مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 253 100 1

ازبکستان

/'ozbakestAn/

معنی ازبکستان به فارسی

ازبکستان
یکی از جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی واقع بین ترکمنستان و قزاقستان ۴۴۹/۶٠٠ کیلومتر مربع مساحت و ۱٠/۸۹۶/٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت : تاشکند و از شهرهای مهم آن سمرقند و بخارا است .

معنی ازبکستان در دانشنامه اسلامی

ازبکستان
این مقاله درباره کشوری مسلمان در آسیای میانه، دارای نقش مهم در تاریخ حج هر ساله حدود ۵۰۰۰ تن از مسلمانان ازبکستان حج می گزارند. تاریخ حج مردم ازبک بخشی از تاریخ حج گزاری مردم مناطق تاریخی ماوراء النهر و ترکستان را شامل می شود.
ازبکستان کشوری است در آسیای میانه که از شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان، از جنوب با افغانستان، و از غرب با ترکمنستان همسایه است. مساحت این کشور ۴۴۷۴۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور به ۱۲ استان و یک جمهوری خودمختار به نام قره قالپاق قسمت شده و پایتخت آن تاشکند است. در این سرزمین پنج زبان رواج دارند و اقوام ساکن در آن به این زبان ها سخن می گویند: ازبکی، روسی، قزاقی، تاجیکی و تاتاری. زبان رسمی ازبکی است و خط رسمی، روسی. جمعیت این کشور حدود ۲۸ میلیون تن است که نزدیک به ۸۵ در صد آنان مسلمان هستند.
ƒتاریخ ازبکستان
ازبکستان امروزی بیشتر منطقه تاریخی ماوراءالنهر را در برگرفته و در گذشته بخشی از ترکستان بزرگ به شمار می رفته است. پیش از ورود اسلام به ماوراءالنهر، این منطقه زیر حاکمیت پادشاهی های هخامنشی، سلوکی، کوشان ها و ساسانیان و در دوره هایی زیر سلطه اقوام ترک بود. فتح ماوراءالنهر در دوران خلافت عثمان آغاز شد و سال ها ادامه یافت. مسلمانان به بیشتر شهرهای این نواحی چند بار حمله کردند و هر بار به جای فتح کامل منطقه، به بستن پیمان و دریافت جزیه بسنده نمودند. تا پیش از قدرت یافتن سامانیان در سده سوم ق. قدرت سیاسی در ماوراءالنهر ساختاری ملوک الطوایفی داشت و شاهان محلی در قلمرو کوچک خود قدرت داشتند، هر چند خراج گزار خلافت اسلامی و تابع حکمرانان خراسان بودند. پس از سامانیان، قراخانیان، قراختاییان، خوارزمشاهیان، مغولان و تیموریان بر ماوراء النهر حاکم شدند. در سده دهم ق. شیبانیان ازبک که فرزندان شیبان پسر جوچی و از نوادگان چنگیزخان مغول بودند، بر ماوراءالنهر چیره شدند. آنان پیشتر در سیبری حاکم بودند. محمد خان شیبانی با بهره بردن از اختلاف شاهزادگان تیموری، به ماوراء النهر لشکر کشید. وی با تصرف بخارا به سال ۹۰۶ق. و سمرقند به سال ۹۰۷ق. سلطه خود را بر ماوراءالنهر تثبیت کرد و با تصرف هرات به سال ۹۱۲ق. آخرین پایگاه تیموریان را تسخیر نمود. بدین سان، با کوچ قوم ازبک شیبانی به ماوراءالنهر، نام ازبکستان برای این سرزمین رواج یافت.
← ازبکستان در دوران سلطه روسیه
سلطه محمد خان شیبانی بر ماوراءالنهر به سال ۹۰۶ق. را باید سرآغاز تاریخ حج گزاری مردم ازبکستان دانست؛ زیرا در این هنگام حج ماوراءالنهر مستقل شد و راه حج مردمان این ناحیه از راه حج ایرانیان جدا گشت. راه مسافران حج ماوراءالنهر تا پیش از غلبه ازبکان، از ایران می گذشت که همان راه اصلی خراسان بزرگ بود و شرق ایران را به غرب آن پیوند می داد. حاجیان با گذر از ری، همدان و کرمانشاه به سوی بغداد رهسپار می شدند. سپس در بغداد اقامت می کردند تا همه کاروان ها از کشورهای گوناگون گرد آیند و با هم به سوی مکه حرکت کنند. آنچه درباره تاریخ حج ماوراءالنهر پیش از سلطه شیبانیان شایان توجه است، موقعیت خاص دینی شهرهای این منطقه مانند سمرقند و بخارا است. بسیاری از دانشمندان نام آور علوم دینی از میان مردم این نواحی برخاسته اند و بخشی از زندگی علمی و روحانی این دانشوران را سفر حج تشکیل می داده است.
علمای ماوراءالنهر
...
ازبکستان
ازبکستان از کشورهای آسیای مرکزی که با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان مرز مشترک دارد و پایتخت آن تاشکند است. همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری ازبکستان در اول سپتامبر سال ۱۹۹۱م اعلام استقلال کرد.
شهرهای ازبکستان، از جمله سمرقند و بخارا، تا قبل از قرن حاضر از مراکز اسلامی در آسیای مرکزی و ماوراءالنهر بوده اند. در دو شهر سمرقند و کش، از نواحی دوردست خراسان بزرگ، مذهب تشیع از اواخر قرن دوم هجری به تدریج رواج یافت. فعالیت های دانشمندان بزرگ شیعه در این نواحی، حوزه علمی فعالی را در آستانه غیبت امام دوازدهم به وجود آورد. حسین بن اشکیب سمرقندی، ابوعمرو کشی و محمد بن مسعود عیاشی از رجال شیعی می باشند. بیشتر شیعیان در بخارا و سمرقند زندگی می کنند و اکثراً به زبان فارسی ـ تاجیکی صحبت می کنند. گروه دیگری نیز شیعیان آذری هستند که در زمان استالین از آذربایجان شوروی به این منطقه تبعید شدند. تعداد شیعیان در ازبکستان به درستی معلوم نیست ولی آمار آن ها را یک و نیم میلیون نفر ذکر می کنند.
جمهوری ازبکستان از کشورهای مهم آسیای مرکزی است که در موقعیت جغرافیایی ۳۷ تا۴۶ درجه عرض شمالی و۵۶ تا ۷۴ درجه طول شرقی قرار دارد.
ازبکستان
ازبکستان در آسیای مرکزی و در میان رودخانه های آمو دریا و سیر دریا قرار گرفته، طول این کشور از شرق به غرب حدود 4/447 هزار کیلومتر مربع است.
در جلگه های وسیع که قریب دو سوم خاک ازبکستان را در بر می گیرد، منابع آبی خیلی کم است و برعکس در سلسله کوهها، منابع آبی فراوانی وجود دارد. بزرگترین دریاچه ازبکستان دریاچه آرال نام دارد. قسمت اعظم خاک ازبکستان از جلگه و بقیه از کوهها و فرورفتگی های بین کوهها تشکیل شده است.
بلندترین قله ازبکستان در سلسله جبال حصار قرار دارد به نام حضرت سلطان4643 متر ارتفاع دارد . آمودریا و سیر دریا بزرگترین رودخانه های ازبکستان یعنی قسمت های شمال و میانی آن در منطقه معتدل و قسمت غربی آن در منطقه خشک قرار گرفته است. به طور کلی ویژگی عمده آب و هوای ازبکستان اختلاف دما، مقدار کم بارندگی سالیانه و تابش زیاد آفتاب است .
ازبکستان از لحاظ اقلیمی در منطقه گرمسیر قرار گرفته است. وزش باد در دوران زمستانی معتدل و در دوران تابستان دارای بادهای استوایی است. ازبکستان یک کشور زلزله خیز بوده، زمین لرزه هایی به شدت 9ـ 8 ریشتر در این کشور رخ داده است. در خاک ازبکستان نزدیک به 3000 نوع گیاه یافت می شود که 250 نوع آن منحصر به فرد هستند. شهرهای مهم ازبکستان عبارتند از: تاشکند، سمرقند، نمنگان، اندیجان، بخارا، فرغانه و خوقند.
جمعیت ازبکستان تا پایان نیمه اول سال 1955 میلادی به 23 میلیون نفر رسید. این کشور پرجمعیت ترین کشور آسیای مرکزی است . براساس سرشماری به عمل آمده حدود 9 میلیون نفر جمعیت ازبکستان شهر نشین بوده و 14 میلیون نفر ساکن روستا هستند . در این کشور 129 ملیت مختلف ساکن هستند.
به لحاظ ترکیب سنی این کشور یکی از جوانترین جمهوری ها در بین کشورهای مشترک المنافع محسوب می شود. سرزمین فعلی ازبکستان از دوران پیش از تاریخ مسکونی بوده و تمدن های گوناگونی را به خود دیده است. اعراب در نیمه دوم قرن هفتم میلادی با فتح آسیای مرکزی اسلام و خط عربی را به میان ساکنان ناهمگون این خطه آوردند.
خط رسمی این کشور کیریل می باشد و طبق مصوبه شورای عالی جمهوری ازبکستان از سال 2000 میلادی خط لاتین به جای کیریل مورد استفاده قرار گرفته است.
موقعیت مرکزی و جمعیت این کشور موجب شده که امروزه این جمهوری نقطه ارتباطی مناسبی برای کل آسیای مرکزی باشد. ازبکستان در قلب آسیای مرکزی از لحاظ جغرافیایی در محل تقاطع اروپا در غرب و آسیا در شرق واقع شده و از شمال به روسیه و از جنوب به جهان اسلام محدود می باشد و بدینسان از موقعیت استراتژیک بسیار عمده ای برخوردار است. ازبکستان به طور مستقیم به آبهای آزاد راه ندارد.

معنی ازبکستان در دانشنامه ویکی پدیا

ازبکستان
مختصات: ۴۱°۱۶′ شمالی ۶۹°۱۳′ شرقی / ۴۱.۲۶۷° شمالی ۶۹.۲۱۷° شرقی / 41.267; 69.217
ازبکستان (ازبکی: O‘zbekiston، به سیریلیک: Узбекистан) کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان است. پایتخت این کشور شهر تاشکند است. مساحت خاک ازبکستان ۴۴۷٬۴۰۰ کیلومتر مربع است (پنجاه و ششمین کشور از نظر وسعت). زبان رسمی ازبکستان زبان ازبکی است. واژهٔ ازبکستان از دو بخش ازبک و ستان تشکیل شده است، که به معنای «سرزمین ازبک ها» است.
ازبکستان در آسیای مرکزی و در مجاورت جاده تاریخی ابریشم، شامل شهرهای باستانی و تاریخی زیادی است و سمرقند، بخارا، خیوه و خوارزم از مهم ترین و قدیمی ترین شهرها و مناطق این سرزمین هستند.
ازبکستان ایرویز
ازبکستان ایرویز، (به انگلیسی: Uzbekistan Airways) شرکت هواپیمایی حامل پرچم ازبکستان است، که ریشه های تأسیس آن، به زمان راه اندازی شرکت آئروفلوت ازبکستان در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بازمی گردد. این شرکت در سال ۱۹۹۲ به دستور رئیس جمهور وقت ازبکستان؛ اسلام کریموف، از شرکت روسی آئروفلوت تفکیک شد و به عنوان یک شرکت مستقل ثبت گردید.
فرودگاه بین المللی تاشکند
شرکت ازبکستان ایرویز در حال حاضر روزانه به ۵۸ مقصد، در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی پروازهای مستقیم دارد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر تاشکند، ازبکستان قرار دارد و فرودگاه بین المللی تاشکند، قطب این شرکت هواپیمایی به شمار می آید. شرکت هواپیمایی ازبکستان هم اکنون در ناوگان هوایی خود، دارای ۳۷ فروند هواپیمای جت مسافربری می باشد.
والری نیکولاویچ تیان (مدیر عامل اجرایی)
ازبکستان در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
ازبکستان از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ میلادی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو شرکت داشت.
آذری های ازبکستان
آذری های ازبکستان (ترکی آذربایجانی: Özbəkistan azərbaycanlıları) گروهی از مردم آذری ساکن در ازبکستان که به عنوان آذری های خارج از وطن شناخته می شوند و شهروند ازبکستان با قومیت آذری می باشند. پیشینه مهاجرت و سکونت اقوام آذربایجانی در ازبکستان به دوران امپراطوری روسیه و شوروی سابق بازمی گردد که هر دو کشور کنونی ازبکستان و جمهوری آذربایجان در یک قلمروی مشترک بودند؛ همین امر سبب مهاجرت آذری ها به این کشور شده است. بر اساس آخرین سرشماری قومی دولت ازبکستان در سال ۲۰۰۰ میلادی، شمار اقوام آذری ۳۵٬۸۴۸ نفر معادل با ۰٫۱۵٪ از جمعیت این کشور گزارش شده بود.
آساکا ازبکستان
آساکا (به ازبکی: Асака) شهری در استان اندیجان کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۶۱٫۲۴۵ نفر جمعیت داشته است.
آق تاش ازبکستان
آقتاش (به ازبکی: Оқтош) شهری در استان سمرقند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۴۱٫۶۱۵ نفر جمعیت داشته است.
آلمالیق ازبکستان
مختصات: ۴۰°۵۱′ شمالی ۶۹°۳۶′ شرقی / ۴۰.۸۵۰° شمالی ۶۹.۶۰۰° شرقی / 40.850; 69.600 آلمالیق (به ازبکی: Олмалиқ) شهری در استان تاشکند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۱۳٫۰۲۶ نفر جمعیت داشته است.
آنگرن ازبکستان
مختصات: ۴۱°۱′ شمالی ۷۰°۸′ شرقی / ۴۱.۰۱۷° شمالی ۷۰.۱۳۳° شرقی / 41.017; 70.133 آنگرن (به ازبکی: Ангрен) شهری در استان تاشکند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۲۷٫۶۸۹ نفر جمعیت داشته است.
آهنگران ازبکستان
آهنگران (به ازبکی: Оҳангарон) شهری در استان تاشکند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۹٫۲۹۵ نفر جمعیت داشته است.
استان های ازبکستان
کشور ازبکستان دارای ۱۲ استان (ولایت)، شهر تاشکند و یک جمهوری خودمختار است که عبارت اند از:
اقتصاد ازبکستان
ازبکستان دارای زمین های حاصل خیز بسیاری است و بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان می باشد. این کشور دارای ذخایر نفت، گاز، آهن و زغال سنگ است. ازبکستان بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات و صنایع سنگین در آسیای میانه است. از تولیدات دیگر ازبکستان می توان پنبه، گوشت و لبنیات را نام برد.
اوچقورغان ازبکستان
مختصات: ۴۱°۰۷′۱۷″ شمالی ۷۲°۰۵′۳۷″ شرقی / ۴۱.۱۲۱۳۹° شمالی ۷۲.۰۹۳۶۱° شرقی / 41.12139; 72.09361 اوچقورغان (به ازبکی: Учқўрғон) شهری در استان نمنگان کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۵٫۴۳۵ نفر جمعیت داشته است.
اورگوت ازبکستان
اورگوت (به ازبکی: Ургут) شهری در استان سمرقند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۵۱٫۴۶۲ نفر جمعیت داشته است.
بانک ملی ازبکستان
بانک ملی ازبکستان، (به انگلیسی: National Bank of Uzbekistan) شرکت خدمات مالی و بانکداری ازبکستانی است، که به عنوان بزرگترین موسسه سرمایه گذاری، آسیای مرکزی شناخته می شود.
بانک ملی ازبکستان در سال ۱۹۹۱ راه اندازی شد و در حال حاضر با در اختیار داشتن شبکه ای از ۶۲۸ شعبه بانکی، در رتبه ۸۶۲ از فهرست ۱۰۰۰ بانک برتر جهان، که در سال ۲۰۱۲ توسط مجله اقتصادی بانکر منتشر شد، قرار گرفت. شعبه مرکزی این بانک در شهر تاشکند، ازبکستان قرار دارد.
بغداد ازبکستان
بغداد، ازبکستان (به لاتین: Baghdad, Uzbekistan) یک منطقهٔ مسکونی در ازبکستان است که در استان فرغانه واقع شده است.
بیک آباد ازبکستان
مختصات: ۴۰°۱۳′۰″ شمالی ۶۹°۱۳′۰″ شرقی / ۴۰.۲۱۶۶۷° شمالی ۶۹.۲۱۶۶۷° شرقی / 40.21667; 69.21667 بیک آباد (به ازبکی: Бекобод) شهری در استان تاشکند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۱۴٫۵۲۷ نفر جمعیت داشته است.
پرچم ازبکستان
پرچم ازبکستان (به ازبکی :Oʻzbekiston davlat bayrogʻi) پرچم ملی کشور ازبکستان است که پس از پایان حکومت سوسیالیستی شوروی بعنوان پرچم ملی این کشور در تاریخ ۱۸ نوامبر ۱۹۹۱ شناخته شد.در نمادشناسی و توصیف پرچم رنگ آبی را نماد آسمان بیکران وآبی که مایه حیات است، رنگ سفید نماد صلح مقدس و نور روشنایی جهان و رنگ سبز نیز نماد طبیعت دانسته شده است.نوار های قرمز رنگ میان رنگ ها نماد قدرت پیش برنده زندگیست و دوازده ستاره روی آن نماد گذشته تاریخی و ستاره شناسان این کشور و تقویم باستانی ملی ازبک ها عنوان شده است.
پرکند ازبکستان
پَرکَند (به ازبکی: Паркент) شهری در استان تاشکند کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۹٫۸۰۱ نفر جمعیت داشته است.
تاخیاتاش ازبکستان
تاخیاتاش (به ازبکی: Тахиатош) شهری در قره قالپاقستان کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۶۲٫۴۲۸ نفر جمعیت داشته است.
تاریخ ازبکستان
در سدهٔ دهم میلادی، ازبکستان جزیی از قلمرو سامانیان بود. پس از سامانیان، ازبکستان به ترتیب جزیی از حکومت های غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی، مغول، تیموری و ازبک بوده است. در زمان صفویه، ازبکان یکی از دشمنان اصلی ایران بودند.
در سدهٔ نوزدهم میلادی، غرب و شمال ازبکستان زیر سلطهٔ خانات خوارزم، و جنوب ازبکستان جزیی از خانات بخارا بوده است. خانات بخارا و خوارزم در سال ۱۸۶۶ زیر سلطهٔ روسیه درآمدند.
پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۹۲۴، جمهوری ازبکستان (جزیی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکیل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۱، ازبکستان به استقلال دست یافت.
تروریسم در ازبکستان
تورتکول ازبکستان
مختصات: ۴۱°۳۳′ شمالی ۶۱°۰۰′ شرقی / ۴۱.۵۵۰° شمالی ۶۱.۰۰۰° شرقی / 41.550; 61.000 تورتکول (به ازبکی: Тўрткўл) شهری در قره قالپاقستان کشور ازبکستان است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۵۲٫۷۰۱ نفر جمعیت داشته است.
تیم ملی فوتبال ازبکستان
تاجیکستان
تیم ملی فوتبال ازبکستان نماینده فوتبال کشور ازبکستان در مسابقات بین المللی است. این تیم مجموعه ای است از بهترین بازیکنان رشته فوتبال در ازبکستان و زیر نظر فدراسیون فوتبال این کشور فعالیت می کند.
پس از جدایی این کشور از اتحاد جماهیر شوروی، تیم ملی فوتبال این کشور نخستین بازی خود را با تاجیکستان در ۱۷ ژوئن ۱۹۹۲ انجام داد. ورزشگاه مرکزی پخته کار، محل انجام بازی های تیم ملی فوتبال ازبکستان است.
ازبکستان هنوز نتوانسته است به دور پایانی جام جهانی فوتبال راه یابد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ازبکستان در جدول کلمات

پیشنهاد کاربران درباره معنی ازبکستان

سینا ١١:٠٥ - ١٣٩٥/٠٨/٠٢
(Uzbekistan)
از پیوند دو واژه: «ازبک» (ترکی: «بزرگ»)؛ پسوند «ستان» (فارسی: «سرزمین»). «سرزمین بزرگان». ویکی

کمیل قیصری ١٨:١٩ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین خودسالارها

پیشنهاد شما درباره معنی ازبکستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی ازبکستان
کلمه : ازبکستان
اشتباه تایپی : hcf;sjhk
آوا : 'ozbakestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس ازبکستان : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با ازبکستان در گوگلآیا معنی ازبکستان مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 97% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو