انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 795 100 1

معنی آب بند در لغت نامه دهخدا

آب بند. [ آب ْ، ب َ ] (نف مرکب ) آنکه ماست و پنیر و سرشیر و خامه کند. || آنکه درزهای ظروف فلزین با موم مذاب یا قلعی سد سازد. || آنکه یخ گیرد.

معنی آب بند به فارسی

آب بند
( صفت اسم ) ۱ - آنکه آبرا بندکند. ۲- آنکه آب در ظرفی ریزد . ۳- آنکه ماست و پنیر و سر شیر و خامه سازد . ۴ - آنکه درزهای ظروف فلزی را با موم مذاب یا قلعی سد کند . ۵ - آنکه یخ گیرد . ۶ - دستگاهی مجهز بدرهای متحرک که برای حرکت کشتیها بین دو نقط. رودخانه که هم ارتفاع نیستند بکار رود .
آنکه ماست و پنیر و سرشیر و خامه کند آنکه یخ گیرد
[cutoff wall] [مهندسی عمران] دیوار رُسی یا بتنی نسبتاً نازک که برای کاهش یا جلوگیری از نفوذ آب در سدها ساخته می شود

معنی آب بند در فرهنگ معین

آب بند
(بَ) (ص . اِمر.) ۱ - سَّد. ۲ - کسی که ماست و پنیر و مانند آن را درست می کند. ۳ - کسی که تَرَک ظروف شکسته را می گرفت .

معنی آب بند در فرهنگ فارسی عمید

آب بند
۱. کسی که یخ می سازد.
۲. آن که بستنی و پالوده یا ماست و پنیر و خامه درست می کند.
۳. (اسم) سد.

آب بند در دانشنامه ویکی پدیا

آب بند
آب بند ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سد رودخانه ای
آب بند (مصالح)
آب بند (استهبان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان استهبان در استان فارس ایران است.
استفاده از آب بند یا واتر استاپ (به انگلیسی: Waterstop) به منظور آب بندی درزهای اجرایی و محل های قطع بتن (Construction Joint) متداول است. امروزه تمامی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته از آب بندهای هیدروفیلیک یا بنتونیتی برای آب بندی درزهای اجرایی استفاده می کنند نه نوع P.V.C آن، زیرا محل ثابت سازی آب بندها در بین آرماتورها می باشد و با گذشت چند سال از عمر سازه و بررسی شرایط آرماتورها و بتن مشاهده می کنیم آرماتورهای طولی و عرضی که در سمت آبگیر سازه قراردارند به واسطه عبور آب از طریق درز سرد موجود بین مقاطع بتن ریزی شده و لوله های موئین ناشی از تبخیر آب بتن، دچار زنگ زدگی شده که در برخی از موارد با انبساط ۶ الی ۱۵ درصدی حجم آرماتورها، بتن دچار ترک خوردگی می گردد. این نقصان عاملی جهت تشدید نفوذپذیری و کاهش شدید طول عمر سازه بتنی می باشد. آب بندهای هیدروفیلیک یا بنتونیتی علاوه بر سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب تمامی نواقص یادشده را رفع می کنند. برای آب بندی یک سازه بتنی باید دو کار اساسی صورت بگیرد:
آب بندی خود بتن توسط بتن مناسب
که هر دو صورت می بایست برقرار باشد.
آب بندی درزهای بتن توسط واتراستاپ
آب بند پیچراهه (به انگلیسی: Labyrinth seal) وسیله ای است که با ایجاد مسیری پیچراهه بین دو قطعه مقابل از نشت سیال جاری بر اثر وجود اختلاف فشار در مرز قطعات جلوگیری می کند (برای مثال در پمپ).
آب بندرکن آباد مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لامرد، بخش اشکنان، روستای رکن آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب بند رکن آباد مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لامرد، بخش اشکنان، روستای رکن آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۳۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب بند سدا مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لامرد، بخش علامرودشت، روستای خشتی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب بند لاور مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لامرد، بخش اشکنان، روستای لاور واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب بند مکانیکی (به انگلیسی: Mechanical Seal) وسیله ای است که به اتصال قطعات و تجهیزات مختلف به یکدیگر در یک سیستم یا مکانیزم کمک و از نشت سیال جاری بر اثر وجود اختلاف فشار در مرز قطعات جلوگیری می کند (برای مثال در سیستم های لوله کشی). کارایی یک جز آب بند به طور عمده به مقدار چسبندگی میان قطعات و واشرها و درزبندهای به کار رفته بستگی دارد.
مختصات: ۳۲°۵۸′۵۹″ شمالی ۶۷°۵۸′۰۱″ شرقی / ۳۲.۹۸۳° شمالی ۶۷.۹۶۷° شرقی / 32.983; 67.967
آب بند یکی از ولسوالیهای ولایت غزنی در جنوب خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۴۱۳۴۰ نفر.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب بند در جدول کلمات

معنی آب بند به انگلیسی

dyke (اسم)
نهر ، بند ، مانع ، بند آب ، سد ، خاکریز ، اب گذر ، اب بند
dike (اسم)
نهر ، بند ، مانع ، بند آب ، سد ، خندق ، خاکریز ، اب گذر ، اب بند
dam (اسم)
بند ، سیل گیر ، سد ، اب بند
waterworks (اسم)
اب بند ، فواره ، دستگاه اب رسان

آب بند را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آب بند

علی قناد ١٥:٣٨ - ١٣٩٧/٠٥/٠٥
سد
|

پیشنهاد شما درباره معنی آب بندنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهسا > مهسا
Hjz > Recommend
Sajadmasoumi > Threshold
پوریا معصومی > carried out
پریسا > Booked solid
simiaco.ir > Qualification
مهرسا عزیزی از اطاقور لنگرود گیلان 17 ساله > خنگ
پریا > علی رضا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اب بند   • مترادف اب بند   • اب بند در جدول   • شرکت تولیدی صنعتی آب بند بابل   • آب بند چیست   • آب پای تهران   • دیگ فولادی آب بند   • شرکت آب پای تهران   • معنی آب بند   • مفهوم آب بند   • تعریف آب بند   • معرفی آب بند   • آب بند یعنی چی   • آب بند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب بند
کلمه : آب بند
اشتباه تایپی : Hf fkn
آوا : 'Abband
نقش : اسم
عکس آب بند : در گوگل


آیا معنی آب بند مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )