مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 141 100 1

لکی

/laki/

معنی لکی در لغت نامه دهخدا

لکی. [ ل ُک ْ کی ] (ص نسبی ) منسوب است به لک از بلاد برقة بین اسکندریه و طرابلس غرب. (سمعانی ).

لکی. [ ل َ ] (اِخ ) (کردهای...) در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره است. || لهجه ٔ لکی ؛ لهجه ای اززبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند.

لکی. [ ] (اِخ ) نام جنگلی است بزرگ که گویند پانصد فرسخ طول آن است. ابتدای آن از جبال کاشغر است ، یعنی طرف شمالی آن جنگل متصل است به کوهستان کاشغر، پس میرسد به کوهستان کشمیر و بلاد هند و یوروپ و بنگاله را قطع کرده منتهی به دریا شود و عرض آن از ده روز الی یک ماه راه مسافت است و در آن جنگل پیل و کرگدن و درندگان قوی جثه بسیار است تا اکنون هیچیک از سلاطین اسلام را تسخیر آن کشور ممکن نگشته و نام آن کشور نیپال به فتح نون و سکون یای تحتانی و بای پارسی به الف زده و لام موقوف در حوالی چین و نزدیک به بحر هند است. (آنندراج ). رجوع به نیپال شود.

لکی. [ ل َ کا ] (ع مص ) آزمند وحریص چیزی گردیدن و لازم شدن او را. (منتهی الارب ).

معنی لکی به فارسی

لکی
( لهجه لکی ) لهجه ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند .
۱- ( صفت ) منسوب به لاک ساخته از لاک . ۲- ( اسم ) برنگ لاله . توضیح نوعی قرمز روشن که از مهمترین رنگهای قالی ایران است . این رنگ از روناس قرمزدانه و احیانا نباتات دیگر بدست میاید . در هندوستان رنگ لاکی را از نوعی صمغ بدست آورند باین ترتیب که حشره ای زیر پوست درخت انجیر هندی زندگی میکند که لعابی از خودترشح مینماید . لعاب مزبور بصورت صمغ بر درخت می چسبد . از همین لعاب است که لاک میسازند و رنگ لاکی را هم میگیرند . یا ترم. لاکی . قسمی ترم. سرخ روشن .
آزمند و حریص چیزی گردیدن ولازم شدن او را .
لک لکی
چرخی که نخ را بدان کلافه کنند . ابزاری که بدان نخ ها را حلقه یا کلاوه کنند .

معنی لکی در دانشنامه ویکی پدیا

لکی
لکی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
لکی (چابهار)
لکی (کنارک)
لکی (چابهار)
لکی (چابهار)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
لکی (کنارک)
لکی (کنارک)، روستایی از توابع بخش زرآباد شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
ان لکی
ان لکی (انگلیسی: Ann Leckie؛ زادهٔ ۲ مارس ۱۹۶۶(1966-03-02)) یک نویسنده اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در رشته موسیقی در دانشگاه واشینگتن در سن لوئیس تحصیل کرده است. اوبه همراه همسر و یک فرزند دختر و یک پسر در سنت لوئیس زندگی می کند. اولین رمانش به نام عدالت کمکی در سال ۲۰۱۳ با استقبال روبرو شد و در سال ۲۰۱۴ برنده جوایزی همچون جایزه نبولا، جایزه هوگو، جایزه نبولا، جایزه آرتور سی. کلارک، جایزه لوکس شده است.
پنج لکی
پنج لکی یا نموفیلا ماکولاتا (نام علمی: 'Nemophila maculata') نوعی گیاه یکساله است که در ایالت کالیفرنیا در شمال آمریکا انتشار دارد. طول این گیاه از ۷ تا ۳۰ سانتیمتر می رسد.ساقه و برگ های آن پرزدار هستند. گل آن از ماه آوریل تا ماه ژوئن شکوفا می شود و اندازهٔ قطر گل آن بین ۲ و نیم تا ۵ سانتیمتر است. رنگ آن سفید است و در وسط لبهٔ گلبرگ آن دارای یک لکه بنفش و همچنین دارای شیارهایی به رنگ بنفش تیره است. هر گل دارای ۵ پرچم است.
پیشان لکی
پیشان لکی، روستایی از توابع بخش سندرک شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.
تپه سرخدم لکی
تپه سرخدم لکی مربوط به سدهٔ ۵ تا ۷ ه. ق. است و در شهرستان کوهدشت، روستای سرخدم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
جان لکی
جان لکی (انگلیسی: John Leckie؛ زادهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۴۹(1949-10-23)) یک مهندس است.
زبان لکی
زبان لَکی زبان طوایف لک ایران و از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم میلیون نفر شامل یک میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۰۲) به این زبان سخن می گویند.
در مورد این که لکی زبانی جدا یا گویشی از لری یا کردی است اختلاف نظر وجود دارد. برخی زبانشناسان گویش لکی را در شاخه گویشهای جنوبی کردی طبقه بندی کرده اند. اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه بندی می کند. همچنین برخی آن را مرتبط با لری و برخی آن را زبانی مابین کردی و لری نامیده اند و برخی زبان لکی را یک شاخه مستقل زبانهای ایرانی میدانند
سرخ دم لکی
سُرخ دُم لَکی نام یک محوطه باستانی متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد در شهرستان کوهدشت است. این محوطه با فاصله ۶ کیلومتری از شهر کوهدشت و در دامنه یک کوه قرار گرفته است. دلیل نامگذاری آن به سرخ دم، سرخ بودن خاک این محوطه است. کاوش در این محوطه از سال ۱۹۳۸ میلادی آغاز شده و از جمله آثار بدست آمده می توان به سنگ های حجاری شده با نقش شیر بال دار و درخت زندگی اشاره کرد. این محوطه باستانی به شماره ۳۶۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شاهنامه لکی
شاهنامهٔ لکی مجموعه ای از اشعار حماسی که به زبان لکی سروده شده و در کتابی با همین عنوان توسط حمید ایزدپناه گردآوری شده و به چاپ رسیده است. تاریخ نگارش این اثر ادبی در پرده ای از ابهام قرار دارد. اگرچه نقلی معتبر در بین تاریخ نگاران، تاریخ سرودن این اثر را به زمان رستم شاه عباسی (۸۷۳ تا ۹۳۰ هـ. ق) نسبت می دهند؛ و متذکر می شوند که به فرمان وی این اثر ادبی به تقلید از شاهنامهٔ فردوسی با وزن هجایی که در لرستان آن زمان مرسوم بوده سروده شده است.
هرچند شاهنامهٔ لکی با شاهنامهٔ فردوسی در نام مکان ها و نام اشخاص تفاوت آشکار دارد، اشعار شاهنامهٔ لکی شامل داستان هایی ازجمله خبرآوردن رهام کابلی از اردوی تورانیان، شکست ایرانیان از تورانیان، داستان جستجوی دلیران ایرانی، جنگ کوزیب ماچینی با سام، آگاه شدن کیخسرو از ویرانی ایران، فرستادن قاصد اورنگ به خدمت زواره در زابل، حملهٔ رستم به سپاه توران و بالاخره رزم برزو با سپاه توران و پیروزی ایران است. نسخهٔ نخستینِ این کتاب شامل ۱۴۶۷ بیت بوده است؛ که هم اکنون بالغ بر ۳۰۳۳ بیت است.
از این منظومه دو دستنویس موجود است که دستنویس اصلی ۱۴۶۷ بیت و دستنویس دیگر ۳۰۳۳ بیت دارد. شاعر از شاهنامه به عنوان منبع سرودن این اثر استفاده نکرده، اما تأثیر فردوسی بر این اثر آشکار است و بیت هایی همانند «آسمان پولادین و زمین آهنین شد»، «زمین می لرزید از سم ستوران» نشان می دهد که شاعر نه تنها با شاهنامه فردوسی آشنا بوده است، بلکه بیت هایی از ان را آنچنان که مرسوم بوده از بر داشته است. با این حال شاعر توانسته به سبکی مستقل رسیده و استادی خود را در توصیف صحنه های رزمی میدان جنگ نشان دهد. شاعر این منظومه هیچگاه از خود احساسات قومی نشان نمی دهد و همه جا سخن از همهٔ ایران و ایرانیان و ایران دوستی است. این منظومه به قالب مثنوی و به وزن هجایی است (بیشتر ده یا یازده هجا).
گاهشماری لکی
ماه هایی که در تقویم لکی وجود دارند بازماندهٔ ایران باستان و تعالیم میتراییسم است. به گونه ای که لک ها همانند ایرانیان باستان، اول آبان را ابتدای زمستان می دانند. ماه های لکی و معادل های آنان در تقویم ایرانی در زیر نگاشته شده است.
لباس لکی
لباس لکی (به لکی: رختاو لکی) لباس سنتی لکی برگرفته از فرهنگ، دین و... مردمان لک در گذشته و حال است؛ و از نمادهای مهم مردم لک می باشد. کاربرد این پوشاک در بین مردم لک به قدری فراگیر بوده است که اشعاری هم به این مضمون سروده اند. این لباس بر حسب شغل و فصل های سال و سن افراد دچار دگرگونی می شود.
متیو لکی
متیو لکی (انگلیسی: Mathew Leckie؛ زاده ۴ فوریهٔ ۱۹۹۱(1991-02-04)) یک بازیکن فوتبال است.
محوطه مشته لکی
محوطه مشته لکی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مینودشت، بخش گالیکش، روستای کندسکوه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۷۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


در صورتی که معنی کلمه بالا (استخراج شده از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، لطفا گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیشنهاد شما در مورد معنی لکی


آخرین پیشنهادات
سمیرا > معنی cross training
هستی > معنی هنگوین
تقانگلدی آتابای > معنی Dont pick on me
تقانگلدی آتابای > معنی travel light
تقانگلدی آتابای > معنی keep back
تقانگلدی آتابای > معنی mind your step
تقانگلدی آتابای > معنی you beat me to it
سعید نوری نژاد > معنی It s Early days

لیست پیشنهادات | ثبت واژه جدید
معنی لکی
کلمه : لکی
اشتباه تایپی : g;d
آوا : laki
نقش : اسم
عکس لکی : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با لکی در گوگلآیا معنی لکی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 95% )
بستن تبلیغات
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
فروشگاه کمپو
نرم افزاری مریم
تبلیغات در دیکشنری آبادیس