انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 701 100 1

آب انگور (قرآن)

آب انگور (قرآن) در دانشنامه اسلامی

آب انگور (قرآن)
به معنای عصاره انگور می باشد که از فشردن آن بدست می آید. آب انگور پیش از جوشیدن و نیز پس از آن و بخار شدن دو سوم آن، پاک است.
آب انگور از توشه های همراه عزیر بوده است.•او کالذی مر علی قریة... فانظر الی طعامک وشرابک لم یتسنه...(یا چون آن کس که به شهری که بام هایش یکسر فرو ریخته بود، عبور کرد؛ (و با خود مى )گفت : (چگونه خداوند ، (اهل ) این (ویرانکده ) را پس از مرگشان زنده مى کند؟). پس خداوند، او را (به مدت ) صد سال میراند. آنگاه او را برانگیخت ، (و به او) گفت : (چقدر درنگ کردى ؟) گفت : (یک روز یا پاره اى از روز را درنگ کردم .) گفت : ((نه ) بلکه صد سال درنگ کردى ، به خوراک و نوشیدنى خود بنگر (که طعم و رنگ آن ) تغییر نکرده است ، و به درازگوش خود نگاه کن (که چگونه متلاشى شده است . این ماجرا براى آن است که هم به تو پاسخ گوییم ) و هم تو را (در مورد معاد ) نشانه اى براى مردم قرار دهیم . و به (این ) استخوانها بنگر، چگونه آنها را برداشته به هم پیوند مى دهیم ؛ سپس گوشت بر آن مى پوشانیم .) پس هنگامى که (چگونگى زنده ساختن مرده ) براى او آشکار شد، گفت : ((اکنون ) مى دانم که خداوند بر هر چیزى تواناست .)
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹.    
خداوند نوشیدنی هایی از میوه درخت انگور برای انسان قرار داده است.• و الله انزل... • ومن ثمرت النخیل والاعنـب تتخذون منه سکرا و رزقا حسنا...(و خدا از آسمان آبى فرود آورد و با آن زمین را پس از پژمردنش زنده گردانید قطعا در این (امر) براى مردمى که شنوایى دارند نشانه اى است. • و از میوه درختان خرما و انگور باده مستى بخش و خوراکى نیکو براى خود مى گیرید قطعا در این(ها) براى مردمى که تعقل مى کنند نشانه اى است.)
نحل/سوره۱۶، آیه۶۵.    
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۲۵۹.    
...
در زمان حضرت یوسف علیه السلام یکی از هم زندانیان آن حضرت در رؤیا دید که برای ارباب خود از انگور ، شراب می سازد.
آب گرفتن از انگور برای تهیه شراب، رؤیای یکی از دو زندانی هم بند یوسف علیه السّلام بود.ودخل معه السجن فتیان قال احدهمآ انی ارنی اعصر خمرا...(و دو جوان با او به زندان درآمدند (روزی) یکی از آن دو گفت من خویشتن را (به خواب) دیدم که (انگور برای) شراب میفشارم و دیگری گفت من خود را (به خواب) دیدم که بر روی سرم نان میبرم و پرندگان از آن میخورند به ما از تعبیرش خبر ده که ما تو را از نیکوکاران می بینیم.)
← بیان علامه طباطبایی
حضرت یوسف علیه السّلام از رؤیای آب انگور گرفتن برای شراب ، که آن زندانی در خواب دید این بود که او نزد ارباب خود ساقی می شود.ودخل معه السجن فتیان قال احدهمآ انی ارنی اعصر خمرا... نبئنا بتاویله... • یـصـحبی السجن امآ احدکما فیسقی ربه خمرا...(و دو جوان با او به زندان درآمدند (روزی) یکی از آن دو گفت من خویشتن را (به خواب) دیدم که (انگور برای) شراب میفشارم و دیگری گفت من خود را (به خواب) دیدم که بر روی سرم نان میبرم و پرندگان از آن میخورند به ما از تعبیرش خبر ده که ما تو را از نیکوکاران می بینیم. •ای دو رفیق زندانیم اما یکی از شما به آقای خود باده مینوشاند و اما دیگری به دار آویخته می شود و پرندگان از (مغز) سرش میخورند امری که شما دو تن از من جویا شدید تحقق یافت.)
← بیان تفسیر آیه
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۳۶.    
...

ارتباط محتوایی با آب انگور (قرآن)

آب انگور (قرآن) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آب انگور (قرآن)نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Armita Khazaei > darkroomمعنی به فارسی
@shahinfelegari > swallow
محمد > زرافه
Z.A > yet
Mehdi > Evolve
کوروش هو (واژه پژوه) > همام
رویا لطفی > temporomandibular joint
مرضیه > نام قدیم بابلسر

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب انگور (قرآن)   • مفهوم آب انگور (قرآن)   • تعریف آب انگور (قرآن)   • معرفی آب انگور (قرآن)   • آب انگور (قرآن) چیست   • آب انگور (قرآن) یعنی چی   • آب انگور (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب انگور قرآن
کلمه : آب انگور (قرآن)
اشتباه تایپی : Hf hk',v (rvHk)
عکس آب انگور (قرآن) : در گوگل


آیا معنی آب انگور (قرآن) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )