انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1089 100 1

آخوند

/'Axund/

مترادف آخوند: روحانی، روضه خوان، شیخ، عالم، فقیه، ملا، مدرس، معلم

معنی آخوند در لغت نامه دهخدا

آخوند. [ خو / خُن ْ ] (ص ، اِ) (شاید مخففی از آغا + خوندگار، به معنی خداوندگار) ملا. منلا. عالم. طالب علوم دینیه. || مکتب دار کودکان. معلم کُتّاب.
- آخوندبازی ؛ توسل بحیل شرعی.
آخوند نباشد درد و غم ، گفتن ؛ کسی را که بیمار نیست به القاء بیمار کردن.

معنی آخوند به فارسی

آخوند
( صفت اسم ) ۱ - ملا عالم باسواد . ۲ - عالم روحانی پیشوای مذهبی . ۳ - معلم مکتب خانه .
ملا طالب
[ گویش مازنی ] /aaKhoond/ شیخ آخوند - روضه رضوان
توسل بحیله های شرعی .
( مصدر ) توسل بحیله های شرعی جستن.
میرزا فتحعلی بن میرزا محمد تقی . پدر وی کد خدای ده از حوالی شبستر بود . فتحعلی در ده سالگی ( ۱۲۳۶ ه.ق .) از تبریز با مادر خود به ارسباران و از آنجا به قفقاز رفت و بعد نزد پدر زن خود حاج علی اصغر قرجه داغی در دفتر خانه مترجم زبان عربی گردید . آخوند زاده مردی دانشمند بود . و در غالب مباحث علمی و فلسفی و دینی اظهار نظر و موجبات جهالت شرقیان و بد بختی آنان را گوشزد کرده است . وی بیشتر آثار خود را درباره انتقاد از اوضاع اجتماعی و اصول اداره استبدادی ایران نگاشته و با آنکه در خدمت دولت تزاری بوده و از شاگرد مترجمی به مترجمی و از درجه سلطانی ( سروانی ) تا سرهنگی ارتقائ یافته بود تا پایان عمر محبت صادقانه ای نسبت به ایران داشت . از جمله آثار وی مرثیه منظوم درباره مرگ پوشکین شاعر روسی درامها داستان ستارگان فریب خورده ( از سال ۱۲۷۴ - ۱۲۶۷ ) بزبانهای فرانسوی انگلیسی آلمانی و روسی ترجمه شده است . رساله [ خواب شگفت ] او در انتقاد برلین چاپ شده . نامه های کمال الدوله نیز بدو منسوبست .
مرکز خره سخت سر در تنکابن مازنداران نزدیک رامسر
[ گویش مازنی ] /aaKhoond kioo/ از قنوات و مرتعی در روستای گرجی محله ی بهشهر
دهی است از دهستان حومه بخش رامهرمز است که در شهرستان اهواز واقع است .
دهی است از دهستان عربخانه بخش شوسف شهرستان بیرجند
دهی است از دهستان پائین ولایت بخش فریمان شهرستان مشهد واقع در ۶۵ هزار گزی فریمان و ۱٠ هزار گزی جنوب خاوری راه مالرو فریمان به آق دربند
دهی از دهستان گرمسیری در بخش کهکیلویه شهرستان بهبهان
دهی در شهرستان یزد

معنی آخوند در فرهنگ معین

آخوند
(ص . اِ.) ۱ - ملا، معلم مکتب خانه . ۲ - پیشوای مذهبی .

معنی آخوند در فرهنگ فارسی عمید

آخوند
۱. ملاّ.
۲. معلم.
۳. عالِم روحانی، واعظ و پیشوای مذهبی.

آخوند در دانشنامه اسلامی

آخوند
آخوند، واژه ای فارسی، به معنی دانشمند، پیشوای دینی و معلم است که نخستین مورد کاربرد این واژه در ایران، به مثابه عنوانی احترام آمیز برای روحانیون دانشمند، به دوره تیموریان مربوط می شود. در عصر قاجار کاربرد این کلمه گسترش بیش تری یافت و شامل مدرسان مکتب خانه ها نیز گردید و در میان دانشمندان آن روزگار هنوز جایگاهی والا داشت. به عنوان مثال ملا محمدکاظم خراسانی (درگذشت ۱۳۲۹ق)، مشهورترین فقیه و مدرس پایان دوره قاجار، آخوند نامیده می شد. اکنون این کلمه به گونه عام برای روحانیون به کار می رود.
درباره اشتقاق این کلمه آراء مختلف آورده اند:
هیچ یک از این اشتقاقات خالی از اشکالات تاریخی و زبان شناسی نیست و هنوز توافق کلی بر سر اصل و ریشه این کلمه حاصل نشده است.
شاید این واژه مخفف «آغا خوندگار» باشد؛ به معنای عالم و طالب علم. این اصطلاح هم در میان شیعیان مورد استفاده قرار گرفته، و هم مورد استفاده بخشی از اهل سنت بوده، و بویژه در شمال و شمال شرق ایران رواج داشته است.آخوند ممکن است در معانی ذیل استفاده شده و یا لقب برای اشخاص ذیل باشد: • آخوند (پیشوای دینی)، واژه ای فارسی به معنی دانشمند، پیشوای دینی و معلم• آخوندملاحسین قلی همدانی، عالم و عارف و فقیه قرن سیزدهم و چهاردهم• آخوند خراسانی، فقیهِ اصولی و مرجع تقلید شیعه و رهبر سیاسی عصر مشروطیت• آخوند ملامحمد شریف بخاری، مشهور به شریف بخاری و ملا شریف، محدّث و مفسّر قرآن در ماوراءالنهر در نیمه دوم قرن یازدهم و نیز «اعلم العلمای» بخارا• آخوند نصرا، مولی نصرالله همدانی از علمای معروف قرن یازده هجری• آخوندملاآقا دربندی، معروف به «فاضل دربندی حایری» (د ۱۲۸۶ق/۱۸۶۹م)، فقیه، اصولی، رجالی، محدّث، متکلّم و واعظ شیعی امامی• آخوندملامحمد کاشانی، مدرّس و مروّج فلسفۀ ملاصدرا در اصفهان در قرن سیزدهم• آخوند ملا حسین قلی همدانی، از عرفای مشهور و بنام• آخوند ملا عبدالله بروجردی، از علمای قرن سیزدهم و چهاردهم هجری• آخوند ملا عبدالله تونی، از علمای بزرگ و فقیهان مشهور قرن یازدهم هجری• آخوند ملا علی کنی، از علمای قرن سیزدهم هجری
...
آخوند، واژه ای فارسی به معنی دانشمند، پیشوای دینی و معلم است.
درباره اشتقاق این کلمه آراء مختلف آورده اند: پاوْل هُرن در «اساس اشتقاق فارسی» آن را از پیشوند «آ» + «خواند» (از فعل خواندن) مرکب دانسته؛ رَدْلُف «خوند» را در این کلمه، مخفف « خداوند » دانسته، مانند «خاوند» و جزء «خوند» در اسامی میرخوند و خوندمیر (نک : ایرانیکا)؛ محمد قزوینی جزء اول کلمه را مخفف «آقا» گفته
محمد قزوینی، یادداشتها، ج ۱، ص۱، به کوشش ایرج افشار، دانشگاه تهران، ۱۳۳۷ش.
این کلمه به معنی دانشمند و پیشوای دینی و معلم، در اغلب لهجه های ترکی وارد شده
سلیمان افندی، لغت جغتای و ترکی عثمانی، ج۱، ص۶، استانبول، ۱۲۹۸ق.
نخستین مورد کاربرد واژه آخوند در ایران ، به مثابه عنوانی احترام آمیز برای روحانیون دانشمند، به دوره تیموریان مربوط می شود، چنانکه امیر علیشیر نوایی استاد خود مولانا فصیح الدین نظامی (د ۹۱۹ق/۱۵۱۳م) را به سبب دانش گسترده اش در علوم معقول و منقول و ریاضیات، آخوند خطاب می کرده است.
غیاث الدین خواندمیر، حبیب السیر، ج۴، ص۳۵۲، به کوشش محمد دبیرسیاقی، تهران، خیام، ۱۳۶۲ش.
...
آخوند مولی محمدکاظم خراسانی معروف به آخوند خراسانی بود. ایشان از مراجع تقلید و دانشمندان بزرگ شیعه و از رهبران بزرگ انقلاب مشروطیت در عصر خودش بود. یکی از آثار علمی ایشان کتاب کفایة الاصول در اصول فقه است.
در سال 1255 در مشهد، در یک خانواده غیرمعروف متولد شد و در 22 سالگی به تهران مهاجرت کرد و مدت کوتاهی تحصیل فلسفه کرد، سپس به نجف رفت دو سال درس شیخ مرتضی انصاری را درک کرده است، اما بیشتر تحصیلاتش نزد میرزای شیرازی بوده است. میرزای شیرازی در سال 1291 سامرا را محل اقامت خود قرار داد ولی آخوند خراسانی از نجف دور نشد و خودش مستقلاً حوزه درس تشکیل داد او از مدرسین بسیار موفق است، در حدود هزار و دویست شاگرد از محضرش استفاده می کردند و در حدود دویست نفر آنان، خود مجتهد بودند.
فقها عصر اخیر، نظیر مرحوم آقا سید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم حاج شیخ محمدحسین اصفهانی، مرحوم حاج آقا حسین بروجردی، مرحوم حاج آقا حسین قمی، و مرحوم آقا ضیاءالدین عراقی همه از شاگردان او بوده اند شهرت بیشتر آخوند خراسانی، در علم اصول است کتاب کفایه الاصول او، یک کتاب درسی مهم است، و حواشی زیادی بر آن نوشته شده است آرا اصولی آخوند خراسانی، همواره در حوزه های علمیه نقل می شود و مورد توجه است. آخوند خراسانی همان کسی است که فتوی به ضرورت مشروطیت داد. مشروطیت ایران، رهین اوست او در سال 1329 هجری قمری درگذشت.
آخوند از ابتدای جوانی تا آخر عمرش، هر روز پیش از طلوع آفتاب به زیارت آفتاب نجف، حرم حضرت علی علیه السلام مشرف می شد. آنگاه به مسجد هندی می رفت و درس می گفت. شبها پس از اقامه نماز جماعت در صحن حرم برای برخی از شاگردان ممتازش در منزل خود درس خصوصی داشت. نمازهای مستحبی اش حتی در سنین پیری ترک نشد. در ماه رمضان نیز برای طلبه ها سخنرانی می کرد.
در اواخر عمر، زیارت را - شاید به خاطر پیری - طول نمی داد. یکی از مریدانش به وی گفت: شما کمی بیشتر در حرم بمانید تا همه زایران متوجه آداب زیارت شما بشوند. آخوند دست به ریش خود گرفت و گفت: در این آخر عمر با این ریش سفید به خدا شرک بورزم و خودنمایی کنم؟!
یکی از همسایگان آخوند می گفت: ناله سوزناک و صدای گریه آخوند در نیمه های شب، قلب هر سنگدلی را می لرزاند.
آخوند به تمیزی سر و وضع و لباس اهمیت فراوانی می داد. همراه سه فرزند که همگی آنها متاهل بودند، در یک خانه زندگی می کرد. این چهار خانواده، چهار اتاق داشتند. روزی یکی از پسرانش از تنگی جا به پدر شکایت کرد. پدر گفت: اگر قرار باشد که خانه های این شهر را بین نیازمندان بخش کنند، به ما بیش از این نمی رسد.
یکی از سخنرانان مذهبی کربلا که از مخالفان مشروطه بود و همه جا علیه آخوند صحبت می کرد، به علت بدهی تصمیم گرفت خانه اش را بفروشد. مشتری خرید خانه را مشروط به امضا و اجازه آخوند قرار داد. گرچه روی دیدن آخوند را نداشت اما شرمنده و ناچار نزد آخوند رفت و از او خواست تا به این معامله راضی شود. آخوند چند کیسه لیره به او داد و گفت: شما جزو علمایید، من راضی نیستم که در گرفتاری باشید. با این پول، بدهی خود را بدهید و خانه را نفروشید. هرگاه به مشکلی برخوردید نزد من بیایید. واعظ کربلا از رفتار آخوند متنبه گشت و از آن پس، از مریدان او شد.
آیت الله محمد کاظم خراسانی، معروف به «آخوند خراسانی» در سال 1255 هجری قمری در شهر مقدس مشهد و در خانواده ای مشهور به علم و فضل دیده به جهان گشود. جد او از اهالی هرات بود، ولی خانوادۀ او از سالها پیش در شهر مقدس مشهد رحل اقامت افکنده بودند.
آیت الله محمد کاظم خراسانی مقدمات علوم و تحصیلات ابتدایی را در مشهد به اتمام رسانیده، سپس در سبزوار از مجلس درس صاحب اسرار، حاجی ملا هادی سبزواری بهره ها برد. مدتی بعد به تهران هجرت نمود و حکمت و فلسفه را نزد میرزا ابوالحسن جلوه آموخت.
او در سن 22 سالگی در ماه رجب سال 1277 هجری قمری، پس از فراگیری علوم عقلی و نقلی به قصد نجف اشرف از مشهد حرکت کرد و بعد از توقفی در تهران به سوی نجف رهسپار شد.
آخوند خراسانی، به نجف آمده بود تا در جوار بارگاه امیرالمؤمنین علی علیه السلام تحصیل علم کند.
تهیدستی او همراه با علاقه و عشق وافر به فراگیری علوم و استقامتش در برابر شداید بیشمار و مشکلات خارج از مقدار، او را زبانزد عام و خاص نمود تا جایی که در اندک مدتی پیش همگان معروف گشت. او از نوادر روزگار خود به شمار می رفت.
عالمی فاضل و شیخی مجتهد مشهور به صاحب حاشیه یکی از بزرگان علمای قرن دهم است و حاشیه او مشهور به حاشیه ملا عبد الله فضلای ما را بدان آگاهیست و اصل این کتاب اقتباس از تهذیب مرحوم تفتازانی است. صاحب سلافه می نویسد: مرحوم ملا عبد الله علامه زمان خویش بود و اتقی و ازهد مردم عصر خود و او را غیر از حاشیه آثاری است به نام شرح قواعد در فقه، شرح تهذیب در منطق، حاشیه استبصار، شرح شمسیه....
ملا عبد الله از شاگردان محقق میسی و محقق ثانی و شیخ جزائری و شیخ ابراهیم قطیفی است که خود به درجه اجتهاد ارتقاء یافت و از مدرسین بزرگ عراق گردید مرحوم صاحب مدارک و صاحب معالم و شیخ بهائی، علامه ثانی از محضر او سالها بهره مند بودند شیخ یزدی معاصر با شیخ مقدس اردبیلی رحمة الله علیهم اجمعین بوده و در آینده شرحی از نام این بزرگواران به گوش می رسد تا چه قبول افتد. صاحب روضات وفات ملا عبد الله را به سال 981 در اواخر سلطنت پنجاه ساله طمهاسب صفوی در عتبات عالیات نوشته است رحمة الله علیه.


آخوند در دانشنامه ویکی پدیا

آخوند
آخوند در اصطلاح به اشخاص روحانی مسلمان به ویژه در کشورهای اسلامی مانند ایران، که فتوا های دینی می دهند، و آذربایجان، و افغانستان گفته می شود.
ملا
کشیش
روحانی
مفتی
هبه (بخشش)
این واژه در میان مردم جا افتاده و به کار برده میشود و متداول شده ولی به صورت رسمی کمتر کاربرد دارد و واژهٔ «روحانی» در ادبیات رسمی جایگزین آن شده است. اما در قدیم الایام، واژه آخوند بطور رایج بعنوان استاد مذهبی امثال مکتب خانه بکار می رفت. در روسیه و سیبری، استفاده از این لقب در متون اوایل قرن هفدهم به بعد دیده می شود.
به جز از پیشه، از کلمه آخوند گاهی بعنوان قسمتی از نام یا لقب اشخاص نیز بکار برده می شده است، همانند محمد آخوند گرگانی، آخوند خراسانی، محمد آخوند و غیره.
آخوند یا ملا واژه ای متداول در ایران، به معنی، پیشوای دینی و معلم علوم شرعیه یا آدمی که از طریق دین امرار معاش می کند و گویند از عهد تیموریان در این کشور رایج شده و مأخذ و منشأ اشتقاق این کلمه به وضوح روشن نیست: دهخدا احتمال داده که مخفف آغا و خوند «به معنی خداوندگار» باشد، مانند میرخواند و خواندمیر بعضی آن را تحریفی از آرخون یا آرگون یونانی که در آنجا عنوان روحانیان مسیحی است دانسته اند برخی آن را مرکب از آ «مخفف آقا» و خواند «فعل خواندن» پنداشته اند.
عکس آخوند
آخوند از القاب روحانیون شیعی است که می تواند به موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
آخوند خراسانی، فقیه و مرجع تقلید دوره مشروطه در ایران.
ملاصدرا، که در علوم معقول و فلسفه از وی بدان نام می برند.
آخوند ملا محمد کاشانی، معروف به آخوند کاشی حکیم و عارف عصرقاجار
آخوند ملا علی همدانی، دانشمند شیعی عصر پهلوی
آخوند اردکانی، لقب علامه ملاحسین اردکانی استاد آخوند خراسانی و شیخ عبدالکریم حایری یزدی
ملا محمد کاظم خراسانی (هروی) (۱۲۵۵ قمری برابر ۱۲۱۸ خورشیدی، مشهد – ۱۳۲۹ قمری برابر ۱۲۹۰ خورشیدی، نجف) مشهور به آخوند خراسانی و صاحب کفایه (کفایة الاصول)، فقیه، اصولی، سیاستمدار و مرجع تقلید شیعه امامیه عصر خود بود. وی پس از درگذشت میرزای شیرازی، مرجعیت عامه شیعه را بر عهده داشت.
حاج ملا هادی سبزواری (در حکمت و فلسفه)
میرزای شیرازی (در فقه و اصول)
شیخ مرتضی انصاری
ملا حسین خویی (در حکمت و فلسفه)
آخوند خراسانی در کنار شیخ عبدالله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی تهرانی سه مرجع تقلید حامی مشروطیت در ایران بودند که به آیات ثلاث معروف بودند.
محمدکاظم در سال ۱۲۵۵ در شهر مشهد متولد شد. پدرش ملا حسین هروی زادهٔ شهر هرات و در مشهد مهاجر بود. وی در مشهد علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری در سبزوار مدتی کوتاه از حاج ملا هادی سبزواری فلسفه اسلامی آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری به تهران رفت و نزد ملا حسین خویی این تحصیلات را ادامه داد. سپس عازم نجف شد و دو سال و نیم پیش از مرگ شیخ انصاری دزفولی به آنجا رسید و از درس او بهره برد. پس از آن نزد میرزای شیرازی به آموختن فقه و اصول پرداخت. در هجرت میرزای شیرازی به سامرا آخوند او را همراهی نکرد و در نجف ماند اما با حمایتی که از او دریافت می کرد توانست به استادی خود در فقه و اصول را به اثبات رساند.
آخوند خراسانی به همراه شیخ عبدالله مازندرانی (۱۲۵۶–۱۳۳۰ق) و میرزا حسین خلیلی تهرانی (۱۲۳۰–۱۳۲۶ق) نجف سه مرجع امضاء کننده مشروطه بودند که به آیات ثلاث نجف و مراجع ثلاثه مشروطه خواه مشهور شده اند. در بین اینان تهرانی خلیلی زودتر از همه درگذشت و سپس خراسانی و نهایتاً مازندرانی وفات یافت؛ ولی بیشترین تأثیر در سیاست مشروطه از جانب مراجع تقلید را آخوند خراسانی دارا بود. این سه تن -چنان که از تلگراف هایشان هویداست- تا پایان زندگانی به مشروطه وفادار ماندند. آخوند خراسانی در جریان مشروطیت تلگراف ها و پیام هایی از نجف به ایران می فرستاد و در آن ها مردم را به مبارزه ترغیب می کرد. خراسانی به همراه دو مرجع دیگر در زمان استبداد صغیر شاه ایران را تکفیر و از سلطنت خلع کردند. وی هم چنین در مشروطه دوم نیز دارای فعالیت سیاسی فراوان بود. رضاشاه در توجیه کار خود برای درافتادن با روحانیت و خلع لباس آن ها، در مورد آخوند خراسانی و مشروطیت طلبی وی می گوید: «او عمامهٔ طلبه ها را برداشت» البته این قضیه با این پیش فرض صحیح است که بگوییم مشروطه توسط انگلیس و برای ضربه زدن به دیانت مردم ایران ایجاد شده است، در حالی که اسناد و مدارک فراوانی ضد این موضوع شهادت داده و نشان می دهد مشروطیت یک نهضت ایرانی و با دخالت علما، روشن فکران و مردم بوده است و انگلیس بعد از روشن شدن آتش انقلاب، خود را مشروطه خواه جلوه داد. بعدها نیز به مانند قرارداد ۱۹۰۷ به ضدیت با دولت مشروطه دست زد.
آخوند غلامی روستایی است در بخش شیب آب شهرستان زابل، استان سیستان و بلوچستان.
این روستا در۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل و محمدآباد و منطقه ای دشت قرار دارد . ارتفاع آن از سطح دریا ۴۸۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۵۸ خانوار) ۲۸۲ نفر است.
آخوند غلامی روستایی است در بخش شیب آب شهرستان زابل، استان سیستان و بلوچستان.
این روستا در۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل و محمدآباد و منطقه ای دشت قرار دارد . ارتفاع آن از سطح دریا ۴۸۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۵۸ خانوار) ۲۸۲ نفر است.
ملا محمد آخوند کاشانی معروف به آخوند کاشی (۱۳۳۳–۱۲۴۹ ق)، عارف، فیلسوف، حکیم، فقیه و عالم شیعی است. وی پس از تحصیلات مقدماتی در موطن خود (کاشان) به اصفهان مهاجرت کرد. وی تدریس فلسفه را با عرفان می آمیخت و از مدرسان حکمت صدرایی بود.
حاج آقا رحیم ارباب
سید حسین طباطبایی بروجردی
میرزا حسن جابری انصاری
شیخ محمد حکیم خراسانی
سید مصطفی کاشانی
سید محمدرضا خراسانی
آقا ضیاءالدین عراقی
طَرَب اصفهانی
آقا نجفی قوچانی
شیخ هاشم قزوینی
میرزا ابوالقاسم
محمد نصیر شیرازی
سید حسن مدرس
میرزا علی آقای شیرازی
سید جمال الدین گلپایگانی
میرزا محمدباقر امامی
آخوند ملا محمد کاشانی معروف به کاشی در سال ۱۲۴۹ قمری (یا ۱۲۵۰) در شهر کاشان زاده شده است. در جایی به تاریخ تولد وی اشاره نشده است و سن تولد وی از طول عمر وی که ۸۴ سال بوده، حدس زده می شود. به گفتهٔ سید جلال الدین همایی، وی به همراه جهانگیرخان قشقایی بعنوان دو استاد برجسته در فلسفه و فقه و اصول و ادبیات و اجتهاد بوده اند. وی به مدت پنجاه سال مشغول تدریس و پرورش شاگردان برجسته در حوزه های علوم عقلی و نقلی بوده است.
وی شنبه ۲۰ شعبان سال ۱۳۳۳ ق (۱۱ تیرماه ۱۲۹۴ خ) در اصفهان درگذشت و در تخت فولاد دفن شد.
بنا به گفته صدوقی سها، میرزا حسین نوری و محمدرضا صهبای قمشه ای از اساتید ملا محمد کاشی در حکمت و فلسفه بودند.
ارازمحمد آخوند، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران که در سال ۱۲۰۷ شاید هم قیل از آن بنیان نهاده شد.
در ابتدا به عنوان قریه خان الوم سفلی نام گذاری گردیده و سپس در دهه۵۰ به احترام روحانی ای که پدرانش از بنیان گذاران روستا بوده نام روستا به ارازمحمد آخوند تغییر یافته
ولی در بین مردم و ساکنین منطقه به مختوم شهرت یافته است.
از افراد برجسته روستا می توان به حسن حاجی کدخدا ، حالت بردی پهلوان ، اراز محمدآخوند ، تقی کدخدا و حاجی صالح کدخدا نام برد که در گذشته از بزرگان روستا شناخته می شدند.
مقبره آخوند مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان کرمان، کوهنبان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۵۲۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اصفهانوییه آخوند، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بردسیر در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان گلزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
مختصات: ۳۷°۱۷′۰۰″ شمالی ۵۵°۱۵′۰۰″ شرقی / ۳۷٫۲۸۳۳۳°شمالی ۵۵٫۲۵۰۰۰°شرقی / 37.28333; 55.25000
ایمر محمدقلی آخوند، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان فجر قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۹۴۸نفر (۱۷۹خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۷°۴′۵″ شمالی ۵۴°۴۷′۲۳″ شرقی / ۳۷٫۰۶۸۰۶°شمالی ۵۴٫۷۸۹۷۲°شرقی / 37.06806; 54.78972
بهلکه بایرام آخوند، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آق قلا در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان شیخ موسی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۸۲ نفر (۱۲۷خانوار) بوده است.
تازه کند آخوند یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دولت آباد بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده است.
جمعیت روستاهای شهرستان مرند
تپه اراز محمد آخوند مربوط به پیش از دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان آزادشهر، بخش مرکزی، روستای اراز محمد آخوند واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۴۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه زیارت روستای علی آخوند مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زهک، بخش مرکزی، دهستان خواجه احمد، روستای علی آخوند واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۵۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه های روستای ایمرمحمدقلی آخوند در شهرستان گنبد کاووس، روستای ایمر محمد قلی آخوند واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آخوند در دانشنامه آزاد پارسی

عنوانی برای طلاب و مدرّسان علوم اسلامی و نیز معلم مدرسه و معلم خصوصی از عهد تیموریان. در ترکستان شرقی به معنی «آقا» بعد از اسم به کار می برند (دربرابر افندی ترکی و به معنی سِر انگلیسی است) و در ترکستان غربی لقب علمای عالی مقام است. در بخش قازان به امام بزرگ آن نواحی گفته می شود. در هند و پاکستان تقریباً به همان معنی رایج در ایران است. دربارۀ ریشۀ این کلمه بین دانشمندان اختلاف است. برخی آن را از ریشۀ پهلوی یا یونانی یا ترکی و بعضی دیگر آن را از لغت فارسی «خواند» که آن نیز مشتق از «خداوند» است، دانسته اند. این کلمه در اصطلاح متأخرین از علمای معقول، در صورتی که به طور مطلق استعمال شود، اشاره به صدرالمتألهین شیرازی معروف به ملاصدرا دارد، و در اصطلاح علمای منقول در عصر حاضر عبارت از آخوند ملا محمدکاظم خراسانی ( ـ۱۳۲۹ق)، از مراجع تقلید و از بنیانگذاران انقلاب مشروطیت ایران، است.

معنی آخوند به انگلیسی

mullah (اسم)
ملا ، اخوند

آخوند را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدرضا ١٩:٣٤ - ١٣٩٥/٠٥/٢٥
اصل این واژه آهونگ بوده و از زبان چینی وارد فارسی شده است.
|

واژگا ١٢:٢٥ - ١٣٩٧/٠٥/٠٩
آخوند= < اخورا دانا / اهورادانا / اگورا دانا / اکورا دانا
|

آخوند ١٢:٣٧ - ١٣٩٨/٠٦/٠٦
آخوند برای نمایان کردن معانی دین ا سلام و شناساندن آن بدرستی دراین چهل سال در ایران و کنار زدن پرده از روی صورت دین اسلام و باخبر شدن از پشت پرده دین اسلام آخوند = الگویی برای عموم ویاد دادن برای روزی درآوردن بدون دغدغه وزحمت کشیدن وکار کردن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آخوند دختر باز   • آخوند خنده دار   • پیدایش آخوند   • آخوند دزد   • معنی آخوند   • آخوند طنز   • تاریخچه آخوند   • تعداد آخوند در ایران   • مفهوم آخوند   • تعریف آخوند   • معرفی آخوند   • آخوند چیست   • آخوند یعنی چی   • آخوند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آخوند
کلمه : آخوند
اشتباه تایپی : Ho,kn
آوا : 'Axund
نقش : اسم
عکس آخوند : در گوگل


آیا معنی آخوند مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )