار منطقه اتفاق افتاده است. کیپ تاون، بندر الیزابت، دوربان و پروتوریا – ژوهانسبورگ به غیر از این چهار منطقه در بقیه جاها پیشرفت کم بوده و فقط علی رغم استراتژی های دولت همچنان پابرجاست اما مناطق توسعه نیافته اصلی در حال پیشرفت سریع هستند. این مناطق شامل: خلیج موسل به خلیج پلتن برگ، منطقه رستنبرگ، نلزپروت، بلوئم فونتین، ساحل جنوبی کیپ، ساحل شمالی KZU در بین مناطق دیگر می شود. فاصله بسیار درآمدها و اقتصاد دوگانه باعث شده تا این کشور در حال توسعه محسوب شود. عدم تساوی درآمدها در آفریقای جنوبی چنان زیاد است که از این نظر در بالاترین رده های جهانی قرار می گیرد. میزان رشد پیامد آن در ده سال اخیر به کاهش بیکاری منجر شده است، با این حال اقتصاد آنها راه درازی را در پیش دارد و مشکلات اقتصادی بزرگی هنوز باقی مانده اند. دیگر مشکلات شامل، خلافکاری؛ فساد و ایدز هستند. در ابتدا سال ۲۰۰۰ رئیس جمهور تابوامیکی قسم خورد که رشد اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی را با رفع قوانین محدود کننده کار افزایش دهد و به خصوص سرعت بیشتری ببخشد و هزینه های غیر ضروری دولتی را کاهش دهد. سیاست های احراز سوی حزب کارگرمورد مخالفت قرار گرفتند. بنابر محاسبات آفریقای جنوبی ۳۰درصد از تولید ناخالص داخلی کل قاره را در دست دارد. همچنین این کشور بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده انرژی قاره نیز است.
این کشور با راند که بزرگ ترین پول رایج بازار تجارت و در حال توسعه است به جمع ۱۵ کشور برتر دارای پول رایج دنیا پیوسته است ─مجمع دائم (CLS) که در آن معاملات تجاری سریعاً بسته می شوند و ریسک معامله در مناطق زمانی را کاهش می دهند. راند آفریقای جنوبی (ZAR) بهترین پول رایج در مقابل دلار آمریکا بین سالهای ۲۰۰۲تا ۲۰۰۵ طبق جدول امتیاز پولهای رسمی بلومبرگ بوده است. بی ثباتی راند آفریقای جنوبی برفعالیت های اقتصادی اثر گذاشته که همراه با سقوط سریع سال ۲۰۰۱ بود که باعث تنزل تاریخی ۸۵/۱۳ راند نسبت به دلار آمریکا شد که باعث بیم از تورم شد و باعث شد تا بانک پشتوانه نرخ بهره ها را افزایش دهد. راند از آن موقع وضعیت بهتری یافته و با نرخ ۹۹/۵ تا ژانویه ۲۰۰۶ در مقابل دلار آمریکا مبادله شده و اقدام بانک پشتوانه نیز باعث مهار تورم شده است. قدرت راند باعث وارد آمدن فشار به صادر کنندگان شده و آنها از دولت خواسته اند تا در نرخ ارز برای کمک به متعادل کردن نرخ راند دخالت کند و همچنین بسیاری از صادرکنندگان نیز کارکنان خود را اخراج کرده اند.
۵/۲۱ درصد از جمعیت جوان بنابر محاسبات انجام شده در سال ۲۰۰۳ دچار ایدز هستند دولت اخیر بعد از مدتها تأخیر منابع مالی زیادی برای مبارزه با این اپیدمی اختصاص داده است اخیراً تحقیقی در مجله آفریقایی ایدز به چاپ رسیده که کار توماس رل والیوشیسانا است و نشان می دهد که سطح این بیماری در حال کاهش است و از ۲/۴ درصد به ۷/۱ درصد برای افراد ۴۹–۱۵ ساله رسیده و مرگ ومیرآن در سال ۲۰۰۸ به ۴۸۷۳۲۰ نفر می رسد. در سال ۲۰۰۰ ،تابو امبکی، رئیس جمهور وقت، اهمیت ابتلا به ایدز را زیر سؤال برد و به طرز جنجال برانگیزی فقر را عامل اصلی آن دانست. در سال ۲۰۰۱ دولت گروهی از دانشمندان را که شامل تعدادی از مخالفین ایدز بودند (کسانی که تفکر رایج در مورد ایدز را زیر سؤال می بردند) را برای دادن گزارش مأمور کرد. بعد از گزارش آنها دولت اعلام کرد که سیاست خود را همچنان بر این فرضیه بنا می نهد که عامل ایدز HIV است منازعات در این مورد فروکش نکرده و سازمانهایی بمانند مبارزه عملیاتی و درمانی همچنان دولت را بخاطر واکنش کند در مقابل این اپیدمی به چالش های سیاسی و قانونی می کشانند. پناهندگان از کشورهای فقیرتر همراه با مهاجران DRC، موزامبیک، زیمباوه، مالاوی و بسیاری دیگر که نماینده بخش های بزرگی از بخش غیررسمی هستند به میزان بسیار بالایی وجود دارند. با میزان بالای بیکاری در کشورهای جنوب آفریقا بیگانه هراسی ترسی رایج در آنجا است و متولدین آْفریقای جنوبی احساس نفرت از مهاجرانی دارند که به نظر می رسد موقعیتهای شغلی آنها را به خطر می اندازند ترسی که به دلیل اقدام کارفرمایان آفریقای جنوبی در استخدام مهاجران به دلیل حقوق کمتر نسبت به شهروندان آفریقای جنوبی قابل توصیه است. این اتفاق مخصوصاً در صنایع ساخت وساز، جهانگردی کشاورزی و خدمات عمومی افتاده است.
مهاجرین غیرقانونی همچنین به شدت مشغول تجارت غیررسمی هستند. به هر حال بسیاری از مهاجرین در شرایط نامطلوبی به سر می برند و سیاست مهاجرت این کشور از سال ۱۹۹۴ به بعد سختگیرانه شده است.
اینترایر آفریقای جنوبی
اینتر ایر آفریقای جنوبی (به انگلیسی: Interair South Africa) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا D6 است که در تاریخ ۱۹۹۳ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی اینتر ایر آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی اولیور تامبو قرار دارد و به ۸ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
پرچم آفریقای جنوبی
پرچم آفریقای جنوبی برای اولین بار در 01994-04-27 ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.
پرستوی صخره آفریقای جنوبی
پرستوی صخره آفریقای جنوبی (نام علمی: Petrochelidon spilodera) نام یک گونه از سرده پرستوی صخره است.
پوند آفریقای جنوبی
پوند آفریقای جنوبی (به انگلیسی: South African pound) (به زبان بومی: Suid-Afrikaanse pond) یکای پول رایج در کشور آفریقای جنوبی است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی آفریقای جنوبی قرار دارد.
تاریخ آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی دارای تعدادی از قدیمی ترین آثار باستانی قاره آفریقا است. فسیل های بسیاری در غارهای استرک فونتاین، کرومدرای و ماکاپانگات وجود دارند که نشان می دهند که آسترالوپتیکاین از سه میلیون سال پیش در آنجا حضور داشته اند همچنین نمونه های گوناگونی از انسان که شامل همو هابیلیس همو ارکتوس و انسان مدرن یعنی همو ساپینس می شود در آن جار یافت شده است. انسان های متکلم به زبان بانتو، چوپانان و کشاورزان درعصر آهن جنوب دریای لیمپوپو را در قرن ۴ یا ۵ دوره گسترش بانتو با جابجا کردن خمیتهای اصیل و متکلمین سان به آفریقای جنوبی مدرن امروزی تبدیل کردند. آنها به آرامی به سمت جنوب حرکت کردند و انسان های اولیه عصر آهن در استان کوازولوناتال بودند که جنوبی ترین گروه، مردم شوسا بودند که زبانشان دارای ویژگی هایی از زبان ابتدایی خویی و سانی بود و سرزمینشان به کیپ شرقی واقع در استان کیپ شرقی امروزی می رسید. این جوامع عصر آهن به هنگام مهاجرت جایگزین قبایل شکارچی شدند.
تاریخ کتبی آفریقای جنوبی با شرح دریانوردان اروپایی که از راه های بازرگانی هند شرقی می گذشتند شروع می شود. اولین دریانورد اروپایی که موفق شد از این آبراه گذر کند، کاشف پرتقالی بارتلومیو دیاس در سال ۱۴۸۸ بود. او هنگام بازگشت به لیسبون مکانی را که کشف کرده بود Cabo das Tormentas دماغه توفان ها نامید، اما هنری دریانورد، که حامی مالی دیاس بود، نام آن را به دماغه امید نیک Cabo da Boa Esperança، که اشاره ای به راهی برای رسیدن به سرزمین هند بود، تغییر داد.
تعدادی سانحه دریایی در ساحل آفریقای جنوبی رخ داد علاوه بر نوشته های دریانوردان ابتدایی، شرح های نجات یافتگان سوانح دریایی اولین شرح های کتبی تاریخ این کشور هستند. دوقرن بعد از سال ۱۴۸۸ به بعد تعدادی از گروه های ماهیگیری که شامل ملاحان پرتغالی می شدند، در ساحل ساکن شدند ولی شرح کتبی از آنها باقی نمانده است. در سال ۱۶۵۳، جان ون ریسبک به نمایندگی کمپانی هند شرقی هلند محلی برای تهیه خواربار در دماغه امید نیک تأسیس کرد. در سده های ۱۷ و ۱۸ این جمعیت هلندی به آرامی بیشتر شذ و سرانجام ساکنین هلندی مردم شوسا واقع در منطقه رودخانه ماهی را دیدند و پس از آن جنگهایی به نام جنگهای مرزی کیپ به دلیل تصاحب زمین و دام شکل گرفت.
برای رفع کمبود نیروی کار کیپ از اندونزی، ماداگاسکار و هند بردگانی آورده شدند. علاوه بر این، رهبران دردسر سازی که اغلب از اشراف بودند از مستعمره های هلند به آفریقای تبعید شدند. این گروه از بردگان سرانجام جمعیتی را تشکیل دادند که اکنون به عنوان مالایی های کیپ شناخته می شوند. آنها از سوی استعمارگران اروپایی اغلب دارای مقام اجتماعی بهتری محسوب شده اند و همچنین صاحب زمین نیز شدند و با توسعه آپارتاید زمین های خود را از دست دادند. مساجد کیپ مالاین ها در محدوده ۶ بخشیده شدند و اکنون یادگار خرابی هایی هستند که در اطراف آنها اتفاق افتاد.
بسیاری از نوادگان این برده ها که اغلب با ساکنین هلندی ازدواج کردند بعدها با بازماندگان خوی خوی به عنوان رنگین پوستان کیپ در یک رده قرار گرفتند. با ادغام بیشتر در بین جمعیت رنگین پوستان کیپ و مردم شوسا و دیگر مردم آفریقای جنوبی حال آنها حدود ۵۰ درصد از کیپ غربی را دربرگرفته اند.
پادشاهی بریتانیای کبیر گیپ گودهپ را برای بستن راه بر روی هند و استرالیا در سال ۱۷۹۷ فتح نمود. کمپانی هند شرقی هلند ورشکسته شد و بریتانیا مستعمره کیپ را در سال ۱۸۰۵ به خود اضافه کرد. بریتانیا جنگ های مرزی علیه شوسا را ادامه داد و مرز شرقی را از طریق قلعه هایی که در طول رودخانه ماهی ساخته بود و استحکام بخشیدن آن از طریق حمایت از اسکان بریتانیایی ها بیشتر به سمت شرق کشانید. به دلیل فشار جوامعی که خواستار لغو برده داری بودند مجلس بریتانیا تجارت جهانی برده خود را در سال ۱۸۰۶ و سپس بردهداری را در تمامی مستعمره های خود در سال ۱۸۳۳ لغو کرد.
کشف الماس در سال ۱۸۶۷ و طلا در سال ۱۸۸۶ مشوق رشد اقتصادی و مهاجرت و منجر به تضعیف وضعیت اهالی آن کشور شد. بوئرها با موفقیت در مقابل دست درازیهای بریتانیا در طول جنگ اول بوئر مقاومت کردند (۱۸۸۰ تا ۱۸۸۱) و از تاکتیک هایی استفاده کردند که مناسب با شرایط محلی بود. مثلاً بوئرها لباسهای خاکی می پوشیدند که همرنگ با زمین بود در حالی که بریتانیاییها یونیفرمهای رنگ قرمز روشن می پوشیدند که آنها را هدف های آسانی برای تیراندازان ماهر بوئری می ساخت. بریتانیا با تعداد نفرات بیشتر و بدون لباسهای قرمز دوباره به جنگ برگشتند و در جنگ دوم بوئر (۱۸۹۹ تا ۱۹۰۲) شرکت کردند. تلاش بوئرها برای اتحاد با آلمانی های آفریقای جنوب غربی بهانه ای دیگر دست بریتانیاییها داد تا کنترل جمهوری بوئررا به دست گیرند.
اردوگاه های کار اجباری بریتانیا.]]
بوئرها به شدت مقاومت کردند ولی عاقبت بریتانیا نیروهای آنها را شکست داد و از تعداد نفرات بیشتر خود و کمک های خارجی و اردوگاههای کار اجباری و همچنین تاکتیک جنجال برانگیز زمین سوخته استفاده کرد. قرارداد ورنیگینگ حاکمیت مطلق بریتانیا بر جماهیر آفریقای جنوبی را تصریح کرد و دولت بریتانیا موافقت کرد تا بدهی سه میلیون پوندی دولتهای آفریقایی را به که به دلیل جنگ تحمیل شده بود را بپردازد. یکی از مفاد اصلی این قرار داد که جنگ را به اتمام می رساند این بود که سیاهان بجز در مستعمره کیپ حق رای ندارند.
بعد از چهار سال مذاکره اتحادیه آفریقای جنوبی از مستعمره کیپ و استان کوازولوناتال و همچنین جمهوری های منطقه آرنج فری و ترانسوال در ۳۱ می سال ۱۹۱۰ دقیقا ۸ سال پس از پایان جنگ دوم بوئر تشکیل شد. این اتحادیه نوعی حکومت سلطنتی بود. در سال ۱۹۳۴ حزب آفریقای جنوبی و حزب ملی آفریقای جنوبی برای تشکیل حزب متحد آفریقای جنوبیو به دنبال آشتی بین آفریقایی ها و سفید پوستان انگلیسی زبان ادغام شدند. ولی اتحادیه به دلیل ورود به جنگ جهانی دوم به عنوان متحد انگلیس از هم پاشید.حرکتی که حزب ملی به شدت مخالف آن بود.
در سال ۱۹۴۸ حزب ملی آفریقای جنوبی از طریق رای گیری به قدرت رسید و شروع به انجام یک سری قوانین مبنی بر جداسازی نژادی که به نام آپارتاید شناخته می شود، کرد. جای تعجبی نیست که این تبعیض در مورد ثروت به دست آمده از صنعتی سازی سریع دهه های ۵۰، ۶۰و ۷۰ نیز به کار رفت. در حالی که اقلیت سفید پوستان از بالاترین استاندارد زندگی قاره آفریقا که برابر سطح زندگی در کشورهای غربی جهان اول بود برخوردار گشته بود اکثریت سیاه پوستان از لحاظ هرگونه استانداردی همچون درآمد، تحصیل و طول عمر مورد تبعیض قرار داشت به طوری که یک سیاه پوست، هندی یا رنگین پوست آفریقای جنوبی به مانند مردم دیگر کشورهای آفریقایی همچون غنا و تانزانیا بود.
آپارتاید روز به روز باعث جنجال بیشتر شد و منجر به تحریم های خارجی و شورش و سرکوبهای داخلی شد. مدت مدیدی از سرکوب شدید توسط دولت و مقاومت، اعتصاب، راهپیمایی، اعتراض و خرابکاری توسط احزاب ضد آپارتاید مخصوصاً کنگره ملی آفریقا (ANC) ادامه یافت. در سال ۱۹۹۰ دولت حزب ملی اولین گام برای مذاکره کناره گیری از قدرت را با لغو ممنوعیت کنگره ملی آفریقا و دیگر موسسات سیاسی چپ گرا برداشت و نلسون ماندلا را بعد از ۲۷ سال آزاد کرد. قوانین آپارتاید به تدریج از کتاب های قانون حذف شدند و اولین انتخابات چند نژادی در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. ANC با اکثریت آراء پیروز انتخابات شد و از آن زمان تاکنون قدرت را در دست داشته است.
میلیون ها نفر از مردم آفریقای جنوبی که اکثرا سیاهپوستند همچنان در فقر زندگی می کنند. بسیاری این امر را میراث رژیم گذشته می دانند و همچنین بسیاری این فقر را ناشی از ناکامی دولت اخیر در مقابله با موضوعات اجتماعی می دانند و دیگر عوامل از جمله قوانین مالی و پولی دولت اخیر برای تضمین تقسیم ثروت و رشد اقتصادی را نیز مقصر می دانند. به هر حال سیاست مسکن ANC در شرایط زندگی بسیاری از طریق تغییر جهت هزینه های مالی و پیشرفت سیستم جمع آوری مالیات بهبود حاصل کرده است.
تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی
مختصات: ۳۲°۲۲′۳۳.۶۲″ جنوبی ۲۰°۴۸′۳۸.۴۴″ شرقی / ۳۲.۳۷۶۰۰۵۶° جنوبی ۲۰.۸۱۰۶۷۷۸° شرقی / -32.3760056; 20.8106778
تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی (به انگلیسی: South African Large Telescope) نام بزرگ ترین و قوی ترین تلسکوپ نوری واقع در رصدخانه آفریقای جنوبی است که در نزدیکی شهر ساترلند در آفریقای جنوبی قرار گرفته است.
این تلسکوپ متشکل از ۹۱ آیینه شش وجهی است که بطور مرکب تشکیل یک شبکه کندویی (mosaic) داده که قطر آن ۱۱ متر و صد سانتیمتر است.
تعداد زیادی دانشگاه در استفاده از این تلسکوپ شریک هستند.
تنجه آفریقای جنوبی
تنجه آفریقای جوبی (نام علمی: Tadorna cana) نام یک گونه از سرده عروس مرغابی ها است.این گونه از تنجه ها بوم زاد آفریقای جنوبی می باشد.بیشترین اندازه ثبت شده از این گونه ۶۴سانتی متر است.
تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی
تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی (به انگلیسی: South Africa national football team) یک تیم فوتبال بین المللی است که به نمایندگی از کشور آفریقای جنوبی به میدان می رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی فعالیت می کند.
جایزه فیلم و تلویزیون آفریقای جنوبی
جایزه فیلم و تلویزیون آفریقای جنوبی (انگلیسی: South African Film and Television Awards) یا به اختصار «سافتا» (SAFTAs) که گاهی با عنوانِ «شاخ زرین» (Golden Horns) هم شناخته می شود، نام جایزه ای است که همه ساله در کشور آفریقای جنوبی، توسط «بنیاد ملی فیلم و ویدئو» به برترین های صنعت سینما و تلویزیون در این کشور اهدا می شود.
تندیس این جایزهٔ سینمایی که در سال ۲۰۰۶ میلادی بنیان نهاده شد، «شاخ زرین» نام دارد که به همراه آن، یک دیپلم افتخار هم اعطا می شود و محل برگزاری آن ناحیه ای از کلان شهرِ ژوهانسبورگ است.
جغرافیای آفریقای جنوبی
مختصات: ۲۹°۰۰′ جنوبی ۲۴°۰۰′ شرقی / ۲۹.۰۰۰° جنوبی ۲۴.۰۰۰° شرقی / -29.000; 24.000
آفریقای جنوبی در جنوبی ترین قسمت قاره قرار دارد و دارای خط ساحلی طویلی است که ۲٬۵۰۰ کیلومتر (۱٬۵۵۰ مایل) طول دارد و با مرز دو اقیانوس اطلس و هند ساحل مشترک دارد. مساحت این کشور ۴۷۰٬۹۷۹ مایل مربع یا ۱٬۲۱۹٬۹۱۲ کیلومتر مربع است. این کشور بیست و پنجمین کشور بزرگ دنیا (بعد از مالی) و از لحاظ مساحت با کلمبیا برابر است. نجسوتی در دراکنزبرگ با ۳٬۴۰۸ مایل ارتفاع بلندترین نقطهٔ آفریقای جنوبی است.
آفریقای جنوبی دارای آب و هوای متنوعی است و دارای صحرای خشک مشرف به نامیبیا تا آب و هوای مطبوع نیمه استوایش نزدیک مرز موزامبیک است. همچنین دارای پرتگاه کوهستانی به سمت فلات داخلی و فلات مرتفع است اگر چه آفریقای جنوبی نیمه خشک محسوب می شود ولی تنوع آب و هوایی جالبی به مانند تنوع موقعیت طبیعی خود دارد.
در داخل آفریقای جنوبی فلات کارو که به شکل بوته زاری با تراکم جمعیت کم و منطقه ای کوهستانی بزرگ است، وجود دارد که به سمت شمال غرب در کنار صحرای کالاهاری خشکتر است. ولی خط ساحلی شرقی پر آب و دارای آب و هوایی مطبوع و شبیه به مناطق استوایی است. منتهی الیه جنوب غرب آب و هوایی مدیترانه ای با زمستان های مرطوب و گرم و تابستان هایی خشک دارد .این منطقه به خاطر شرابش مشهور است و در آن به طور ادواری باد می وزد. سختی باد گردش به دور کیپ آرزوی خوب را برای ملاحان رنج آور می ساخت و باعث سوانح دریایی می شد. در سمت شرق ساحل جنوبی کشور باران در طول سال به طور یکسان می بارد و منطقه ای سرسبز را پدید آورده است. این منطقه را به نام راه باغ می شناسند.
منطقه آزاد نارنجی به علت عدم گستردگی منطقه شرقی فلات مرتفع در شمال به مانند منطقه غربی در شمال چندان صاف و مسطح نیست. در شمال رودخانه وال منطقه فلات مرتفع بهتر آبیاری می شود و دچار گرمای شدید نیمه استوایی نمی شود. ژوهانسبورگ در مرکز فلاتی مرتفع با ارتفاع ۱٬۷۴۰ متری قرار دارد و سالانه شاهد ۷۶۰ میلیمتر باران است (۳۰ اینج). زمستان در این منطقه سرد است اگر چه برف به ندرت در آنجا می بارد.
در شمال ژوهانسبورگ فلات پست می شود. فلات پست دارای دمای بالاتر بوده و فلات بوته زار سنتی آفریقای جنوبی است. کوههای مرتفع دراکنزبرگ که پرتگاه شرقی های فلات را تشکیل می دهند امکان کمی برای اسکی کردن در زمستان را فراهم می کنند. خیلی از مردم فکر می کنند که سردترین مکان در آفریقای جنوبی سرزمین جنوبی در کوههای راگولد در غرب است جایی که در آن دمای نیمه زمستان به ۱۵ درجه سلسیوس (۵ درجه فارنهایت) می رسد. در واقع سردترین مکان بوفلز فاشین است که در بخش ملتنو از بوفلزفونتین دماغه شرقی قرار دارد و در این منطقه دمای ۶/۱۸ درجه سلسیوس نیز ثبت شده است: در عمق قسمت های داخلی دارای بیشترین دما است: دمای ۷/۵۱ درجه سیلیسیوس (۱۲۵ درجه فارنهایت) در سال ۱۹۴۸ در کیپ شمالی کالاهاری نزدیک به اوپینگتون به ثبت رسیده است.
آفریقای جنوبی همچنین یک مستعمره دارد با نام مجمع الجزایر شاهزاده ادوارد واقع در زیر قطب جنوب که شامل جزیره ماریون ( ۲۹۰ کیلومتر مربع و ۱۱۲ مایل مربع ) و جزیره شاهزاده ادوارد (۴۵ کیلومترمربع و ۳/۱۷ مایل مربع ) است. (نباید آن را با جزیره کانادایی شاهزاده ادوارد اشتباه گرفت. )
حزب کمونیست آفریقای جنوبی
حزب کمونیست آفریقای جنوبی (SACP) یک حزب سیاسی در آفریقای جنوبی است که در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد و علیه آپارتاید مبارزه کرد. حزب کمونیست آفریقای جنوبی امروزه همراه با کنگره ملی آفریقا (ANC) و کنگره اتحادیه های کارگری آفریقای جنوبی (COSATU)، اتحاد سیاسی سه جانبه (اتحاد سه حزب) را تشکیل می دهد. ا ین اتحاد سه گانه از دوران پس از آپارتاید تاکنون، تشکیل دهنده دولت در آفریقای جنوبی بوده است. برخی از رهبران حزب کمونیست آفریقای جنوبی همزمان از رهبران کنگره ملی آفریقا نیز بوده و هستند، مثلاً:
نلسون ماندلا با در نظر گرفتن شرایط حساس مبارزه ”کنگره ملی آفریقای جنوبی“ هیچگاه این راز را که او در زمان دستگیری خود، در سال ۱۹۶۲، عضو برجسته کمیته مرکزی حزب کمونیست افریقای جنوبی بوده است را آشکار نکرد، فقط پس از درگذشت او بود که حزب کمونیست همزمان با کنگره ملی آفریقا این حقیقت تاریخی را اعلام کردند. حزب کمونیست افریقای جنوبی در چارچوب کنگره ملی آفریقا به رهبری ماندلا عمل می کرد. ماندلا در سال ۱۹۷۶ آزادی مشروط به بهای فاصله گرفتن از کنگره ملی آفریقا را رد کرده بود. مشاوران ماندلا در مبارزه، چه قبل از دستگیری، چه در دوره زندان طولانی و چه در سال های ریاست جمهوری و پس از آن رهبران حزب کمونیست آفریقای جنوبی نظیر والتر سیسولو، یوسف دادو، جو اسلوو و کریس هانی بودند.
ترور کریس هانی باعث خشم شدید در میان مردم شد و این جریان باعث گردید که رژیم آپارتهاید برای جلوگیری از جنگ داخلی مجبور به مذاکره با نلسون ماندلا گردید و با کمک ماندلا موفق شد که مردم را آرام کند. نتیجه مذاکرات با ماندلا تشکیل دولت وحدت ملی در آفریقای جنوبی بود. برای حزب کمونیست آفریقای جنوبی، آشتی ملی پلاتفرمی برای پیشبرد هدف ایجاد جامعه متکی بر عدالت، آزاد از تهدیدهای بین المللی، و رها از نژادپرستی، مردسالاری و نابرابری فاحش در آفریقای جنوبی بود.
کریس هانی رهبر حزب کمونیست آفریقای جنوبی در روز ۱۰ آوریل ۱۹۹۳ در ۵۰ سالگی در یوهانسبورگ به دست یک (پناهنده) ضدکمونیست لهستانی کشته شد و قاتل بعداً اعتراف کرد که افراطیون سفید پوست او را برای ارتکاب این قتل اجیر کرده بودند. هانی که بیشتر عمر خود را در مبارزه و از جمله مبارزه مسلحانه و فرار از این کشور به آن کشور گذرانده بود پس از فروپاشی شوروی به نوسازی سوسیالیسم افریقایی همت گمارد و موفق شد که اعضای حزب کمونیست را به جای ریزش افزایش دهد و همین امر باعث شد که دشمنان بین المللی پیدا کند.
منبع: حزب کمونیست آفریقای جنوبی
↑ ۱٫۰ ۱٫۱ «The passing of Cde Nelson Rolihlahla Mandela.».
دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی
دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی دادگاه قانون اساسی عالی آفریقای جنوبی است که وظیفهٔ نظارت بر اجرای قانون اساسی در این کشور را برعهده دارد.
دادگاه قانون اساسی از یازده قاضی تشکیل شده است. قضات از فهرست ارائه شده توسط کمیتهٔ خدمات قضایی و توسط رئیس جمهور آفریقای جنوبی برای یک دورهٔ دوازده ساله منصوب می گردند.
مقر دادگاه قانون اساسی در شهر ژوهانسبورگ واقع شده است.
درمنه آفریقای جنوبی
درمنه آفریقای جنوبی(نام علمی: Artemisia afra) نام یک گونه از سرده درمنه ها است.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی
رئیس جمهور آفریقای جنوبی (آفریکانس: President van Suid-Afrika)
نخستین انتخابات دموکراتیک آفریقای جنوبی که در آن همه افراد می توانستند شرکت کنند در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ برگزار شد. کنگره ملی آفریقا اکثریت را در انتخابات به خود اختصاص داد، و ماندلا، به عنوان رهبر کنگره ملی آفریقا، به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه پوست کشور برگزیده شد
بعد از نلسون ماندلا ، تابو امبکی و جاکوب زوما به ریاست جمهوری رسیدند.
رسانه های آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی دارای مطبوعات آزاد و بسیارقوی است که عملکرد دولت را طبق عادت شکل گرفته در دوران آپارتاید به چالش می کشند. اغلب رسوایی ها براساس گزارش های مطبوعات از فساد دولتی به وجود آمده است که در مواردی مانند رسوایی شرکت شیک اتهامات وارده درست بوده است در این مورد ژاکوب زوما معاون رئیس جمهور نیز مورد اتهام قرار گرفت) و یا اتهامات وارد به وینی ماندلا نماینده مجلس دیدگاه دولت در مورد انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵ زیمباوه و مسئله (ایدز) از عناوین مهم خبری در سال های اخیر بوده اند.
اگر چه آفریقای جنوبی امروزی یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه شبکه های خبری و رسانه ای است اما جزء آخرین کشورهایی بود که اجازه استفاده از را صادر کرد و پخش تلویزیونی در این کشور از سال ۱۹۷۵ آغاز شد. در پایان آپارتاید در سال ۱۹۹۴ شبکه های تلویزیونی برخی از مناطق کم جمعیت تر را پوشش دادند و شبکه های رادیویی در کل کشور مهمان خانه های مردم شدند.
طی دوران آپارتاید اغلب ایستگاه های رادیویی و کانال های تلویزیونی توسط شرکت پخش رسانه ای آفریقای جنوبی (SABC) اداره می شد و دولت وظیفه کنترل و سانسور شدید اطلاعات را برعهده داشت و تنها چندین شبکه محلی به صورت محدود فعالیت می کردند. با پیدایش خانه های مادری سیاه پوستان مستقل (یا بانتوزان)ها) در دهه ۱۹۷۰شبکه های تلویزیونی و رادیویی خارج از کنترل دولت شکل گرفتند. پس از زوال آپارتاید صنعت رسانه دچار تحول شده و بسیاری از شبکه های تلویزیونی و ایستگاه های رادیویی SABC و ایستگاه های بانتوزان ها خصوصی شدند و اغلب آنها به شرکتهای تحت مدیریت سیاه پوستان فروخته شدند. هم اکنون سه شبکه تلویزیونی SABC در حال فعالیت هستند.
در سال ۱۹۸۱ اولین شبکه تلویزیونی آفریقایی در دوران آپارتاید را روی آنت برد و دومین شبکه هم در همین دهه به آن اضافه شد. در سال ۱۹۸۶ با ورود یک شبکه تلویزیونی خصوصی به نام M – Net دوران یکه تازی تلویزیون SABC به پایان رسید M – Net از پخش اخبار منع شده بود.
هم اکنون آفریقا دو شبکه تلویزیونی رایگان (SABC و Etv آفریقای جنوبی) و یک شبکه اشتراکی (M – Net) دارد و دسترسی به شبکه ماهواره ای (DStv) توسط M – Net امکان پذیر است. e.tv مجاز به ارائه خدمات تلویزیونی اخباری مستقل است. SABC اخبار و کانال های سرگرمی را از طریق ماهواره در سراسر آفریقا پخش می کند.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آفریقای جنوبی در جدول کلمات

آفریقای جنوبی
پرتوریاوکیپ تاون

پیشنهاد کاربران درباره معنی آفریقای جنوبی

سبحان ٠٤:٣٥ - ١٣٩٥/٠٧/٢٣
(South Africa)
نام فارسی آن از تطابق نام عربی"آفریقیه" و انگلیسی Africa است. نام آفریقا احتمالاً از لاتین یا یونانی و به معنای "سرزمین بدون سرما(آفتابی)" است.
Suid-Afrika (آفریکانس): "آفریقای جنوبی"
Aifric Theas (ایرلندی): "آفریقای جنوبی"
Azania (نام پیشین): این نام را اقلیت سفیدپوست بکار می بردند. ریشهٔ آن مشخص نیست ولی با زبان نیل وصحرایی ارتباط دارد. شاید از عربی "عجم"(غیر عرب). و شاید هم از یونانی azainein "خشک کردن".اشاره به خشکی منطقه دارد. ویکی
آفریقای مرکزی (Central Africa)
بنگرید به آفریقای جنوبی.

کمیل قیصری ١٨:٠٣ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین بدون سرما

پیشنهاد شما درباره معنی آفریقای جنوبینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی آفریقای جنوبی
کلمه : آفریقای جنوبی
اشتباه تایپی : Htvdrhd [k,fd
عکس آفریقای جنوبی : در گوگل


آیا معنی آفریقای جنوبی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 99% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو