برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1324 100 1

hall effect

معنی hall effect در دیکشنری تخصصی

hall effect
[برق و الکترونیک] اثر هال
[برق و الکترونیک] گاؤس سنج اثر هال نوعی گاؤس سنج که دارای یک ترادیسنده ی اثر هال در دو سر یک جفت سیم انعطاف پذیر است . با وارد کردن آن بین قطبهای سک آهنربا می توان شدت میدان آن را اندازه گرفت . تغذیه ی ترادیسنده توسط یک باتری یا منبع تغذیه دی سی صورت می گیرد و به کمک یک ولت سنج درجه بندی شده می توان ولتاژ متناسب با شدت میدان مغناطیسی را اندازه گرفت .
[برق و الکترونیک] ژیراتور اثر هال نوعی ژیراتور که در آن اثر هال موجب وارونه شدن قطبیت سیگنال در موقع تعویض جای ورودی و خروجی می شود.
[برق و الکترونیک] کلید اثر هال نوعی کلید فشاری لحظه ای با تحریک مغناطیسی که از یک ترادیسنده ی اثر هال به صورت مجتمع با تقویت کننده ی ترانزیستوری و مدار راه انداز و یک آهنربای دائم کوچک تشکیل شده است . با تغذیه ی مدار مجتمع توسط جریان دی سی و فشردن کلید ، آی سی در یک میدان مغناطیسی دائم قرار می گیرد و تولید ولتاژ هال می کند. بارها کردن کلید دوباره وضعیت برقرار می شود.
[برق و الکترونیک] ترادیسده ی اثر هال ؛ حسگر اثر هال ترادیسنده ایکه نوعاً از تراشه ی نیمرسانای ناخالص شده ساخته می شود و در صورت قرار دادن آن دریک میدان مغناطیسی و عبور جران در جهت عمود بر میدان مغناطیسی و عبور جریان در جهت عمود بر میدان مغناطیسی ، ولتاژ اثر هال بین دو وجه آن ایجاد خواهد شد .مقدار این ولتاژ هال متناسب با شدت میدان مغناطیسی است .

hall effect را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

توضیحات دیگر


آیا معنی hall effect مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )