انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 721 100 1

آب شش

/'AbSoS/

معنی آب شش به فارسی

آب شش
( اسم ) دستگاه تنفسی جانوران بحری عضوی که بوسیل. آن جانوران آبزی ( مانند ماهیها و خرچنگها و نوزاد قورباغه ) اکسیژن محلول در آب را جذب و انیدرید کربنیک بدن را دفع میکنند .

معنی آب شش در فرهنگ فارسی عمید

آب شش
عضو اصلی تنفس ماهیان که به وسیلۀ آن اکسیژن موجود در آب را جذب می کنند، برانشی.

آب شش در دانشنامه ویکی پدیا

آب شش
آب شُش نوعی اندام تنفسی که در بسیاری از جانوران آبزی، از جمله بعضی از کرم ها، تقریباً تمام نرم تنان و سخت پوستان، بعضی از لاروهای حشرات، همهٔ ماهیان، و شمار اندکی از دو زیستان وجود دارد.
بافت آبشش شاخه شاخه یا پر مانند، و به ویژه در نزدیکی سطح، سرشار از رگ های خونی است. این ساختار، تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را با آب پیرامون آبزی تسهیل می کند.
آبشش ها یا درون حفره هایی در بدن جانور محصورند که آب برای تبادل گازها با فشار از آنجا گذرانده می شود، یا اینکه همچون زائده ای از بدن جانور بیرون زده اند و در آب قرار می گیرند.
آب شش خزندگان (نام علمی: ') نام یک تیره از راسته بریده مهرگان است.
آب شُشِ ماهی تقریباً در تمام ماهی ها، محل اصلی تبادل گازها هستند. آب شش ماهی از کمان های استخوانی یا غضروفی سفت تشکیل شده و توسط جمجمه آبششی محافظت می شود.
بیشتر ماهی ها تبادل گازی را با استفاده از آب شش هایی که در دو سوی حلق (گلوی) آن ها قرار گرفته انجام می دهند. آب شش ها بافت هایی هستند که به نخ های کوتاهی شبیه اند. این نخ ها سازه هایی پروتئینی هستند به نام رشته. این رشته ها کارکردهای مختلف زیادی دارند که شامل انتقال یون و تبادل اکسیژن، دی اکسید کربن، اسید و آمونیاک می شود. هر رشته حاوی شبکه ای از مویرگ ها است که سطح بزرگی را برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن فراهم می کند.
ماهی ها، تبادل گاز را از طریق رد کردن آب پراکسیژن از دهان خود و پمپ کردن آن از میان آب شش ها انجام می دهند. در برخی ماهی ها خون مویرگ ها در جهت عکس آب جریان می یابد و باعث تبادل متقابل می شود. آب شش ها آب کم اکسیژن را از روزنه هایی در دو سوی حلق به بیرون می فرستند. برخی ماهی ها نظیر کوسه و مکنده ماهی روزنه های آبششی پرشماری دارند. اما ماهیان استخوانی تنها یک روزنه در هر طرف خود دارند. این روزنه ها در زیر استخوان محافظی به نام سرپوش پنهان شده اند.
پرباله ماهیان نوجوان آب شش های بیرونی دارند. این شاخصه ای بسیار ابتدایی است که در دوزیستان در مرحله لاروی هم دیده می شود.
در آبزیان به زائده های استخوانی یا غضروفی که از کمان آب ششی بیرون آمده و برای به تله انداختن طعمه های ریز و مواد غذایی کاربرد دارد، جارویی آب شش (انگلیسی: Gill raker) گفته می شود.
جارویی آب شش را نباید با رشته های آبششی که بخش گوشتی آب شش را تشکیل داده و برای تبادل گاز استفاده می شوند، اشتباه گرفت. جارویی های آب شش معمولاً در ردیف های دوتایی از سمت پشتی و جلوی هر یکی از کمان های آبششی بیرون زده اند. تعداد، شکل و فاصله جارویی ها بسیار متفاوت است. این زائده ها به وسیله شکل خود از رد شدن ذرات غذایی جلوگیری کرده و تغذیه پالیده خواران را فراهم می آورند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب شش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آب شش

فاطی ٢٠:٣٦ - ١٣٩٦/٠٩/١٢
Whater lung
|

پیشنهاد شما درباره معنی آب ششنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Armita Khazaei > darkroomمعنی به فارسی
@shahinfelegari > swallow
محمد > زرافه
Z.A > yet
Mehdi > Evolve
کوروش هو (واژه پژوه) > همام
رویا لطفی > temporomandibular joint
مرضیه > نام قدیم بابلسر

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام دیگر آب شش   • شاعر و قصیده گو   • معنی آب شش   • دوزنده كفش در جدول   • معنی آیفون   • برای فریب دادن نشان میدهند   • آب شش ماهی   • نام قديم كرمان در جدول   • مفهوم آب شش   • تعریف آب شش   • معرفی آب شش   • آب شش چیست   • آب شش یعنی چی   • آب شش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب شش
کلمه : آب شش
اشتباه تایپی : Hf aa
آوا : 'AbSoS
نقش : اسم
عکس آب شش : در گوگل


آیا معنی آب شش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )