انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 923 100 1

معنی آخرت در لغت نامه دهخدا

آخرت. [ خ ِ رَ ] (ع اِ) آخِره. آن جهان. آن سرای. عقبی ̍. معاد. دارالخلد. عجوز. آجل. آجله. اخری ̍. مقابل اولی ̍ و دنیا : و هر گاه که متقی در کار این جهان گذرنده تأملی کند هرآینه مقابح آن را بنظر بصیرت بیند... و با یاد آخرت الفت گیرد. (کلیله و دمنه ). و آنکه سعی برای مصالح دنیا مصروف دارد زندگانی بر وی وبال باشد و از ثواب آخرت بازماند. حاصل آن [ راحتی اندک ] اگر میسر گردد خسران دنیا و آخرت باشد. (کلیله و دمنه ). و اگر بقضاء مقرون گردد عز دنیا و آخرت مرا بهم پیوندد. (کلیله و دمنه ). و نیز آنکه سعی برای آخرت کند مرادهای دنیا بتبعیت بیابد. (کلیله و دمنه ). آخر رای من بر عبادت قرار گرفت چه مشقت طاعت در جنب نجات آخرت وزنی نیارد. (کلیله و دمنه ). و بحال خردمند آن لایقتر که همیشه طلب آخرت را بر دنیا مقدم دارد. (کلیله و دمنه ).
دنیا پلی است رهگذر دار آخرت
اهل تمیز خانه نگیرند بر پلی.
سعدی.
دوست بدنیا و آخرت نتوان داد
صحبت یوسف به از دراهم معدود.
سعدی.
- عشاء آخرت ، عشاء آخره ؛ نماز خفتن.

معنی آخرت به فارسی

آخرت
( اسم ) آن جهان جهان دیگر سرای دیگر عقبی : [ باید در فکر آخرت بود . ]
آنجهان
خانه ای که انسان برای آن دنیا می کند . یا سرای دیگر .
کفن

معنی آخرت در فرهنگ معین

آخرت
(خِ رَ) [ ع . ] ( اِ.) جهان دیگر، عقبی .

معنی آخرت در فرهنگ فارسی عمید

آخرت
۱. بازپسین.
۲. جهانی که به اعتقاد دینداران مردم پس از زنده شدن به در آنجا وارد می شوند و به اعمال آن ها رسیدگی می شود، جهان دیگر، آن جهان، آن سرای.

آخرت در دانشنامه اسلامی

آخرت
آخِرَتْ (آخره)، مؤنث «آخِر» بر وزن فاعله از ماده «ا خ ر» به معنی «پایان، پسین، قیامت یا دیگر»، عبارت از جهانی است که مردم پس از مردن، به آن در می آیند و برای همیشه در آن جا می زیند.
این واژه در قرآن مجید و سنت و فرهنگ مسلمانان به صورت یک اصطلاح به کار برده شده و منظور از آن «جهان دیگر» است که در برابر دنیا قرار دارد و در آن همه انسانها پاداش و کیفر کارهای خود را دریافت خواهند کرد و در همه ادیانِ مبتنی بر وحی از آن به گونه ای سخن رفته است.
← صفت و مضاف الیه
در موارد بسیاری از قرآن از آخرت به «الیومُ الآخِرُ» نیز تعبیر شده است.در این تعبیر «دنیا» «روز اول» به شمار آمده است و آخرت «روز دیگر».همچنین «دارُالقَرار» یکی دیگر از تعبیراتی است که قرآن درباره آخرت به کار برده است.در قرآن از « اجر آخرت»، « عذاب آخرت»، « ثواب آخرت»، « آتش آخرت»، « لعن در آخرت»، « خسران در آخرت» و « حرث ( کشت ) آخرت» سخن رفته است.
واژه حدیثی
همچنین، در احادیث منقول از پیامبر اسلام و ائمه دین واژه های «آخره» و «الیوم الآخر» در برابر «الدنیا» به کار برده شده و منظور از آن، عالم آخرت است.پیامبر اسلام گفته است: شیرینی دنیا تلخی آخرت و تلخی دنیا شیرینی آخرت است.
احمد بن محمد ابن حنبل، مسند، ج۵، ص۳۴۲، دارالفکر، بیروت.
...
آخرت
آخِرَت در قرآن کریم، سنت و فرهنگ اسلامی، به جهان پس از مرگ گفته می شود که در برابر «دنیا» قرار دارد. آخرت، جهانی است که در آن همه انسان ها پاداش و کیفر کارهای خود در دنیا را دریافت خواهند کرد. در همه ادیانِ مبتنی بر وحی، از آخرت به گونه ای سخن گفته شده است.
آخرت در قرآن کریم ، سنت و فرهنگ اسلامی به صورت یک اصطلاح به کار برده شده و منظور از آن «جهان دیگر» است که در برابر دنیا قرار دارد و در آن همه انسان ها پاداش و کیفر کارهای خود در دنیا را دریافت خواهند کرد و در همه ادیانِ مبتنی بر وحی، از آن به گونه ای سخن گفته شده است.
واژه آخرت در قرآن کریم، در ۱۰۴ مورد بدون هر گونه قید یا اضافه به کار رفته است و در ۹ مورد، صفت یا مضاف الیه «الدار» قرار گرفته است. (الدّارُ الآخِرَة، دارُالآخِرَة). در یک آیه، آخرت به صورت صفت برای النَّشأة استعمال شده: النَّشأةُ الآخِرَةُ. در ۵ مورد در برابر واژه الأُولی آمده و در ۸۰ آیه در برابر الدُّنْیا به کار رفته است.
آخرت
به معنی دیگر است مؤنث آخر به صیغه اسم فاعل در قرآن به معنی عالم دیگر آمده پس از دنیا که بندگان برای مکافات و پاداش کردار بدانجا می روند. در مقابل عالم آخرت عالم دنیاست یعنی عالم پست و فرومایه یا عالم اولی «فَلِلَّهِ الْآخِرَةُ وَالْأُولَی» . (نجم، 26)
آخرت به معنای جهان واپسین و عالم بعد از دنیاست. واژه آخرت برگرفته از ریشه ا خ - ر و مؤنث آخر به معنای پایان و در برابر اول است.
قرآن کریم زندگی انسان را به دو بخش پایان پذیر و جاودان تقسیم و از اولی به الدنیا والاولی و از دومی به الاخرة والیوم الاخر تعبیر کرده است.
واژه آخرت به معنای عالم بعد از دنیا، 113 بار در قرآن ذکر شده است: نه بار صفت یا مضاف الیه دار، مانند: «وَإِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوَانُ».
«وَلَدَارُ الآخِرَةِ خَیْرٌ»، یک مورد صفت النشأة: یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ ؛ پنج بار در برابر الاولی، مانند: «فَلِلَّهِ الْآخِرَةُ وَالْأُولَی»؛ 48 مورد در برابر الدنیا، مانند: «رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً» ؛ و 26 بار صفت یوم، مانند: «آمَنَّا بِاللّهِ وَبِالْیَوْمِ الآخِرِ» در مواردی نیز واژه آخرت به تنهایی بکار رفته است، مانند: «أُولَـئِکَ الَّذِینَ اشْتَرَوُاْ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا بِالآَخِرَةِ» . لفظ آخرت در این گونه موارد، از آن جهت مؤنث آمده که یکی از واژه های الدار، الکرة، النشأة یا الحیاة موصوف مقدر آن است و چون موصوف مؤنث بوده، صفت به تبع آن مؤنث استعمال می گردد.
آیات فراوانی از قرآن، در مورد عالم آخرت به بحث پرداخته است؛ به طوری که گفته شده، حدود دو هزار آیه در قرآن به نحوی بر آن جهان دلالت دارد.
مباحث گوناگون موضوع آخرت را در قرآن کریم، از واژه های فراوانی مانند برزخ، بعث، حشر، نشر، صراط، قیامت، میزان، یوم الدین، یوم الفرقان، یوم الحسرة، یوم الحساب و ده ها واژه دیگر می توان استفاده کرد زیرا هر یک از این واژگان به یکی از مراحل جهان آخرت یا به خصوصیتی از آن جهان اشاره دارد؛ ولی با توجه به این که در واژه آخرت تقابل با جهان نخستین (دنیا) نهفته - چنان که در قرآن نیز در موارد متعدد، دنیا و آخرت در کنار هم قرار گرفته است - مناسب تر است در موضوع آخرت به مسائل کلی مربوط به آن جهان پرداخته شود.
از آنجا که این گونه بحث ها در قرآن بیشتر با دو واژه آخرت و یوم الاخر بیان شده، کوشیده ایم از واژه های دیگر جز در عنوان تفاوت های دنیا و آخرت - که به تبیین حقیقت آخرت می پردازد - و منازل و مراحل آخرت - که در آن چاره ای جز استفاده از آیات مشتمل بر واژه های دیگر نیست - کمتر استفاده شود و بیشتر به آیاتی پرداخته شود که دربردارنده یکی از دو واژه مزبور باشند، بنابراین به مبحث قیامت و حوادث دهشتناک آن - که با فروپاشی این جهان مقارن است - همچنین موضوع معاد و استدلال های عقلی و نقلی در اثبات آخرت و نیز پاسخ به شبهات درباره آن جهان به تفصیل پرداخته نمی شود.
آخرت، عالمی در برابر عالم دنیا است.
آخرت، نشئه ای در برابر عالم دنیا است.
راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ص۱۳، ذیل واژه آخرت.    
 ۱. ↑ راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ص۱۳، ذیل واژه آخرت.    
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «آخرت».    
...
اعتقاد به آخرت از ارکان دین ابراهیم است.
عالم آخرت، عالمی پایدار و ارزشمند در تعالیم ابراهیم -علیه السلام- است.و الاخرة خیر و ابقی • ان هذا لفی الصحف الاولی • صحف ابرهیم و موسی.حال آنکه آخرت بهتر و پاینده تر است. این سخن در صحیفه های نخستین است: صحیفه های ابراهیم و موسی .
اعلی/سوره۸۷، آیه۱۷ - ۱۹.    
عقیده به آخرت، از ارکان دین ابراهیم-علیه السلام- قلمداد می شود.... انی ترکت ملة قوم لایؤمنون بالله و هم بالاخرة هم کافرون • و اتبعت ملة ءاباءی ابرهیم....گفت: طعام روزانه شما هنوز نیامده باشد که پیش از آن شما را از تعبیر آن خوابها چنان که پروردگارم به من آموخته است خبر می دهم. من کیش مردمی را که به خدای یکتا ایمان ندارند و به روز قیامت کافرند، ترک کرده ام. من پیرو کیش پدرانم ابراهیم و اسحاق و یعقوب هستم و ما را نسزد که هیچ چیز را شریک خدا قرار دهیم. این فضیلتی است که خدا بر ما و بر مردم دیگر ارزانی داشته است ولی بیشتر مردم ناسپاسند.
یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷ - ۳۸.    
 ۱. ↑ اعلی/سوره۸۷، آیه۱۷ - ۱۹.    
...
از اصول شریعت اسحاق اعتقاد به عالم آخرت است.
اعتقاد به عالم آخرت از اصول شریعت اسحاق-علیه السلام- است.... انی ترکت ملة قوم لایؤمنون بالله و هم بالاخرة هم کافرون • و اتبعت ملة ءاباءی ابرهیم و اسحق....گفت: طعام روزانه شما هنوز نیامده باشد که پیش از آن شما را از تعبیر آن خوابها چنان که پروردگارم به من آموخته است خبر می دهم. من کیش مردمی را که به خدای یکتا ایمان ندارند و به روز قیامت کافرند، ترک کرده ام. من پیرو کیش پدرانم ابراهیم و اسحاق و یعقوب هستم و ما را نسزد که هیچ چیز را شریک خدا قرار دهیم. این فضیلتی است که خدا بر ما و بر مردم دیگر ارزانی داشته است ولی بیشتر مردم ناسپاسند.
یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷ - ۳۸.    
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷ - ۳۸.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۳۳، برگرفته از مقاله «آخرت در دین اسحاق علیه السلام».    
...
اعتاد به عالم آخرت از اصول دین صابئان است.
یکی از ضروریات دین صابئان اعتقاد به آخرت است.ان الذین ءامنوا و الذین هادوا و النصری و الصابئین من ءامن بالله و الیوم الاخر....کسانی که ایمان آوردند و کسانی که آیین یهودان و ترسایان و صابئان را برگزیدند، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کاری شایسته کنند، خدا به آنها پاداش نیک می دهد و نه بیمناک می شوند و نه محزون.
بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۳۳، برگرفته از مقاله «آخرت در دین صابئان».    
...
اعتقاد به آخرت از ضروریات دین عیسی - علیه السلام - محسوب می شود .
ایمان و اعتقاد به آخرت، امری پذیرفته شده در مسیحیت است.ان الذین ءامنوا و الذین هادوا و النصری و الصابئین من ءامن بالله و الیوم الاخر....کسانی که ایمان آوردند و کسانی که آیین یهودان و ترسایان و صابئان را برگزیدند، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کاری شایسته کنند، خدا به آنها پاداش نیک می دهد و نه بیمناک می شوند و نه محزون.
بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، برگرفته از مقاله «آخرت در دین عیسی علیه السلام»    
...
یهودیت از جمله ادیان معتقد به عالم آخرت است.
اعتقاد به عالم آخرت یکی از عقاید مسلم دین یهود است.ان الذین ءامنوا و الذین هادوا و النصری و الصابئین من ءامن بالله و الیوم الاخر....کسانی که ایمان آوردند و کسانی که آیین یهودان و ترسایان و صابئان را برگزیدند، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کاری شایسته کنند، خدا به آنها پاداش نیک می دهد و نه بیمناک می شوند و نه محزون.
بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
عالم آخرت ، عالمی پایدار و ارزشمند در تعالیم موسی -علیه السلام- است.و الاخرة خیر و ابقی • ان هذا لفی الصحف الاولی • صحف ابرهیم و موسی.در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!. . در کتب ابراهیم و موسی.
اعلی/سوره۸۷، آیه۱۷ - ۱۹.    
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
...
اعتقاد به آخرت از اصول آیین یعقوب - علیه السلام- است.
اعتقاد به آخرت، در دین یعقوب - علیه السلام- است که در آیه ۳۸ سوره یوسف با آن اشاره شده است.... انی ترکت ملة قوم لا یؤمنون بالله وهم بالاخرة هم کـفرون • واتبعت ملة ءابآءی ابرهیم و اسحـق و یعقوب....( یوسف ) گفت: «پیش از آنکه جیره غذایی شما فرا رسد، شما را از تعبیر خوابتان آگاه خواهم ساخت. این، از دانشی است که پروردگارم به من آموخته است. من آیین قومی را که به خدا ایمان ندارند، و به سرای دیگر کافرند، ترک گفتم (و شایسته چنین موهبتی شدم)! من از آیین پدرانم ابراهیم و اسحاق و یعقوب پیروی کردم! برای ما شایسته نبود چیزی را همتای خدا قرار دهیم این از فضل خدا بر ما و بر مردم است ولی بیشتر مردم شکرگزاری نمی کنند!
یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷ - ۳۸.    
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷ - ۳۸.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۳۳، برگرفته از مقاله «آخرت در دین یعقوب علیه لسلام».    
...
بنا به اشاره قرآن کریم آخرت در کتب آسمانی جایگاه با ارزشی دارد.
عالم آخرت ، ارزشمند و پایدار در تعالیم ابراهیم و موسی - علیهما السلام- است.و الاخرة خیر و ابقی • ان هذا لفی الصحف الاولی • صحف ابرهیم و موسی.در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!. . در کتب ابراهیم و موسی.
اعلی/سوره۸۷، آیه۱۷ - ۱۹.    
برتری آخرت بر دنیا از آموزه های تورات به یهودیان است.فخلف من بعدهم خلف ورثوا الکتـب... الم یؤخذ علیهم میثـق الکتـب... والدار الاخرة خیر للذین یتقون افلاتعقلون.پس از آنها، فرزندانی جای آنها را گرفتند که وارث کتاب (آسمانی، تورات) شدند (اما با این حال،) متاع این دنیای پست را گرفته، (بر اطاعت فرمان خدا ترجیح می دهند) و می گویند: « (اگر ما گنهکاریم توبه می کنیم و) بزودی بخشیده خواهیم شد! » اما اگر متاع دیگری همانند آن به دستشان بیفتد، آن را (نیز) می گیرند، (و باز حکم خدا را پشت سر می افکنند.) آیا پیمان کتاب (خدا) از آنها گرفته نشده که بر خدا ( دروغ نبندند، و) جز حق نگویند، و آنان بارها آن را خوانده اند؟! و سرای آخرت برای پرهیزگاران بهتر است، آیا نمی فهمید؟!
اعراف/سوره۷، آیه۱۶۹.    
 ۱. ↑ اعلی/سوره۸۷، آیه۱۷ - ۱۹.    
...
آخرت سرای پایدار اثر علی خراسانی، کتابی است پیرامون جهان آخرت و شباهت ها و تفاوت های آن با دنیا که به زبان فارسی در یک جلد منتشر شده است.
کتاب با دو مقدمه از آقای یوسفی مقدم و نویسنده آغاز و مطالب در نه عنوان تنظیم شده است.
نویسنده ابتدا ایمان به آخرت در میان ملت ها و از جمله مسلمین را بررسی نموده و پس از بررسی منشأ ایمان به آخرت و شباهت ها و تفاوت های دنیا و آخرت، به مباحث زیر پرداخته است: رابطه دنیا و آخرت، جمع یا تضاد دنیا و آخرت، آثار ایمان به آخرت، توشه آخرت و منازل و مراحل آخرت.
در مقدمه آقای یوسفی مقدم، به اهمیت طرح فراهم سازی تک نگاشت های قرآنی اشاره شده است. تک نگاشت قرآنی، رساله ای است مفصل تر از مقاله دائرةالمعارفی در موضوع مربوط که حاصل تأملات و پژوهش های نویسنده، هیئت علمی، فراهم آورندگان پرونده علمی و مجموعه تلاش گران آن مقاله را در فضایی گسترده تر باز می تاباند و چون محدود و مقید به فنون خاص دایرةالمعارف نگاری نیست، با مجالی مبسوطتر، وجوه آن موضوع را می شکافد ...
در مقدمه نویسنده، به توضیح واژه «آخرت» پرداخته شده است. آخرت به معنای جهان واپسین و عالم بعد از دنیاست. این واژه، برگرفته از ریشه «ا-خ-ر» و به معنی پایان و در برابر اول است ...
قرآن کریم برخی از انبیاء را به وصف آخرت طلبی نام برده است.
با دقت در آیات قرآن کریم در میابیم آخرت طلبی از اوصاف خاص بندگان صالح خداست که قرآن کریم به بربخی از آن افراد اشاره کرده است.
← حضرت ابراهیم
 ۱. ↑ ص/سوره۳۸، آیه۴۵ - ۴۶.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۳۴، برگرفته از مقاله «آخرت طلبان».    
...
یکی از احتمالاتی که مفسران در آیه ۱۰۷ سوره هود داده اند، این است که جهان آخرت هم دارای آسمان و زمین است.
از آیات زیر استفاده می شود که در جهان آخرت هم آسمان و زمین وجود دارد.فاما الذین شقوا ففی النار... • خلدین فیها مادامت السموت و الارض... • و اما الذین سعدوا ففی الجنة خلدین فیها مادامت السموت و الارض...
هود/سوره۱۱، آیه۱۰۶ - ۱۰۸.    
در آیه زیر سماوات به صورت جمع بیان شده است. بنابرین از این آیه تعدد آسمان های آخرت استفاده می شود.فاما الذین شقوا ففی النار... • خلدین فیها مادامت السموت و الارض... • و اما الذین سعدوا ففی الجنة خلدین فیها مادامت السموت و الارض... اما آنها که شقاوتمند شدند در آتشاند...جاودانه در آن خواهند ماند، تا آسمانها و زمین بر پاست... اما آنها که سعادتمند شدند در بهشت جاودانه خواهند بود، ما دام که آسمانها و زمین بر پاست
هود/سوره۱۱، آیه۱۰۶ - ۱۰۸.    
 ۱. ↑ هود/سوره۱۱، آیه۱۰۶ - ۱۰۸.    
...
خداوند در قرآن کریم، ابراهیم علیه السّلام را از شایستگان و صالحان در آخرت معرفی می کند و علل آنرا بیان می کند.
ابراهیم علیه السّلام از شایستگان و صالحان در آخرت به دلیل تسلیم بودن وی در برابر خدا:«و من یرغب عن ملة ابرهیم الا من سفه نفسه و لقد اصطفینه فی الدنیا و انه فی الاخرة لمن الصلحین؛ اذ قال له ربه اسلم قال اسلمت لرب العــلمین؛
بقره/سوره۲، آیه۱۳۰.    
ابراهیم علیه السّلام از شایستگان و صالحان در آخرت:«ان ابرهیم کان امة قانتا لله...؛ ... و انه فی الاخرة لمن الصلحین؛
نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۰.    
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۱۳۰.    
...
در قرآن کریم به ابراهیم علیه السّلام و دعاهای وی در مورد جهان آخرت و مؤمنان و نیز اصول دین وی و آموزه های صحف ابراهیم اشاره شده است.
دعای ابراهیم علیه السّلام برای برخورداری ایمان آورندگان به آخرت، از نعمت های دنیایی:واذ قال ابرهیم رب اجعل هـذا بلدا ءامنا وارزق اهله من الثمرت من ءامن منهم بالله والیوم الاخر...
بقره/سوره۲، آیه۱۲۶.    
ابراهیم علیه السّلام و پیروان راستین او، الگویی نیکو برای امیدواران و مؤمنان به آخرت:قد کانت لکم اسوة حسنة فی ابرهیم والذین معه... ؛ لقد کان لکم فیهم اسوة حسنة لمن کان یرجوا الله والیوم الاخر...
ممتحنه/سوره۶۰، آیه۴.    
ایمان به آخرت از اصول دین ابراهیم علیه السّلام:... انی ترکت ملة قوم لایؤمنون بالله وهم بالاخرة هم کـفرون؛ واتبعت ملة ءابآءی ابرهیم واسحـق ویعقوب ما کان لنآ ان نشرک بالله من شیء ذلک من فضل الله علینا وعلی الناس...
یوسف/سوره۱۲، آیه۳۷.    
...
پایان کار منافقان و کافران احباط اعمال و مجازات شدید و دردناک آنان به صراحت در قرآن کریم آمده است.
۱. «وعد اللـه المنافقین والمنافقات والکفار نار جهنم خالدین فیها هی حسبهم و لعنهم اللـه ولهم عذاب مقیم» « خداوند به مردان و زنان منافق و کفار، وعده آتش دوزخ داده؛ جاودانه در آن خواهند ماند -همان برای آنها کافی است! - و خدا آنها را از رحمت خود دور ساخته؛ و عذاب همیشگی برای آنهاست! » ۲. «... اولـئک حبطت اعمالهم فی الدنیا والآخر ة و اولـئک هم الخاسر ون» «اعمالشان در دنیا و آخرت نابود شد؛ و آنها همان زیانکارانند! » سرانجام پایان کار منافقان پیشین را برای هشدار به گروه منافقان معاصر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) و همه منافقان جهان ، با دو جمله بیان می کند:نخست اینکه : آنها کسانی هستند که همه اعمالشان در دنیا و آخرت بر باد رفته و می رود، و هیچ نتیجه مثبتی از آن عائدشان نمی گردد(اولئک حبطت اعمالهم فی الدنیا و الاخرة ).دیگر اینکه آنها زیانکاران حقیقی ، و خسران یافتگان واقعی هستند(و اولئک هم الخاسرون ).آنها ممکن است استفاده های موقت و محدودی از اعمال نفاق آمیز خود ببرند، ولی اگر درست بنگریم می بینیم نه در زندگی این دنیا از این رهگذر طرفی می بندند، و نه در جهان دیگر بهره ای دارند، همانگونه که تاریخ اقوام پیشین این واقعیت را روشن می سازد که چگونه نکبتهای نفاق دامانشان را گرفت و آنها را به زوال و نابودی کشاند، و عاقبت شوم و شرشان روشنگر سرنوشت آنها در جهان دیگر است .
ایمان به آخرت ، در کنار ایمان به خدا و ایمان به پیامبران (علی نبینا وآله و علیهم السلام) قرار گرفته است.
تقارن ایمان به آخرت با سایر اصول دین نشان دهنده اهمّیت آن است: «وَلکنَّ البِرَّ مَن ءَامَنَ بِاللّهِ وَ الیومِ الأخِرِ وَالمَلئِکةِ والکتبِ وَالنَّبیینَ» هم چنین به تصریح قرآن ، ایمان به آخرت، جزئی از دعوت سایر پیامبران (علی نبینا وآله و علیهم السلام) نیز بوده است، چنان که در صحف حضرت ابراهیم و حضرت موسی (علیهماالسلام) بر پایدار بودن آخرت تأکید شده و حضرت شعیب (علیه السلام) قوم خود را به پرستش خدا و باور به آخرت ترغیب کرده است. حضرت یوسف (علیه السلام) از منکران خدا و آخرت دوری جسته، خود را در اعتقاد به مبدأ و آخرت، پیرو پدرانش حضرت ابراهیم و حضرت اسحاق و حضرت یعقوب (علی نبینا وآله و علیهم السلام)می داند هم چنین حضرت موسی (علیه السلام) قارون مال اندوز را به کار برای آخرت می خواند. درباره جمعی از اهل کتاب ، آمده است: از میان اهل کتاب، گروهی درست کردارند... به خدا و آخرت ایمان دارند.
آثار ایمان به آخرت
ایمان و باور به سرای آخرت و اعتقاد به این که بین کردار انسان در دنیا و سرنوشت او در آخرت ارتباط وجود دارد، تأثیر بسیاری در روح و روان ونیز افعال اختیاری انسان دارد.برخی از آثاری که قرآن آن ها را ذکر کرده بدین شرح است:
← پایبندی به دستورات خدا
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۱۷۷.    
...
تقارن ایمان به آخرت با ایمان به خدا و ایمان به پیامبران (علی نبینا وآله و علیهم السلام) نشان دهنده اهمّیت آن است.
قرآن کریم دنیا و آخرت را در ده ها آیه در کنار هم آورده و اموری را مورد توجّه قرار داده است:
← رابطه دنیا و آخرت
 ۱. ↑ معارف قرآن، ص ۵۰۲. ۲. ↑ مجموعه آثار، مطهری، ج ۲، حیات اخروی، ص ۵۲۰. ۳. ↑ مجموعه آثار، مطهری، ج ۱، عدل الهی، ص ۲۳۷. ۴. ↑ مجموعه آثار، مطهری، ص ۲۳۸. ۵. ↑ بحار الانوار، ج ۷، ص ۲۲۸.    
دانشنامه موضوعی قرآن کریم، برگرفته از مقاله «آخرت».    
...
با فرارسیدن قیامت، که زندگی دنیا به پایان می رسد بشر در جهانی دیگر که به جهان آخرت مشهور می باشد نوع دیگری از زندگی را تجربه می کند که در آن پایان و مرگ امکان ندارد.
جهانی است که انسان پس از مرگ به آن وارد می‏شود و در آنجا جاودانه می‏ماند و برای آنچه در دنیا کرده است، پاداش و کیفر می‏بیند.

مصادیق آیات آخرت
قرآن کریم صد و چهار بار از این کلمه، بی قید و اضافه و ده بار همراه کلمه «دار» و «نشأه» و پنج بار با کلمه «اولی» و هشتاد بار در برابر دنیا و... یاد کرده است.

خصوصیات چهان آخرت
در جهان آخرت، از نظام اجتماعی و تعاون و مدنیت، آن سان که در دنیا وجود دارد، خبری نیست. در آن جهان، هر انسانی به نتیجه‏ اندیشه و گفتار و کردار خویش می‏رسد و با آنچه در دنیا کرده است، قرین می‏گردد.
حقیقت ناب تنها در آخرت بر انسان آشکار می‏گردد و از این رو، شک و تردید در آنجا برای کسی پیش نمی‏آید و اختلاف نظری میان انسان‏ها رخ نمی‏دهد.
در آن سرا، انسان درمی‏یابد که مؤثّر راستین در وقایع جهان، تنها خدا بوده و دیگر علل و اسباب تأثیر مستقل نداشته‏اند. آنچه در آخرت به آدمی می‏رسد، یا نعمت است و یا نقمت.

جاوداگی آخرت
...
هر انسان حق طلب درباره آخرت حساسیت ویژه ای دارد، چنان که یقین به آخرت در آیه «... بالأخِرة هُم یوقِنون» از صفات انسان های پاک سرشت دانسته شده است،
قرآن به اندیشه درباره آخرت و حوادث مربوط به آن دعوت کرده ولی از آن جا که آخرت برای انسان ها نامحسوس است، به علل گوناگونی مورد غفلت و تکذیب قرار می گیرد که ذیلا بدان ها می پردازیم:
← سطحی نگری
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۴.    
دانشنامه موضوعی قرآن کریم، برگرفته از مقاله «آخرت».    
...
بر اساس وعده های الهی در قرآن کریم ، عده ای در آخرت از نعمت های الهی برخوردار خواهند شد.
بر اساس آموزه های قرآن ، متنعمان در آخرت به قرار ذیلند :
← انبیاء
 ۱. ↑ نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۲.    
دانشنامه موضوعی قرآن کریم، برگرفته از مقاله «آخرت».    
...
بر اساس وعده های قرآن کریم ، عده ای در آخرت از زیان کاران محسوب شده و در عذاب خواهند بود.
زیان کاران و معذّبان در آخرت عبارتند از :
← کافران
(۱) آموزش عقاید؛(۲) احیاء علوم الدین، غزالی؛(۳) الامالی، شیخ طوسی؛(۴) انسان از آغاز تا انجام، خواجه نصیرالدّین طوسی؛(۵) اوپانیشاد، کتاب مقدس آیین هندو؛(۶) بحارالانوار، علامه مجلسی؛(۷) به سوی جهان ابدی؛(۸) کتاب بودا، مایکل کریدرز؛(۹) پادشاهی خدا، بازرگان؛(۱۰) پیام قرآن، مکارم شیرازی؛(۱۱) تاریخ جامع ادیان، جان بی ناس؛(۱۲) التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، حسن مصطفوی؛(۱۳) التفسیر الکبیر، فخر رازی؛(۱۴) تفسیر القرآن الکریم، ملاصدرا؛(۱۵) تفسیر موضوعی، جوادی آملی؛(۱۶) تفسیر نور الثقلین، عبد علی بن جمعه عروسی حویزی؛(۱۷) جامع البیان عن تأویل آیات القرآن، ابو جعفر محمد بن جریر طبری؛(۱۸) الجامع لأحکام القرآن، قرطبی؛(۱۹) الحکمة المتعالیه، ملاصدرا؛(۲۰) الذخیره؛(۲۱) رسائل اخوان الصفا و خلان الوفاء، اخوان صفا؛(۲۲) شرح منظومه، سبزواری؛(۲۳) الشواهد الربوبیه فی المناهج السلوکیه، صدر المتالهین شیرازی؛(۲۴) شیعه در اسلام، علامه طباطبایی؛(۲۵) عقل و اعتقاد دینی، مایکل پترسون، ویلیام هاسکر، بروس رایشنباخ، دیوید بازینجر ؛(۲۶) علم الیقین، ملا محمد محسن فیض کاشانی ؛(۲۷) عوالی اللئالی، محمد بن علی بن ابراهیم، ابن ابی جمهور احسائی؛(۲۸) گنجینه ای از تلمود، آبراهام کوهِن؛(۲۹) مجمع البیان فی تفسیرالقرآن، امین الاسلام فضل بن حسن طبرسی؛(۳۰) مجموعه آثار، بازرگان؛(۳۱) مجموعه آثار، علامه شهید مرتضی مطهری؛(۳۲) المظاهر الالهیه فی اسرار العلوم الکمالیه، صدر المتالهین شیرازی؛(۳۳) پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛(۳۴) معاد از نگاه وحی و فلسفه، محمدباقر شریعتی سبزواری ؛(۳۵) معاد از نظر روح و جسم، محمدتقی فلسفی؛(۳۶) معادشناسی، علامه آیة الله سید محمد حسین حسینی طهرانی؛(۳۷) معجم المفهرس لالفاظ القرآن، محمد جعفر صدری (بر اساس معجم فواد عبدالباقی(؛(۳۸) مفاتیح الغیب، صدر المتالهین شیرازی؛(۳۹) منتخبی از آثار حکماء؛(۴۰) المنقذ، ابوحامد محمد غزالی طوسی؛(۴۱) المیزان فی تفسیر القرآن، علامه طباطبایی؛(۴۲) نثر طوبی، ابوالحسن شعرانی؛(۴۳) نهج البلاغة، امام علی (علیه السلام).


ارتباط محتوایی با آخرت

آخرت در جدول کلمات

به فرموده حضرت علی(ع)ثمره ••• | بدبختی در دنیا و آخرت است
حسادت

معنی آخرت به انگلیسی

futurity (اسم)
اینده ، اخرت
hereafter (اسم)
اخرت
other world (اسم)
اخرت ، دنیای دیگر ، عالم ثانی ، عالم باقی

آخرت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آخرتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آخرت در قرآن   • جهان آخرت وجود دارد   • آخرت ویکی پدیا   • دنیای آخرت چگونه است؟   • فیلم جهان اخرت   • آخرت چیست   • تحقیق در مورد آخرت   • جهان آخرت ویکی پدیا   • معنی آخرت   • مفهوم آخرت   • تعریف آخرت   • معرفی آخرت   • آخرت یعنی چی   • آخرت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آخرت
کلمه : آخرت
اشتباه تایپی : Hovj
آوا : 'Axerat
نقش : اسم
عکس آخرت : در گوگل


آیا معنی آخرت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )