انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 913 100 1

آب میوه در دانشنامه اسلامی

آب میوه
این عنوان، براساس برخی روایات و گفته های مفسّران، از «شَرابِک»،
عنوان آب میوه از تعبیرهای «شرابک»
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹..    
خداوند ، عُزَیر (علیه السلام) را صد سال میراند؛ سپس او را زنده کرد و فرمود: «فَانظُر إلی طَعامِک وَ شَرابِکَ لَم یَتَسَنَّه... = به خوراک و نوشیدنی خود بنگر (که طعم ورنگ آن) تغییر نکرده است ...».
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹.    
یوسف (علیه السلام) در تعبیر خواب عزیز مصر می گوید: «... عامٌ فیه یُغاثُ الناسُ وَ فیِه یَعصِرُونَ = (سپس از پی آن)، سالی (بیاید) که در آن برای مردم باران می بارد ( گیاهان می روید یا مردم از تنگی و سختی می رهند) و در آن، ( میوه ، انگور ، زیتون و...) می فشرند».
یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
...
تهیه نوشیدنی از انگور و خرما ، در صدر اسلام بوده است.
«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا...»و از میوه های درختان نخل و انگور، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیتی که اندیشه می کنند
نحل/سوره۱۶، آیه۶۷.    
 ۱. ↑ نحل/سوره۱۶، آیه۶۷.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۸، برگرفته از مقاله «آب میوه در صدر اسلام».    
...
در قرآن به فاسدنشدن آب میوه عزیر علیه السّلام به رغم گذشت یک صد سال از آن اشاره شده است.
«او کالذی مر علی قریة... فاماته مائة عام... فانظر الی طعامک و شرابک لم یتسنه...»یا همانند کسی که از کنار یک آبادی (ویران شده) عبور کرد، در حالی که دیوارهای آن، به روی سقفها فرو ریخته بود، (و اجساد و استخوانهای اهل آن، در هر سو پراکنده بود؛ او با خود) گفت: «چگونه خدا اینها را پس از مرگ، زنده می کند؟! » (در این هنگام،) خدا او را یکصد سال میراند؛ سپس زنده کرد؛ و به او گفت: «چه قدر درنگ کردی؟» گفت: «یک روز؛ یا بخشی از یک روز.» فرمود: «نه، بلکه یکصد سال درنگ کردی! نگاه کن به غذا و نوشیدنی خود (که همراه داشتی، با گذشت سالها) هیچ گونه تغییر نیافته است! (خدایی که یک چنین مواد فاسدشدنی را در طول این مدت، حفظ کرده، بر همه چیز قادر است! ) ولی به الاغ خود نگاه کن (که چگونه از هم متلاشی شده! این زنده شدن تو پس از مرگ، هم برای اطمینان خاطر توست، و هم) برای اینکه تو را نشانه ای برای مردم (در مورد معاد) قرار دهیم. (اکنون) به استخوانها (ی مرکب سواری خود نگاه کن که چگونه آنها را برداشته، به هم پیوند می دهیم، و گوشت بر آن می پوشانیم! » هنگامی که (این حقایق) بر او آشکار شد، گفت: «می دانم خدا بر هر کاری توانا است».(طبق روایات مقصود از «کالذی مر علی قریة» عزیر نبی علیه السّلام و مقصود از «شراب»، آب میوه است.)
عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، نورالثقلین، ج۱، ص۲۶۷.    
 ۱. ↑ عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، نورالثقلین، ج۱، ص۲۶۷.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۹، برگرفته از مقاله «آب میوه عزیر».    
...
در قرآن کریم به تهیه آب میوه از میوه ها اشاره شده است.
به دست آوردن آب میوه از میوه ها از آیات خدا است.«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا... ان فی ذلک لایة...»و از میوه های درختان نخل و انگور ، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیّتی که اندیشه می کنند! (برداشت فوق بر این اساس است که «سکرا» به معنای نوشیدنی باشد.)
مجمع البیان، ذیل آیه.    
به دست آوردن آب میوه از خرما و انگور، مایه پند و عبرت است.«وان لکم فی الانعـم لعبرة نسقیکم مما فی بطونه من بین فرث ودم لبنا خالصا سآئغا للشربین و من ثمرت النخیل والاعنـب تتخذون منه سکرا ورزقا حسنا ان فی ذلک لایة لقوم یعقلون.»و در وجود چهارپایان ، برای شما (درسهای) عبرتی است: از درون شکم آنها، از میان غذاهای هضم شده و خون ، شیر خالص و گوارا به شما می نوشانیم! (برداشت فوق، با توجه به معطوف بودن جمله «و من ثمرات...» بر جمله «و ان لکم فی الانعام لعبرة» است.)
نحل/سوره۱۶، آیه۶۶.    
 ۱. ↑ مجمع البیان، ذیل آیه.    
...
در قرآن به آب میوه گیری در دوران یوسف علیه السّلام اشاره شده است.
دستیابی مردم مصر پس از قحطی ، به امکانات و میوه های متنوع و عصاره گیری از آن ها در دوران یوسف علیه السّلام بوده است.«ثم یاتی من بعد ذلک عام فیه یغاث الناس و فیه یعصرون.»سپس سالی فرامی رسد که باران فراوان نصیب مردم می شود؛ و در آن سال، مردم عصاره (میوه ها و دانه های روغنی را) می گیرند (و سال پر برکتی است.)
یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۹، برگرفته از مقاله «آب میوه گیری در دوران یوسف».    
...
در قرآن کریم به لذت آب میوه اشاره شده است.
فراورده های نوشیدنی از انگور و خرما ، نوشیدنی مطلوب و دل پسند است.«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا و رزقا حسنا...»و از میوه های درختان نخل و انگور، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیّتی که اندیشه می کنند!

آب میوه در دانشنامه ویکی پدیا

آب میوه
آب میوه (به انگلیسی: Juice) مایعی است که بطور طبیعی از میوه و یا سبزیجات تهیه می شود. آب میوه از فشردن میوه و سبزیجات و یا خیساندن آن بدون استفاده از حرارت و یا حلال تهیه می شود. مثلا آب پرتقال از عصاره پرتقال تهیه می شود. آب میوه را می توان در منزل از میوه و سبزیجات تازه با کمک دستگاه های آب میوه گیری دستی و یا الکترونیکی تهیه نمود.
در آب میوه هایی که در بازار عرضه می شوند، معمولاً فیبر و یا تفاله میوه، از آب آن جداست. ولی گاهی آب پرتقال تازه بهمراه تفاله آن در بازار عرضه می شود. آب میوه گاهی بصورت غلیظ، گاهی بصورت منجمد تهیه می شود و گاهی نیز مصرف کننده باید کمی آب، به آب میوه بیفزاید تا غلظت طبیعی خود را بازیابد. پر مصرف ترین انواع آب میوه شامل، آب سیب، پرتقال، گریپ فروت، آناناس، گوجه فرنگی، انبه، هویج، انگور می باشند. امروزه مردم ترجیح می دهند آب تعداد متنوعی از میوه ها را با یکدیگر ترکیب نموده و مصرف نمایند. امروزه فروش آب میوه ای که فقط از یک میوه تهیه شود بسیار کمتر از آب میوه ای می باشد که از ترکیب چند میوه تهیه شده است.در تولید آب میوه برای افزایش قوام و نیز خواص تغذیه ای و بهبود احساس دهانی و طعم از استابیلایزرها استفاده می کنند.
«آب میوه» (انگلیسی: Juice (film)) یک فیلم در سبک جنایی و درام به کارگردانی ارنست دیکرسون است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آب میوه

آب میوه در جدول کلمات

آب میوه
افشره
آب میوه پاکتی
نکتار

معنی آب میوه به انگلیسی

juice (اسم)
جوهر ، اب ، خوشنامی ، شربت ، خوشاب ، عصاره ، شیره ، اب میوه

آب میوه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آب میوه

فاطمه ٠٨:٢٩ - ١٣٩٧/٠٥/٠١
خوبه
|

پیشنهاد شما درباره معنی آب میوهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب میوه   • مفهوم آب میوه   • تعریف آب میوه   • معرفی آب میوه   • آب میوه چیست   • آب میوه یعنی چی   • آب میوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب میوه
کلمه : آب میوه
اشتباه تایپی : Hf ld,i
عکس آب میوه : در گوگل


آیا معنی آب میوه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )