مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

سورنا

/surenA/

مترادف سورنا: سرنا، سورنای، شهنا

معنی اسم سورنا

اسم: سورنا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: su (o) r (e) nā) (= سُرنا )، سُرنا به علاوه (در اعلام) سردار دلیر پارتی معاصر اشک سیزدهم ارد اول - نام سردار ایرانی در زمان اشکانیان

معنی سورنا در لغت نامه دهخدا

سورنا. (اِ مرکب ) سورنای. نایی که در سور و جشن عروسی نوازند. و سرنا مخفف آن است و آنرا شهنای نیز خوانند. (برهان ) (از آنندراج ). سرنا و شهنای و نایی که در سور، جشن و عروسی نوازند.شیپور. (ناظم الاطباء). رجوع به سرنا و سرنای شود.

معنی سورنا به فارسی

سورنا
سردار دلیر پارتی معاصر اشک سیزدهم ارد اول ( قر . اول . ق م . ). وی از جهت نژاد و ثروت و شهرت پس از شاه رتبه اول را داشت و بسبب نجابت خانوادگی در روز تاجگذاری پادشاه حق داشت که کمربند شاهی را بکمر بندد . سورنا ارد را بتخت نشانید و شهر سلوکیه را متصرف شد و اول کسی بود که بر دیوار شهر مذکور بر آمد وبا دست خود اشخاصی را که مقاومت میکردند بزیر افکند . وی در این هنگام بیش از ۳٠ سال نداشت مع هذا بحزم و احتیاط و خردمندی شهره بود و بر اثر این صفات [ کراسوس ] سردار رومی را مغلوب کرد چه نخست جسارت و تکبر کراسوس و یاسی که بر اثر بدبختیها سورنا را دست داده بودباسانی ویرا در دامهایی افکند که سورنا برایش گسترده بود . با وجود این ارد بجای اینکه سورنا را پاداش نسک دهد بر او رشک برد و نابودش کرد.
( اسم ) سازیست بادی که از چوبی مخصوص ساخته شود این ساز در غالب نقاط ایران موجود است و آنرا همراه دهل نوازند اندازه آن در نواحی مختلف فرق میکند و به طور کلی از نیم متر تجاوز نمیکند . یا سرنا را از ته باد کردن . کار وارونه کردن .
سورنای نایی که در سور و جشن عروسی نوازند و سرنا مخفف آنست و آنرا شهنای نیز خوانند سرنا و شهنای و نایی که در سور و جشن و عروسی نوازند شیپور
دهی است جزئ دهستان کندوان بخش ترک شهرستان میانه

معنی سورنا در فرهنگ فارسی عمید

سورنا
= سرنا

معنی سورنا در دانشنامه ویکی پدیا

سورنا
سورنا یا سورن (سردار سپهبد رستم سورن پهلو) (۵۲–۸۲ پیش از میلاد) فرزند آرخش (آرش) و ماسیس سپهبد ایران در زمان اشکانیان که با وجود عمر کوتاهش از شهرت خاصی در میان مردم باستان برخوردار بوده است.
بر پایه گفتهٔ پلوتارک «سورنا در دلیری و توانایی پیشروترین پارتی/ایرانی دوران خود بود.» پلوتارک همچنین از سورنا به عنوان بلندقدترین و خوش چهره ترین مرد زمان خود یاد کرده است.
سورنا می تواند اشاره به یکی از موارد زیر باشد:
سورنا بالگردی ایرانی و بدون سرنشین است که از آن در آبان ۱۳۹۳ به همراه ابابیل ۳ رونمایی شد.
ربات سورنا ربات انسان نمایی است که توسط مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته در دانشگاه تهران ساخته شده است. نام گذاری این ربات بر اساس نام سردار اشکانی؛ سورنا انجام گرفته است.
سورنا ستاری خواص، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی، فرزند سرلشکر منصور ستاری است.
او در سال ۱۳۸۴، بعد از برکناری مهدی هاشمی رفسنجانی به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد. ستاری در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ با حکم حسن روحانی به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور منصوب شد. او در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲ با حکم بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب گردیده بود که پس از انتصاب به سمت معاونت علمی رئیس جمهور در بیست و نهم همان ماه جای خود را به حمیدرضا کاتوزیان داد.
سورنا (به انگلیسی: Severna Park) شهری در ایالت مریلند کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۷٬۶۳۴ نفر بوده است.
سورنا هاشمی عضو انجمن اسلامی دانشگاه زنجان متولد ۱۳۶۴،دانشجوی روانشناسی دانشگاه زنجان و عضو گروه «دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران» است. هاشمی و عده ای دیگر از فعالین دانشجویی دانشگاه زنجان به خاطر افشای فساد اخلاقی و سوءاستفاده های جنسی معاون دانشگاه بازداشت شدند و پس از هفته ها بازداشت با وثیقه های سنگین آزاد شدند. با برگزاری جلسات غیر علنی پشت در های بسته از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شده اند.این در حالیست که پرونده آنها برای اتهاماتی دیگر در دادگاه عمومی همچنان گشوده اس
سورنا کیرستی (انگلیسی: Sorana Cîrstea؛ زادهٔ ۷ آوریل ۱۹۹۰(1990-04-07)) یک تنیس باز اهل رومانی است.
مختصات: ۳۵°۴۳′۴۴.۸۸″ شمالی ۵۱°۲۶′۰.۱۸″ شرقی / ۳۵.۷۲۹۱۳۳۳° شمالی ۵۱.۴۳۳۳۸۳۳° شرقی / 35.7291333; 51.4333833 خیابان سورنا خیابانی است در شهر تهران، که بین خیابان های شهید مطهری (تخت طاووس) و شهید بهشتی (عباس آباد)، در ضلع جنوبی میدان تختی (مهناز) واقع شده است. نام گذاری این خیابان بر اساس نام سردار اشکانی؛ سورنا انجام گرفته است. البته پس از کشته شدن فردی به نام خلیل حسینی در جنگ بین ایران و عراق، نام این خیابان مجددا تغییر یافته است. این خیابان مرکز تیونینگ (اسپرت کردن) خودروها در تهران است.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نظر کاربران در مورد معنی سورنا

احمد ٠٠:١٨ - ١٣٩٥/١٠/٢٨
سورنا یعنی دلیرمرد هم میتونه باشه

محسن ٢٢:٣١ - ١٣٩٥/١٠/١٧
نیرومند

سورنا هخامنش ١٥:٢٨ - ١٣٩٥/١٠/١٤
دلیر و نیرومند

سورنا ٠٨:٥٨ - ١٣٩٥/١٠/١٤
نیرومند

کورش ١٨:٣٥ - ١٣٩٥/١٠/٠٣
سورنا = سورن
به معنی دلیر و شجاع

پیشنهاد شما در مورد معنی سورنا


آخرین پیشنهادات
جمشید عبدیزاده > معنی امین آباد (تکاب)
مهسا افضلی > معنی هلما
الهه > معنی مهدخت
جهان منصور > معنی contribution
پیدتثذژنیطنم > معنی کیانا
فردوس > معنی Up to you
ati > معنی my love
mahraz > معنی مهراز

لیست پیشنهادات | ثبت واژه جدید
تصویر - عکس - مخالف - معنی سورنا
کلمه : سورنا
اشتباه تایپی : s,vkh
آوا : surenA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس سورنا : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با سورنا در گوگل

بستن تبلیغات
قاصدک 24
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه آنالی
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس
دیکشنری آبادیس