مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 197 100 1

فواره

/favvAre/

معادل فارسی: جوشا، آب فشان، جهنده

معنی فواره در لغت نامه دهخدا

فوارة. [ ف َوْ وا رَ ] (ع اِ) چشمه ٔ آب. || مغاکچه ٔ برسوی ران اسب تا شکم که استخوانی نپوشد آنرا. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). بعضی گویند که صیغه ٔ مبالغه است از فور به معنی جوشیدن ، لیکن در عربی مستعمل نیست و از تصرف فارسیان مستعرب باشد. (غیاث از سراج ). لوله ای آهنین که به منبعی در محلی مرتفع متصل است و از دهانه ٔ آن آب فوران کند. (فرهنگ فارسی معین ) : اشک ندامت بر صفحات وجنات از فواره ٔ دیدگان روان کرد. (سندبادنامه ). آب از یک فرسنگ از سر کوه رانده و به فواره ٔ برین سر بالا آورده. (ابن بلخی ).
- امثال :
فواره چون بلند شود سرنگون شود ؛ به کنایت ، یعنی قدرت پایدار نیست. هر ترقی تنزلی به دنبال دارد.

فؤارة. [ ف ُ آ رَ ] (ع اِ) فئرة. (منتهی الارب ). رجوع به فئرة شود.

فوارة. [ ف ُ رَ ] (ع اِ) سرجوش دیگ. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). رجوع به فُوار شود.

معنی فواره به فارسی

فواره
مونث فوار، بسیارجوشنده، چشمهای که آب از آن فوران کند، لوله وصل به منبع آب که آب از آن بهوابجهد
۱ - ( صفت ) مونث فوار بسیار جوشنده ۲ - ( اسم ) چشمه ای که آب آن فوران کند ۳ - لوله ای آهنین که به منبعی در محلی مرتفع متصل است و ازدهانه آن لوله آب فوران کند .
فئره
سیمین فواره
کنایه از ماه است که بعربی قمر گویند و بجای فاقاف و نون هم بنظر آمده .
سرده فواره
ده انگشتان و ده ناخن معشوق

معنی فواره در فرهنگ معین

فواره
(فَ وّ رِ) [ ع . فوارة ] ۱ - (ص .) مؤنث فوار، بسیار جوشنده . ۲ - (اِ.) چشمه ای که آب آن فوران کند. ۳ - لوله ای که آب از آن با فشار به بیرون می جهد.

معنی فواره در فرهنگ فارسی عمید

فواره
لولۀ متصل به منبع آب که آب از آن به هوا می جهد.

معنی فواره در دانشنامه ویکی پدیا

فواره
فواره یکی از عناصر معماری است که آب را به هوا پرتاب می کند. این کار یا به منظور سهولت در استفاده از آب (آشامیدن و یا شستشو) و یا برای مقاصد زیبایی انجام می شود. در حال حاضر فواره ملک فهد در جده عربستان بلندترین فواره جهان است. این فواره در سال ۱۹۸۵ ساخته شده است.
فواره (نمایش نامه)
فواره (به انگلیسی: Fountain) نمایش نامه ای است که توسط یوجین اونیل، نویسندهٔ اهل ایالات متحده آمریکا نوشته شده است. این کتاب یکی از آثار ادبی برجستهٔ جهان است.
فواره باغچه سرای
فواره باغچه سرای نام یک کتاب ادبی است که توسط الکساندر پوشکین، نویسندهٔ اهل روسیه نوشته شده است.
فواره تاج
مختصات: ۴۱°۵۲′۵۳.۳۴″ شمالی ۸۷°۳۷′۲۵.۴۴″ غربی / ۴۱.۸۸۱۴۸۳۳° شمالی ۸۷.۶۲۳۷۳۳۳° غربی / 41.8814833; -87.6237333
فواره تاج یا آبنمای تاج (به انگلیسی: Crown Fountain) یک هنر مجسمه سازی با ویدئو و تصویر در پارک میلنیوم (پارک هزاره) (Millennium Park) در شیکاگو است. طراحی این فواره توسط هنرمند اسپانیایی جیم پلنزا (Jaume Plensa) و اجرای آن توسط معماران کروئک و سکستن (Krueck and Sexton Architects) صورت گرفته است. این فواره در ژوئن سال ۲۰۰۴ در پارک میلنیوم شیکاگو افتتاح شد.
چشمه از سنگ گرانیت و مرمر سیاه و سفید با جریان یک لایه آب با حجم کم در روی سنگهای کف می باشد که بازدید کننده گان می توانند با پای برهنه در روی آن حرکت کنند و لذت راه رفت در آب را بچشند. این استخر بین یک جفت برج آجری از نوع بلوک شیشه ای به صورت مکعب قرار داده شده است. برج ها با بلندی ۱۵٫۲ متر و با ال ئی دی ها توانایی پخش فیلم ها و نمایش عکس ها به صورت دیجیتال با حجم پیکسل کم در درون خود را دارند و از طریق یک نازل در جلو با پخش تصاویر مانند صورت اشخاص و هنرمردان آب را به صورت افقی به جلو پرتاب می کند. هزینه ساخت و ساز و طراحی فواره تاج ۱۷ میلیون دلار بوده است
در طراحی دوگانگی، نور، و آب و استفاده از تکنولوژی ویدئویی از آثار قبلی طراح آن Jaume Plensa است. آبنمای تاج یکی از بحث برانگیز تر از همه ویژگی های دیگر پارک بوده و است. حتی قبل از ساخته شدن برخی نگران بودند که اندازه این آبنمای 15 متری ممکن است حس زیباشناختی افراد از پارک هزاره را مخدوش سازد ولی این آبنما به مرور محبوبیت پیدا کرد و اکنون بسیاری از اهالی شیکاگو به آن افتخار می کنند و آن را یکی از جاذبه های مهم شهر خود به شمار می آورند و پس از ساخت و ساز، دوربین های مدار بسته در بالای برج ها و آبنما ها نصب شد که منجر به اعتراض عمومی گردید (و حذف سریع آنها را خواستند) با این حال، چشمه از آغاز تا به امروز از این انتقاد ها و مخالفت ها جان سالم به در برده است، و این محل تجمع صدها نفر از شیکاگو می باشد که یک موضوع محبوب برای عکاسان است. آبنمای تاج یک منطقه عمومی است و بیشتر از نمایش زیبای آب آب بازی را ارائه می دهد و مردم برای فرار از گرمای تابستان، به کودکان اجازه به جست و خیز در آب آبنما را می دهند. این آبنمای زیبا به یکی از اولویت های بازدید از شیکاگو تبدیل شده است.
فواره تروی
مختصات: ۴۱°۵۴′۰۳.۱۵″ شمالی ۱۲°۲۸′۵۹.۴″ شرقی / ۴۱.۹۰۰۸۷۵۰° شمالی ۱۲.۴۸۳۱۶۷° شرقی / 41.9008750; 12.483167 فواره تروی (به ایتالیایی: Fontana di Trevi) آبنمایی ست در منطقه تروی در رم ایتالیا. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان است.
فواره قطبی
فواره قطبی (به انگلیسی: Polar jet) پدیده ای است که اغلب در اخترشناسی مشاهده می شود و طی آن جریانهایی از ماده در راستای محور چرخش یک جسم فشرده به فضا پاشیده می شوند. این پدیده اغلب بر اثر برهمکنش های دینامیک در درون یک قرص برافزایشی بوجود می آید. وقتی که ماده در این فواره ها با سرعتی نزدیک به سرعت نور در فضا پخش می شود، به آن فواره نسبیتی می گویند. بزرگترین فواره های قطبی در کهکشانهای فعال مانند اختروش ها دیده می شوند. دیگر سامانه هایی که اغلب دارای فواره های قطبی هستند عبارتند از : ستارگان متغیر فورانی، دوتایی های پرتو ایکس و ستارگان تی ثوری. از برهمکنش فواره های قطبی با ماده میان ستاره ای منجر به پیدایش اشیای هربیگ-هارو می شود.
گرچه هنوز چگونگی شکل گیری و انرژی فواره های قطبی تا حدود زیادی ناشناخته مانده است، اما دو پندار غالب در مورد منشا این فواره ها جسم مرکزی (مانند سیاهچاله) و قرص برافزایشی هستند.
فواره گدازه
فواره گدازه به حادثه ای طبیعی می گویند که در آن گدازه با فشار از مخرج یک کوه آتشفشان به بیرون پرت می شود. ارتفاع این فواره ها ممکن است به ۵۰۰ متر هم برسد. این حادثه به طور معمول در فوران های هاوائی دیده می شود.
فواره های وین
۴۰°۵۳′۴۳″ شمالی ۷۴°۱۴′۳۷″ غربی / ۴۰.۸۹۵۴۰° شمالی ۷۴.۲۴۳۷۱° غربی / 40.89540; -74.24371
فواره هرون
فوارهٔ هرون (به انگلیسی: heron's fountain) ماشینی هیدرولیکی است که توسط هرون، ریاضیدان و فیزیکدان سدهٔ نخست ابداع شد.
هرون فشار گازها و بخار را مطالعه کرد و نخستین موتور بخار را توصیف کرد و اسباب بازی هایی اختراع کرد که آب از آن ها به بیرون می جهید که یکی از آن ها به نام فوارهٔ هرون شناخته می شود. نمونه هایی از این دستگاه در کلاس های فیزیک برای اثبات قوانین مربوط به هیدرولیک (مکانیک سیالات) و پنوماتیک (دانش خواص گازها) استفاده می شود.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فواره در جدول کلمات

معنی فواره به انگلیسی

- اسم -
spout
دهانه ، جوش ، لوله ، ناودان ، فوران ، شیر آب ، فواره
jet
دهانه ، دهنه ، پرتاب ، فوران ، فواره ، جت ، کهربای سیاه ، سنگ موسی ، مهر سیاه ، پرش اب ، جریان سریع
fount
مخزن ، منبع ، چشمه ، فواره
waterworks
اب بند ، فواره ، دستگاه اب رسان
fountain
مخزن ، سر چشمه ، عین ، چشمه ، فواره
jet of water
فواره

معنی کلمه فواره به عربی

فواره
تدفق , طائرة , نافورة , ينبوع
فواره زدن
تدفق , دفق , طائرة
فواره کوچک
نافورة

پیشنهاد شما در مورد معنی فواره


آخرین پیشنهادات
مریم آقاسی > معنی Quantification
مهرداد سایه بان > معنی Permission
SAEED > معنی xiphias
حسینخانی هزاوه > معنی هرزنه
abbas > معنی one-off pair
حیدر نیک آیین > معنی حضوری
abbas > معنی clicker
عاطفه > معنی appeal

لیست پیشنهادات | ثبت واژه جدید
معنی فواره
کلمه : فواره
اشتباه تایپی : t,hvi
آوا : favvAre
نقش : اسم
عکس فواره : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با فواره در گوگلآیا معنی فواره مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )
بستن تبلیغات
خرید بلیط هواپیما
زبان مارکت
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه آنالی
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس