مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 257 100 1

آنگولا

/'AngolA/

معنی آنگولا به فارسی

آنگولا
یا افریقای غربی پرتغال مستعمره پرتغال ( از ۱۴۸۵ تا ۱۹۷۵ م . ) که شامل قسمت شمال غربی افریقای جنوبی است ۱/۲۴۶/۷٠٠ کیلو متر مربع مساحت ۵/۸۱٠/٠٠٠ سکنه . پایتخت لواندا

معنی آنگولا در دانشنامه ویکی پدیا

آنگولا
مختصات: ۸°۵۰′ جنوبی ۱۳°۲۰′ شرقی / ۸.۸۳۳° جنوبی ۱۳.۳۳۳° شرقی / -8.833; 13.333
آنگولا با نام رسمی جمهوری آنگولا کشوری در جنوب آفریقا و هفتمین کشور بزرگ در آفریقا است. آنگولا از جنوب با نامیبیا، از شرق با زامبیا، از شرق و شمال با جمهوری دموکراتیک کنگو و از غرب با اقیانوس اطلس هم مرز است. پرجمعیت ترین شهر و پایتخت آن لوآندا است. زبان رسمی آنگولا زبان پرتغالی، جمعیت آن طبق سرشماری سال ٢٠١٤ برابر ٢٥میلیون و ٧٠٠هزار نفر و واحد پول آن کوانزا است.
مردم آنگولا مسیحی هستند که بیش از نیمی از آن ها پیرو مذهب کاتولیک رومی و یک چهارم نیز پروتستان هستند.
اکثریت مردم آنگولا از مردم سیاه پوست بانتو-تبار هستند که ۳۶ درصدشان به قوم اوویمبوندو، ۲۵ درصد به قوم آمبوندو و بقیه به دیگر اقوام تعلق دارند.
کشور آنگولا یکی از کشورهای صادرکننده نفت است که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی خود را از طریق فروش نفت تامین می کند و نفت مورد نیاز خود را پس از اینکه در خارج از این کشور به انواع فراوردهای نفتی تبدیل شد وارد می کند، ولی دو سوم مردم این کشور در فقر زندگی می کنند.
آنگولا که در بهار ۲۰۰۲ از یک جنگ داخلی ۱۵ ساله به در آمد امروزه به دومین تولیدکننده بزرگ نفت قاره آفریقا بعد از نیجریه تبدیل شده است و آمریکا دومین کشور خریدار نفت خام آنگولاست. آنگولا که سومین اقتصاد آفریقای جنوب صحرا پس از آفریقای جنوبی و نیجریه است، خود را از هم اکنون در زمره کشورهای نوظهور اقتصادی جهان می بیند. پرتغال که استعمارگر پیشین آنگولا بود هم اینک خود با مشکل بزرگ بیکاری روبه رو است و شمار زیادی متخصص پرتغالی برای کار به آنگولا مهاجرت کرده اند. آنگولا عضو اتحادیه آفریقا، سازمان ملل متحد و کمیته هماهنگی توسعه در آفریقا است.
از اواخر قرن پانزدهم آنگولا مستعمره پرتغال بود. در قرن بیستم، کارکشی اجباری، اخذ مالیات های سنگین و تبعیض از سوی مهاجران پرتغالی به تحریک ملی گرایی انجامید. سرکوبی تمامی اعتراضات سیاسی از جانب پرتغال منجر به بروز جنگ چریکی در ۱۹۶۱ شد. وقتی استقلال بالاخره در ۱۹۷۵ اعطا شد، سه جنبش رقیب چریکی برای به دست آوردن کنترل کشور به نبرد پرداختند. جبهه خلق برای آزادی آنگولا، با پشتیبانی شوروی و کوبا، تحت رهبری آگوستینو نتو برتری یافت و همچنین موفق به دفع تهاجمی از جانب افریقای جنوبی شد. در دهه ۱۹۸۰، سربازان کوبایی به پشتیبانی از دولت جلهه خلق برای آزادی آنگولا در برابر جنبش یونیتا به رهبری جواناس ساویمبی با پشتیبانی آفریقای جنوبی در جنوب ادامه دادند. در ۱۹۹۰ مداخله خارجیان در جنگ داخلی پایان یافت و در ۱۹۹۱ با آتش بس توافق شد. در ۱۹۹۲ پس از خودداری یونیتا از پذیرش نتیجه انتخابات چند حزبی، نبرد بین این جنبش و جبهه خلق برای آزادی آنگولا دوباره از سر گرفته شد.
آنگولا (ابهام زدایی)
آنگولا ممکن است به یکی از مقاله های زیر اشاره کند:
آنگولا، کشوری در جنوب مرکزی آفریقا
آنگولا، ایندیانا
آنگولا، کانزاس
آنگولا، نیویورک
آنگولا ۱۷۱۲
سیارک ۱۷۱۲ (به انگلیسی: 1712 Angola، نامگذاری:1935KC) هزار و هفتصد و دوازدهمین سیارک کشف شده است که در ۲۸ مه ۱۹۳۵ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۸۰ است.
آنگولا ایندیانا
آنگولا (به انگلیسی: Angola) شهری در ایالت ایندیانا، ایالات متحده آمریکا است. در سرشماری سال ۲۰۰۰، جمعیّت این شهر ۷،۳۴۴ نفر اعلام شد.
آمبریز آنگولا
مختصات: ۷°۵۱′ جنوبی ۱۳°۰۷′ شرقی / ۷.۸۵۰° جنوبی ۱۳.۱۱۷° شرقی / -7.850; 13.117
آمبریز (به انگلیسی: Ambriz) شهری در استان بنگو واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۴٬۷۴۶ نفر جمعیت داشته است.
آندولو آنگولا
آندولو (به انگلیسی: Andulo) شهری در استان بیه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۶٬۹۳۵ نفر جمعیت داشته است.
استان های آنگولا
کشور آنگولا از ۱۸ استان تشکیل شده است که عبارتنداز:
اندژیوا آنگولا
مختصات: ۱۷°۰۴′ جنوبی ۱۵°۴۴′ شرقی / ۱۷.۰۶۷° جنوبی ۱۵.۷۳۳° شرقی / -17.067; 15.733
اندژیوا (به انگلیسی: Ondjiva) شهری در استان کونه نه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۹٬۰۹۹ نفر جمعیت داشته است.
اوییگه آنگولا
مختصات: ۷°۳۷′ جنوبی ۱۵°۰۳′ شرقی / ۷.۶۱۷° جنوبی ۱۵.۰۵۰° شرقی / -7.617; 15.050
اوییگه (به انگلیسی: Uíge (Uije, Carmona, Vila Marechal Carmona)) شهری در استان اوییگه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۱۶٬۷۵۱ نفر جمعیت داشته است.
اکونها آنگولا
اکونها (به انگلیسی: Ekunha (Vila Flor)) شهری در استان کونه نه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۵٬۹۴۸ نفر جمعیت داشته است.
بالومبو آنگولا
بالومبو (به انگلیسی: Balombo) شهری در استان بنگوئلا واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۶٬۹۸۵ نفر جمعیت داشته است.
بایلوندو آنگولا
مختصات: ۱۲°۱۱′۴۵″ جنوبی ۱۵°۵۱′۲۰″ شرقی / ۱۲.۱۹۵۸۳° جنوبی ۱۵.۸۵۵۵۶° شرقی / -12.19583; 15.85556
بایلوندو (به انگلیسی: Bailundo) شهری در استان هوامبو واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۳۲٬۳۳۴ نفر جمعیت داشته است.
بایه فرتا آنگولا
بایه فرتا (به انگلیسی: Baía Farta) شهری در استان بنگوئلا واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۳٬۷۶۱ نفر جمعیت داشته است.
بنگوئلا آنگولا
بنگوئلا (به انگلیسی: Benguela (Benguella)) شهری در استان بنگوئلا واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۳۱٬۲۸۱ نفر جمعیت داشته است.
بونگو آنگولا
بونگو (به انگلیسی: Bungo) شهری در استان اوییگه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۳٬۴۶۱ نفر جمعیت داشته است.
بیبالا آنگولا
مختصات: ۱۴°۴۶′۰۰″ جنوبی ۱۳°۲۱′۰۰″ شرقی / ۱۴.۷۶۶۶۷° جنوبی ۱۳.۳۵۰۰۰° شرقی / -14.76667; 13.35000 بیبالا (به انگلیسی: Bibala) شهری در استان نامیبه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۵٬۱۶۵ نفر جمعیت داشته است.
بیولا آنگولا
بیولا (به انگلیسی: Biula) شهری در استان لوندای جنوبی واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۴٬۳۸۱ نفر جمعیت داشته است.
پرچم آنگولا
پرچم آنگولا با تناسب ۲:۳ به دنبال استقلال آن کشور در تاریخ ۱۱ نوامبر ۱۹۷۵ پذیرفته شد. این پرچم از دو نوار افقی هم اندازهٔ سرخ در بالا و سیاه در پایین تشکیل شده است که در میان آن نشانی زردرنگ قرار دارد که شامل ستاره ای پنج پر است که درون نیمی از یک چرخ دندانه دار واقع شده و نوعی کارد بزرگ و سنگین (همچون نشان داس و چکش) این چرخ را قطع کرده است.
پرستوی آنگولا
پرستوی آنگولا (نام علمی: Hirundo angolensis) نام یک گونه از سرده پرستو است.
پورتو امبیم آنگولا
پورتو امبیم (به انگلیسی: Porto Amboim (Gunza)) شهری در استان کوانزای جنوبی واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۸٬۷۵۵ نفر جمعیت داشته است.
تاریخ نظامی آنگولا
تاریخ نظامی آنگولا (انگلیسی: Military history of Angola) شامل مجموعه درگیری هایی است که به دوران استعمار و زمان جنگ سرد بازمی گردد. در طول جنگ سرد، آنگولا با کمک اتحاد جماهیر شوروی و کوبا در مبارزه علیه قدرت های غربی و آفریقای جنوبی شرکت داشت.
تشموتته آنگولا
مختصات: ۱۵°۱۵′ جنوبی ۱۶°۰۴′ شرقی / ۱۵.۲۵۰° جنوبی ۱۶.۰۶۷° شرقی / -15.250; 16.067 تشموتته (به انگلیسی: Techamutete (Chamutete)) شهری در استان هوییلا واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۴٬۳۴۸ نفر جمعیت داشته است.
تشیندژنژه آنگولا
مختصات: ۱۲°۴۹′ جنوبی ۱۴°۵۶′ شرقی / ۱۲.۸۱۷° جنوبی ۱۴.۹۳۳° شرقی / -12.817; 14.933
تشیندژنژه (به انگلیسی: Tchindjenje (Quingenge)) شهری در استان هوامبو واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۶٬۳۰۴ نفر جمعیت داشته است.
تمبوا آنگولا
تمبوا (به انگلیسی: Tombua (Tomboa, Tombwa, Tombwe, Porto Alexandre)) شهری در استان نامیبه واقع در کشور آنگولا است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۷٬۲۵۶ نفر جمعیت داشته است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آنگولا در جدول کلمات

پیشنهاد کاربران درباره معنی آنگولا

حسام ١٩:٠١ - ١٣٩٥/١١/٣٠
آنگولا (Angola)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Angola است. از Ngola، عنوانی که برای نامیدن پادشاهی Ndongo استفاده می شد؛ و نام پرتغالی (آنگولا) به احترام آن گذاشته شد. ویکی پدیا

کمیل قیصری ١٨:٠٦ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
از وازژه نگولا که لقب فرمانروایان محلی بود

پیشنهاد شما درباره معنی آنگولانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی آنگولا
کلمه : آنگولا
اشتباه تایپی : Hk',gh
آوا : 'AngolA
نقش : اسم خاص مکان
عکس آنگولا : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با آنگولا در گوگلآیا معنی آنگولا مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 99% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه آنالی