برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1340 100 1

آبان یشت

آبان یشت در دانشنامه ویکی پدیا

آبان یشت
آبان یشت یکی از قسمت های یشت ها در اوستاست که به ستایش ناهید یا آناهیتا ایزد بانوی آب ها اختصاص دارد.
در بند ۱–۱۵ در مدح و ثنای ناهید سخن رفته است.
در بند ۱۶–۸۳ از پادشاهان و نامدارانی که پیش از زرتشت ناهید را ستودند، یاد می کند.
در بند ۸۴–۹۶ از مینوی نژاد بودن ناهید، و نزول وی از کره ستارگان به طرف زمین صحبت می دارد و حاوی دستوری است که خود ناهید به زرتشت می دهد از آنکه چگونه مردم او را بستایند.
در بند ۹۷–۱۱۸ دگرباره از ستایش پادشاهان و نامدارانی صحبت می دارد که معاصر زرتشت بودند.
در بند ۱۱۹–۱۳۲ در تعریف و توصیف ناهید است.
آبان یشت یکی از یشت ها یا قصاید بسیار بلند اوستا ست و دارای ۳۰ کرده و ۱۳۳ بند است. آبان یشت از نظر ترتیب یشت پنجم و از لحاظ تفصیل پس از فروردین یشت و مهریشت قرار دارد و سومین یشت بزرگ به شمار می آید.
در آبان یشت نیز همانند یشت های دیگر اعتقادات پیش از زرتشت با عقاید زرتشتی درآمیخته است. در بندهای ۳ تا ۵ و ۹۶ و ۱۳۲ مشخصات پیش زرتشتی (Pre-Zoroastrian) ایزدبانوی آناهیتا و نیروی حیات بخشی او دیده می شود. در بندهای دیگر خصوصیت زرتشتی شدهٔ او آشکار است و به گونه ای اهورامزدا به او حیات بخشیده است تا در ستیز آفریدگان نیک با بدی یاور آنان باشد، مانند بندهای ۱، ۶، ۷، ۹۴، ۹۵، ۱۰۴ و ۱۱۸. این بندها همه قدیمی است و احتمالاً به دوره های پیش از هخامنشیان تعلق دارد. کریستن سن ذکر نام بابل را در این یشت (بند ۲۹) قرینه ای می داند که این یشت در دروهٔ هخامنشی تدوین نهایی یافته است.
در بند ۱۰۴ نام ایرانویج آمده است: «او را بستود زرتشت پاک در آریاویچ در کنار رود دائیتیا با هوم آمیخته به شیر با برسم با زبان خرد با پندار و گفتار و کردار نیک با زَور و با کلام بلیغ»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبان یشت در دانشنامه آزاد پارسی

آبان یَشْت
پنجمین یَشت و یکی از یشت های بزرگ اوستا متعلق به اَردوی سور اَناهیتا، ایزدبانوی آب ها و نعمت و فراوانی. اَرِدْوی نام این ایزدبانو، که دراصل رودخانه ای بوده و بعدها جنبۀ الوهیت یافته، در اوستا معمولاً با دو صفت sūrā به معنای «نیرومند» و anāhitā به معنای «پاک و بی عیب» همراه است. در آبان یشت، همانند یشت های دیگر، اعتقادات پیش از زردشت با عقاید زردشتی با هم آهنگی کامل از نظر زبانی درآمیخته است. در این یشت طولانی که دارای ۳۰ کَرده (بخش) و ۱۳۳ بند است، این ایزدبانو توصیف و ستایش می شود و از شاهان اساطیری و پهلوانان پیش از زردشت و نیز از نامداران هم عصر زردشت، که او را ستوده اند، نام برده می شود. مشخصات پیش زردشتی این ایزدبانو و نیروی حیات بخشی او در بندهای ۳ تا ۵ و۹۶ و ۱۳۲ و خصوصیت زردشتی شدۀ او به گونه ای که اهورا مزدا به او حیات بخشیده است تا در ستیز آفریدگان نیک با بدی یاور آنان باشد، در بندهای ۱، ۶، ۷، ۹۴، ۹۵ و ۱۰۴ـ ۱۱۸ دیده می شود. در بعضی بندهای دیگر که احتمالاً در زمان اردشیر دوم هخامنشی سروده شده، ویژگی های آناهیتا با اَنائیتیس، ایزدبانوی سامی، یکسان شده است. در بخش هایی از این یشت که به نظر بیشتر ایران شناسان در دورۀ هخامنشی تدوین نهایی یافته است، ویژگی های حماسی و شاعرانه ای دیده می شود. پورداود یشت ها را در دو جلد به زبان فارسی ترجمه کرده است (تهران، ۱۳۴۷).

ارتباط محتوایی با آبان یشت

آبان یشت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
آبان‌یشت یکی از یشت‌ها یا قصاید بسیار بلند اوستا که دارای ۳۰ کرده و ۱۳۳ بند است.
آبان‌یشت از نظر ترتیب یشت پنجم و از لحاظ تفصیل پس از فروردین‌یشت و مهریشت قرار دارد و سومین یشت بزرگ به شمار می‌آید.
آبان‌یشت یکی از قسمت‌های یشت‌ها در اوستاست که به ستایش ناهید یا آناهیتا ایزد بانوی آب‌ها اختصاص دارد.
در بند ۱۰۴ نام ایرانویج آمده است: �او را بستود زرتشت پاک در آریاویچ در کنار رود دائیتیا با هوم آمیخته به شیر با برسم با زبان خرد با پندار و گفتار و کردار نیک با زَور و با کلام بلیغ�

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آبان یشت   • مفهوم آبان یشت   • تعریف آبان یشت   • معرفی آبان یشت   • آبان یشت چیست   • آبان یشت یعنی چی   • آبان یشت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبان یشت
کلمه : آبان یشت
اشتباه تایپی : Hfhk daj
عکس آبان یشت : در گوگل

آیا معنی آبان یشت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )