مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 257 100 1

آلبانی

/'AlbAni/

معنی آلبانی در لغت نامه دهخدا

آلبانی. (اِخ ) آلبانیا. نام دولتی کوچک از بالکان بساحل آدریاتیک با 831000 مردم ، و از شهرهای بزرگ آن اسکوتاری و دوراتسو (دورِس ) است. این مملکت از سال 1912 م. مستقل شده است. زبان این قوم شعبه ای از زبانهای آریائیست. و ارناوود نام دیگر این قوم است.

آلبانی. (اِخ ) نام ایالتی قدیم از قفقاز بجائی که امروز شیروان و لگزستان و داغستان واقع است ، و در زمان ساسانیها یکی از چترپتی های ایران بشمار می آمده ، و آن را آگووانی نیز میگفتند.

معنی آلبانی به فارسی

آلبانی
شهری در ایالات متحده آمریکا پایتخت ایالات نیویورک واقع در ساحل هودسن ۱۱۵/٠٠٠ سکنه دارای مصنوعات مکانیکی صنایع شیمیائی و تصفیه نفت

معنی آلبانی در دانشنامه اسلامی

آلبانی
آلبانی کشوری است در جنوب شرقی قاره اروپا. پایتخت این کشور تیرانا و جمعیت آن ۳۵۴۴۸۰۸ نفر است.
بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۹۸ آلبانی، هیچ دینی، دین رسمی این کشور نیست و همه ادیان مساوی هستند. با این وجود تمامی مذاهب موجود در آن (مسلمانان سنی، بکتاشیه، مسیحیان ارتدکس و کاتولیک رومی) هر یک خواستار درجه بالاتری برای به رسمیت شناخته شدن از سوی دولت هستند.
۷۰ درصد مردم آلبانی مسلمان و ۳۰ درصد مسیحی هستند. دین ابتدایی مردم آلبانی مسیحیت بود اما بعدها بیشتر ساکنان این کشور به اسلام گرویدند. تغییر دین تا ۷۰ درصد جمعیت آلبانی به اسلام، یکی از میراث های حکومت عثمانی بود. مهاجرت شیعیان علوی و بکتاشی در گسترش تشیع در این کشور نقش مهمی را ایفا کرده است. پس از استقلال آلبانی از حکومت عثمانی، این کشور به صورت تنها دولت اسلامی در اروپا ظهور کرد.
آلبانی
آلبانی کشوری در جنوب شرقی قاره اروپا است. پایتخت آن تیرانا است. سرزمین آلبانی در سده های پیش از میلاد بخشی از سرزمین پهناوری به نام ایلیریا بوده است که نام آن برگرفته از نام تیره ایلیری از تیره های هندواروپایی است که به سامان های شرق شبه جزیره بالکان کوچ کرده بودند. نام بومی این کشور در خود زبان آلبانیایی ها، اِشچیپِری (Shqipëria) است ولی بصورت فرامرزی (بین المللی) این کشور با نام آلبانی شناخته شده است. واژه آلبانی احتمالاً از زمان پیش از دوره کلت ها بجا مانده و به معنی سرزمین تپه هاست. ریشه آلب در این نام با واژه آلپ (کوهستان آلپ) همریشه است. نظر دیگری نیز هست که این نام را با واژه هندواروپایی آلب به همعنای سپید همریشه می داند. نام آلبانی در زبان عربی بگونه ارناووط درآمده و در ترکی این واژه معرب، شکل آرناؤود بخود گرفته و ترکیه ای ها آلبانی را با این نام می نامند.
کشور آلبانی به ۳۶ استان بخش شده است. برخی از استان ها با هم تشکیل یک سامان (ناحیه) می دهند. در آلبانی ۱۲ سامان وجود دارد. پایتخت آلبانی یعنی شهر تیرانا وضعیتی جدا و ویژه دارد. استان های آلبانی از این قرارند: ۱ - بِرات ۲ - بولچیزه ۳ - دِلوینه ۴ - دِوُول ۵ - دیبِر ۶ -دوررِس ۷ - اِلباسان ۸ - فیِر ۹ - جیروکاستِر ۱۰ - گِرامْش ۱۱ - هاس ۱۲ - کاوایه ۱۳ - کولونیه ۱۴ - کورچه ۱۵ - کرویه ۱۶ - کوچوُوه ۱۷ - کوکس ۱۸ - کوربین ۱۹ - لِژه ۲۰ - لیبراژد ۲۱ - لوشنیه ۲۲ - مالِسی -اِ-ماده ۲۳ - مالاکاستر ۲۴ - مات ۲۵ - میردیته ۲۶ - پِچین ۲۷ - پِرمِت ۲۸ - پوگرادِتس ۲۹ - پوکه ۳۰ - سارانده ۳۱ - اِشکودِر ۳۲ - اِسکراپار ۳۳ - تِپِلِنه ۳۴ - تیرانا ۳۵ - تروپویه ۳۶ - وِلوره اقتصاد آلبانی بیشتر به کشاورزی و صادرات کروم متکی می باشد. آلبانی دارای منابع طبیعی هم چون معادن زغال سنگ و فلزاتی چون کروم است.
بیشینه مردم آلبانی از تیرهَ آلبانیایی هستند و به زبان آلبانیایی سخن می گویند که شاخه ای مستقل از زبانهای هندواروپایی است. گویشوران این زبان به دو گویش توسک (Tosk) و گگ (Gheg) سخن می گویند. در آلبانی اقلیتهایی از نژادهای یونانی، صرب، مقدونیایی، بلغار، بوسنیایی، ایتالیایی، ولاش و کولی زندگی می کنند.
اسلام ۷۰٪ مسیحیت ۳۰٪ آلبانی تنها کشور اروپایی با بیشینه مسلمان می باشد. ریشه اسلام در آلبانی به دوره امپراتوری عثمانی باز می گردد. ییشینه مسلمانان آلبانی سنی مذهب هستند اما اقلیت قابل توجهی از آنان پیرو مذهب شیعه و از فرقه بکتاشیه می باشند. مسیحیان آلبانی نیز بیشتر از پیروان دو مذهب ارتدوکس و کاتولیک هستند.
آلبانی ، سایت رحماء باز یابی:بیست و چهارم تیرماه 1394

معنی آلبانی در دانشنامه ویکی پدیا

آلبانی
مختصات: ۴۲°۳۹′۵۵″ شمالی ۱۹°۴۳′۵۷″ شرقی / ۴۲.۶۶۵۲۸° شمالی ۱۹.۷۳۲۵۰° شرقی / 42.66528; 19.73250
جمهوری آلبانی کشوری است در جنوب شرقی قاره اروپا. پایتخت این کشور تیرانا است. جمعیت آلبانی دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و جمعیت پایتخت آن ۴۲۱ هزار نفر است. نظام سیاسی آلبانی دموکراسی پارلمانی است. آلبانی از اعضای ناتو و تنها عضو سازمان کنفرانس اسلامی در اروپا می باشد.
واحد پول این کشور لک نام دارد و اقتصاد آن در حالت گذار به بازار آزاد است. اصلاحات بازار آزاد، باعث شده تا اقتصاد این کشور به ویژه در بخش های انرژی و زیرساخت های ترابری، به روی سرمایه گذاری خارجی باز شود. آلبانی از ژانویه ۲۰۰۳ در فهرست نامزدهای احتمالی پیوستن به اتحادیه اروپا قرار داشته و به طور رسمی در ۲۸ آوریل ۲۰۰۹ برای عضویت در این اتحادیه درخواست داده است.
۹۵ درصد مردم این کشور از تبار آلبانیایی و بقیه بیشتر یونانی هستند. ۷۰ درصد مردم آلبانی مسلمان و ۳۰ درصد مسیحی هستند. مردم آلبانی از ریشه قوم ایلیری هستند که از اقوام هندواروپایی بود. آلبانی ۴۳۱ سال در دست امپراتوری عثمانی بود و در دوره معاصر ۵۰ سال حکومت کمونیستی را پشت سر گذاشته است.
در حدود یک سوم این کشور جنگلی است و آلبانی از نظر گونه های گیاهی کشوری غنی است.
آلبانی در معانی زیر کاربرد دارد:
آلبانی
آلبانی، نیویورک
آلبانی، تگزاس
دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی
آلبانیای قفقاز
البانی (روستا)، ورمانت (به انگلیسی: Albany (village), Vermont) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در البانی، ورمانت واقع شده است.
آلبانی /ælbəni/ یک شهر بندری در منطقه جنوب بزرگ در ایالت استرالیای غربی است. این شهر در 418 کیلومتری جنوب شرقی پرت پایتخت این ایالت قرار گرفته است. آلبانی قدیمی ترین سکونتگاه در این ایالت است. جمعیت آن در سال 2011 30656 نفر بوده است که ششمین مرکز جمعیتی ایالت استرالیای غربی محسوب می شود. 
آلبانی در 26 دسامبر 1826  6 به عنوان یک پایگاه نظامی خارج از مستعمره نیو ساوت ولز به عنوان بخشی از یک طرح برای ممانعت از جاه طلبی فرانسوی ها در منطقه بنا شد.
امروزه شهر آلبانی یک مرکز مهم توریستی مق برای گردشگری در جنوب غربی ایالت استرالیای غربی است.
البانی (به انگلیسی: Albany) شهری در شهرستان لین ایالت اورگن است و در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۵۰٬۱۵۸ نفر جمعیت داشته که نسبت به سال ۲۰۱۰، ۰٫۷۲ درصد رشد جمعیت داشته است.
البانی، اوهیو (به انگلیسی: Albany, Ohio) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در اوهایو واقع شده است.
مختصات: ۳۳°۵۲′۵۳″ شمالی ۹۶°۰۹′۴۶″ غربی / ۳۳.۸۸۱۴۸۷۸° شمالی ۹۶.۱۶۲۷۶۰۷° غربی / 33.8814878; -96.1627607 آلبانی(به انگلیسی: Albany) شهری در ایالت اکلاهما کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۴۳ نفر بوده است.
البانی، ایندیانا (به انگلیسی: Albany, Indiana) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در ایندیانا واقع شده است.
البانی، بخش پپین، وسکانسین (به انگلیسی: Albany, Pepin County, Wisconsin) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در ویسکانسین واقع شده است.
آلبانی بزرگ یک الحاق گرایی برای مردمان آلبانیایی تباری است که در مناطق مختلفی از بالکان هستند. این الحاق گرایی می تواند بر پایه نواحی آلبانیایی نشین امروزی یا نواحی تاریخی آنان باشد. علاوه بر آلبانی، طرفداران این ایده خواهان مناطقی چون کوزوو و دره پرشوسکا در صربستان، نواحی جنوبی مونته نگرو، شمال غرب یونانو بخش هایی از غرب جمهوری مقدونیه هستند.
مختصات: ۳۲°۴۳′۳۷″ شمالی ۹۹°۱۷′۴۰″ غربی / ۳۲.۷۲۶۹۴° شمالی ۹۹.۲۹۴۴۴° غربی / 32.72694; -99.29444
آلبانی (به انگلیسی: Albany) شهری در ایالت تگزاس از ایالات جنوبی ایالات متحده آمریکا است. در سرشماری سال ۲۰۰۰، جمعیت این شهر ۱٬۹۲۱ نفر اعلام شد.
آلبانی، جورجیا (به انگلیسی: Albany, Georgia) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۷۷٬۴۳۴ نفر است که در جورجیا واقع شده است.
آلبانی از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریو دو ژانیرو در برزیل به رقابت پرداختند. از کمیته ملی المپیک آلبانی، در مجموع شش ورزشکاران به بازی در هر جنسیتی که رقابت در سه ورزشی (دو و میدانی، شنا و وزنه برداری) فرستاده شد.
آلبانی رکوردز یک ناشر موسیقی است که به طور نامعمول بر موسیقی کلاسیک معاصر آهنگ سازان و موسیقی دان های آمریکایی تمرکز دارد.
آلبانی فانبلانقو (انگلیسی: Albany Fonblanque; ۱ اکتبر ۱۷۹۴(1794-10-01) – ۱۳ اکتبر ۱۸۷۲(1872-10-13)) یک روزنامه نگار اهل بریتانیا بود.
آلبانی (به انگلیسی: Albany) شهری در ایالت لوئیزیانا کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱٬۰۸۸ نفر بوده است.
البانی، میسوری (به انگلیسی: Albany, Missouri) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در میزوری واقع شده است.
آلبانی، مینه سوتا (به انگلیسی: Albany, Minnesota) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در مینه سوتا واقع شده است.
البانی، نیوهمپشایر (به انگلیسی: Albany, New Hampshire) یک شهرک در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کرول، نیوهمپشایر واقع شده است..
آلبانی (به انگلیسی: Albany, New York) مرکز ایالت نیویورک و مرکز شهرستان آلبانی است. این شهر در ۲۴۰ کیلومتری شمال نیویورک واقع شده و بر روی کرانه غربی رود هادسون توسعه یافته است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ جمعیت این شهر ۹۷،۸۵۶ نفر می باشد.
آلبانی(به انگلیسی: Albany) شهری در ایالت وایومینگ کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۵۵ نفر بوده است.
اتحادیه فوتبال آلبانی (آلبانیایی: Federata Shqiptare e Futbollit) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور آلبانی است.
این اتحادیه که در ۶ ژوئن ۱۹۳۲ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر تیرانا است.
مسابقات سوپر لیگ فوتبال آلبانی، جام حذفی فوتبال آلبانی و سوپر جام فوتبال آلبانی زیر نظر این اتحادیه برگزار می شود.
مسلمانان پس از سال ۱۹۲۹ بیشترین جمعیت کشور آلبانی را تشکیل می دهند.
نمایش
بحث
ویرایش
پرچم آلبانی برای اولین بار در 01992-04-07 ۷ آوریل ۱۹۹۲ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۵:۷ می باشد.
در آلبانی، پلاک خودرو توسط ریاست منطقه ای حمل و نقل صادر می شود.
تروش، آلبانی (به لاتین: Trush, Albania) یک منطقهٔ مسکونی در آلبانی است که در شهرستان شکودر واقع شده است.
تی اس اس دوک آو آلبانی (به انگلیسی: TSS Duke of Albany) یک کشتی بود که طول آن ۳۳۰٫۵ فوت (۱۰۰٫۷ متر) بود. این کشتی در سال ۱۹۰۷ ساخته شد.
آلبانی ۵–۰ ویتنام 
(باستیا اومبریا، ایتالیا; فوریه ۱۲، ۲۰۰۳)
تیم ملی فوتبال آلبانی (۲۰۱۶)
تیم ملی فوتبال آلبانی یک تیم فوتبال بین المللی است که به نمایندگی از کشور آلبانی به میدان می رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال آلبانی فعالیت می کند.
لباس اول
لباس دوم
جام حذفی فوتبال آلبانی (به آلبانیایی: Kupa e Shqipërisë) مسابقاتی است که به صورت حذفی در کشور آلبانی از سال ۱۹39 تاکنون برگزار می شود. این جام از 64 تیم که از سراسر کشور آلبانی در آن شرکت می کنند برگزار می شود.
باشگاه فوتبال پارتیزانی تیرانا با ۱۵ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می آید.
جرالدین آلبانی (آلبانیایی: Geraldina Zog, Mbretëreshë e Shqiptarëvet؛ ۶ اوت ۱۹۱۵(1915-08-06) – ۲۲ اکتبر ۲۰۰۲(2002-10-22)) یک اشراف اهل آلبانی بود.
آلبانی (‎i‎/ælbeɪniə, ɔːl-/‎، a(w)l-BAY-nee-ə; آلبانیایی: Shqipëri/Shqipëria; Gheg Albanian: Shqipni/Shqipnia, Shqypni/Shqypnia), officially the جمهوری سوسیالیست خلق آلبانی (آلبانیایی: Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë), نام یک دولت سوسیالیستی بود که در آلبانی میان سنوات ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۲ میلادی حکومت می کرد. از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۶ نام این حکومت جمهوری خلق آلبانی, و از سال ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۶ حکومت دموکراتیک آلبانی بود. در این دوران حکومتی با سازکار استالینیسم و با رهبری انور خوجه و حزب کار آلبانی بر مردم حکومت می کرد. ویزا گرفتن و سفر کردن به آلبانی در این دوره بسیار سخت بود و آلبانی را از این لحاظ از سخت گیرترین کشورها می دانستند. در سال ۱۹۶۷ این حکومت خود را نخستین کشور با بی خدایی حکومتی عنوان کرد. این کشور تنها عضو پیمان ورشو بود که با حمله پیمان ورشو به چکسلواکی در ۱۹۶۸ از این گروه کناره گرفت. در مارس ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ این کشور نخستین انتخابات دموکراتیک و چند حزبی خود را برگزار کرد و.در نوامبر ۱۹۹۸ قانون اساسی آلبانی تجدید شد.
لک آلبانی ۱۹۴۷–۱۹۹۲
حزب کار آلبانی حزبی کمونیست بود که تنها حزب قانونی در این کشور در دوران حکم رانی رژیم کمونیست از ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۱ بود. این حزب در ۸ نوامبر ۱۹۴۱ به نام "حزب کمونیست آلبانی" تأسیس شد اما در ۱۹۴۸ نام خود را به "حزب کار آلبانی" تغییر داد.
رهبر و چهرهٔ اصلی این حزب انور خوجه بود.
ایدئولوژی این حزب مارکسیسم-لنینیستی بود و تشکیلاتش بر پایه اصول سانترالیسم دموکراتیک مرسوم در احزاب چپ سازمان یافته بود. ماده ۳ قانون اساسی ۱۹۷۶ آلبانی نقش حزب را اینگونه تعریف می کند:"نیروی سیاسی رهبری کننده دولت و جامعه."
پس از تحولات جهان در اواخر قرن بیستم این حزب نیز دچار تغییراتی شد و به مواضع سوسیال دمکرات روی آورد و در ۱۹۹۱ نامش را به "حزب سوسیالیست آلبانی" تغییر داد.
حمله ایتالیا به آلبانی (انگلیسی: Italian invasion of Albania) جنگی کوتاه بود که از هفتم تا دوازدهم آوریل ۱۹۳۹ بین ایتالیای فاشیست به رهبری بنیتو موسولینی و آلبانی درگرفت. درین حمله آلبانی به سرعت اشغال و احمد زوغو، پادشاه آلبانی تسلیم شد.
ارتش سلطنتی ایتالیا:
علت جنگ را مماشات و ضعف دول غربی در برابر تصرف چکسلواکی از سوی آلمان نازی و توافقنامه مونیخ می دانند. موسولینی که نمی خواست از هیتلر در فتح اروپا عقب بماند آلبانی را نزدیک ترین هدف برای تصرف یافت.
۲۲٬۰۰۰ سرباز
۴۰۰ هواپیما
ارتش سلطنتی آلبانی:
۸٬۰۰۰ سرباز
مختصات: ۴۲°۴۱′۱۰″ شمالی ۷۳°۴۹′۲۶″ غربی / ۴۲.۶۸۶۱۹۳° شمالی ۷۳.۸۲۳۸۸۴° غربی / 42.686193; -73.823884
دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی (به انگلیسی: University at Albany, SUNY) یکی از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا واقع در ایالت نیویورک می باشد.
نمایی از ورزشگاه سرپوشیده دانشگاه
این دانشگاه در شهر آلبانی قرار دارد، و زیرمجموعهٔ سامانهٔ دانشگاهی ایالتی نیویورک است.
رود آلبانی (به انگلیسی: Albany River) رودی است که به خلیج جیمز می ریزد. این رود در کشور کانادا جریان دارد. این رود در منطقه انتاریوی شمالی در استان انتاریو واقع شده است و ۹۸۲ متر طول دارد. رود آلبانی از دریاچه سنت جوزف در ارتفاع ۳۷۱ متری سرچشمه می گیرد.
رومانو آلبانی (انگلیسی: Romano Albani؛ ۲۵ سپتامبر ۱۹۴۵ – ۲۱ مه ۲۰۱۴) یک فیلم بردار اهل ایتالیا بود.
زمین لرزه آلبانی در تاریخ ۰۱۹۰۵-۰۶-۰۱ ۱ ژوئن ۱۹۰۵ میلادی، برابر با ‎۱۱ خرداد ۱۲۸۴، ساعت ۴:۴۲:۰۰ به زمان یوتی سی در آلبانی رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۰ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز پنج شنبه، ساعت ۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۴۲°۰۶′ شمالی ۱۹°۳۶′ شرقی / ۴۲.۱° شمالی ۱۹.۶° شرقی / 42.1; 19.6 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۶ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۲۰ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۲۰ نفر بوده است.
زمین لرزه آلبانی در تاریخ ۰۱۹۴۲-۰۸-۲۷ ۲۷ اوت ۱۹۴۲ میلادی، برابر با ‎۵ شهریور ۱۳۲۱، ساعت ۶:۱۴:۰۰ به زمان یوتی سی در آلبانی رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۳ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز پنج شنبه، ساعت ۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۴۱°۴۲′ شمالی ۲۰°۲۴′ شرقی / ۴۱.۷° شمالی ۲۰.۴° شرقی / 41.7; 20.4 و بزرگی آنرا برابر با ۶ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۳۳ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۴۳ نفر بوده است.
زمین لرزه آلبانی در تاریخ ۰۱۹۶۷-۱۱-۳۰ ۳۰ نوامبر ۱۹۶۷ میلادی، برابر با ‎۹ آذر ۱۳۴۶، ساعت ۷:۲۳:۵۳ به زمان یوتی سی در آلبانی رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۶٫۶ کیلومتر بود. بزرگی آن ۵٫۸ در مقیاس mb اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز پنج شنبه، ساعت ۸ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۴۱°۳۰′ شمالی ۲۰°۳۰′ شرقی / ۴۱.۵° شمالی ۲۰.۵° شرقی / 41.5; 20.5 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۵ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۲۹ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۸ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۱۷۴ نفر برآورده شده است.بی خانمان شدگان نیز ۵۴۰۰ نفر اعلام شده است.
زمین لرزه آلبانی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
زمین لرزه ۱۹۰۵ آلبانی
زمین لرزه دسامبر ۱۹۳۰ آلبانی
زمین لرزه نوامبر ۱۹۳۰ آلبانی
زمین لرزه ۱۹۴۲ آلبانی
زمین لرزه ۱۹۶۷ آلبانی
زمین لرزه آلبانی در تاریخ ۰۱۹۳۰-۱۲-۰۲ ۲ دسامبر ۱۹۳۰ میلادی، برابر با ‎۱۱ آذر ۱۳۰۹، ساعت ۱۳:۲۹:۰۰ به زمان یوتی سی در آلبانی رخ داد. ژرفای این زلزله ۴ کیلومتر بود. بزرگی آن ۵ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز سه شنبه، ساعت ۱۴ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۴۰°۱۸′ شمالی ۱۹°۳۶′ شرقی / ۴۰.۳° شمالی ۱۹.۶° شرقی / 40.3; 19.6 و بزرگی آنرا برابر با ۵ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۴ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۲۵ نفر بوده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آلبانی در جدول کلمات

پیشنهاد کاربران درباره معنی آلبانی

سامیار ١١:٤٨ - ١٣٩٦/٠٤/١٥
(Albania)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Albanie است. واژه Alb از زبان های هندواروپایی و به معنای «سفید» یا «کوهستان» است. ویکی پدیا

کمیل قیصری ١٨:٠٤ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین کوه نشینان

آریا بهداروند ٢١:١٤ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
نام قومی آریایی در ایالت خودمختار آلبانی*اران.الان * در زمان ساسانیان *در منطقه کنونی جمهوری آذربایجان *

که از شمال با اقوام سکایی آریایی شامل ::ماساژت*ماساگت.ماساگوت*
و سرمت ها


و از شرق به قوم کیمری و ارمنی

و از جنوب به ایالت آتروپاتکان
*آذربایجان *
همسایه بود


قوم آلبانی *آلان.اران.یاس لوس.الون*آریایی بودند

ارمنی ها به آنها آلوانک
می گفتند

با حمله مغول ها به ایران قوم
آلبانی *آلان * و
ماساژت *گوت.کوت.گوتی.ویز گوت.ژت*
از راه شبه جزیره آناتولی به اروپا کوچ کردند

قوم آلبانی در شبه جزیره بالکان ساکن شد و کشور آلبانی را بوجودآوردند

و آلبانی هایی که از بالای دریا سیاه کوچ کرده بودند در مجارستان
.رومانی.مولداوی ساکن شدند

گروهی از آلبانی ها و گوتی ها در شمال اسپانیا ایالت کاتالونیا *کوت آلونیا*را بوجود آوردند

گوتی ها در روم ساکن شدند
و حکومت ویز گوت ها را بوجود
آوردند

شبه جزیره گوتلند*ژتلند*در دانمارک
شهر گوتنبرگ آلمان

شهر یاسبری در مجارستان

شهر یاش*یاس *در رومانی

منطقه یا شی مولداوی

شهر آلونیا در ترکیه

شهر بارسلون *بارس الون*
مرکز ایالت کاتالونیا اسپانیا

محل زندگی قوم آلان *آلبانی *در
جمهوری اوستیا شمالی
جمهوری اوستیا جنوبی
در منطقه قفقاز کشور روسیه
این منطقه زمان سلسله قاجار جزء کشور ایران بود


اوستیا ::آستیا.
اوس تیا. آس تیا

پیشنهاد شما درباره معنی آلبانینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی آلبانی
کلمه : آلبانی
اشتباه تایپی : Hgfhkd
آوا : 'AlbAni
نقش : اسم خاص مکان
عکس آلبانی : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با آلبانی در گوگلآیا معنی آلبانی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 99% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو