انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1090 100 1

آب شناسی

آب شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

آب شناسی
آب شناسی یا هیدرولوژی (به انگلیسی: Hydrology) از دو کلمه Hydro به معنی آب و Logos به معنی شناسایی تشکیل شده است و به معنای وسیع کلمه، علم آب است. یعنی علمی که در مورد پیدایش، خصوصیات و نحوهٔ توزیع آب در طبیعت بحث می کند.
چرخه آب
چرخند
دِبی
تعریفی از هیدرولوژی که به صورت عام رواج داشته باشد و مورد تأیید انجمن دولتی علوم و فناوری آمریکا نیز قرار گرفته است و برگزیده شده است، بدین صورت است که: هیدرولوژی علم مطالعهٔ آب بر روی کره زمین است و در مورد پیدایش، چرخش و توزیع آب در طبیعت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب، واکنش های آب در محیط و ارتباط آن با موجودات زنده بحث می کند.
تا جایی که تاریخ نشان می دهد اولین تجارب آب شناسی مربوط به سومریها و مصریها در منطقه خاورمیانه است به طوری که قدمت سدسازی روی رودخانه نیل به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد در همین زمان فعالیت های مشابهی در چین نیز وجود داشته است. از بدو تاریخ تا حدود ۱۴۰۰ سال بعد ازمیلاد مسیح فلاسفه و دانشمندان مختلفی از جمله هومر طالس، افلاطون، ارسطو و پلنی در مورد سیکل هیدرولوژی اندیشه های گوناگونی ارائه کرده اند و کم کم مفاهیم فلسفی هیدرولوژی جای خود را به مشاهدات علمی دادند.
شاید بتوان گفت هیدرولوژی جدید از قرن ۱۷ با اندازه گیری های مختلف آغاز شد در این دوره پرالت ترانست مقدار بارندگی تبخیر و صعود موئینه ای را در حوضه آبریز رودخانه سن اندازه گیری کند ماریوت با اندازه گیری سرعت و سطح مقطع جریان دبی رودخانه سن را در پاریس اندازه گیری کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب شناسی در دانشنامه آزاد پارسی

آب شناسی (hydrology)
بررسی محل و حرکت آب های درون بوم، منجمد یا مایع، روی سطح زمین یا زیر آن. از آب شناسی برای اجرای پروژه های بزرگ مهندسی_عمران، ازجمله طرح های آبیاری، سدسازی، و ساخت نیروگاه های برقابی، و نیز برای طراحی منابع آب استفاده می کنند. بررسی های آب شناختی برای ارزیابی منابع آب_آشامیدنی، یافتن آب های زیرزمینی و شناخت نقش آب در فرآیندهای زمین شناختی ای مانند حرکت گسل ها و نهشته های معدنی نیز صورت می گیرد.

آب شناسی در جدول کلمات

آب شناسی
هیدرولوژی

آب شناسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب شناسی   • مفهوم آب شناسی   • تعریف آب شناسی   • معرفی آب شناسی   • آب شناسی چیست   • آب شناسی یعنی چی   • آب شناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب شناسی
کلمه : آب شناسی
اشتباه تایپی : Hf akhsd
عکس آب شناسی : در گوگل


آیا معنی آب شناسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )