انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1092 100 1

آب میوه

آب میوه در دانشنامه اسلامی

آب میوه
این عنوان، براساس برخی روایات و گفته های مفسّران، از «شَرابِک»،
عنوان آب میوه از تعبیرهای «شرابک»
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹..    
خداوند ، عُزَیر (علیه السلام) را صد سال میراند؛ سپس او را زنده کرد و فرمود: «فَانظُر إلی طَعامِک وَ شَرابِکَ لَم یَتَسَنَّه... = به خوراک و نوشیدنی خود بنگر (که طعم ورنگ آن) تغییر نکرده است ...».
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹.    
یوسف (علیه السلام) در تعبیر خواب عزیز مصر می گوید: «... عامٌ فیه یُغاثُ الناسُ وَ فیِه یَعصِرُونَ = (سپس از پی آن)، سالی (بیاید) که در آن برای مردم باران می بارد ( گیاهان می روید یا مردم از تنگی و سختی می رهند) و در آن، ( میوه ، انگور ، زیتون و...) می فشرند».
یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
...
این عنوان، براساس برخی روایات و گفته های مفسّران، از «شَرابِک»،
تهیه نوشیدنى از انگور و خرما، در صدر اسلام:«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا...؛
نحل/سوره۱۶، آیه۶۷.    
فاسد نشدن آب میوه عُزیر علیه السلام به رغم گذشت یک صد سال از آن:«او کالذی مر علی قریة... فاماته مائة عام... فانظر الی طعامک و شرابک لم یتسنه....؛
بقره/سوره۲، آیه۲۵۹..    
یکی از آیات الهی که مایه عبرت است؛ آب میوه گیری است.
← از آیات الهی
...
تهیه نوشیدنی از انگور و خرما ، در صدر اسلام بوده است.
«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا...»و از میوه های درختان نخل و انگور، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیتی که اندیشه می کنند
نحل/سوره۱۶، آیه۶۷.    
 ۱. ↑ نحل/سوره۱۶، آیه۶۷.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۸، برگرفته از مقاله «آب میوه در صدر اسلام».    
...
در قرآن به فاسدنشدن آب میوه عزیر علیه السّلام به رغم گذشت یک صد سال از آن اشاره شده است.
«او کالذی مر علی قریة... فاماته مائة عام... فانظر الی طعامک و شرابک لم یتسنه...»یا همانند کسی که از کنار یک آبادی (ویران شده) عبور کرد، در حالی که دیوارهای آن، به روی سقفها فرو ریخته بود، (و اجساد و استخوانهای اهل آن، در هر سو پراکنده بود؛ او با خود) گفت: «چگونه خدا اینها را پس از مرگ، زنده می کند؟! » (در این هنگام،) خدا او را یکصد سال میراند؛ سپس زنده کرد؛ و به او گفت: «چه قدر درنگ کردی؟» گفت: «یک روز؛ یا بخشی از یک روز.» فرمود: «نه، بلکه یکصد سال درنگ کردی! نگاه کن به غذا و نوشیدنی خود (که همراه داشتی، با گذشت سالها) هیچ گونه تغییر نیافته است! (خدایی که یک چنین مواد فاسدشدنی را در طول این مدت، حفظ کرده، بر همه چیز قادر است! ) ولی به الاغ خود نگاه کن (که چگونه از هم متلاشی شده! این زنده شدن تو پس از مرگ، هم برای اطمینان خاطر توست، و هم) برای اینکه تو را نشانه ای برای مردم (در مورد معاد) قرار دهیم. (اکنون) به استخوانها (ی مرکب سواری خود نگاه کن که چگونه آنها را برداشته، به هم پیوند می دهیم، و گوشت بر آن می پوشانیم! » هنگامی که (این حقایق) بر او آشکار شد، گفت: «می دانم خدا بر هر کاری توانا است».(طبق روایات مقصود از «کالذی مر علی قریة» عزیر نبی علیه السّلام و مقصود از «شراب»، آب میوه است.)
عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، نورالثقلین، ج۱، ص۲۶۷.    
 ۱. ↑ عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، نورالثقلین، ج۱، ص۲۶۷.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۹، برگرفته از مقاله «آب میوه عزیر».    
...
در قرآن کریم به تهیه آب میوه از میوه ها اشاره شده است.
به دست آوردن آب میوه از میوه ها از آیات خدا است.«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا... ان فی ذلک لایة...»و از میوه های درختان نخل و انگور ، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیّتی که اندیشه می کنند! (برداشت فوق بر این اساس است که «سکرا» به معنای نوشیدنی باشد.)
مجمع البیان، ذیل آیه.    
به دست آوردن آب میوه از خرما و انگور، مایه پند و عبرت است.«وان لکم فی الانعـم لعبرة نسقیکم مما فی بطونه من بین فرث ودم لبنا خالصا سآئغا للشربین و من ثمرت النخیل والاعنـب تتخذون منه سکرا ورزقا حسنا ان فی ذلک لایة لقوم یعقلون.»و در وجود چهارپایان ، برای شما (درسهای) عبرتی است: از درون شکم آنها، از میان غذاهای هضم شده و خون ، شیر خالص و گوارا به شما می نوشانیم! (برداشت فوق، با توجه به معطوف بودن جمله «و من ثمرات...» بر جمله «و ان لکم فی الانعام لعبرة» است.)
نحل/سوره۱۶، آیه۶۶.    
 ۱. ↑ مجمع البیان، ذیل آیه.    
...
در قرآن به آب میوه گیری در دوران یوسف علیه السّلام اشاره شده است.
دستیابی مردم مصر پس از قحطی ، به امکانات و میوه های متنوع و عصاره گیری از آن ها در دوران یوسف علیه السّلام بوده است.«ثم یاتی من بعد ذلک عام فیه یغاث الناس و فیه یعصرون.»سپس سالی فرامی رسد که باران فراوان نصیب مردم می شود؛ و در آن سال، مردم عصاره (میوه ها و دانه های روغنی را) می گیرند (و سال پر برکتی است.)
یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۴۹.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۰۹، برگرفته از مقاله «آب میوه گیری در دوران یوسف».    
...
در قرآن کریم به لذت آب میوه اشاره شده است.
فراورده های نوشیدنی از انگور و خرما ، نوشیدنی مطلوب و دل پسند است.«و من ثمرت النخیل و الاعنب تتخذون منه سکرا و رزقا حسنا...»و از میوه های درختان نخل و انگور، مسکرات (ناپاک) و روزی خوب و پاکیزه می گیرید؛ در این، نشانه روشنی است برای جمعیّتی که اندیشه می کنند!

آب میوه در دانشنامه ویکی پدیا

آب میوه
آب میوه مایعی است که به طور طبیعی از میوه یا سبزیجات تهیه می شود. آب میوهٔ تازه از فشردن میوه و سبزیجات یا خیساندن آن بدون استفاده از حرارت یا حلال تهیه می شود. مثلاً آب پرتقال از عصاره پرتقال تهیه می شود. آب میوه را می توان در منزل از میوه و سبزیجات تازه با کمک دستگاه های آب میوه گیری دستی یا الکتریکی تهیه کرد.
در آب میوه هایی که در بازار عرضه می شوند، معمولاً فیبر یا تفاله میوه، از آب آن جدا شده؛ هرچند آب پرتقال تازه همراه با تفالهٔ آن نیز در بازار عرضه می شود. آب میوه گاهی به صورت غلیظ شده، گاهی به صورت منجمد عرضه می شود که در این صورت مصرف کننده باید مقداری آب، به آب میوهٔ غلیظ شده بیفزاید تا غلظت طبیعی خود را بازیابد. پر مصرف ترین انواع آب میوه؛ آب سیب، پرتقال، گریپ فروت، آناناس، گوجه فرنگی، انبه، هویج، انگور را شامل می شود.
آب میوه غالباً برای حفظ سلامتی مصرف می شود. مثلاً آب پرتقال حاوی ویتامین ث بیشتری است یا آب آلو در هضم غذا کمک می کند. مصرف آب میوه اخیراً در بسیاری از کشورها افرایش یافته است. زیرا آب میوه به عنوان منبع طبیعی در بهبود سلامتی محسوب می شود و همچنین در مقایسه با گذشته مردم به بالا بردن میزان سلامتی شان اهمیت بیشتری می دهند. مصرف زیاد آب میوه می تواند باعث بالا رفتن قند و ابتلا به دیابت شود؛ و باعث افزایش وزن نیز گردد.
عکس آب میوه
«آب میوه» (انگلیسی: Juice (film)) فیلمی در ژانر جنایی و درام به کارگردانی ارنست دیکرسون است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.
توپاک شکور
عمر اپس
وینسنت لارسکا
ساموئل ال. جکسون
کویین لطیفه
دکتر دره
جورج او گور، دوم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب میوه در دانشنامه آزاد پارسی

آب میوه (fruit juice)
افشرۀ میوه ها. افشرۀ مرکبات را با فشردن، و افشرۀ سایر میوه ها را با چرخش سریع میوه در دستگاه گریز از مرکز تهیه می کنند. گرچه آب میوه الیاف ندارد، اما ارزش غذایی آن تقریباً به اندازۀ میوۀ کامل است. اغلب آب میوه ها به شکل فشرده حمل، و پیش از بسته بندی، رقیق و پاستوریزه می شوند. پُرمصرف ترین آب میوه ها عبارت اند از آب پرتقال، سیب، گریپ فروت، آناناس و گوجه فرنگی. می توان از آب میوۀ فشرده به عنوان شیرین کننده در آشپزی استفاده کرد. نیز ← افشره

ارتباط محتوایی با آب میوه

آب میوه در جدول کلمات

آب میوه
آب میوه پاکتی
نکتار

معنی آب میوه به انگلیسی

juice (اسم)
جوهر ، اب ، خوشنامی ، شربت ، خوشاب ، عصاره ، شیره ، اب میوه

آب میوه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

فاطمه ٠٨:٢٩ - ١٣٩٧/٠٥/٠١
خوبه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب میوه   • مفهوم آب میوه   • تعریف آب میوه   • معرفی آب میوه   • آب میوه چیست   • آب میوه یعنی چی   • آب میوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب میوه
کلمه : آب میوه
اشتباه تایپی : Hf ld,i
عکس آب میوه : در گوگل


آیا معنی آب میوه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )