انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1040 100 1

آبخاز

آبخاز در دانشنامه ویکی پدیا

آبخاز
آبخاز (به روسی: Абхазия) یا آبخازستان (Аҧсны Apsny) با نام رسمی جمهوری آبخاز (به روسی: Республика Абхазия) نام سرزمینی است واقع در غرب قفقاز و کرانهٔ شرقی دریای سیاه که حدود ۲۴۲ هزار نفر جمعیت دارد که بیشترشان تابعیت روسی دارند. روسیه تنها کشوری است که جمهوری آبخازیا را به رسمیت می شناسد. پایتخت این کشور، بندر سوخومی است که در ساحل دریای سیاه واقع است.
زبان آبخازی
مردم آبخازی
در متون فارسی و عربی نام آبخاز به صورت آبخازیه و آبخازستان آمده است. مردم آسیای کوچک آن را آبازا می نامیدند در منابع باستان نام آبخاز به صورت آپسوا، آباسکوی و آباسگی آمده است.
آبخاز در سدهٔ دوم پیش از میلاد تابع مهرداد ششم فرمانروای دولت پونتوس بود. از اواخر سدهٔ نخست میلادی رومیان به آبخاز حمله کردند. از سدهٔ چهارم تا ششم میلادی دولت روم شرقی بتدریج در آبخاز نفوذ کرد. بنا به نوشته مورخان رومی آبخاز بخشی از سرزمین لازیکا بود. خصی کردن بردگان آبخازی یکی از کارهای زشت رومیان به شمار می رفت. آبخازیه همانند دیگر نواحی گرجستان مورد نزاع دولت های روم شرقی و ایران ساسانی بود. فشار رومیان سبب می شد که مردم آبخاز به شاهان ساسانی توسّل جویند.
در حدود سال ۶۴۳ میلادی، ۲۲ هجری عمر بن خطاب، سراقة بن عمرو را مأمور فتح قفقاز کرد. سراقة، جیب بن مسلم قهری را مأمور گرجستان کرد و او مردم گرجستان، از جمله آبخاز را به پرداخت جزیه ملزم کرد. در سال های ۱۲۰–۱۱۸ هجری سپاهیان بنی امیه شهر سوخوم را ویران کردند. آبخاز در سال های ۳۳۹–۳۳۶ هجری از رونق فراوان برخوردار بود.
عکس آبخاز
سیارک ۲۶۷۱ (به انگلیسی: 2671 Abkhazia، نامگذاری:1977QR2) دو هزار و ششصد و هفتاد و یکمین سیارک کشف شده است که در ۲۱ اوت ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۴۰ است.
دولت جمهوری آبخازیا، که خود مستقل از گرجستان است، مسائل مربوط به پلاک خودرو را برای وسایل نقلیه ثبت شده در قلمروش انجام میدهد. طراحی پلاک آبخازیا شباهت زیادی به پلاک روسیه دارد، اما پلاک های آبخازیا فاقد برنامه نویسی منطقه ای میباشد و در آن پرچم آبخازیا جایگزین پرچم روسیه شده است و کد "ABH" برای پرچم آبخازیا جایگزین کد "RUS" برای پرچم روسیه شده ست.
پلاک های آبخازیا شامل یک حرف سپس سه عدد و دو حرف و در آخر پرچم آبخازیا و کد بین المللی کشور میباشد.در پلاک های آبخازیا فقط از ۱۳ حرف سیریلیک و لاتین استفاده شده است که عبارتند از: А، Б، В، Е، К، М، Н، О، Р، С، Т، У و Х.
در قلمرو کنترل شده توسط دولت گرجستان (قبل از سال ۲۰۰۸)، پلاک گرجستان صادر میشده است. از سال ۲۰۰۴، اتومبیل های آبخازیا با پلاک گرجستان در آبخازیا ممنوع التردد شدند.
ویکی پدیا انگلیسی
پرچم آبخاز در ۲۳ ژوئیه ۱۹۹۲ پذیرفته شد.
تیم ملی فوتبال آبخاز نمایندهٔ آبخاز در مسابقات بین المللی است. آنها در فیفا یا یوفا عضو نیستند، بنابراین نمی توانند در جام جهانی فوتبال یا جام ملت های اروپا شرکت کنند.
آنها در نخستین دورهٔ جام جهانی کونیفا در سال ۲۰۱۴ شرکت کردند و در پایان رنبهٔ هشتم را کسب کردند.
آبخاز یا آبخازستان سرزمینی در گرجستان در غرب قفقاز و کرانه شرقی دریای سیاه است. پایتخت این جمهوری بندرسوخومی است. این استان بخشی خودمختار از گرجستان است که کاملاً مستقل نمی باشد. آبخار پس از جنگ اوستیای جنوبی ۲۰۰۸ توسط روسیه، نیکاراگوئه، ونزوئلا و نائورو به رسمیت شناخته شد؛ و پس از آن نیز توسط قره باغ کوهستانی، اوستیای جنوبی و ترانسنیستریا رسمیت یافت.
اردن
امان (دفتر نمایندگی)
ترکیه
آنکارا (دفتر نمایندگی)
سوریه
دمشق (دفتر نمایندگی)
فهرست فرودگاه های آبخاز
این مقاله شامل فهرست فرودگاه های آبخاز است.
فهرست فرودگاه ها بر پایه کد ایکائو: U
فهرست فرودگاه های آبخاز


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبخاز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

caspianmax@hotmail.com ٠١:٤١ - ١٣٩٨/٠٦/٠٧
واژه-نامٍ-آبخازیا ،ازدیدمن، برآمده ازهمجوشی -ترکیبٍ-دو واژه ی آب به مفهوم آب=waterدرانگلیسی وeauدرفرانسه=وخاز-خوز-خوس،درپارسی کهن و نیزدرگویش گیلکی ، همگون باپارسی کهن ،درچمٍ-معناومفهومٍ-خفته یا آرمیده؛ودر کل یعنی ((سرزمین آبگیریاآبسار))است.پژوهشگران شما باید دگرسانی اصوات-آواها-رابه یادداشته باشند...نمونه:نزدیکی ز-با-س...یا آ =ا باo :همانند تلفظ آب درروستاهای ایران کهeau
یعنی صورت فرانسوی پرونانس آب است.
درصورتیکه سرزمین شمادرگذشته آب فراوان داشته است ؛ باپیش روداشتن نزدیکیهای واژگان ، معانی این دوهمجوشی:توجیه میشود.
"دوستانم، بیشترمرا max مینامند."
پیروزوسربلندباشید.


|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آبخاز   • مفهوم آبخاز   • تعریف آبخاز   • معرفی آبخاز   • آبخاز چیست   • آبخاز یعنی چی   • آبخاز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبخاز
کلمه : آبخاز
اشتباه تایپی : Hfohc
عکس آبخاز : در گوگل


آیا معنی آبخاز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )