انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 717 100 1

آب دریا

آب دریا در دانشنامه اسلامی

آب دریا
از آب دریاها در موارد متعدددی در قرآن بحث شده است.
دریا، منبع آب های گوارا، شیرین ، شور و تلخ است.و هو الذی مرج البحرین هذا عذب فرات و هذا ملح اجاج...اوست که دو دریا به هم بیامیخت: یکى شیرین و گوارا و دیگرى شور ابى سخت گزنده. و میان آن دو مانعى و سدى استوار قرار داد .
فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
 ۱. ↑ فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۶۹، برگرفته از مقاله «آب».    
...
از شکافته شدن آب دریا در موارد متعددی در قرآن بحث شده است.
شکافته شدن آب دریا به قدرت خدا در سوره بقره بیان شده است.و اذ فرقنا بکم البحر...و آن هنگام را که دریا را برایتان شکافتیم و شما را رهانیدیم و فرعونیان را در برابر چشمانتان غرقه ساختیم. همچین شکافته شدن آب دریا و پدید آمدن راهی خشک، درون آن.و لقد اوحینا الی موسی ان اسر بعبادی فاضرب لهم طریقا فی البحر یبسا...به موسی وحی کردیم که بندگان ما را شب هنگام بیرون ببر و برایشان در دریا گذرگاهی خشک بجوی، و مترس که بر تو دست یابند و بیم به دل راه مده و در سوره شعراء شکافته شدن آب دریا با ضربه عصای موسی - علیه السلام- و همانندی قطعه های آن با کوهی بزرگ ذکر شده است.فاوحینا الی موسی ان اضرب بعصاک البحر فانفلق فکان کل فرق کالطود العظیم.پس به موسی وحی کردیم که: عصایت را بر دریا بزن. دریا بشکافت و هر پاره چون کوهی عظیم گشت.

آب دریا در دانشنامه ویکی پدیا

آب دریا
آب دریا به آب موجود در دریاها و اقیانوسها گفته می شود. به طور متوسط شوری آب اقیانوس ها در حدود ۳.۵٪ (۳۵ گرم در لیتر) است. این بدان معنی است که هر کیلوگرم (یک لیتر بر حسب حجم) از آب دریا دارای ۳۵ گرم از املاح محلول (عمدتاً سدیم و کلرید و یون) می باشد. چگالی متوسط آب اقیانوس ها ۱.۰۲۵ گرم در میلی لیتر است. آب دریا دارای چگالی بیشتری نسبت به آب شیرین و آب خالص است. دمای انجماد آب دریا به علت غلظت نمک محلول پایین تر است.
گلخانه آب دریا گلخانه ای است که با استفاده از آب دریا و انرژی خورشیدی امکان رویش گیاهان را در زمین های غیر قابل کشت فراهم می کند. در این فناوری نخست آب دریا به زمین های غیر قابل کشت در جوار دریا به گلخانه تلمبه می شود و سپس از آب دریا در دو روند استفاده می شود. نخست از آب دریا برای افزایش رطوبت و پایین آوردن دمای هوا استفاده می شود. در روند دیگر آب دریا با استفاده از گرمایش خورشیدی بخار شده و پس از تعریق آب شیرین به دست می آید. در نهایت هوای مرطوب باقی مانده در سیستم بسته گلخانه برای بهبود وضعیت رشد گیاهان خارج از گلخانه به بیرون هدایت می شود. ساخت گلخانه آب دریا عکس العملی است به شدت گرفتن بحران آب در جهان.
گلخانه آب دریا، یک روش نسبتاً جدید و امیدوارکننده برای شیرین کردن و نمک زدایی از آب دریا و استفاده از آن برای شرب یا در کشاورزی است. این نوع گلخانه نخستین بار توسط مخترع انگلیسی چارلی پی تون (Charlie Paton) در اوایل دهه 90 میلادی ارائه شد. موفقیت گلخانه آب دریا بستگی زیادی به شرایط محیطی احاطه کننده گلخانه دارد. این نوع گلخانه بیشتر مناسب مناطق ساحلی گرم، آفتابی و خشک با وزش باد ثابت است. گلخانه آب دریا در تولید آب شیرین برای آبیاری محصولات کشت شده در داخل یا اطراف محیط گلخانه خودکفایی دارد، پس می تواند به عنوان یک روش مناسب برای کشاورزی در مناطق گرم و خشک با بارش کم به کار گرفته شود. هر واحد گلخانه آب دریا از دو سیستم پد (Pad) متخلخل مقوایی، یک کندانسور، فن، لوله های حاوی آب دریا و آب تقطیر شده و فضای بین دو سیستم پد متخلخل تشکیل شده که در واقع همان محیط کشت گلخانه است. عملکرد گلخانه به این شکل است که هوای گرم در ورودی گلخانه از سیستم پد متخلخل مقوایی اول عبور می کند. در حین عبور هوای گرم از این پد، دمای آن در اثر تبادل حرارت با آب دریا، کاهش یافته و رطوبت نسبی آن افزایش می یابد و این هوای خنک و مرطوب وارد فضای گلخانه می شود. این هوای عبوری هنوز رطوبت نسبی کافی برای تبدیل شدن به آب شیرین را ندارد یا به عبارت دیگر قابلیت جدا کردن آب از آن بسیار کم است. به همین علت این هوا از سیستم دوم پد مقوایی، عبور داده می شود تا همانند قسمت اول، دمای آن کاهش و رطوبت نسبی آن افزایش یابد. اکنون این هوا دارای رطوبت نسبی بالا و کافی است که با عبور از کندانسور، تبدیل به آب شیرین تقطیر شده می شود. مقداری از این آب برای مصرف محصولات کشت شده موجود در گلخانه و بقیه می تواند برای مصرف شرب مورد استفاده قرار گیرد. فضای گلخانه با تابش خورشید گرم می شود و محیط مناسب برای رشد محصولات کشت شده مختلف را فراهم می آورد. انرژی لازم برای کار فن های مکنده هوا یا آب دریا را هم می توان از سلول های خورشیدی تهیه کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آب دریا

معنی آب دریا به انگلیسی

lough (اسم)
دریاچه ، استخر ، اب دریا
waterscape (اسم)
اب دریا ، منظره اب دریا

آب دریا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آب دریانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Armita Khazaei > darkroomمعنی به فارسی
@shahinfelegari > swallow
محمد > زرافه
Z.A > yet
Mehdi > Evolve
کوروش هو (واژه پژوه) > همام
رویا لطفی > temporomandibular joint
مرضیه > نام قدیم بابلسر

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب دریا   • مفهوم آب دریا   • تعریف آب دریا   • معرفی آب دریا   • آب دریا چیست   • آب دریا یعنی چی   • آب دریا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب دریا
کلمه : آب دریا
اشتباه تایپی : Hf nvdh
عکس آب دریا : در گوگل


آیا معنی آب دریا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )