انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1041 100 1

آتشفشان

/'AtaSfeSAn/

معنی آتشفشان به فارسی

آتشفشان
( اسم اسم ) ۱- آنچه آتش افشاند. ۲ - کوهی که از دهان. آن مواد سیال سوزان و خاکستر و آتش بیرون جهد برکان
[volcano] [زمین شناسی] کوهی که از انباشته شدن ماگمای فوران شده از یک منفذ به وجود آمده است
[volcaniclastic] [زمین شناسی] ویژگی تمامی مواد آتشفشانی آواری ای که در طی فرایند قطعه قطعه شدن و مخلوط شدن با مواد غیرآتشفشانی در محیط نهشته می شوند
[dormant volcano, subactive volcano] [زمین شناسی] آتشفشانی که در حال حاضر فوران نمی کند، اما احتمال فوران آن در آینده وجود دارد
[volcanicity] [زمین شناسی] فرایند خروج مواد مذاب و گازهای همراه آن از درون به سطح زمین متـ . آتشفشانی 2 volcanism, vulcanism
[volcanogenic] [زمین شناسی] ویژگی آنچه خاستگاه آتشفشانی دارد
[shield volcano] [زمین شناسی] آتشفشانی که به شکل سپر جنگی و مخروطی با دامنه های کم شیب است
[volcanist, volcanologist] [زمین شناسی] متخصصی که در مورد فوران های آتشفشانی مطالعه می کند
[volcanology] [زمین شناسی] شاخه ای از زمین شناسی که به مطالعۀ آتشفشان می پردازد
[fissure volcano] [زمین شناسی] یکی از دهانه های آتشفشانی واقع بر روی یک شکافه متـ . آتشفشان شکافه ای ـ جریانی fissure-flow volcano
[fissure-flow volcano] [زمین شناسی] ← آتشفشان شکافه ای
[active volcano] [زمین شناسی] آتشفشانی که فوران می کند یا در طول تاریخ بشر فوران کرده است
[dome volcano] [زمین شناسی] ← گنبد آتشفشانی
[composite volcano] [زمین شناسی] ← آتشفشان چینه ای
[extinct volcano] [زمین شناسی] آتشفشانی که در حال حاضر فوران نمی کند و احتمال فوران آن در آینده نیز وجود ندارد
[pseudovolcano] [زمین شناسی] فنجانۀ (crater) بزرگی که در ارتباط با فعالیت آتشفشانی نیست
[cumulo volcano] [زمین شناسی] ← گنبد آتشفشانی
[crater fill] [زمین شناسی] گدازۀ منجمد شده در کف دهانۀ آتشفشانی که با اخگره و واریزه های حاصل از هوازدگی همراه است
[crater ring] [زمین شناسی] لبۀ حلقوی کم ارتفاعِ متشکل از مواد خردشده
[crater lake] [زمین شناسی] دریاچه ای، معمولاً دریاچۀ آب شیرین، که در دهانۀ آتشفشانی براثر انباشت آب باران یا آب زیرزمینی به وجود می آید
[crater] [زمین شناسی] ساختاری حوض مانند و لبه دار که معمولاً در قلۀ مخروط آتشفشانی پدید می آید متـ . دهانه 2

معنی آتشفشان در فرهنگ معین

آتشفشان
( ~. فِ) (ص فا. اِمر.) ۱ - آن چه آتش فشاند. ۲ - کوهی که از دهانة آن مواد سیال سوزان و خاکستر و آتش بیرون آید.

آتشفشان در دانشنامه ویکی پدیا

آتشفشان
انواع آتشفشان های نقطه ای عبارتند از:
آتشفشان روزنه ای در سطح زمین است که سنگ های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین، از آن به بیرون فوران می کنند. فعالیت آتشفشانی با برون افکنی سنگ های مذاب، با گذشت زمان، باعث پیدایش کوه های آتشفشانی بر سطح زمین شده است. آتشفشان ها معمولاً در نقاطی یافت می شوند که صفحه های سخت پوسته زمین ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند. هر آتشفشان سه قسمت اصلی دارد:
۱ - دهانه: که نوک آتشفشان است.
۲ - اتاقک مواد مذاب و داغ آتش فشان: محلی که مواد مذاب قبل از فوران آن جا جمع می شود.
عکس آتشفشان
آتشفشان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آتشفشان
جزایر کازان
آتشفشان (انگلیسی: Volcano) فیلمی به کارگردانی ویلیام دیترله است که در سال ۱۹۵۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به آنا مانیانی، جرالدین بروکس، انزو استایولا و مارچلو گاتی اشاره کرد.
آتشفشان (انگلیسی: Volcano) فیلمی در ژانر اکشن و مهیج به کارگردانی میک جکسون است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
۲۵ آوریل ۱۹۹۷ (۱۹۹۷-04-۲۵)
لس آنجلس. «مایک رورک» (جونز)، رئیس گروه عملیات اضطراری و «دکتر ایمی بارنز» (هیچ) زلزله شناس، به تحقیق دربارهٔ انفجاری زیر زمینی می پردازند که در اثر آن عده ای کارگر ساختمانی کشته شده اند. معلوم می شود که احداث تونلی زیر زمینی باعث بروز فعالیت آتش فشانی شده است.
«آتشفشان» (ایسلندی: Eldfjall) فیلمی در ژانر درام است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.
۱۳ مه ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-05-۱۳) (Cannes)
۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-09-۲۰) (Iceland)
آتشفشان آتیتلان یا ولکان آتیتلان (به اسپانیایی: Volcán Atitlán) آتشفشانی چینه ای به ارتفاع ۳۵۳۵ متر واقع در گواتمالا در آمریکای مرکزی است.نماایی از آتشفشان های دریاچهٔ آتیتلان شامل آتشفشان آتیتلان (چپ)، تولیمان (مرکز) و سن پدرو (راست)
آتشفشان آتیتلان آتشفشانی مخروطی شکل با دامنه هایی شیبدار واقع در ارتفاعات گواتمالا است که همراه با آتشفشان دوقلوی تولیمن در شمال آن، پس زمینهٔ دریاچه آتیتلان را تشکیل می دهد. فعالیت های آتشفشانی در ناحیهٔ این دریاچه در حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون سال پیش آغاز شد و آتشفشان ها و کاسه آتشفشانی ای که امروزه در این ناحیه دیده می شوند طی چهار دوره رشد آتشفشان و فروپاشی کالدرا به وجود آمده اند که جدیدترین این فعالیت ها در حدود ۱.۸ میلیون سال پیش بوده است. وقوع فوران انفجاری عظیمی در حدود ۸۴-۸۵۰۰۰ سال پیش سبب تشکیل کاسهٔ آتشفشانی آتیتلان شد که دریاچهٔ آتیتلان بخشی از این کالدرا را پر می کند. آتشفشان آتیتلان در جنوب دیوارهٔ این کالدرا تشکیل شده است و در مقایسه با سن پدرو و تولیمن که دو آتشفشان چینه ای دیگر به وجود آمده در این کالدرا هستند ارتفاع بیشتری دارد. آتیتلان در عین حال جوانترین این آتشفشان ها نیز به شمار می رود.
آتیتلان اتشفشانی آندزیتی است و شمال آن تا تقریباً نزدیکی قله پوشیده از جنگل است در حالی که بخش های ۱۰۰۰ متر به بالای دامنه های جنوبی هیچ گونه پوشش گیاهی ندارد. فوران های عمدتاً انفجاری آتیتلان از اواسط سدهٔ ۱۵ که فاتحان اسپانیایی وارد آمریکای جنوبی شدند به ثبت رسیده است که این فوران ها طی ۶ چرخهٔ فورانی در سال های ۱۴۶۹، ۱۵۰۵، ۱۵۷۹، ۱۶۶۳، ۱۷۱۷ و ۱۸۲۶-۱۸۵۶ بوده است. سوابق تاریخی و زمین شناسی نشانگر آن است که این آتشفشان از نظر شدت و الگوی فعالیت به آتشفشان فوئگو واقع در ۴۴ کیلومتری شرق آن شباهت دارد.
با توجه به پیشرفت صنعت توریسم در منطقه و کشیده شدن فعالیت های کشاورزی به دامنه های آتیتلان و با توجه به سابقهٔ فوران های انفجاری این آتشفشان، فعال شدن دوبارهٔ آن می تواند خطراتی را برای اهالی منطقه ایجاد کند.
مختصات: ۱۰°۲۶′۱۷″شمالی ۸۴°۴۱′۱۳″غربی / ۱۰٫۴۳۸°شمالی ۸۴٫۶۸۷°غربی / 10.438; -84.687 (Chatito volcano)
آتشفشان آرنال (به اسپانیایی: Volcán Arenal) آتشفشان چینه ای فعالی به ارتفاع تقریبی ۱۶۷۰ متر است که در رشته کوه کوردیرا د گواناکاسته در شمال غربی کشور کاستاریکا قرار دارد. این آتشفشان در طی آخرین فوران عظیم خود در سال ۱۹۶۸ سه دهکده را نابود کرد و ۸۷ نفر را کشت.
آرنال آتشفشانی مخروطی شکل است که در حدود ۹۰ کیلومتری شمال غربی سان خوزه و بر کرانه های شرقی دریاچه آرنال قرار دارد. این آتشفشان که در حدود ۷۰۰۰ هزار سال پیش از آتشفشان مجاور (و اینک خاموش) چاتو به وجود آمده است جوانترین آتشفشان چینه ای کاستاریکا و یکی از فعال ترین آتشفشان های این کشور است که از آن به طور مداوم گدازه و بِرِش خارج می شود.
آرنال و چاتو همزمان از ۷۰۰۰ سال پیش فعال بودند تا آنکه چاتو در حدود ۳۵۰۰ سال پیش از فعالیت ایستاد. فوران های انفجاری عظیم و متناوب در فواصل صدها سال و دوره هایی از برون ریزی گدازه که مخروط آتشفشان را می پوشاند از مشخصه های آرنال در طول دورهٔ رشدش بود.
آتشفشان آگوا یا وُلکان دِه آگوا (به اسپانیایی: Volcán de Agua) آتشفشانی چینه ای با دامنه هایی متقارن و پوشیده از جنگل است که در روبه روی آتشفشان های دوقلوی فوئگو و آکاتنانگو واقع شده و نمایی زیبا را در پس زمینهٔ شهر آنتیگوا گواتمالا، پایتخت پیشین کشور گواتمالا به وجود آورده است. این آتشفشان با نام هوناپو نیز شناخته می شود.
آتشفشان آندزیت بازالتی تا آندزیتی آگوا که ۳۷۶۰ متر ارتفاع دارد منفرد از دیگر کوه ها و آتشفشان های منطقه واقع شده و همچون منظره ای برجسته از تمامی جهات قابل مشاهده است. در کنارهٔ شمال تا شمال شرقی این آتشفشان دهانه ای کوچک و کروی شکل به پهنای ۲۸۰ متر وجود دارد. همچنین ۶ دهانهٔ گودال مانند کوچک در دامنهٔ شمال غربی و ۲ مخروط کوچک در دامنهٔ جنوبی آن دیده می شود.
آتشفشان شناسان آگوا را با توجه به شکل متقارنش از نظر سنی آتش فشانی نسبتاً جوان می دانند. همچنین این آتشفشان هیچ فوران تاریخی ای نداشته است اما نام آن به معنای «آتشفشان آب» برگرفته از سیل ویرانگری شامل مخلوطی از آب، سنگ و دیگر واریزه هاست که در ۱۱ سپتامبر ۱۵۴۱ از دامنه های آگوا جاری شد و نخستین پایتخت گواتمالا را که توسط فاتحان اسپانیایی بنیان گذاشته شده بود و امروزه به نام سیوداد ویه خا شناخته می شود را ویران ساخت. علت این رویداد، تخریب بخشی از دیوارهٔ دهانهٔ آتشفشان و بیرون ریختن آب جمع شده در آن بود. این فاجعه سبب شد تا پایتخت جدیدی در شهر آنتیگوا گواتمالا که در نزدیکی پایتخت ویران شدهٔ پیشین قرار داشت پایه گذاری شود.
آتشفشان آگوستین (انگلیسی: Augustine Volcano) مجموعه ای از گنبد گدازه مرکزی و جریان گدازه است که توسط خرده سنگ های آذرآواری احاطه شده است. این آتشفشان جزیره آگوستین در جنوب غرب شاخاب کوک در شهرستان شبه جزیره کنای واقع در ساجل جنوب مرکزی آلاسکا و در ۲۸۰ کیلومتری جنوب غرب انکوریج قرار دارد. جزیره آگوستین ۸۳٫۸۷۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و عمدتاً بر اثر فوران های آتشفشانی گذشته ایجاد شده است. دانشکندان معتقدند که گنبد گدازه پیشین آتشفشان بر اثر ریزش بهمن های سهمگین، فرو ریخته است.
فهرست آتشفشان های ایالات متحده آمریکا
مختصات: ۱۳°۲۵′۰۸″شمالی ۸۸°۲۸′۱۶″غربی / ۱۳٫۴۱۹°شمالی ۸۸٫۴۷۱°غربی / 13.419; -88.471
فهرست آتشفشان های السالوادور
آتشفشان اوسولوتان (به اسپانیایی: Volcán de Usulután) آتشفشانی چینه ای به ارتفاع ۱۴۴۹ متر واقع در میانهٔ شرقی السالوادور در آمریکای مرکزی است.
آتشفشان اوسولوتان در منتهی الیه جنوب شرقی مجموعه ای از آتشفشان های چینه ای بازالتی تا بازالتی-آندزیتی و در میان دو آتشفشان سن ویسنته و سان میگل قرار دارد. دامنه های این آتشفشان پوشیده از جنگل است و جریان های جوانی از گدازه را می توان در دامنهٔ جنوبی آن مشاهده نمود. دهانه آتشفشانی وسیعی به قطر ۱٬۳ کیلومتر در شرق آتشفشان ایجاد شده است که از قلهٔ اوسولوتان تا پایین دامنهٔ آن امتداد دارد.
تاریخ آخرین فوران اوسولوتان مشخص نیست و احتمالاً باید در کمتر از ۱۰ هزار سال پیش روی داده باشد.
آتشفشان ایپالا یا ولکان دِه ایپالا (به اسپانیایی: Volcán de Ipala) آتشفشان چینه ای کوچکی به ارتفاع ۱۶۵۰ متر واقع در منطقه ای موسوم به اورینته در شرق گواتمالاست. این آتشفشان مرده تقریباً تمامی عرض فروزمین ایپالا را در برگرفته و بلندایش به ۷۵۰ متر بالاتر از کف آن می رسد.. قطر دهانهٔ آتشفشان ایپالا یک کیلومتر است و در عمق ۱۵۰ متری از دیواره های آن دریاچه ای موسوم به دریاچه ایپالا واقع گردیده که ۱۴۹۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. مخروط انگلی و برجستهٔ مونته ریکو نیز در دامنهٔ جنوبی ایپالا واقع شده است.
آتشفشان ایپالا در منطقه ای گرم با آب و هوایی مرطوب و نیمه گرمسیری قرار دارد و پوشش گیاهی آن بیشتر از درختان کاج، بلوط، سدر و سیبا تشکیل شده است. همچنین مطالعات انجام گرفته بیانگر وجود ۳۷ گونه درخت و ۱۶ نوع درختچه در این منطقه است و جنگلی ابری به مساحت ۱۲۱٬۵ هکتار اطراف دهانهٔ ایپالا را پوشانده است. این جنگل در تمامی سال مرطوب بوده و رویشگاه مناسبی برای انواع سرخس و ارکیده به شمار می رود.
آخرین فوران آتشفشان ایپالا بنا بر نوشته های دیاز در سال ۱۸۶۵ و در فاصلهٔ ۲۴ ژانویه تا ژوئن آن سال روی داد اما از آنجا که او از هیچ منبعی در اینباره نام نبرده است ادعای او به نظر غیر محتمل می رسد. از همین روی تاریخ آخرین فوران ایپالا را نامشخص در نظر می گیرند.
بچه های کوه آتشفشان (انگلیسی: Children of Fire Mountain) نام یک مینی سریال نیوزیلندی است که در سال ۱۹۷۹ تولید و به روی آنتن رفت.
در کشور انگلستان، این سریال یک بار در سال ۱۹۸۱ و بار دوم در سال ۱۹۸۹ میلادی پخش شد.
در ایران نیز این مجموعه، در دههٔ ۷۰ خورشیدی از تلویزیون پخش شد.
تپه های آتشفشان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تپه های آتشفشان (کالیفرنیا)
تپه های آتشفشان (نوادا)
جو در برابر آتشفشان (به انگلیسی: Joe Versus the Volcano) فیلمی ۱۰۲ دقیقه ای به کارگردانی جان پاتریک شنلی با بازی تام هنکس است.
حشره خوار آتشفشان (نام علمی: Sylvisorex vulcanorum) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای جنگلی است.
سازونشین آتشفشان (نام علمی: Junco vulcani) نام یک گونه از سرده سازونشین است.
نمایه شدت فوران آتشفشان (‎VEI‏)∗ به روش اندازه گیری و محاسبه نیروی فورانی کوه های آتشفشان اطلاق می گردد.
اتنا
این روش، مشابه با دستگاه اندازه گیری زمین لرزه، که واحد آن ریشتر است می باشد. مبتکر این روش اندازه گیری دو نفر زمین شناس به نام های کریس نیوهال و استیو سلف∗ می باشند. ارتفاع ستون دود و حجم مواد خارج شده، فاکتورهای عمده درترتیب جدول سنجش انفجار هستند. ترتیب درجات برحسب افزایش لگاریتمی محاسبه شده، یعنی نیروی هردرجه، ده برابر درجهٔ پیشین است. تقسیم درجات از صفر تا هشت است که درجه صفر مبین فعالیت تقریبأ کم خطر آتشفشان می باشد در صورتی که عدد هشت، فوران عظیم و سهمناکی را با تأثیرات جهانی نمایش می دهد. درجه ۹ نیز در این جدول قابل محاسبه می باشد اما درصورت وقوع چنین آتشفشانی، به احتمال قوی نابودی جهان حتمی خواهد بود.
در طول یکصدهزارسال گذشته فقط یکبار انفجاری به شدت ۸ VEI به وقوع پیوسته∗ و در ده هزارسال گذشته حداقل پنج انفجار آتشفشانی با درجه ۷ VEI اتفاق افتاده است.
۱- ^  مخفف جمله انگلیسی (Volcanic Explosivity Index) است. آلمانی آن Vulkanexplosivitätsindex می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آتشفشان در دانشنامه آزاد پارسی

آتشفشان (volcano)
شکافیدر پوستۀزمین، و محل خروج ماگمای داغ، سنگ های مذاب، و گازها. وقتی ماگما به سطح زمین برسد، گدازهنامیده می شود. کوه آتشفشانی معمولاً مخروطی شکل است و دهانه ا ی آتشفشانی در بالا دارد که در اطرافِ بازشدگی (حفره)یا مجراو براثر تجمّع و انجماد خاکستر و گدازه ها ساخته می شود. بیشتر آتشفشان ها در حواشی صفحات (← زمین ساخت صفحه ای) تشکیل می شوند. در آن جا، حرکاتِ صفحات موجب ایجاد ماگما و مواد مذاب می شود یا امکان بالاآمدن آن ها را از زیر گوشتهفراهم می آورند، هرچند برخی از آتشفشان ها نیز در نواحی دور از منطقۀ فعالیت حاشیۀ صفحات و در نقاط داغیتشکیل می شوند که در آن جا پوستۀ زمین نازک است. هاواییازجملۀ این مکان هاست. دو نوع عمدۀ آتشفشان وجود دارد. آتشفشان های مرکب، مانند آتشفشان های استرومبولیو وسوویوسدر ایتالیا که در حواشی صفحات مخرب، معمولاً همراه با جزایر قوسیو رشته کوه های ساحلیتشکیل می شوند. ماگمای آن ها غالباً از مواد صفحه ای منشأ می گیرند و سرشار از سیلیس اند که موجب می شود آتشفشان ها دارای گدازه ا ی بسیار سفت، مانند آندزیت، باشند. گدازه ها به سرعت منجمد می شوند و کوه های آتشفشانی بلندی با دامنه های پرشیب ایجاد می کنند. ماگما غالباً مجرای آتشفشانی را مسدود می کند و براثر انسداد و افزایش فشار، فورانهای آتشفشانی شدید موجب انفجار می شوند. در فوران قلّۀ سنت هلنزامریکا چنین شد (۱۹۸۰). دهانه ممکن است فروریزش کند و گاله تشکیل شود. آتشفشان های سپرگون، مانند آتشفشان مائونا لوآدر هاوایی، در امتداد دره های کافتیو پشته های اقیانوسی۲۳ حواشی صفحات سازنده، و همچنین روی نقاط داغ تشکیل می شوند. ماگما از گوشته منشأ می گیرد و کاملاً روان جریان است. گدازه های حاصل از این ماگما، معمولاً بازالت، قبل از آن که سرد و سخت شوند، بر سطح زمین جریان می یابند و بنابراین، آتشفشان هایی پهن و کوتاه ایجاد می کنند. گدازه های آتشفشان سپرگون با شدت خارج نمی شوند، بلکه به راحتی روی حواشی دهانه جریان می یابند. نوع فعالیت آتشفشانی متأثر از قدمت آتشفشان است. اوّلین مراحل فوران معمولاً شدید است، زیرا ماگما سعی می کند راه خود را به سطح باز کند. با کاهش فشار و ایجاد مجاری، فعالیت اصلی آتشفشان شروع می شود. در آتشفشان های مرکب، واریزههای پیروکلاستیکو در آتشفشان های سپرگون جریان های گدازه تشکیل می شوند. هنگامی که فشار از پایین، براثر فرا رانشِاتاقک ماگما، کم می شود، فعالیت کاهش می یابد و منحصر به خروج گازهای گرم می شود و در این زمان، فعالیت آتشفشان نیز متوقف می شود. سپس، آتشفشان وارد دورۀ آرامشمی شود. بعد از آن، ممکن است آتشفشان پس از دوره ا ی چند روزه، چندساله، و حتی ۱۰۰۰ساله مجدداً فعال شود. فقط وقتی که مناطق ریشه ا ی آتشفشان براثر فرسایشرخنمون شوند، می توان گفت آتشفشان واقعاً خاموش است. بسیاری از آتشفشان ها زیر دریاییاند و در امتداد پشته های میان اقیانوسیایجاد می شوند. مناطق اصلی آتشفشان خشکی عبارت اند از اطراف حاشیۀ اقیانوس آرام، از دماغۀ هورنتا آلاسکا، کوه های آند مرکزی در شیلی با داشتن فعّال ترین آتشفشان دنیا یعنی گوآلاتیریبه ارتفاع ۶,۰۶۳ متر، جزایر شمالیِنیوزیلند، هاوایی، ژاپن، و جنوبگان. بیش از ۱,۳۰۰ آتشفشان بالقوه فعّال در کرۀ زمین وجود دارد. آتشفشان خیزی به شکل گیری دیگر اعضای منظومۀ شمسی، ازجمله کره ماه، مریخ، زهره، و قمر ایواز سیاره مشترینیز کمک کرده است. فعالیت آتشفشانی را با روش های گوناگون زیر نظر قرار می دهند. این روش ها عبارت اند از دستگاه های لرزه نگار روی زمین، و نظارت های هوایی و فضایی، با استفاده از ماهواره های ردیاب از راه دور. ایران در گذشته نه چندان دور پدیده های آتشفشانی فعالی را پشت سر گذاشته که اثرات آن ها به صورت آتشفشان های خاموش و نیمه خاموش نمایان است. ایران از نظر زمین شناسی به چهار واحد تقسیم می شود که عبارت اند از ایران شمالی، ایران مرکزی، ایران جنوبی، و چین های ساحلی که در هر واحد آتشفشان های مهمی وجود داشته است؛ برخی از آتشفشان های مهم ایران عبارت اند از دماوند، سبلان، سهند، الوند، تفتان. امروزه تنها آتشفشان تفتان در بلوچستان فعال است و در اطراف آن چشمه های گوگرد وجود دارد.

آتشفشان در جدول کلمات

آتشفشان ایتالیا
اتنا
به هریک از مجموعه لایه های سنگهایی که براثر آتشفشان و یا زلزله روی هم قرار گرفته اند | گفته می شود
گسل
قله آتشفشان ایران
تفتان
مواد مذابی که از آتشفشان بیرون می ریزد
گدازه

معنی آتشفشان به انگلیسی

geyser (اسم)
چشمه اب گرم ، اتشفشان ، ابفشان ، فوران تند ، چشمه جوشان اب گرم و معدنی
volcano (اسم)
اتشفشان ، کوهاتشفشان

آتشفشان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Toktam ٢٠:٣٤ - ١٣٩٧/١١/٠٧
گدازه ی آتش
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Morning glory > Indexicality
معصومه ع > exposed
ساره مفیدی > fate overtook
سعید > It's a safe bet!
سعید > I'm toast
سعید > toast
mahdi._vahedi > rell
خاک بر سرت > توفتدن

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آتشفشان چیست   • آتشفشان فعال   • آتشفشان های ایران   • آتشفشان چگونه بوجود می آید   • عکس آتش فشان   • انواع آتشفشان   • تحقیق در مورد آتشفشان   • آتشفشان دماوند   • معنی آتشفشان   • مفهوم آتشفشان   • تعریف آتشفشان   • معرفی آتشفشان   • آتشفشان یعنی چی   • آتشفشان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آتشفشان
کلمه : آتشفشان
اشتباه تایپی : Hjatahk
آوا : 'AtaSfeSAn
نقش : اسم
عکس آتشفشان : در گوگل


آیا معنی آتشفشان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )