انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1094 100 1

آب دوغ

/'Abduq/

معنی آب دوغ در لغت نامه دهخدا

آب دوغ. (اِ مرکب ) ماستی با آب بسیار، گشاده کرده :
کسی را کو تو بینی درد سرفه
بفرمایش تو آب دوغ و خرفه.
طیان.
- امثال :
بخیه به آب دوغ زدن ؛ رنجی بیفائده بردن.

معنی آب دوغ به فارسی

آب دوغ
ماستی با آب بسیار گشاده کرده

معنی آب دوغ در فرهنگ معین

آب دوغ
(اِمر.) ۱ - ماستی که درون آن آب ریزند و به صورت دوغ درآورند، ماستی با آب بسیار. ۲ - گچ یا آهکی که برای اندودن دیوارها به کار رود، دوغاب .

معنی آب دوغ در فرهنگ فارسی عمید

آب دوغ
"
خوراکی مرکب از دوغ، خیار خردشده، سبزی، کشمش، مغز گردو، و نان تریدشده.

آب دوغ در دانشنامه ویکی پدیا

آب دوغ
آب دوغ یا پس آب کره گونه ای نوشیدنی است که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه بدست می آید.
ماستی که درون آن آب ریزند و به صورت دوغ درآورند، ماستی با آب بسیار.
گچ یا آهکی که برای اندودن دیوارها به کار رود، دوغاب.
آب دوغ همچنین به نوعی نوشیدنی تهیه شده از شیر تخمیر شده گفته می شود که معمولاً در مناطق گرمسیری (چون خاور میانه، پاکستان، هند، یا جنوب آمریکا) که در آنجا شیر تازه خیلی زود ترش می شود، تهیه می کنند. آب دوغ حتی در مناطق سردسیری چون اسکاندیناوی و هلند نیز نوشیدنی محبوبی است.
آب دوغ همچنین به محصول لبنی تخمیر شده از شیر گاو گفته می شود که در اثر افزودن باکتری اسید لاکتیک به شیر ترش شده باشد.
آب دوغ فراوردهٔ شیری تخمیری بسیار قدیمی است که نوع سنتی آن در واقع فراوردهٔ جنبی فرایند تولید کره می باشد، امروزه اغلب همانند روش تولید ماست های نوشیدنی تولید می شود. نوع سنتی آب دوغ به دلیل محتوای بالای یون های کلسیم و لیپیدهای فسفرینه اغلب دارای طعم بد و نامطلوب اکسیداتیوی است و بدین جهت امروزه آب دوغ را با افزودن باکتری های لاکتیکی به شیر و هم زدن و نگهداری در دمای حدود ۲۵ و سپس خنک کردن تهیه می کنند.
عکس آب دوغ
آب دوغ خیار نام یک غذای ساده سنتی ایرانی است که به صورت سرد و در کاسه سرو می شود. این غذای خوش طعم، ظاهری دلنشین و ارزش غذایی بالایی دارد. گونه های همانند آن در ترکیه، مقدونیه، قبرس، آلبانی و ارمنستان نیز تهیه می شود.
ترکیبات اصلی این غذا شامل ماست یا دوغ ترش یا شیرین، خیار ریز شده، سبزیجات تازه و بودار، یخ و نان است و از گردو، خامه، ترخون، ریحان، نعناع، کشمش، پیاز، سیر،موسیر به عنوان اجزای فرعی استفاده می شود.
از آنجا که در ترکیبات این غذا از بسیاری از گروه های غذایی همچون غلات، لبنیات، سبزیجات و میوه ها استفاده می شود، این غذا به عنوان یک غذای کامل شناسایی شده و گستره استفاده از آن، همه اقوام ایرانی را دربر می گیرد. این غذا مناسب برای فصول گرم سال مانند تابستان است و رفع عطش می نماید. در نوع زمستانی این غذا، بجای دوغ، آب انار شیرین بکار می رود. به این غذا ترید انار گفته می شود.
برخی از ارامنه ایران در آب دوغ خیار از کشک نیز استفاده می کنند. در گویش تویسرکان به این غذا تلیت (ترید) قاشقی گفته می شود.
پل آب دوغ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایذه در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان حومه شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۸ نفر (۴۲خانوار) بوده است.
تپه آب دوغ در شهرستان الیگودرز، بخش بشارت، دهستان پیشکوه ذلقی، ۵۰۰ متری شرق روستای درکول واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آب دوغ

آب دوغ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آب دوغ خیار مجلسی   • خواص اب دوغ خیار   • آب دوغ خیار سنتی   • تزیین اب دوغ خیار   • اب دوغ خیار هفت لشکر   • عکس آب دوغ خیار   • سبزی آب دوغ خیار   • سبزی مخصوص اب دوغ خیار   • معنی آب دوغ   • مفهوم آب دوغ   • تعریف آب دوغ   • معرفی آب دوغ   • آب دوغ چیست   • آب دوغ یعنی چی   • آب دوغ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب دوغ
کلمه : آب دوغ
اشتباه تایپی : Hf n,y
آوا : 'Abduq
نقش : اسم
عکس آب دوغ : در گوگل


آیا معنی آب دوغ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )