مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 257 100 1

اتیوپی

معنی اتیوپی در دانشنامه اسلامی

اتیوپی
اتیوپی (حبشه) کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن آدیس آبابا است.
اتیوپی کشوری است کوهستانی که با220/128/1 کیلومترمربع مساحت،در منطقه ی استوایی بین سودان وسومالی قرار دارد. از ارتفاعات آن رودهای مهمی نشات می گیرد که مهم ترین آن ها نیل آبی است. این کشور به دلیل وجود ارتفاعات وقرار گرفتن در ناحیه ی استوایی،آب وهوایی گرم ومرطوب و پر باران دارد.
لقمان که حکمت های وی شهرت ویژه ای دارد،از این دیار برخاسته وبلال حبشی،موذن پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) وصحابی معروف آن حضرت اهل اتیوپی است.
جعفر بن ابیطالب معروف به جعفر طیار همراه با گروهی دیگر از مسلمانان برای در امان ماندن از شکنجه ها و فشارهای مشرکان مکه،بنا به توصیه حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) به این دیار مهاجرت کند.
اسلام بدون درگیری در حبشه نفوذ کرد و گرایش به خاندان عترت در میان مسلمانان این سامان قوی است. احمدبن ابراهیم که برای گسترش اسلام تلاش کرد از اتیوپی برخاست.
حکومت اتیوپی تامارس 1975 مشروطه سلطنتی بود و در این سال با قیام نظامیان، به جمهوری سوسیالیستی تبدیل گردید. در دوران چهارده ساله حکومت سوسیالیست ها،مسلمانان دچار مشکلات زیادی شدند وجایگاه حقوقی واجتماعی آنان ضعیف گردید وحتی به عنوان شهروند درجه دوم به حساب می آمدند وهویت نداشتند. اتیوپی 55 میلیون نفر جمعیت دارد که نزاد بیشتر آن ها سیاه وسامی است وبه زبان امهری و عربی تکلم می کنند. بیش از نیمی از جمعیت آن مسلمان، بقیه غالبا مسیحی و پیرو کلیسای کاتولیک هستند. جمعیت اتیوپی به طور نابرابر درسطح کشور تقسیم شده است. در استان های مرکزی وغربی جمعیت متراکم است، ولی در وسیع ترین استان کشور یعنی هرارج و باله وشرق کشور (آفارو دنقله) مردم تراکم کمتری دارند. اتیوپی در سیزده نوامبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل د رآمد.
قهوه، گندم، جو، ذرت، ارزن، نیشکر، چغندر قند،پسته و فرآورده های جنگلی محصولات کشاورزی آن است. پرورش گاو، گوسفند، گاومیش، وشتر نیز به شیوه ی سنتی در اتیوپی رواج دارد و عده ای از مردم از طریق ماهی گیری روزگار می گذرانند. سنگ آهن، زغال سنگ، نفتف پتاس، مس، میکا قلع و پنبه نسوز از منابع معدنی آن است. این سرزمین در صنایع غذایی، نساجی، مصالح ساختمانی و مصنوعات دستی نیز به پیشرفت هایی رسیده است. اتیوپی از جمله کشورهای فقیر دنیا است و به دلیل خشکسالی و قحطی، اقتصاد عقب افتاده ای دارد.
سایت رحماء بازیابی: بیست و سوم تیرماه 1394

معنی اتیوپی در دانشنامه ویکی پدیا

اتیوپی
مختصات: ۹°۱.۸′ شمالی ۳۸°۴۴.۴′ شرقی / ۹.۰۳۰۰° شمالی ۳۸.۷۴۰۰° شرقی / 9.0300; 38.7400
اِتیوپی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی، کشوری محصور در خشکی است در شاخ آفریقا قرار گرفته است. این کشور با ۸۲/۵ میلیون نفر جمعیت دومین کشور پرجمعیت و با ۱/۱۰۰ هزار کیلومتر مربع دهمین کشور بزرگ آفریقا است. پایتخت آن آدیس آبابا است.
اتیوپی از شمال با اریتره، از غرب با سودان از شرق و جنوب شرقی با سومالی، جیبوتی در شرق و کنیا در جنوب همسایه است.
اتیوپی از قدیمترین کشورهای مستقل آفریقا و یکی از کهن ترین کشورهای جهان است. این کشور پس از ارمنستان دومین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی خود اعلام کرد.
همچنین این کشور برای مدت های مدید محل تلاقی تمدن های شمال آفریقا، خاورمیانه و باقی مناطق آفریقا بوده است. بعنوان یک خصوصیت شاخص در میان ملت های آفریقائی، اتیوپی هرگز مستعمره کشورهای دیگر نبوده و همیشه استقلال خود را در درگیری های سطح آفریقا حفظ نموده است.
در کل، از زمان های قدیم، اتیوپی عضو سازمان های بین المللی بوده است. از جمله: در سال ۱۹۴۲ با امضای منشور ملل متحد به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. همچنین پس از تأسیس مرکز سازمان ملل در قاره آفریقا، اتیوپی بعنوان پنجاه و یکمین عضو اصلی سازمان ملل متحد پذیرفته گردید. از سوی دیگر مرکز مدیریت و یکی از بنیانگذاران اصلی سازمان اتحاد آفریقا که نام فعلی آن اتحادیه آفریقا است، می باشد.
در سده یکم میلادی، پادشاهی آکسوم توانست منطقه را یکپارچه کند و این پادشاهی به عنوان نیای اتیوپی سده های میانه و اتیوپی امروزی شناخته می شود. مانی، دین آور ایرانی، آکسوم را همراه با ایران، رم و چین به عنوان یکی از چهار قدرت بزرگ زمان خود برشمرده است.
در حدود سال ۱۹۳۶. م ایتالیا اتیوپی را اشغال کرد تا در سال ۱۹۴۱. م ایتالیا پس از شکست در جنگ جهانی دوم اتیوپی و سایر کشورهای آفریقای شرقی را تخلیه کرد.
اتیوپی ۱۴۳۲
سیارک ۱۴۳۲ (به انگلیسی: 1432 Ethiopia، نامگذاری:1937PG) هزار و چهارصد و سی و دومین سیارک کشف شده است که در ۱ اوت ۱۹۳۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۷۰ است.
استان های اتیوپی
پیش از سال ۱۹۹۶، اتیوپی به سیزده استان تقسیم گشته بود که اکثر آن ها ریشه در مقاطع تاریخی داشتند. در حال حاضر اتیوپی دارای یک نظام حکومتی ردیفی است که متشکل است از دولت فدرال که نظارت بر ایالات محلی نژادی، استان ها، محلات ("ورداها") و ("کبله های") مجاور را برعهده دارد.
اتیوپی به نه استان نظارتی قومی بنام ("کیلیلوچ" مفرد "کیلی") تقسیم گردیده که این استان ها نیز به نوبه خود به شصت و هشت شهرستان و دو شهر شاخص (" استه دادر اکابابی وچ" مفرد "استه دادراکابابی"): آدیس آبابا و دیرداوه (در روی نقشه بترتیب زیر مجموعه های ۱ و ۵) تقسیم گردیده اند. این مناطق در مرحله بعدی تقسیم بندی، به ۵۵۰ "وره داس" و ۶ "وره داس" ویژه تقسیم می شوند.
بر طبق قانون اساسی قدرت گسترده ای به ایالات محلی تفویض گشته بطوریکه آن ها بر اساس نظامنامه دولت فدرال، قادر به تأسیس دولت و دمکراسی خاص خودشان می باشند. هر منطقه دارای شورای محلی بوده که اعضای آن بصورت مستقبم از برای نمایندگی آن محل انتخاب گشته و شورا دارای قدرت قانونگذاری و مدیریت امور داخلی استان می باشد. ماده ۳۹ قانون اساسی اتیوپی از آن فراتر رفته و به هر یک از این ایالات محلی حق انتزاع از اتیوپی را اعطاء نموده است. بهرحال این مسئله مورد بحث است که چه مقدار از قدرت تفویضی در قانون در واقعیت اعطاء می گردد.
این شوراها قیمومیت خود را از طریق کمیته های اجرائی و دفاتر محلی بخشی اعمال می نمایند. ساختار استادانه این شوراها، کمیته های اجرائی و موسسات عمومی بخشی در سطوح بعدی آن (وره دا) نیز اعمال شده است.
اعتراضات ۲۰۱۶ اتیوپی
اقتصاد اتیوپی
اقتصاد اتیوپی از لحاظ تاریخی یکی از بهترین اقتصادهای جهان می باشد که در طول دوران سلطنت هایله سلاسی که در آن ارزش دلار اتیوپی خیلی بالا رفته بود، نیز ادامه داشته است. اتیوپی در مرز یک ملت کامیاب قرار داشت. اما در هر صورت پس از انقلاب سال ۱۹۷۴ (میلادی)، نحوه اداره اقتصاد اتیوپی بصورت اقتصاد سوسیالیستی تغییر یافت: کنترل های قدرتمند ایالات تثبیت گشته و بخش عمده ای از اقتصاد و از جمله صنایع مدرن، کشاورزی سطح بالا و تجاری، کلیه زمین های کشاورزی، مناطق اجاره ای شهری و کلیه موسسات مالی به بخش خصوصی منتقل گردیدند. از نیمه سال ۱۹۹۱ (میلادی)، اقتصاد شروع بحرکت بسمت اقتصاد بازار محور غیر متمرکز نموده و تاکید آن بر ابتکار عمل فردی قرار گرفت که نتیجه آن یک دهه رکود اقتصادی بود. در سال ۱۹۹۳ (میلادی) حرکت تدریجی خصوصی سازی کسب و کار، صنعت، بانکداری، کشاورزی، تجارت و بازرگانی ادامه یافت.
با این حال، اتیوپی بصورت کامل یک کشور خصوصی نیست. حزب حاکم ائی پی آر دی اف کنترل بیش از پنجاه موسسه تجاری قدرتمند در اتیوپی را در دست دارد. این روش نسخه کپی برداری شده از اقتصاد چین می باشد. برخی از این موسسات عبارتند از امباسل، تیکور آبای، دینشو، مگا و غیره. هم اکنون بسیاری از مایملک رژیم قبل بنام خصوصی سازی به این موسسات تحت کنترل ائی پی آر دی اف انتقال یافته اند. از آن گذشته، بر اساس قانون اساسی اتیوپی، حق مالکیت زمین تنها به "ایالت و مردم" تعلق دارد، لکن شهروندان تنها امکان تملک زمین (تا ۹۹ سال) را داشته و قادر به اجاره مجدد، فروش و یا تملک زمین نیستند..
امبو اتیوپی
امبو، اتیوپی (به لاتین: Ambo, Ethiopia) یک منطقهٔ مسکونی در اتیوپی است که در منطقه اورومیا واقع شده است.
امپراتوری اتیوپی
امپراتوری اتیوپی (به امهری: የኢትዮጵያ ንጉሠ ነገሥት መንግሥተ) که به نام حبشه نیز شناخته می شود یک پادشاهی در منطقه جغرافیایی شمال اتیوپی امروزی است. از حدود سال ۱۱۳۷ میلادی وجود داشته تا سال ۱۹۷۴ میلادی هنگامی که سلسله سلیمانیان در کودتا سرنگون شد.
پس از اشغال مصر توسط بریتانیا در سال ۱۸۸۲، اتیوپی و لیبریا تنها کشورهای آفریقایی مستقل پس از تقسیم آفریقا توسط قدرت های امپریالیستی اروپا در اواخر قرن ۱۹ میلادی بودند. این کشور یکی از بنیان گذاران سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ بود. در سال ۱۹۷۴ اتیوپی یکی از تنها سه کشور در جهان بود که به عنوان امپراتور در راس رژیم قرار داشت به همراه ژاپن که امپراتور ژاپن حکومت می کرد و ایران که تحت رژیم دودمان پهلوی بود. این کشور دومین استفاده کننده عنوان امپراتوری در آفریقا بود؛ تنها پس از امپراتوری آفریقای مرکزی که بین سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۷۹ توسط ژان-بدل بوکاسا اجرا شد.
نمک
تالر ماریا ترزا (قرن ۱۸ تا ۱۹ میلادی)
بیر اتیوپی (از ۱۸۹۴)
بلندی های اتیوپی
بلندی های اتیوپی به ناهمواری های کوهستانی در اتیوپی می گویند. این بلندی ها پهناورترین منطقهٔ یکپارچه در ارتفاع خود است، که به ندرت ارتفاع آن به زیر ۱۵۰۰ متر می رسد و بلندی قله های آن به ۴۵۵۰ متر می رسد. این منطقه به خاطر بلندی و پهناوریش به بام آفریقا معروف است.
بیر اتیوپی
بیر اتیوپی (به انگلیسی: Ethiopian birr) با کد ایزوی ETB، یکای پول رایج در کشور اتیوپی است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک ملی اتیوپی قرار دارد.
پرامردم اتیوپی
پرامردم اتیوپی یک گونهٔ منقرض شده از انسان سایان است. این گونه در سال ١٩٨٥ میلادی توسط الن واکر در غرب دریاچهٔ تورکانا، در کنیا کشف شد. جمجمهٔ یافته شده از این گونه به دلیل رنگ سیاه استخوان در اثر وجود منگنز زیاد، با نام «جمجمهٔ سیاه» نیز شناخته می شود. این گونه یکی از نخستین نمونه های انسان سایان تناور پلیستوسن است. قدمت جمجمه ٢/٥ میلیون سال تخمین زده شد که قدیمی تر از صورت های جدیدتر جنوبی کپی آساهای تناور است. انسان شناسان دورهٔ زندگی پرامردم اتیوپی را بین ٢/٧ تا ٢/٥ میلیون سال پیش تخمین می زنند.
پرچم اتیوپی
پرچم اتیوپی در ۶ فوریۀ ۱۹۹۶ تصویب شد. سه رنگ سنتی این کشور (سبز، زرد و قرمز) که در پرچم به صورت افقی حضور دارند به دورۀ امپراتور اتیوپی (۱۸۸۹-۱۹۱۳) بازمی گردد. اولین استفاده از پرچم در این کشور در سال ۱۸۹۷ صورت گرفت. اما پرچم کنونی، بعد از سقوط حکومت مارکسیستیِ منجیستو، که بین سال های ۱۹۷۴-۱۹۹۱ در قدرت بود، استفاده شد. نماد این کشور نماد همزمان گوناگونی و وحدت است و پرتوهای خورشید نماد موفقیت و کام یابی و رنگ سبز نماد سرزمین، زرد نماد صلح و امید و قرمز نماد قدرت است.
پرستوی اتیوپی
پرستوی اتیوپی (نام علمی: Hirundo aethiopica) نام یک گونه از سرده پرستو است.
پری شاهرخ اتیوپی
پری شاهرخ اتیوپی (نام علمی: Oriolus monacha) نام یک گونه از سرده پری شاهرخ است.
تقسیمات کشوری اتیوپی
پیش از سال ۱۹۹۶، اتیوپی به سیزده استان تقسیم گشته بود که اکثر آن ها ریشه در مقاطع تاریخی داشتند. در حال حاضر اتیوپی دارای یک نظام حکومتی ردیفی است که متشکل است از دولت فدرال که نظارت بر ایالات محلی نژادی، شهرستان ها، بخش ها ("ورداها") و ("کبله های") مجاور را برعهده دارد.
اتیوپی به نه استان نظارتی قومی بنام ("کیلیلوچ" مفرد "کیلی") تقسیم گردیده که این استان ها نیز به نوبه خود به شصت و هشت شهرستان و دو شهر شاخص (" استه دادر اکابابی وچ" مفرد "استه دادراکابابی"): آدیس آبابا و دیرداوه (در روی نقشه بترتیب زیر مجموعه های ۱ و ۵) تقسیم گردیده اند. این مناطق در مرحله بعدی تقسیم بندی، به ۵۵۰ "وره داس" و ۶ "وره داس" ویژه تقسیم می شوند.
بر طبق قانون اساسی قدرت گسترده ای به ایالات محلی تفویض گشته بطوریکه آن ها بر اساس نظامنامه دولت فدرال، قادر به تأسیس دولت و دمکراسی خاص خودشان می باشند. هر منطقه دارای شورای محلی بوده که اعضای آن بصورت مستقبم از برای نمایندگی آن محل انتخاب گشته و شورا دارای قدرت قانونگذاری و مدیریت امور داخلی استان می باشد. ماده ۳۹ قانون اساسی اتیوپی از آن فراتر رفته و به هر یک از این ایالات محلی حق انتزاع از اتیوپی را اعطاء نموده است. بهرحال این مسئله مورد بحث است که چه مقدار از قدرت تفویضی در قانون در واقعیت اعطاء می گردد.
این شوراها قیمومیت خود را از طریق کمیته های اجرائی و دفاتر محلی بخشی اعمال می نمایند. ساختار استادانه این شوراها، کمیته های اجرائی و موسسات عمومی بخشی در سطوح بعدی آن (وره دا) نیز اعمال شده است.
تیم ملی فوتبال اتیوپی
تیم ملی فوتبال اتیوپی نماینده کشور اتیوپی در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال اتیوپی فعالیت می کند.
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۵ دسامبر ۱۹۴۷ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال جیبوتی برگزار شده است.
جبهه دمکراتیک انقلابی خلق اتیوپی
حمله ایتالیا به اتیوپی
پشتیبانی نظامی ایتالیا:
آلمان نازی
امپراتوری ژاپن
اریتره
حمله ایتالیا به اتیوپی یا جنگ دوم ایتالیا و اتیوپی (به انگلیسی: Second Italo-Ethiopian War) یک جنگ استعماری بود که با حمله سربازان ایتالیای فاشیست به رهبری موسولینی و تحت فرماندهی امیلیو د بونو به امپراتوری اتیوپی (حبشه) به رهبری هایله سلاسی در اکتبر ۱۹۳۵ آغاز شد.
سومالی ایتالیا
ارتش ایتالیا پیش تر در ۱۸۹۶ به اتیوپی حمله برده بودند و با اینکه صاحب زره پوش های قدرتمند و نیروی هوایی کارآمدی بودند اما فرماندهی مناسبی نداشتند و از ارتش مسلح به تیر و کمان اتیوپی شکست خوردند و مجبور به عقب نشینی شدند. این خبر در دنیا صدا کرد، موجب تمسخر ایتالیا شد و به سقوط کریسپی انجامید. اتیوپی با ابتکار بریتانیا و برای جلوگیری از توسعه نفوذ احتمالی ایتالیا در ۱۹۲۵ به عضویت جامعه ملل درآمده بود و از موقعیت باثباتی نیز برخوردار بود.
لیبی ایتالیا
ایتالیا در مه ۱۹۳۶ به بهانه کشته شدن ۶۰ سرباز ایتالیایی در برخوردهای مرزی اووال بدون اعلان رسمی به اتیوپی حمله کرده، آن را تصرف کرد و فدراسیون شاخ آفریقا را بنیان گذاشت.
این حمله توسط جامعه ملل محکوم شد اما برای در واکنش به آن اقدامی صورت نگرفت و حتی تحریم های اقتصادی ایتالیا برداشته شد. این امر در کنار حادثه موکدن (حمله ژاپن به چین) بی ثمری جامعه ملل برای حفظ امنیت جهانی را به نمایش گذاشت و از عوامل منجر به جنگ جهانی دوم بود.
در طول جنگ حبشه هیتلر بر خلاف فرانسه و بریتانیا نسبت به ایتالیا موضعی دوستانه اتخاذ کرد و تصرف حبشه را در ۲۵ ژوئن ۱۹۳۶ به رسمیت شناخت که این امر موجب نزدیک شدن موسولینی و هیتلر شد.
خدنگ کوتوله اتیوپی
خدنگ کوتوله اتیوپی (نام علمی: Helogale hirtula) نام یک گونه از سرده کوتوله خدنگ است.
خفاش پشمین اتیوپی
خفاش پشمین اتیوپی (نام علمی: Kerivoula eriophora) نام یک گونه از تیره خفاش ناهیدی است.
زمین لرزه ۱۹۶۱ اتیوپی
زمین لرزه اتیوپی در تاریخ ۰۱۹۶۱-۰۶-۰۱ ۱ ژوئن ۱۹۶۱ میلادی، برابر با ‎۱۱ خرداد ۱۳۴۰، ساعت ۲۳:۲۹:۲۲ به زمان یوتی سی در اتیوپی رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۴ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز جمعه، ساعت ۲ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۳ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۱۰°۲۴′ شمالی ۳۹°۵۴′ شرقی / ۱۰.۴° شمالی ۳۹.۹° شرقی / 10.4; 39.9 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۵ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۳۳ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۳۰ نفر بوده است.
زمین لرزه ۱۹۶۹ اتیوپی
زمین لرزه اتیوپی در تاریخ ۰۱۹۶۹-۰۳-۲۹ ۲۹ مارس ۱۹۶۹ میلادی، برابر با ‎۹ فروردین ۱۳۴۸، ساعت ۹:۱۵:۵۲ به زمان یوتی سی در اتیوپی رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۱٫۸ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس Ms اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۲ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۳ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۱۱°۵۴′ شمالی ۴۱°۱۳′ شرقی / ۱۱.۹° شمالی ۴۱.۲۱° شرقی / 11.9; 41.21 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۲ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۳۵ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۴۰ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۱۶۷ نفر برآورده شده است.بی خانمان شدگان نیز ۴۲۰ نفر اعلام شده است.
زمین لرزه ۲۰۱۱ اریتره اتیوپی
زمین لرزه اریتره-اتیوپی در تاریخ ۰۲۰۱۱-۰۶-۱۲ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۱ میلادی، برابر با ‎۲۲ خرداد ۱۳۹۰، ساعت ۲۱:۰۳:۲۳٫۰ به زمان یوتی سی در اریتره رخ داد.ژرفای این زلزله ۹٫۹ کیلومتر بود. بزرگی آن ۵٫۷ در مقیاس بدست آمده است.
بیشینهٔ شدت آن در مقیاس مرکالی، VII اعلام شده است.
پروژهٔ جهانی تانسور گشتاور مرکزوار پارامتر زمان مرکزوار زمین لرزه را با اختلاف ۲٫۴ ثانیه نسبت به زمان رخداد اشاره شده در بالا و مختصات مرکزوار را در ۱۳°۳۲′ شمالی ۴۱°۵۵′ شرقی / ۱۳.۵۴° شمالی ۴۱.۹۱° شرقی / 13.54; 41.91 محاسبه کرد و همچنین، ژرفا در ۱۲٫۰ کیلومتر ثابت شده است. در این محاسبات زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آن برابر با (°۱۲۳، °۴۴، ° -۷۵) یا (°۲۸۲، °۴۸، °-۱۰۴) حاصل شده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اتیوپی در جدول کلمات

اتیوپی قدیم
حبشه
اتیوپی | حبشه
آدیس آبابا

پیشنهاد کاربران درباره معنی اتیوپی

امیررضا ٠٠:٤٥ - ١٣٩٥/١٢/٢٦
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Ethiopie است. از یونانی Αἰθιοπία (Æthiopia)، از Αἰθίοψ (Æthiops)، به معنای «سوخته (αιθ-) چهره (ὄψ)». البته اتیوپیان کشور خود را Ityopp'is می نامیدند و می گفتند نم پسر کوش و نوه حام (پسر نوح) است.
•Abyssinia (نام پیشین): از عربی، از Ge'ez (زبانی افرواسیایی) واژه "حبشه" که اقوامی در اتیوپی بودند. ویکی پدیا

کمیل قیصری ١٨:٠٨ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین چهره سوختگان

پیشنهاد شما درباره معنی اتیوپینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی اتیوپی
کلمه : اتیوپی
اشتباه تایپی : hjd,~d
عکس اتیوپی : در گوگل


آیا معنی اتیوپی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 94% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه آنالی