مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 250 100 1

ویتامین آ

معنی ویتامین آ به فارسی

[provitamin A] [تغذیه] ماده ای که به ویتامین آ تبدیل می شود

معنی ویتامین آ در فرهنگ فارسی عمید

ویتامین آ
ویتامین محلول در چربی موجود در روغن ماهی، چربی های حیوانی، انواع گوشت ها، جگر سیاه، مغز، کره، خامه، پنیر چرب، زردۀ تخم مرغ، هویج، مغز گردو، بادام، پسته، و فندق وجود دارد و فقدان آن سبب ضعف بینایی و شب کوری می شود.

معنی ویتامین آ در دانشنامه ویکی پدیا

ویتامین آ
ویتامین آ از نوع ویتامین های محلول در چربی است. ویتامین های آ یا رتینول برای بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.
بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می شود که به این بیماری گزروفتالمی(xerophthalmia) می گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می کند.
ویتامین آ نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است.
ویتامین آ در زخم های پوست، جوش ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی داشته و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می شود.
ویتامین آ برای فعالیت مویرگ ها و حفظ جدار آنها لازم بوده و در عوارض قلبی عروقی یا خونریزی های مغزی کمبود این ویتامین دیده می شود.
ویتامین آ در عوارض و صداهای گوش در دوران سالمندی موجب درمان و رفع آن عوارض شده و مصرف آن از به وجود آمدن این عوارض و صداهای مختلف در گوش جلوگیری می نماید.
ویتامین آ در جلوگیری از پیری زودرس و نگهداری سلول های بدن و شادابی آنها تأثیر شایسته ای دارد و امروز در درمان های ژرونتولژی و جلوگیری از نابودی و مرگ اعضای بدن از ویتامین «آ» استفاده درمانی می شود.
ویتامین آ در بیماری های دستگاه تنفسی و سلول های مخاطی آن نقش درمانی داشته و کمبود آن موجب عوارض و آتروفی بافت های مخاطی بینی می گردد.
ویتامین آ در دوران بیماری ها و عفونت های مختلف در بدن مقاومت بدن را زیاد و عوامل ضد بیماری و میکروب را تقویت می نماید و موجب رفع بیماری شده و به سلامت بدن کمک می نماید.
ویتامین آ در رشد و نمو تأثیر دارد و برای کودکان جزو ضروریات حیاتی می باشد که رشد و نمو آن به نحو شایسته ای انجام پذیرد و موجب فعالیت و نشاط آنان می گردد.
ویتامین آ در زگیل یا دانه های پوستی موجب درمان شدن بوده و به نظر می رسد کمبود این ویتامین موجب بروز این دانه ها و یا زگیل می شود.
مصرف بیش از حد این ویتامین موجب مسمومیت می شود.
کمبود ویتامین آ در اثر ناکافی بودن رتینول (ویتامین آ) در رژیم غذایی ایجاد می شود. این اختلال در کشورهای در حال توسعه شایع است، و کم تر در کشورهای توسعه یافته دیده می شود.
شب کوری یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین آ است. کمبود این ویتامین می تواند موجب گزروفتالمی و نابینایی کامل نیز بشود. حدود ۲۵۰٬۰۰۰ تا ۵۰۰٬۰۰۰ کودک سالانه در کشورهای جهان سوم به دلیل سوءتغذیه و کمبود ویتامین آ نابینا می شوند؛ و یک دوم آن ها یک سال پس از نابینایی تلف می شوند.
شیوع شب کوری در کشورهای جهان سوم در اثر کمبود ویتامین آ در زنان باردار نیز زیاد است، و یکی از علل مرگ ومیر مادران به هنگام زایمان است.
ویتامین آ هم چنین در مقاومت بدن دربرابر عفونت ها و بیماری های عفونی نقش دارد. کمبود این ویتامین حتی به مقدار کم موجب بالا رفتن ریسک ابتلای کودکان به عفونت های تنفسی و گوارشی، کاهش میزان رشد و افزایش خطر مرگ طی بیماری های سخت می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیشنهاد شما درباره معنی ویتامین آنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی ویتامین آ
کلمه : ویتامین آ
اشتباه تایپی : ,djhldk H
عکس ویتامین آ : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با ویتامین آ در گوگلآیا معنی ویتامین آ مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
افزونه دیکشنری و مترجم کروم
نرم افزاری مریم
فروشگاه آنالی