انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1092 100 1

آب دوست

معنی آب دوست به فارسی

آب دوست
[hydrophilic] [شیمی، مهندسی بسپار] ویژگی ماده ای که میل به جذب آب دارد

آب دوست در دانشنامه ویکی پدیا

آب دوست
آب دوست یا هیدروفیل (به انگلیسی: Hydrophile) در شیمی و زیست شناسی سلول کاربرد دارد و یک پدیدهٔ فیزیکی در مولکول ها است که به آب جذب شده یا تمایل به حل شدن در آن دارند. مولکول های هیدروفیل طبق قوانین ترمودینامیک علاوه بر تمایل و قابلیت برای حل شدن در آب، در هر محلول قطبی دیگری می توانند حل شوند، زیرا به خاطر قطبی بودن و با ایجاد پیوند هیدروژنی به آسانی با آب و دیگر مولکول های قطبی محلول شده و از ترکیب با چربی و روغن و هر مولکول آب گریز دیگری سر باز می زنند. این پدیده در غشای سلولی جایگاه ویژه ای دارد.
هیدروفوب
غشای یاخته
کلوئید
میسل ها
برخی مواد و ترکیبات که کلوئید نام دارند، با وجود یک سر هیدروفیل و یک دم هیدروفوب قابلیت ترکیب با هر دو مولکول قطبی و غیرقطبی را دارند. از این پدیده در ساخت صابون استفاده می شود. از دیگر استفاده های این پدیده می توان از پنبه های با قابلیت جذب بالا (پنبه هیدروفیل) و انواع دستمال های جدید در بازار برای پاک کردن سطوح در خانه داری نام برد.
در صنعت و در روند شامه پالایش* یا پالایش به وسیلهٔ پرده و غشای کاغذی یا ریزپارچه (میکروتکستایل)، فیلترهای غشایی هیدروفیلیک کاربردهای فراوانی برای پالایش انواع مایع دارد. این نوع فیلتر هیدروفیل در زمینه های پزشکی، صنعتی و بیوشیمیایی برای فیلتر کردن عناصری از قبیل باکتری ها، ویروس ها، پروتئین ها، ذرات، داروها و دیگر مواد سمی کاربرد دارد. بر خلاف دیگر فیلترهای پرده ای، فیلتر هیدروفیل نیازی به خیساندن اولیه ندارد. فیلتر هیدروفیل می تواند مایعات و آب را در حالت خشک نیز پالایش کند. اگرچه این نوع پالایندهٔ آب دوست در فرایندهای تصفیه حرارتی نسبت به دمای زیاد ناتوان است، ولی نوع تازه فیلترهای هیدروفیل قابلیت فیلتر کردن مایعات با دمای بالا را نیز پیدا کرده اند.
^  برابرmembrane filtration واژه های فرهنگستان فارسی
خروس آب دوست (نام علمی: Gallicrex cinerea) نام یک گونه از تیره یلوه است.
ول های آب دوست (نام علمی: Arvicola) نام یک سرده از زیرخانواده ولیان است.
موش آبی اروپایی Arvicola amphibius
ول آبی جنوب غربی Arvicola sapidus
Arvicola scherman
Arvicola jacobeus
در متن.
Haltenorth, Theodor; Diller, Helmut (1980). Collins Field Guide to Mammals of Africa including Madagascar. HarperCollins Publishers. ISBN 0-00-219778-2.
Burnie D and Wilson DE (Eds.), Animal: The Definitive Visual Guide to the World's Wildlife. DK Adult (2005), ISBN 0789477645
کَلِ آب دوست (نام علمی: Kobus ellipsiprymnus) نوعی کل (بز کوهی) بزرگ جثه است که در بسیاری از نقاط آفریقای سیاه زندگی می کند.
کل آب دوست در مناطق پوشیده شده از درخت، مراتع و دره ها و در مجاورت آب زندگی می کند. از آنجا که این جانوران معمولاً نزدیک به آب یافت می شوند آن ها را کل آب دوست نامیده اند. کل آب دوست لبه جنگل و ترکیب جنگل و مرتع را ترجیح می دهد.
کل های آب دوست دو زیرگونه دارند که یکی سفیدکفل defassa و دیگری حلقه کفل ellipsen نام دارد. در زیرگونه اول پوست دو سوی کفل به رنگ سفید است و در زیرگونه دوم کفل تیره رنگ است اما حلقه ای سفید دور کفل را احاطه کرده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب دوست در دانشنامه آزاد پارسی

آب دوست (گیاهشناسی)(hydrophyte)
گیاهی سازش یافته با زندگی در آب یا زمین غرقاب. برگ گیاهان آب دوست ممکن است فاقد روزنهیا فاقد پوستک (کوتیکول)باشد. گاهی پوستک این گیاهان کوچک می شود، زیرا نیازی به ذخیرۀ آب ندارند. از ویژگی های دیگر این گیاهان تحلیل رفتگی سیستم ریشه و هدایت آب، و ناکافی بودن بافت حمایتیاست. لذا این گیاهان در آب شناور می شوند. بین یاخته ها در ساقه و ریشه فضاهای فراوانی وجود دارد تا از این طریق تبادل گاز با سایر اجزای پیکر گیاه میسّر شود. بسیاری از این گیاهان برگ هایی با تقسیم بندی های بسیار دارند که این امر باعث کاهش مقاومت دربرابر جریان آب می شود. پر طاووسی سنبله ای یا هزاربرگ آبی، با نام علمی Myriophyllum spicatum، از این گیاهان است.

ارتباط محتوایی با آب دوست

معنی آب دوست به انگلیسی

hydrophilic (اسم)
علاقمند به اب ، اب دوست

آب دوست را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مواد آب گریز   • مواد هیدروفوب   • هیدروفیل چیست   • پنبه هیدروفیل چیست   • هيدروفيل   • هیدروفیلیک   • لیپوفیل   • نانو مواد آبگریز   • معنی آب دوست   • مفهوم آب دوست   • تعریف آب دوست   • معرفی آب دوست   • آب دوست چیست   • آب دوست یعنی چی   • آب دوست یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب دوست
کلمه : آب دوست
اشتباه تایپی : Hf n,sj
عکس آب دوست : در گوگل


آیا معنی آب دوست مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )