انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1070 100 1

آبجو

/'Abjow/

مترادف آبجو: فقاع، فوگان، ماء الشعیر

معنی آبجو به فارسی

کشک الشعیر تحفه
[brewer's yeast] [علوم و فنّاوری غذا] گونه ای مخمر که از یاخته های خشک و آسیاب شدۀ قارچی به نام ساکارومیسس سرویزیه (saccharomyces cerevisiae) تهیه می شود و در تولید آبجو کاربرد دارد

معنی آبجو در فرهنگ فارسی عمید

آبجو
نوشابه ای حاوی ۵/۲ تا ۵/۴ درصد الکل که از جو جوانه زده و رازک تهیه می شود و برای اشخاص کم خون و بیماران مبتلا به سل نافع است.

آبجو در دانشنامه اسلامی

آبجو
آبجو که به آن فقاع جو، فقاع شعیر، جِعَه و مرز شعیر نیز می گویند، نوشابه گرفته شده از جو به گونه اى مخصوص است و از این عنوان در باب هاى طهارت، صلات، تجارت، اطعمه و اشربه، شهادات و حدود سخن رفته است.
آبجو نوشابه گرفته شده از جو به گونه اى مخصوص است.
طباطبایی یزدی، محمدکاظم، عروه الوثقی، ج۱، ص۱۵۰.    
آبجو (نزد همه فقیهانى که قائل به نجاست خمر هستند) نجس است. نوشیدن آن نیز حرام مى باشد.
نجفی جواهری، محمدحسن، جواهر الکلام، ج۳۶، ص۳۷۴.    
آبجویى که به آن ماء الشعیر گفته مى شود پاک و حلال است.
طباطبایی یزدی، محمدکاظم، عروه الوثقی، ج۱ ص۱۵۰.    
...

آبجو در دانشنامه ویکی پدیا

آبجو
آبجو (به انگلیسی: Beer) پرمصرف ترین و قدیمی ترین نوشیدنی الکلی و پس از آب و چای محبوب ترین نوشیدنی جهان است. آبجو حاصل تخمیر نشاسته و اساساً انواع دانه غلات است، هرچند بیشتر دانه جو مورد استفاده قرار می گیرد، ولی از دانه های برنج، ذرت و گندم نیز استفاده می شود. بیشتر طعم تلخی آبجو به خاطر رازک است که یک نگهدارنده طبیعی نیز می باشد، اگرچه آبجو در برخی موارد طعم های دیگری چون سبزیجات و میوه ها را نیز شامل می شود. در برخی از قدیمی ترین نوشته های شناخته شده می توان اشاراتی به تولید و توزیع آبجو یافت، در قانون حمورابی اشاره ویژه ای به قوانین سرو آبجو وجود دارد.
باواریا Bavaria
زاهرینگر zahringer
هاینکن Heineken
بادوایزر Budweiser
کارلسبرگ Carlsberg
آمستل Amstel
گینس Guinness
کورونا Corona
توبورگ Tuborg
افس Efes
پاولانا paulaner
کرومباخر Krombacher
آبجو شمس
بهنوش Behnoosh
بالتیکا
بِکس
آیش باوم eichbaum
پیلزنر اورکوئل
چنگ Chang
نوشتار اصلی تاریخچه آبجو
آبجوسازی عمری به درازای تمدن دارد. در واقع عمر آن به ۱۰٬۰۰۰ پ. م به زمان کاشت غلات در میان رودان یا عراق امروزی بازمی گردد. در نوشته های تاریخی به جا مانده از مصر باستان و میان رودان نیز به آن اشاره شده است. باستان شناسان بر این باورند که آبجو در شکل گیری تمدن ها تأثیر داشته است.
قدیمی ترین شواهد شیمیایی به دست آمده از ساخت آبجو متعلق به حدود ۳۱۰۰ تا ۳۵۰۰ پ. م در گودین تپه شهرستان کنگاور استان کرمانشاه کشورایران است. لوح ابلا که در منطقه ابلا سوریه کشف شده است و به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد بازمی گردد، گواه از تولید گسترده آبجو در این شهر دارد.
عکس آبجو
آبجو (انگلیسی: Beer) فیلمی است که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد.
۳۰ اوت ۱۹۸۵ (۱۹۸۵-08-۳۰)
آبجو ارزن (به انگلیسی: Millet beer) که با اسامی چون آبجو بانتو، مالوا، آبجو کفیر و پومبه نیز شناخته می شود، یک نوع آبجو است که از مالت ارزن تهیه می گردد.
آبجو چاودار (به انگلیسی: Rye beer) نوعی آبجو است که برای تهیه آن در کنار مالت جو از چاودار هم استفاده می کنند. در مقایسه با آبجو معمولی این نوشیدنی رنگ تیره تری دارد.اولین جایگاه تولید این مشروب ایالت بایرن در آلمان بوده است .
آبجو
نخستین شواهد شیمیایی شناخته شده از آبجو در ایران به ۳۵۰۰ تا ۳۱۰۰ سال پیش از میلاد از گودین تپه در کوه های زاگرس ایران می رسد و شواهدی از نوشیدن آبجو در طی مدت طولانی در امپراتوری ایران وجود دارد. از زمان انقلاب ۱۳۵۷ ایران تولید، مالکیت یا توزیع هر نوع نوشیدنی الکلی غیرقانونی و مجازات شده در قانون اسلامی است. در حالی که آبجوهای غیر الکلی تنها در ایران قانونی و موجود هستند، آبجوهای الکلی به صورت غیرقانونی به داخل کشور وارد و یا از طریق ساخت آبجو در خانه(آبجوسازی خانگی) تهیه و مصرف میشود.
نوشیدنی های الکلی در ایران
آبجو
آبجو شمس یکی از مارک های آبجوی ایرانی در دوره پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بود. با توجه به قوانین اسلامی تولید ماءالشعیر که یک نوشیدنی غیرالکلی به خوبی توسعه یافته است.
در سال ۲۰۰۸، فروش آبجو غیر الکلی در ایران با عملکرد بالا به نرخ رشد دو رقمی در ارزش و حجم را ادامه داد.
آبجو ذرت (به انگلیسی: Corn beer) نوعی آبجو است که برای تهیه آن از ذرت به جای جو استفاده می کنند. در مقایسه با آبجو معمولی این نوشیدنی رنگ تیره تری دارد. این مشروب در کشورهای آمریکای لاتین تولید می شود.
آبجو
آبجوِ شَمس یکی از مارک های پرطرفدار آبجوی ایرانی در دوره پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. آبجوی شمس از تولیدات کارخانه های ارمنیان ایران بود. بهای این آبجو در مدتی طولانی به طور نسبی شانزده تا هجده ریال ایران بود که باعث وفور آن در بازار شد. کارخانهٔ آبجوسازی شمس یکی از قدیمی ترین کارخانه های شرق تهران واقع در خیابان مجیدیه بوده است و ساختمان آن مربوط به دهه ۱۳۱۰ می شود. این کارخانه و بسیاری از مغازه های مشروب فروشی در بحبوحه انقلاب به آتش کشیده شدند.
شراب خیام ارومیه
آبجوهای عراقی
در سال ۱۳۷۵ در محل پیشین آن، مرکز تهران شناسی بر پاشد و موزه ای به نام موزه هنر زمان در سردابه های کارخانه تشکیل شد. این سردابه ها در ژرفای بیش از ۱۲ متری زیر زمین قرار دارد.
در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۵۷ ساعت یک و نیم بعد از ظهر در خیابان مجیدیه - سه راه آبجوسازی - گروه کثیری از اسلامگرایان افراطی در حالی که شعارهای مذهبی می دادند به کارخانه آبجوسازی شمس حمله کردند و این کارخانه را طعمه حریق ساختند. در این آتش سوزی انبار کارخانه، شرکت تعاونی، سه کامیون حمل و نقل، دو اتومبیل سواری و دفتر کارخانه سوخت. آتش سوزی تا ساعت شش بعد از ظهر ادامه داشت.
آبجو فروشی (به انگلیسی: Beer shop) یک فروشگاه خرده فروشی است که در آن آبجو و دیگر کالاهای مربوط به آبجو فروخته می شود. آبجو فروشی را می توان در سراسر جهان یافت، اما در بسیاری از کشورهای معروف آبجو مانند بلژیک، آلمان و انگلستان وجود دارد. آبجو فروشی در اندازه های مختلف وجود دارند و ممکن است در خیابان ها یا در مراکز خرید واقع شوند. آبجو فروشی معمولاً انواع مختلفی از مارک های آبجو را ارائه می دهند. برخی از مغازه ها فقط آبجوهایی را که در منطقه خود شناخته شده یا معروف هستند ارائه می دهند. با توجه به افزایش شرکت های تولیدی بسیاری از آبجو فروشی ها آبجو مخصوصی را از کارخانه آبجوسازی به فروش می رسانند. برخی از آبجو فروشی ها مزه هایی از آبجو، مانند آبجو شکلات را پیشنهاد می دهند. آبجو فروشی ها به طور عمده مجهز به کارکنان آموزش دیده و شرکت های آبجو می باشند که دانش گسترده ای در مورد آبجو دارند.
آبجو
فروشگاه مشروبات الکلی
آبجو گندم (به انگلیسی: Wheat beer) نوعی آبجو است که برای تهیه آن در کنار مالت جو از گندم هم استفاده می کنند. در مقایسه با آبجو معمولی این نوشیدنی طعم ملایم تر و رنگ روشن تری دارد. آبجو گندمی از گونه زودرس است. در گذشته برای اطمینان از تأمین نان کافی استفاده از گندم در آبجو محدودیت داشت،با رفع این مانع امروزه تولید و مصرف این گونه آبجو گسترش یافته است.اولین جایگاه تولید این مشروب کشور راداکو در آفریقا بوده است .
آبجو
سیارک ۱۸۹۶ (به انگلیسی: 1896 Beer، نامگذاری:1971UC1) هزار و هشتصد و نود و ششمین سیارک کشف شده است که در ۲۶ اکتبر ۱۹۷۱ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۰۰ است.
بازی آبجو (به انگلیسی: Beer Game)، اولین بار توسط یک گروه از استادان در دانشکده مدیریت دانشگاه MIT برای نشان دادن تعدادی از اصول کلیدی مدیریت زنجیره تأمین ساخته شد. بازی نوشابه، یک بازی برای شبیه سازی زنجیره تأمین مواد به وسیله چهار بازیگردان است؛ بنابراین هر تیم از ۴ نفر تشکیل شده است.
هر کدام از بازیگردانان انباری نامحدود دارند.
از ثبت سفارش تا رسیدن تعداد درخواستی سفارشات به تأمین کننده بالاسری ۲ هفته طول می کشد. (Information Delay)
زمان لازم برای رسیدن سفارشات به زیردستی پس از بارگذاری تأمین کننده بالاسری ۲ هفته می باشد. (Material Delay)
در تمام طول بازی صحبت هر یک از بازیکننان در مورد تعداد سفارشات خود با یکدیگر ممنوع است.
این ۴ بازی گردان به ترتیب عبارتند از: خرده فروش، عمده فروش، توزیع کننده و کارخانه.
شرکت کنندگان در این بازی باید هر کدام یکی از نقش ها را متقبل شوند و با توجه به وضعیت فعلی انبار خود و سفارشات مشتری و سفارش های تعویق افتاده هفته های قبل تصمیم به سفارش تعداد مورد نیاز نوشابه از تأمین کننده بالاسری خود بگیرند.
همه شرکت کنندگان دارای هدفی مشترک هستند که باید حتی الامکان مجموع هزینه های انبارداری و ضرر ناشی از خارج از موجودی بودن فروشنده در قبال سفارشات خریدار را در کمترین حالت های خود نگه دارند.
تاریخ آبجو به ریشه و پیشینه ساخت آبجو می پردازد. آبجو یکی از کهن ترین نوشیدنی های الکلی است. آزمایش های شیمیایی بر روی ظروف سفالی نشان می دهد که آبجو برای نخستین بار حدود هفت هزار سال پیش در ایران تولید شد. قدیمی ترین نمونه شیمیایی تایید شده از آبجو در گودین تپه در کوه های زاگرس در ایران یافته شده است.
جشن آبجو (انگلیسی: Beerfest) فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی جی چاندراسکار است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد.
لجندری پیکچرز
Gerber Pictures
Cataland Films
Broken Lizard
دو برادر برای جشن اکتبر به آلمان سفر می کنند، تا در رقابتی که به «باشگاه مبارزه» همراه با آبجو شهرت دارد، شرکت کنند ...
فهرست کشورها بر پایه سرانه مصرف آبجو در سال ۲۰۱۴ میلادی:
Beer Consumption in Major Countries in 2004
قنات آبجو می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
قنات آبجو، نهبندان قناتی در روستای آبجوابراهیمآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی
قنات آبجو، مشهد قناتی در روستای جاغرق از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی
گونه های آبجو تمایز بین دو روش معمول ساخت آبجو را توضیح می دهد.
ویژگی های ایل و لاگر از BBC - h2g2 (زبان انگلیسی)
آبجو زودرس نوعی از آبجو است که از مخمر بالانشین تهیه می شود و طعم و رایحه قوی تری نسبت به آبجو دیررس دارد.
آبجو انگلیسی یا ایل (Ale) یکی از گونه های رایج زودرس است که طعم رازک زیادی دارد و در نتیجه تلخ مزه است. میزان رایحه و طمع رازک را معمن تشخیص داد. این نوع آبجو را زیاد سرد نمی کنند (بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی گراد) تا طعم قوی خود را حفظ کند.
آبجوی دیررس از مخمر پایین نشین و در دمای کمتری تهیه می شود، در نتیجه طعم شفاف و تمیزتری دارد.
«مردی در حال نوشیدن آبجو» (انگلیسی: Old Man Drinking a Glass of Beer) یک فیلم صامت کمدی بریتانیایی به کارگردانی جرج آلبرت اسمیت است که در سال ۱۸۹۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به توماس گرین اشاره کرد. این فیلم نمایش خوردن آبجو و حرکات خاص بعد از آن، توسط یک مرد است.
سپتامبر ۱۸۹۷ (۱۸۹۷-09)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبجو در دانشنامه آزاد پارسی

آبْجو (beer)
نوشابه ای الکلی برگرفته از مالت و جو، از طریق خیساندن، جوشاندن و تخمیر آن ها. پوره کردن جو قندهای آن را آزاد می کند، سپس، مخمّر اضافه می کنند که حاوی آنزیم های لازم برای تبدیل قندها به اتانول(الکل) و دی اکسید کربن است. نیز ← فقاع

ارتباط محتوایی با آبجو

معنی آبجو به انگلیسی

ale (اسم)
ابجو ، ابجو انگلیسی ، آبجو ایل
beer (اسم)
ابجو
gill (اسم)
تمیز کردن ، یار ، ابجو ، دلارام ، دوشیزه ، دختر ، دلبر ، دختربچه ، گوشت ماهی ، پیمانهای برای شراب ، دختر جوان ، استطاله زیر گلوی مرغ ، نوعی نان شیرینی بشکل قلب
porter (اسم)
ابجو ، باربر ، حامل ، حمال ، حاجب ، دربان ، آبجو پورتر ، ناقل امراض
hop (اسم)
ابجو ، طفره ، افیون ، رازک

آبجو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ١١:٢٧ - ١٣٩٧/١١/٢٧
در پهلوی " وشگ " برابر نسک فرهنگ کوچک پهلوی از مکنزی و برگردان بانو مهشید میرفخرایی.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Najme dorostkar > diligently
اورمزد > طاق بستان
تمیم حقمل > bust
اورمزد > وسان
ماردین > از تیم های مطرح بلژیک
Mahdi kamkat > undulations
هادی > پای پوران
Alire_za > Avicena

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آبجو خانگی   • طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ   • خواص ابجو   • طرز تهیه آبجو با الکل بالا   • طرز تهیه آبجو الکل دار   • طرز تهیه آبجو با ماکارونی   • طرز تهیه آبجو از جو   • طرز تهیه آبجو با دلستر و قرص مخمر   • معنی آبجو   • مفهوم آبجو   • تعریف آبجو   • معرفی آبجو   • آبجو چیست   • آبجو یعنی چی   • آبجو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبجو
کلمه : آبجو
اشتباه تایپی : Hf[,
آوا : 'Abjow
نقش : اسم
عکس آبجو : در گوگل


آیا معنی آبجو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )