انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 717 100 1

آب قلیل

آب قلیل در دانشنامه اسلامی

آب قلیل
به آّبی که کمتر از مقدار کر باشد آب قلیل گفته می شود. آب قلیل یکی از مطهرات است و در باب طهارت از آن بحث می شود.
قلیل در لغت به معنای اندک، کم و ناچیز است.
معلوف، لویس، المنجد ج۲، ص ۱۴۹۳.
آبی است که کمتر از کر است، و آب باران هم نیست و ماده هم ندارد؛ یعنی وصل به منبع ریزش یا جوشش نیست.
مشکینی، علی، مصطلحات فقه، ص ۴۶۳.
در قرآن آمده است:«وَیُنَزِّلُ عَلَیْکُم مِّن السَّمَاء مَاء لِّیُطَهِّرَکُم»؛
سوره انفال، آیه۱۱.    
...
آب قلیل
آب قلیل، از اقسام آب در فقه شیعه است و به آبی گفته می شود که مقدار آن هم از آب کرّ کمتر است و جاری و از چاه نیست. با آب قلیل می توان وضو گرفت و غسل کرد ولی پاک کردن اشیاء نجس با آن شرایط خاصی دارد. به گفته بسیاری از فقیهان شیعه، برخورد نجاست با آب قلیل آن را نجس می کند.
آب قلیل
آبی که کمتر از کر باشد چنین آبی به ملاقات نجس متنجس میگردد هر چند به اوصاف ثلاثه، (رنگ ، بو، مزه) متغیر نشود.
اگر لباس یا فرشی به وسیله بول متنجس شود با آب قلیل دو مرتبه شسته می شود و لباسی که به خون متنجس شده با آب قلیل یک دفعه شسته می شود تا پاک شود و لازم است در مثل لباس و فرش فشار داده شود تا آب آن خارج شود و ظرفی اگر به آب دهان سگ متنجس شود. بعد از خاک مالی کردن سه دفعه با آب قلیل شسته می شود و بعد از سه دفعه ظرف پاک می گردد.
آب قلیل به مجرد رسیدن نجاست به آن نجس می شود مثلاً اگر قطره خونی در آن بیفتد تمام آن نجس می شود. و همچنین آب قلیل اگر روی شی نجس نیز ریخته شود، نجس می شود. مگر این که آب قلیل از بالا به نجاستی که پائین است بریزد که در این صورت مقداری که با نجاست ملاقات کرده متنجس می شود. ادله متعددی است بر این که آب قلیل به محض ملاقات با نجاست متنجس می شود، از جمله روایت: محمد بن حسن قال سالت ابالحسن: عن الرجل یدخل یده فی الاناء وهی قذرةُ: قال: «یکفی الاناء»
پرسیدم از امام رضا علیه السلام در مورد مردی که دست خود را در ظرفی که متنجس شده قرار می دهد. امام علیه السلام فرمودند: آب ظرف دور ریخته می شود. دور ریختن آب ظرف کنایه از نجس شدن آب می باشد.
اگر آب قلیل متنجس، به آب جاری یا به آب کر وصل شود یا باران بر آن ببارد، پاک می گردد. پس اگر ظرفی پر از آب متنجس باشد و آب جاری به آن وصل شود یا باران بر آن ببارد یا ظرف را به گونه ای در آب کر پاک، فرو برند که آب تمام قسمت های ظرف را فراگیرد آب و ظرف هر دو پاک می شوند.

آب قلیل در دانشنامه ویکی پدیا

آب قلیل
آب قلیل به آبی گفته می شود که حجم آن کم تر از آب کر باشد و در حال جوشش و حرکت نباشد. از مثال های بارز آب قلیل می توان به آبی که درون یک آفتابه یا کوزه اشاره کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آب قلیل

آب قلیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آب قلیلنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Armita Khazaei > darkroomمعنی به فارسی
@shahinfelegari > swallow
محمد > زرافه
Z.A > yet
Mehdi > Evolve
کوروش هو (واژه پژوه) > همام
رویا لطفی > temporomandibular joint
مرضیه > نام قدیم بابلسر

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب قلیل   • مفهوم آب قلیل   • تعریف آب قلیل   • معرفی آب قلیل   • آب قلیل چیست   • آب قلیل یعنی چی   • آب قلیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب قلیل
کلمه : آب قلیل
اشتباه تایپی : Hf rgdg
عکس آب قلیل : در گوگل


آیا معنی آب قلیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )