انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری، مترجم یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 452 100 1

آبادی

/'AbAdi/

مترادف آبادی: آبادانی، عمارت، عمران، ده، دهات، دهکده، روستا، شهر، واحه، ولایت

معنی آبادی در لغت نامه دهخدا

آبادی. (حامص ) (از پهلوی آواتی ، عمران. سعادت ) عمارت. عمران. برابر ویرانی :
آبادی میخانه ز ویرانی ماست
جمعیت کفر از پریشانی ماست.
خیام.
|| (اِ) جای آباد و جای معمور. آبادانی ، از ده و شهر و امثال آن :
که جغد آن به که آبادی نبیند.
نظامی.

معنی آبادی به فارسی

آبادی
( اسم ) ۱ - عمارت عمران آبادانی مقابل ویرانی خرابی : ( آبادی میخانه ز ویرانی ماست . ) ( منسوب به خیام ). ۲ - جای آباد محل معمور آبادانی از ده و قریه و شهر .
عمارت عمران
قسمی کاغذ ابریشمین
رضی استر آبادی
میر محمد حنیف متوفی بسال ۱۱۳٠ ه. ق برادر بزرگ سید محمد افضل ثابت الله آبادی
محمد الفت خان . شاعر و معاصر ترک علیشاه ترکی قلندر نور محلی .
میرزا عبدالمجید شاعر قرن سیزدهم
میرزا محمد علی . اصلش از اصفهان
احمد حسین از شاعران است
مولانا محمد امین الله عظیم آبادی از دانشمندان هندی و شاعر فارسی گوی بود .
میرزا امین نواده خال محمد طاهر نصر آبادی صاح تذکره نصر آبادی شاعر قرن یازدهم بود .
منسوب به بحر آباد .
زین الدین ابوبکر تایب آبادی .
تفسیری است بپارسی بر قر آن که در قرن پنجم بقول حمد الله مستوفی و حاج خلیفه توسط ابوبکر عتیق بن محمد هروی سور آبادی تالیف شده . از این تفسیر نسخی در کتابخانه های موزه ایران باستان و ایندیا آفیس انگلستان و کتابخانه های برلین و در سدن و کتابخانه های استانبول موجود است و آن در تهران تحت طبع است . این تفسیر بنثر پارسی شیوا نوشته شده و مشحون از لغات و اصطلاحات و ترجمه تحت لفظ عبارات و ترکیبات قر آن بزبان دری است.
میر سید حسن قاضی استر آبادی است
ابن امان الله دهلوی اوراست اصول الدین و انوار الشریعه
شاعر سده یازدهم و معاصر شیخ بهایی و دایی نصر آبادی صاحب تذکره بوده است
ابن مسعود ملقب به کمال الدین حنفی متوفی اوراست شرح منار الانوار نسفی
منسوب به حفص آباد قریه به سرخس
سید محمد رضا بن محمد مومن معروف بمدرس از اکابر علمای قرن دوازدهم اواخر عهد صفویه است .
ابوالمکارم حمزه بن ابراهیم خدا آبادی فرزند ابراهیم بن حمزه بود .

معنی آبادی در فرهنگ معین

آبادی
[ په . ] (حامص . اِ.) ۱ - عمران ، آبادانی . ۲ - جای آباد. ۳ - ده ، قریه .

معنی آبادی در فرهنگ فارسی عمید

آبادی
۱. آباد بودن.
۲. (اسم) ده، قریه.

آبادی در دانشنامه اسلامی

آبادی
به محلی که در اثر سکونت افرادی در آن، آباد شده باشد آبادی گفته می شود و از آبادی در بابهای طهارت، احیاء موات و لقطه سخن رفته است.
آبادی به مکان آباد مانند روستا و شهر اطلاق می شود.
آبادی در باب طهارت
اگر شخصی در آبادی برای وضو یا غسل آب نداشته باشد، باید برای یافتن آن جستجو کند تا ناامید شود. در این صورت، تیمّم صحیح است.
آبادی در باب احیاء اموات
حریم تنها مخصوص زمین موات است و زمین ها و خانه ها و دیگر املاک آبادی، حریم ندارند.
آبادی در باب لقطه
...
آیت الله حاج سید رضا فیروزآبادی در سال 1253 شمسی در قریه فیروزآباد شهر ری دیده به جهان گشود. پدر ایشان سید هاشم فیروزآبادی (زارع) کشاورز بود. وی دومین فرزند از پنج فرزند پسر سید هاشم فیروزآبادی بود.
ساده زیستی، قناعت، پشتکار، شهامت در ابراز عقاید، خوش سلوکی و رسیدگی به امور نیازمندان و به طور کلی انجام احکام دینی و شرعی از شاخص ترین ویژگیهای اخلاقی و شخصیتی ایشان بود.
او پس از اتمام دوره ابتدایی در زادگاهش به قصد ادامه تحصیل راهی تهران شد و در مدرسه آصفیه نزدیک مسجد جامع اقامت گزید و برای تکمیل تحصیلات خود به نجف مشرف شد. با از دست دادن پدر مسئولیت خانواده به عهده ایشان محول شد اما با این وجود، عشق به فراگیری علوم دینی همچنان در دلش شعله ور بود به طوری که دو شبانه روز را به زراعت در فیروزآباد و بقیه ایام را در تهران مشغول تحصیل بود.
وی جزء هیئت علمیه تهران و در دوره های سوم، ششم، هفتم و چهاردهم مجلس شورای ملی از طرف اهالی شهر ری و تهران به نمایندگی انتخاب شد. در تمام این مدت حقوقی از مجلس نگرفت مگر برای مخارج تأسیس بیمارستان فیروزآباد برای مردم شهر ری که در سال 1313 شمسی افتتاح گردید.
آیت الله فیروزآبادی از همفکران مدرس بود و در جریانهای سیاسی و نیز در مجلس همکاری نسبی داشتند. از موارد اشتراک و افتراق او با مدرس می توان به ترتیب؛ حمایت از دولت مستوفی الممالک و ادامه قرارداد میلسپو را نام برد.
در دوره پنجم مجلس شورای ملی که زمزمه جمهوریت در ایران شروع شد با مرحوم سید حسن مدرس، قهرمان مبارزه با جمهوریت در یک صف قرار گرفت و در منزلشان اقداماتی علیه جمهوریت با انجمن متشکله اصناف تهران انجام داد که بنا به دستور رضاخان از طرف حکومت نظامی وقت (مرتضی خان یزدان پناه) دستگیر و به کلات نادری در خراسان تبعید شد. پس از گذشت 22 روز بنا به تقاضای اهالی شهر ری آزاد و روانه مشهد گردید و پس از اقامت یک ماهه و رفع کسالت به تهران مراجعت کرد.
فیروزآبادی با کلیه لوایح دولتی که به اعتبار مالی نیاز داشت منجمله استخدام افراد متخصص خارجی، اضافه حقوق و بودجه که مانع اصلاحات و موجب افزایش تعداد کارمندان می شد، مخالفت می کرد و معتقد بود راه اصلاحات در عاید نمودن نفع به مردم و رساندن مخارج به مصرف امور عام المنفعه می باشد. همچنین وی طرفدار نهضت آزادی و نهضت مقاومت ملی بود که بعد از واقعه 28 مرداد تشکیل شد.
اکبرعلی عظیم آبادی از روحانیون مجاهد هند در قرن سیزدهم هجری/ نوزدهم میلادی بوده است.
وی در شهر عظیم آباد زاده و پرورده شد. وی فرزند الهی بخش بود و در محضر شیخ احمدالله عظیم آبادی درس آموخت و حدیث را از شیخ ولایت علی عظیم آبادی فراگرفت و همراه وی به ناحیه سرحد سفر کرد و او را در جهاد با کفار یاری داد. وی در شجاعت و دلاوری و اداره جنگ یگانه روزگار بود، و پس از آنکه همراه شیخ خویش به موطن خود بازگشت، در بیست و چهار سالگی ـ چنانکه در دو المنثور آمده ـ بدرود زندگی گفت.
بصیر احمد دولت آبادی نویسنده معاصر افغانی است.
وی شرح حال خود را چنین بیان میکند: «در سال ۱۳۴۵ ش وارد مکتب ابتدایی قریه شدم. پس از ختم دوره ابتدایی آن زمان که ۶ سال بود، برای ادامه تحصیل به شهر مزارشریف رفته، سه سال دوره متوسطه را در مکتب نادرشاهی واقع در عزیز آباد عقب باغ حضور به پایان رساندم. در سال ۱۳۵۴ ش به تخنیکم نفت و گاز وارد شده و در رشته استخراج معادن جامد تا صنف ۱۴ درس خواندم. لازم به یاد آوری است که در صنف ۱۲ به لحاظ مشکلات اقتصادی که خانه ما در روستا بود و ما به شکل نهاری- با خرج خود درس می خواندیم- دو سال ترک تحصیل کردم و در این فرصت مدتی در مدرسه دینی دولت آباد صرف و نحو خواندم و بر خلاف دیگران که محضر فلان عالم را درک می کنند! من محضر کسی را درک نکردم، فقط زمینه ای شد که با نهج البلاغه آشنا شوم و این کتاب را بخوانم. چقدر این کتاب را فهمیدم و چه تاثیری رویم گذاشت، باید بگویم که بارها این کتاب را خواندم و هنوز هم می خوانم. در سال ۱۳۵۸ ش دوباره به تخنیکم برگشته از صنف ۱۲ شروع کردم. در اواخر سال ۱۳۶۰ ش بدون اینکه از پایان نامه ام دفاع کنم، نظر به شرایط، کشور را ترک گفته مثل میلونها هموطن دیگر، آواره شدم. در هجرت و آوارهگی، به کارهای فرهنگی مشغول شدم. تمام تحصیلات و پشت میز درس نشنی و به حر ف استاد گوش دادن من همین مقدار بود به اضافه یک دوره کوتاه آموزش روزنامه نگاری. اما در مورد کارهای علمی، واضح است کسی که مدرک علمی نداشته باشد، نمی تواند کار علمی انجام دهد! از این رو، شما هیچجا پیدا نمی توانید که من ادعای کار علمی کرده باشم، صرف از روی درد اوراقی را سیاه کرده ام که شاید شماها نیز دیده باشید. این تذکر را از آن جهت لازم دیدم که یکی از تحصیلات کرده های هموطن به کنایه گفته بود که من از کتاب های آقای یزدانی و دولت آبادی در پایان نامه ام استفاده کردم، ولی کتابهای اینها علمی نیستند. این پیغام را با واسطه برایم فرستاده بود، من به آن واسطه گفتم: به ایشان بگویید همین آثار غیر علمی که تعداد هموطنان را برای رسیدن به مدرک علمی کمک کرده، برای ما افتخار است».
فعالیتهای مطبوعاتی و روزنامه نگاری
۱- مدیر مسؤول و سردبیر مجله حبل الله از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۰ شمسی (۱۹۸۳ تا ۱۹۹۱ م) ۲- سردبیر مجله حبل الله از سال ۱۳۷۶ تا پایان نشر ۳- عضو مؤسس مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان (مرکز فرهنگی- اجتماعی سراج) ۴- مدیر مسؤول، سردبیر و عضو تحریریه مجله سراج، در برخی ادوار نشر این مجله ۵ عضو تحریریه هقته نامه وحدت، از سال ۱۳۷۷/ ۱۹۹۸ م تا پایان نشر هفته نامه وحدت درایران ۶ سردبیر نشریه عبرت ۷ عضو تحریریه مجله صراط در قم ۸- عضو تحریریه نشریه سپیده در امریکا ۹- همکاری قلمی با نشریات مختلف در ایران ، از قبیل نشرات: بعثت، همبستگی، اخوت، هاجر، توسعه، کتاب ماه و... و طلوع وحدت در پاکستان، ندای هزارستان در آلمان.
آثار
۱- شناسنامه افغانستان، ۱۳۷۱ ایران ۲- شناسنامه احزاب و جریانات سیاسی افغانستان، ۱۳۷۱ ۳- معرفی نامه افغانستان، ۱۳۷۲ ۴- طرح صلح و تفاهم ملی در افغانستان، ۱۳۷۵ ۵- افغانستان از ابدالی تا تره کی، ۱۳۷۷ ۶- شورای ائتلاف، ۱۳۷۸ ۷- هزاره ها، پناه گزینی و کتمان هویت، ۱۳۸۲ ۸- شناسنامه افغانستان، ۱۳۸۲ ۹- ملا فیض محمد کاتب هزاره، مورخ دوراندیش و هدفدار افغانستان
عناوین مرتبط
...
تفسیر کهن قرآن کریم به فارسی نوشته ابوبکر عتیق بن محمد هروی نیشابوری، معروف به سورآبادی یا سوریانی، مفسر کرّامی در قرن پنجم.
از تاریخ تولد سورآبادی و جزئیات زندگی او اطلاعی در دست نیست. صَریفینی( ص 611) از او با عنوان«عتیق بن محمد سوریانی» و«شیخ طائفه ابی عبد اللّه در نیشابور» یاد کرده است. در آن دوران کنیه ابی عبد اللّه بیشتر به محمد بن کرّام، بنیانگذار فرقه کرّامیه، اطلاق می شده است( شفیعی کدکنی، ص 76).
در نسخه های مختلف این تفسیر، از او با عناوین ابوبکر عتیق بن محمد سورابانی / سوریانی / سورابادی، ابو عبد اللّه عتیق محمد نیسابوری معروف به سورابادی و ابوبکر عتیق محمد بن منصور سورابادی یاد شده است( سورآبادی، 1365 ش، مقدمه مهدوی، ص 6، 8- 11). مشخص نیست که اصل او از کجاست. نام روستا یا محلی به نام سورآباد در منابع نیامده، اما سوریان از روستاهای نیشابور در منابع دیده شده و احتمالا تداول ختم اسامی شهرها و روستاها به کلمه«آباد» باعث تبدیل«سوریان» به«سورآباد» شده است( یاقوت حموی، ذیل«سوریان», سورآبادی، 1365 ش، همان مقدمه، ص 14- 15).
علی فاضل( ژنده پیل، یادداشتها، ص 228- 229) او را از«زورآباد»، روستایی در نزدیکی تربت جام و هرات، دانسته و گفته است که زورآباد همان سورآباد است که بتدریج بر اثر کثرت استعمال یا از طریق ابدال حرف ز به س به این صورت در آمده است. یاقوت حموی( ذیل«زورابذ») نیز از«زورابذ» یاد کرده که روستایی در نیشابور بوده است.
در انتساب سورآبادی به هرات که در برخی منابع به آن اشاره شده است(- حمد اللّه مستوفی، ص 694, حاجی خلیفه، ج 1، ستون 440، 449, بغدادی، ج 1، ستون 651)، دلیل قاطعی در دست نیست. شاید وجود برخی ویژگیهای زبانی متعلق به لهجه هرات است، موجب این انتساب شده باشد( سورآبادی، 1365 ش، همان مقدمه، ص 15- 16). احمد بهمنیار نیز او را از شوذَبان، از روستاهای هرات، دانسته است( بیهقی، ص 248، پانویس 4, نیز یاقوت حموی، ذیل«شوذبان»).
در نسخه قونیه از تفسیر سورآبادی( ذیل آیه اول از سوره انبیاء) آمده که از زمان وحی تاکنون چهارصد و هفتاد و اندی سال گذشته و هنوز قیامت نشده است( سورآبادی، 1365 ش، همان مقدمه، ص 17). با توجه به این سخن، می توان گفته حمد اللّه مستوفی( همانجا) را که سورآبادی معاصر الب ارسلان سلجوقی( حک: 455-465) بوده است، پذیرفت. صریفینی( همانجا)، سورآبادی را عابد و مجتهد و فاضل خوانده و وفات او را در صفر 494 ذکر کرده است.
حسین احمد فیض آبادی مشهور به مدنی، محدث دانشمند و مجاهد هند در قرن چهاردهم هجری/ نوزدهم میلادی بوده است.
وی فرزند حبیب الله بود و در ۱۹ شوال ۱۲۹۶ ق در روستای «بانگر مئو» از توابع «آناؤ» متولد شد. مبادی علوم را در «ثانده» فراگرفت سپس در ۱۳۰۹ ق، هنگامی که سیزده سال داشت به مدرسه عربی (دارالعلوم) «دیوبند» رفت و هفت سال در آن مدرسه به تحصیل پرداخت و قرآن را تماما خواند و فقه و حدیث را از علامه محمودحسن دیوبندی آموخت و مدت مدیدی ملازم او بود. سپس عازم «گنگوه» شد و در آنجا با رشیداحمد گنگوهی بیعت کرد.
مهاجرت به مدینه
در ۱۳۱۶ ق که پدرش با اهل و عیال به مدینه منوره مهاجرت نمود، او نیز همراه پدر به حجاز رفت و در مکه به خدمت شیخ امدادالله فاروقی تهانوی، که پیشتر به مکه هجرت کرده بود، رسید و از محضر او فیض برد. سپس به مدینه رفت و در آنجا با صدق و اخلاص و توکل و قناعت اقامت گزید. در ۱۳۱۸ ق رشیداحمد، او را به گنگوه فراخواند و دو سال را در آن شهر گذراند تا آنکه شیخ به او اجازه روایت داد. آنگاه در ۱۳۲۰ ق به حجاز بازگشت و در مدینه بر مسند تدریس نشست و به تعلیم حدیث و فقه و تفسیر پرداخت و تا ۱۳۳۳ ق در مدینه ماند، هرچند گهگاه سفری به هند می رفت و در محضر علامه محمودحسن حاضر می شد و باز به مدینه بازمی گشت.
فعالیت سیاسی
در ۱۳۳۳ ق محمودحسن برای کمک گرفتن از حکام ترک جهت آزادی هندوستان از سلطه انگلیس و انجام مراسم حج به حجاز رفت و در ۱۳۳۴ ق به مدینه وارد شد. در این شهر شیخ حسین احمد ـ که همچون استادش، انگلیس و انگلیسیان را سخت دشمن می داشت ـ به او پیوست و همراه وی به مکه رفت و این در دوران جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸) و طغیان شریف حسین بر دولت عثمانی بود. در این سفر حسین احمد و عزیرگل و حکیم نصرت حسین کوروی و چند تن دیگر همراه علامه بودند، اما شریف حسین به درخواست دولت انگلستان همه آنان را توقیف و به دولت انگلیس تسلیم نمود و انگلیسیان نیز آنان را نخست به مصر بردند و سپس در آخر ربیع الثانی ۱۳۳۵ ق به جزیره مالت تبعید کردند. مدت تبعید آنان سه سال و دو ماه به درازا کشید. شیخ حسین احمد در طول دوران تبعید در محضر استادش به درس و بحث و طاعت و عبادت مشغول بود. وی خاطرات خود را در تبعید تحت عنوان اسیر مالت نوشته است.
آزادی از تبعید
...
منبع: وبلاگ انتخابات
حسینعلی منتظری (زاده: 1 301 خورشیدی؛ 1 922 در نجف آباد، استان اصفهان) مرجع تقلید شیعه و از مهمترین شارحان نظریه ولایت فقیه است. او پس از انقلاب 1 357 به عنوان قائم مقام و جانشین رهبر کشور انتخاب شد و ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی را نیز بر عهده داشت.
او در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد. پدرش حاج علی کشاورز ساده ای بود که در کنار کار روزانه اش با کتاب و کتابخانه دمساز و معلم اخلاق و مدرس قرآن بود. منتظری از هفت سالگی آموختن را با ادبیات فارسی و سپس صرف و نحو عربی آغاز کرد و در سن 1 2 سالگی به حوزه ی علمیه ی اصفهان وارد شده و در سن 1 9 سالگی اصفهان را برای ادامه ی تحصیل ترک کرد و به قم آمد.
خاندان خاتون آبادی، از خاندان های علمی مشهور و پرنفوذ در اصفهان و سپس تهران که منصب رسمی امامت جمعه در این دو شهر (اصفهان: قرن دوازدهم تا چهاردهم، تهران: قرن سیزدهم تا پیروزی انقلاب اسلامی) را داشتند.
اجداد آن ها از ساداتِ حسینیِ ساکن در مدینه بودند که نسب شان به حَسَنِ اَفْطَس، نوه امام زین العابدین (علیه السلام)، می رسد.یکی از این سادات به نام حسن به دعوت حاکم خراسان به مشهد رفت، دختر حاکم را به همسری گرفت او نقیب النقبای خراسان شد.پس از وفات وی فرزندانش به شهر قم و سپس تعدادی از آن ها به اصفهان رفتند؛ از جمله عمادالدین بن حسن بن جلال الدین که سرسلسله خاندان خاتون آبادی است. محمدباقر کتابی با استناد به شجره نامه ای از خاتون آبادی ها، ورود سیدحسن به خراسان را اواخر قرن نهم و عمادالدین را نسل چهارم از فرزندان او دانسته است.
خاتون آباد
در پی بروز طاعون در اصفهان، عمادالدین به خاتون آباد، از روستاهای اصفهان، رفت و تا پایان عمر در آن جا ماند.ازاین رو اولاد و احفادش خاتون آبادی خوانده شده اند.دو تن از فرزندان او، میراسماعیل و میرعلی، از خاتون آباد به روستای نزدیک آن، گَوَرت، رفتند و در آن جا اقامت گزیدند.اسماعیل در ۱۰۳۳ درگذشت.مدفن او در بقعه شاه مراد در گورت محل توجه مردم بوده است. یکی از اعقاب میرعلی، میرمحمدصادق منجم خاتون آبادی (متوفی ۱۲۴۴) است که در نجوم و استخراج تقویم بسیار تبحر داشته است.
مشاهیر نسل میرمحمدصالح
بیشتر مشاهیر خاندان خاتون آبادی از نسل دو پسر میراسماعیل، یعنی میرمحمدصالح و میرمحمدباقر، هستند.محمدصالح دو پسر داشت: میرعبدالواسع و میرمحمدرفیع.
← محمدباقر
...
خاندان خاتون آبادی؛ از خاندانهای علمی مشهور و پرنفوذ در اصفهان و تهران بودند که منصب رسمی امامت جمعه در این دو شهر (اصفهان: قرن دوازدهم تا چهاردهم، تهران: قرن سیزدهم تا پیروزی انقلاب اسلامی) را در اختیار داشتند. سیده نصرت امین، از بانوان نامدار این خاندان است.
اجداد آنها از سادات ساکن مدینه بودند که به دعوت حاکم خراسان به مشهد و سپس تعدادی از آنها به قم و اصفهان مهاجرت کردند.
اجداد آنها از ساداتِ حسینی ساکن در مدینه بوده و نسبشان به حَسَنِ اَفْطَس، نوه امام زین العابدین(ع)، می رسد. یکی از این سادات به نام حسن به دعوت حاکم خراسان به مشهد رفت، دختر حاکم را به همسری گرفت و نقیب النقبای خراسان شد.
ملا فتح الله سلطان آبادی مشهور به ملا فتح علی یکی از علما و آیات بزرگ ربانی، فقیهی مجتهد و مربی اخلاقی است. شیخی جلیل القدر و دانشمندی خدایی است که با وجود مراتب علمی دارای نفس زکیه و انفاس قدسیه انسانی بود. کتاب مآثر او را در جمله فقهای عارف و علمای جامع متذکر است. جناب او در فضائل اخلاقی و زهد و ورع و تقوی بین مردم ضرب المثل بود.
علامه نوری در دار السلام و کلمه طیبه، معظم له را از رجال بزرگ علم و معرفت، زهد و کرامت و وثاقت توصیف نموده، اضافه می نماید که نسبت به من و دیگر افاضل و علمای بزرگ عراق سمت استادی داشت و از کرسی درس اخلاق او برخوردار بودیم. سلطان آبادی با مرحوم میرزای بزرگ معاصر بود و میرزا به او خیلی علاقه داشت و او را تکریم می فرمود و به درخواست میرزا در سامرا بر علما اقامه جماعت و امامت می نمود، وضیع و شریف به علت سجایای اخلاقی و مراتب علمیش به جماعت او افتخار حضور داشتند. وی عالمی عابد، بنده ای خاضع و متواضع بود.
مرحوم محدث قمی و صاحب ریحانة الادب و دیگر تراجم علما به ذکر اوصاف او رفته اند. تاریخ دقیقی از وفات او نیافتم، علی الظاهر در اوایل قرن چهاردهم وفات نموده است.
سید جمال در سال 1217 شمسی، در اسدآباد همدان در خانواده ای روحانی چشم به جهان گشود. نسب وی به امام حسین علیه السلام منتهی می گردد. پدرش سید صفدر و مادرش سکینه بیگم، دختر مرحوم میرشرف الدین حسینی قاضی است.
از پنج سالگی فراگیری دانش را نزد پدر آغاز، و با قرآن و کتابهای فارسی و قواعد عربی آشنا گردید و به خاطر استعداد و نبوغی که داشت، به زودی با تفسیر قرآن آشنا شد و برای ادامه تحصیل به شهرستان قزوین و سپس به تهران عزیمت کرد و در سال 1228 شمسی، عازم نجف، و از محضر دو مرجع تقلید بزرگ زمان شیخ مرتضی انصاری در فقه و اصول و ملاحسین قلی درجزینی همدانی در اخلاق و عرفان بهره های علمی و معنوی فراوان برد.
در سال 1232 شمسی، بنا به دستور شیخ انصاری، عازم هندوستان شد و در آن جا ضمن آشنایی با علوم جدید، کوشش کرد تا مردم و به ویژه مسلمانان را علیه استعمار انگلیس بسیج کند و به مبارزه وا دارد، اما به دلیل سلطه همه جانبه انگلیسی ها پس از یک سال و نیم اقامت در آن دیار، مجبور به ترک آن جا شد و به ممالک عثمانی رفت و چون با حسادت علمای درباری آن جا مواجه شد، ناگزیر به مصر عزیمت کرد.
در مصر توانست یک نهضت فکری ضد استعمار و ضد انگلیس را پایه گذاری کند و تشکیلاتی به نام انجمن مخفی به وجود آورد، اما بر اثر فشار انگلستان مجبور به ترک مصر شد. این حرکت فکری توسط شاگردانش از جمله شیخ محمد عبده دنبال شد و در سالهای بعد زمینه ساز قیام مردم مصر علیه استعمار انگلستان گردید. سید جمال پس از ترک مصر، مدتی در هندوستان ماند و آنگاه روانه اروپا شد. در پاریس با همکاری محمد عبده دست به انتشار روزنامه ی «عروة الوثقی» زد و به پاسخگویی به «ارنست رنان» که مقالاتی علیه اسلام در یکی از روزنامه های پاریس می نوشت، پرداخت. سید به دعوت ناصر الدین شاه به ایران آمد و گمان می کرد که می تواند با نزدیکی به شاه اندیشه های اصلاح طلبانه ی خود را به اجرا بگذارد، اما چون ماهیت و طبع شاهانه با هیچ اصلاحی موافق نبود و سید نیز آشکارا شاه را عامل بدبختی های مردم ایران معرفی می کرد، از ایران اخراج شد.
سید جمال وقتی برای دومین بار به ایران آمد، به آستانه ی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در شهر ری تبعید شد و در آن جا علی رغم کنترل مأموران مبادرت به تشکیل جلسات مختلف کرد و مردم را به قیام علیه بیدادگری های شاه تشویق می کرد و شاه نیز که وجود او را در ایران به زیان خود می دید، دستور داد مجدداً او را در حالی که به شدت بیمار بود، از ایران اخراج کنند.
سید جمال پس از اخراج از ایران وارد بصره، و در آن جا با همکاری یکی از مجتهدین و رهبران قیام مردمی (سید علی اکبر شیرازی) نامه ای به آیت الله العظمی سید حسن شیرازی می نویسند و در این نامه ظلم های فراوان شاه به مردم ایران را متذکر می شوند. برخی معتقدند که این نامه در صدور فتوای مشهور تحریم تنباکو از جانب آیت الله شیرازی و قیام حاصله از آن، تأثیر بسزایی داشته است.
حضور سید در طی سال های 1271 – 1270، در عراق تأثیر بسزایی بر حیات فکری، سیاسی و اسلامی شهرهای شیعه نشین و گسترش تبلیغ و دعوت در جامعه ی اسلامی گذاشت. او برای علما و محافل فرهنگی سایر شهرهای بزرگ عراق، به ویژه نجف و کربلا، شخصیتی شناخته شده بود. همه او را به عنوان رهبر حرکت «تجدید در اسلام» می شناختند و این شناخت را از طریق روزنامه ی «عروة الوثقی» و مجله ی «قانون» که در لندن به زبان فارسی منتشر می شد و سید نیز در نشر آن سهیم بود، کسب کرده بودند.
شهید مطهری در کتاب بررسی نهضت های اسلامی در صد ساله ی اخیر می گوید: «بدون تردید سلسله جنبان نهضت های اصلاحی صد ساله ی اخیر، سید جمال الدین اسد آبادی معروف به افغانی است. او بود که بیدارسازی را در کشورهای اسلامی آغاز کرد، دردهای اجتماعی مسلمین را با واقع بینی خاصی بازگو نمود، راه اصلاح و چاره جویی را نشان داد... نهضت سید جمال، هم فکری بود و هم اجتماعی. او می خواست رستاخیزی هم در اندیشه مسلمانان به وجود آورد و هم در نظامات زندگی آنها... سید جمال در نتیجه ی تحرک و پویایی، هم زمان و جهان خود را شناخت و هم به دردهای کشورهای اسلامی – که داعیه ی علاج آنها را داشت دقیقاً آشنا شد. سید جمال مهمترین و مزمن ترین درد جامعه ی اسلامی را استبداد داخلی و استعمار خارجی تشخیص داد و با این دو به شدت مبارزه کرد. آخر کار هم جان خود را در همین راه از دست داد. او برای مبارزه با این دو عامل فلج کننده، آگاهی سیاسی و شرکت فعالانه مسلمانان را در سیاست واجب و لازم شمرد و برای تحصیل مجدد عظمت از دست رفته ی مسلمانان و به دست آوردن مقامی در جهان که شایسته آن هستند، بازگشت به اسلام نخستین و در حقیقت حلول مجدد روح اسلام واقعی را در کالبد نیمه مرده ی مسلمانان، فوری و حیاتی می دانست. بدعت زدایی و خرافه شویی را شرط آن بازگشت می شمرد، اتحاد اسلام را تبلیغ می کرد و دست های مرئی و نامرئی استعمارگران را در نفاق افکنی های مذهبی و غیر مذهبی می دید و رو می کرد.»آبادی در دانشنامه ویکی پدیا

آبادی
آبادی بمعنای محلهای آباد می باشد، کلمه آباد از کلمه پهلوی آپاتان گرفته شده است به معنی عامر. عامره. معمور. معموره. مزروع. آبادان. مسکون. مقابل ویران و ویرانه و بائر و خراب و بیاب
آبادی امام زمان، روستایی از توابع بخش شیب آب شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
آبادی امامزاده اسماعیل، روستایی است از توابع بخش کهک شهرستان قم در استان قم ایران.
آبادی چاله، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
آبادی خروط، روستایی از توابع بخش کورین شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
آبادی زورزمند شماره موتور ۵۲، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جغتای در استان خراسان رضوی ایران است.
آبادی زورزمند شماره موتور ۵۵، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جغتای در استان خراسان رضوی ایران است.
آبادی طاهر آباد ، روستایی از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی ایران است.
آبادی مجید، روستایی از توابع بخش شادروان شهرستان شوشتر در استان خوزستان ایران است.
آب انبار حاجی آبادی مربوط به دوره قاجار است و در استهبان، ابتدای جاده استهبان به شیراز، سمت راست جاده، جنب کشتارگاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۱۹۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مقبره آقا شیخ هادی نجم آبادی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان امام خمینی، خیابان شیخ هادی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۲°۳۸′۵۱″ شمالی ۵۱°۳۹′۰۵″ شرقی / ۳۲.۶۴۷۵۱° شمالی ۵۱.۶۵۱۵۲۴° شرقی / 32.64751; 51.651524
بقعه بید آبادی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، جنوب تخت فولاد، خیابان سعادت آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۹۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ابراهیم آبادی (زادهٔ ۲۴ مرداد ۱۳۱۳ در تبریز) از بازیگران معروف سینما، تئاتر و تلویزیون اهل ایران است.
ابراهیم کریم آبادی (تهران ۱۲۹۶–۱۳۶۰) حقوقدان، فعال سیاسی، روزنامه نگار و رئیس شورای عالی اصناف بود.
سرتیپ ابوالفتح یافت آبادی نخستین فرمانده پدافند هوایی جمهوری اسلامی بود.
ابوالقاسم خسروی سهل آبادی نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در استان خراسان رضوی است.
ابوالقاسم فیض آبادی (متولد ۱۳۳۳ - تهران) نویسنده داستان های کودک و نوجوان ایرانی و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان می باشد؛ و تا کنون ۲۱ جلد کتاب از او به چاپ رسیده است. او در یادداشتی بر زندگی خود می نویسد: «در سال ۱۳۳۳ در منطقهٔ نظام آباد تهران به دنیا آمدم. دوران کودکی ام در آن جا گذشت و نوجوانی و دورهٔ دبیرستان را در نارمک طی کردم. در سال ۵۵ در رشتهٔ ریاضیات کاربردی از مدرسه عالی ریاضیات و مدیریت اقتصادی کرج فارغ التحصیل شدم. مدت نزدیک به چهل سال است در ارتباط با کتاب؛ اعم از آماده سازی، تولید و نشر هستم.»
احمد زنگی آبادی (۲۰ فروردین ۱۳۴۴ در کرمان - ۲۷ آبان ماه۱۳۹۳ در تهران) جانباز ۷۰ درصد، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی و راهنمای داوطلب موزه صلح تهران بوده است. او از نمایندگان ایران و از سخنرانان در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی در لاهه هلند بوده است.
ارمک عباس آبادی (نام علمی: Ephedra holoptera) نام یک گونه از سرده ارمک است.
افسانه نجم آبادی (زاده ۱۳۲۵) نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد در رشتهٔ مطالعات زنان، جنسیت و تاریخ (به ویژه مطالعات تاریخی در قرن نوزدهم میلادی در ایران) است.
افسانهٔ نجم آبادی، نوهٔ نوهٔ شیخ هادی نجم آبادی روحانی تجدد خواهی که در جنبش مشروطه اثر آفرین بوده است می باشد.
بصیر احمد دولت آبادی پژوهشگر، روزنامه نگار و مورخ معاصرافغانستان است وی چنان که خود می گوید در یکی از سال های نیمه دوم دهه ۳۰ شمسی در قریه ای از توابع دولت آباد ولایت بلخ در خانواده دهقان و فقیری چشم به جهان گشود. در سال ۱۳۴۵ تحصیلات ابتدایی اش را در مکتب محلی سپری نموده و مکتب متوسطه را در شهر مزار شریف به پایان رساند دولت آبادی در سال ۱۳۵۴ وارد «تخنیکم» نفت و گاز مزار شد و در رشته استخراج معادن جامد تا صنف ۱۴ درس خواند و در سال ۱۳۶۰ به ایران مهاجرت کرد.
پروین دولت آبادی (۱۳۰۳–۱۳۸۷)، شاعر و از بنیان گذاران شورای کتاب کودک بود، کتاب شعر گل بادام او جایزه شعر شورای کتاب کودک در سال ۱۳۶۶ را از آن وی کرد.
تپه بالای آبادی مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان همدان، بخش شراء، دهستان جیحون دشت، روستای یکله واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه پایین آبادی در شهرستان بیجار، بخش مرکزی، دهستان سیلتان، روستای قزل خاتون، ۷۰۰ متری شرق روستای قزل خاتون واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه چوکل آبادی مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نهاوند، بخش گیان، دهستان گیان، ۲/۵ کیلومتری جنوب روستای سرخلیجه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه کهنه آبادی مربوط به هزاره دوم تا است و در شهرستان بیجار، بخش حومه، روستای نعمت آباد سفلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۳۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تزکند، آقج آبادی (به لاتین: Təzəkənd, Aghjabadi) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان آغجه بدی واقع شده است.
تل فتح آبادی مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دهستان رودبال، ۱/۵ کیلومتری غرب روستای خالد آباد علیا واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۹۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبادی در جدول کلمات

آبادی
ده , روستا, قریه, قصبه
آبادی کوچک در صحرا
واحه
آبادی میان ریگستان
واحه
آبادی و دهکده
روستا
آبادی و روستا
دهکده
آبادی کوچک صحرا
واحه
رمان محمود دولت آبادی که انتشار آن با ممانعت هایی مواجه شده است
کلنل
رمان منتشر نشده محمود دولت آبادی در ایران
کلنل
رمانی از محمود دولت آبادی که مدتهاست در انتظار نشر باقی مانده
کلنل
سریال جدید شبکه دو ساخته سید جلال دهقانی اشکذری با بازی عباس غزالی | محمد کاسبی | هستی مهدوی فر | سیما خضر آبادی و••• که قسمت اول آن دیشب روی آنتن رفت
حانیه

پیشنهاد کاربران درباره معنی آبادی

کاملیا ١٨:٢٤ - ١٣٩٥/١٢/١٧
آبادی یعنی جایی که آباد است.

سهیل رستمیان ٢٠:٢٠ - ١٣٩٦/١٠/٠٦
جایی برای زیستن

پیشنهاد شما درباره معنی آبادینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر

معنی آبادی
کلمه : آبادی
اشتباه تایپی : Hfhnd
آوا : 'AbAdi
نقش : اسم
عکس آبادی : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با آبادی در گوگلآیا معنی آبادی مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )