برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1347 100 1

آتونالیته

آتونالیته در دانشنامه ویکی پدیا

آتونالیته
آتونالیته (فرانسوی: Atonalité) یا موسیقی آتونال (فرانسوی: Musique atonale) در عمومی ترین تعریفش به موسیقی فاقد تونالیته مرکزی یا کلید گفته می شود که تقریباً از سال ۱۹۰۸ میلادی تاکنون رواج داشته است. در این نوع موسیقی از به کارگیری سلسله مراتب نواک ها حول یک نت پایه پرهیز شده و نت های گام کروماتیک کارکردی مستقل دارند. به عبارت دیگر، موسیقی آتونال شکلی از موسیقی است که به نظام تونال -که بنیان موسیقی کلاسیکِ اروپایی رایج بین سده های هفدهم تا نوزدهم را شکل می داده- پشت پا زده و بر پایهٔ توالی بدیعی از نواک ها و نیز ترکیب آن ها در محیط های ناآشنا بنا می شود.
موسیقی نویز
سریالیسم
موسیقی دانان برجسته ای از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم آثاری آفریده اند که جزئاً یا تماماً آتونالند؛ هنرمندانی همچون الکساندر اسکریابین، کلود دبوسی، بلا بارتوک، پل هیندمیت، سرگئی پروکفیف، ایگور استراوینسکی و ادگار وارز. اما برجسته ترین نمایندهٔ موسیقی آتونال آرنولد شونبرگ است که خود او کاربرد این اصطلاح را برای توصیف آثارش نمی پذیرفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آتونالیته در دانشنامه آزاد پارسی

آتونالیته (atonality)
موسیقی ای که در آن حس و معنای تونالیتهبه هم خورده یا مبهم شده باشد؛ موسیقی ای که گام مشخص و معلومی ندارد. آهنگ سازان فیلم و تلویزیون از این موسیقی برای ایجاد موقعیت های اسرارآمیز یا ترسناک بهره می گیرند، و برای نیروی آشفته ساز خود از فواصل یا آکوردهای نامطبوع(دیونانس) استفاده می کنند. برای شونبرگ، پیش گام موسیقی آتونال از ۱۹۰۹، مقصود از این اصطلاح آزادسازی حالت بیانیِ تونال بوده است و نه آشفتن آن در وهلۀ اول؛ او نیز این اصطلاح را برای گمراه کننده بودن آن رد کرد و به جای آن از اصطلاحِ پان تونال استفاده می کرد.

ارتباط محتوایی با آتونالیته

آتونالیته را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آتونالیته   • مفهوم آتونالیته   • تعریف آتونالیته   • معرفی آتونالیته   • آتونالیته چیست   • آتونالیته یعنی چی   • آتونالیته یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آتونالیته
کلمه : آتونالیته
اشتباه تایپی : Hj,khgdji
عکس آتونالیته : در گوگل

آیا معنی آتونالیته مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )