مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

زیبایی شناسی

/zibAyiSenAsi/

معنی زیبایی شناسی در لغت نامه دهخدا

زیبایی شناسی. [ ش ِ ] (حامص مرکب ) زیباشناسی. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به زیباشناسی شود.

معنی زیبایی شناسی به فارسی

زیبایی شناسی
شناختن زیبایی و آن رشته ایست از روانشناسی هدف زیبا شناسی شناساندن جمال و هنر است و آن درباره مجموعه انفعالات و احساسات درونی و زیبایی و زشتی و هزل و فکاهت و غیره گفتگو کند علم الجمال .
[aesthetics/ esthetics] [سینما و تلویزیون، هنرهای تجسمی] شناخت مفاهیم و مبانی فلسفی زیبایی؛ دانش ضوابط و ارزش های هنری
[forest aesthetics/ forest esthetics] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] شاخه ای از علوم جنگل که به مطالعۀ ویژگی های زیبایی شناختی جنگل و اهمیت آن برای انسان می پردازد
[female aesthetics, feminine aesthetics, feminist aesthetics] [مطالعات زنان] نظریه ای زیبایی شناختی که جنبۀ جهان شمول اما درواقع مردسالارانۀ هنر و زیبایی را رد می کند و از تصویری که از زنان در هنر مردانه ارائه می شود، اسطوره زدایی می کند

معنی زیبایی شناسی در فرهنگ فارسی عمید

زیبایی شناسی
۱. شناختن زیبایی، شناسایی انواع زیبایی ها و هنرهای زیبا.
۲. علمی که دربارۀ زیبایی و احساساتی که از مشاهدۀ زیبایی در انسان پیدا می شود بحث می کند، علم الجمال، استتیک.

معنی زیبایی شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

زیبایی شناسی
زیبایی شناسی یکی از رشته های فلسفه است که به عنوان نظریهٔ تأمل در داوری های زیبایی شناختی و چیستیِ زیبایی و نسبت آن با ادراک، تعریف می شود. همچنین زیبایی شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و همچنین پدیده های سخت (مانند تندیس) و نرم (مانند موسیقی) و باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می گردد.
زیبایی شناسی تجربی علوم رفتاری برای تحلیل تجربه زیبایی شناسی به فنون علمی شبه علمی متکی بوده است.بیشتر مطالعات این رشته بر تحلیل همبستگی استوار است.در این مطالعات رابطه دو متغیر یا بیشتر با استفاده از کنترل طبیعی یا کنترل برنامه ریزی شده اندازه گیری شده است.
زیبایی شناسی فرگشتی یا زیبایی شناسی تکاملی، اشاره به نظریات روان شناسی فرگشتی دارد که در آن، این گونه استدلال شده است که برتری های زیبایی شناسی انسان، در بقا و تولید مثل او مؤثر بوده است.
بر اساس این نظریه، مواردی مثل، برتری های رنگی، نسبت تناسب بدن همسر، شکل ها، وابستگی های عاطفی با اشیاء و بسیاری از جنبه های زیبایی شناختی دیگر را می توان با مراجعه به فرگشت انسان، توضیح داد.
زیبایی شناسی فرمی:رویکرد گشتالتی با ظهور نهضت فرا تجدد توجه نظریه پردازان طراحی به نماد گرایی محیط بیشتر شد.این توجه تاکید مجددی بر اهمیت بحث زیبایی شناسی فرمی است.نکات اساسی زیبایی شناسی فرمی که در آموزش طراحی کاربرد دارد هنوز همان دیدگاه های مدرسان مدرسه ی باوهاوس در دهه ی 1930 میلادی است و عمدتا توجیه نظریه ادراک گشتالت مبتنی است.
زیبایی شناسی نظری زیبایی شناسی نظری؛مانند تحقیقات روان شناختی اولیه؛بر تحلیل درونی وباور های شخصی از مفهوم زیبایی و خویشاوند بودن محیط استوار است.چنین تحلیل هایی تحت عنوان هرمنوتیک؛پدیدار شناسی؛وجودی؛وسیاسی که همگی فلسفی اند؛انجام شده اند.
زیبایی در جنبه های اجتماعی-روانی تاثیر به سزایی بر دریافت های بشر می گذارد و نیز تعیین می کنند که کدام شی زیبا تلقی شود. تئوری آگاهی در پی آن بود که از راه ریاضیات اثبات کند، دارد.
جالب توجه بودن یک پیام، به اطلاعات معناشناسی و لذت بردن و پسندیدن آن و به عبارت دیگر زیبایی یک پیام به اطلاعات زیبایی شناسی مربوط می شود.
در نتیجه زمانی یک پیام برای ما زیبا خواهد بود که دارای افزونه بسیار بالایی بوده و میزان ابداع و نوآوری، یعنی درصد اطلاعات زیبایی شناسی اش، بیش از حداکثر ظرفیت، یعنی ۱۶ بیت در ثانیه باشد.
به این ترتیب گیرنده مجبور به ساختن ابر نشانه شده و دریافت های خود را در سطح بالاتری قرار می دهد. میزان ابداع و نوآوری در هر یک از سطوح، باید از ظرفیت دریافتی بیشتر باشد. برخی از زیباشناسی زمانی جلب می شود که بتوان از یک ترکیب نا منظم و بی قاعده، به ارتباطات قاعده آن پی برد. دریافت ها به بالاترین سطح منتقل شده و گیرنده بر اثر ذهنیات و ساختار فرهنگی اش می تواند سایر سوپر نشانه ها را بسازد. این مکانیسم توضیحی بر آن است که چرا ما همیشه در یک تصویر چیزی نو کشف می کنیم، چرا عکس العمل ها در مقابل یک موضوع قابل تغییر است و چرا اشخاص مختلف، ارزیابی های یک موضوع قابل تغییر است و چرا اشخاص مختلف، ارزیابی های مختلفی از معیار شناسی یک شی دارند. در ارزشیابی، زیباشناسی، عواملی چون تجربه، دانش و عوامل اجتماعی-روانی نقش به سزایی ایفا می کند.
هر چند بیننده با مد و سبک موضاعاتی که مشاهده می کند. بیشتر ماٌنوس شود راحت تر به ساخت سوپر نشانه ها می پردازد. حس زیبایی و ابداع و نوآوری به یکدیگر وابسته اند و همین وابستگی باعث می شود که پس از نخستین برداشت عمیق از ابداع و نوآوری کاسته شده می تواند منجر به کنار گذاشته شدن تاثیر زیبایی شناسی آن شود.
از طرف دیگر، یک تجربه تکرار نشدنی می تواند به یک فرآیندی که به فهم بهتر و در نتیجه کسب یک تجربه زیباناسی می انجامد.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیبایی شناسی در جدول کلمات

زیبایی شناسی
استتیک

معنی زیبایی شناسی به انگلیسی

- اسم -
aesthetics
زیبایی گرایی ، زیبایی شناسی ، مبحی

پیشنهاد شما در مورد معنی زیبایی شناسی


آخرین پیشنهادات
معنی زیبایی شناسی
کلمه : زیبایی شناسی
اشتباه تایپی : cdfhdd akhsd
آوا : zibAyiSenAsi
نقش : اسم
عکس زیبایی شناسی : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با زیبایی شناسی در گوگل

بستن تبلیغات
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه کمپو
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس
دیکشنری آبادیس