انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 705 100 1

آدام اسمیت

آدام اسمیت در دانشنامه اسلامی

آدام اسمیت
آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ - ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰)، از فلاسفه اخلاق گرای غرب می باشد؛ وی به عنوان پدر علم اقتصاد نوین شناخته شده و از نظریه پردازان اصلی نظام سرمایه داری مدرن به شمار می رود.
علم اقتصاد که در مقایسه با علوم دیگر علم نوپایی محسوب می شود، پس از نگارش کتاب "ثروت ملل" آدام اسمیت، به صورت یک علم مدوّن پا به عرصه علوم دانشگاهی گذاشت. آدام اسمیت، بنیان گذار مکتب کلاسیک و پدر علم اقتصاد، قائل به مساله بازار آزاد و آزادی اقتصاد با رسم وظایف بسیار کمی برای دولت، در حد ایجاد امنیت و آموزش های همگانی است. وی اعتقاد دارد که اگر بازار، به حال خود رها گردد، خودبه خود با مکانیسم های خویش، از پس مشکلات برخواهد آمد و نیازی به دخالت دولت نیست.
زندگی نامه
آدام اسمیت در سال ۱۷۲۳ در اسکاتلند در شهر کرک کالدی (Kirkcaldy)، در نزدیکی ادینبورگ انگلستان، دیده به جهان گشود. پدر وی که مامور بازرسی از گمرک بود، مدتی پس از تولّد وی، دار فانی را وداع گفت و وظیفه سرپرستی آدام اسمیت را مادرش برعهده گرفت. وی در ۴ سالگی، توسط کولی ها دزدیده شد؛ ولی با پیگیری های عمویش نجات یافت و به آغوش خانواده اش بازگشت. او در دوران کودکی در بازی های کودکانه همسالان خود شرکت نمی کرد و عموماً در بیماری به سر می برد؛ تا اینکه دوران کودکیش را با مشقّت و بیماری پشت سر گذاشت و پس از گذراندن آموزش های اولیه در سن چهارده سالگی، وارد دانشگاه گلاسکو شد و به تحصیل فلسفه اخلاق پرداخت. وی این دوره را تحت نظر فیلسوف بزرگ، فرانسوا هاچسن گذرانده و در سن هفده سالگی با مدرک فوق لیسانس، فارغ التحصیل شد؛ البته او در دوره سه ساله دانشگاه آکسفورد نیز شرکت داشته است. سپس اسمیت به شهر خود بازگشت و با تشکیل کلاس های آزاد، به مباحثی چون آیین های سیاسی، جامعه شناسی و اقتصاد، شهرت علمی خویش را تثبیت کرد.
اسمیت، آدام، ثروت و ملل، ابراهیم زاده، سیروس، تهران، پیام، ۱۳۵۷، ص۱.
کناب ثروت ملل اسمیت که هنوز به عنوان مهمترین کتاب اقتصادی جهان محسوب می شود، تلاش جامعی در تحلیل کارکرد یک اقتصاد سرمایه داری آزاد است. بنا به عقیده مورخان اقتصاد، تقارن انتشار این کتاب و اعلان استقلال امریکا، امری تصادفی نیست. در این کتاب، آدام اسمیت مرزهای اقتصاد را آن قدر گسترش می دهد، تا حوزه های دیگری مانند علوم سیاسی و حتی مردم شناسی را نیز پوشش دهد. وی کتاب را در پنج جلد نگاشته، که فقط دو جلد اول کتاب، به طور واقعی الهام بخش نسل های بعدی شده است. وی در این دو جلد، علت بنیادی ثروت ملت ها را معرفی می کند؛ اما جلدهای سوم تا پنجم، پیرامون موضوعاتی است، که فرد انتظار ندارد آن ها را در یک کتاب اقتصادی بیابد.در سرتاسر کتاب، سه اصل اساسی به وضوح مشهود است:تقسیم کار؛ او تمام اقتصاد جهان را به مثابه یک کارخانه بزرگ تلقی می کند؛ که پایه آن تقسیم کار است.آزادی بشر؛ وی معتقد است که سیاست های اقتصادی، نباید به علایق اشخاص و یا یک طبقه خاصّ بستگی داشته باشد؛ بلکه باید منافع عموم جامعه را در نظر بگیرد.تلاش برای منافع عمومی جامعه؛ اگرچه آدام اسمیت یک بدگمانی عمیقی درباره رفتار بازرگانان و قانون گذاران داشت و وظیفه دولت را تامین آن دسته از خدمات اجتماعی می دانست که بخش خصوصی قادر یا مایل به انجام آن نیست.اسمیت یک مدافع اقتصاد آزاد، تجارت آزاد و تحرّک آزاد نیروی انسانی و کالاها و آزادی عملکرد بازار بود. او در کتابش به تقسیم کار، پول، ارزش و قیمت، توزیع درآمد، تراکم سرمایه و توسعه ی اقتصادی، نظام فئودالی و تحوّل آن به نظام سرمایه داری، نظام های گوناگون اقتصاد سیاسی و نقش دولت می پردازد.
نظریات اسمیت
...

آدام اسمیت در دانشنامه ویکی پدیا

آدام اسمیت
آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ - ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوف اخلاق گرای اسکاتلندی در دوران روشنگری اسکاتلند است که از او به عنوان پیش گام در اقتصاد سیاسی و «پدر علم اقتصاد مدرن» یاد می شود. وی همچنین از نظریه پردازان اصلی نظام سرمایه داری مدرن به شمار می رود. اسمیت ایده های خود در زمینهٔ اقتصاد را در کتاب ثروت ملل خود به تفصیل شرح داده است. این نخستین کتاب مدرن علم اقتصاد و شاهکار آدام اسمیت محسوب می شود.
آدام اسمیت (۱۷۲۳–۱۷۹۰) فیلسوف اسکاتلندی در دوران روشنگری اسکاتلند بود.
آدام اسمیت (بازیکن فوتبال، زاده فوریه ۱۹۸۵)
آدام اسمیت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آدام اسمیت (بازیکن فوتبال، زاده سپتامبر ۱۹۸۵)
آدام اسمیت (بازیکن فوتبال، زاده ۱۹۹۱)
آدام اسمیت (شناگر)
آدام اسمیت (انگلیسی: Adam Smith؛ زادهٔ ۲۹ آوریل ۱۹۹۱(1991-04-29)) ورزشکار اهل بریتانیا است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال وایکام واندررز، باشگاه فوتبال ای. اف. سی بورنموث، و باشگاه فوتبال لیدز یونایتد، باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر، باشگاه فوتبال تورکی یونایتد، باشگاه فوتبال میلتون کینز دونز، باشگاه فوتبال میلوال، باشگاه فوتبال دربی کانتی، باشگاه فوتبال ای. اف. سی بورنموث، و تیم ملی فوتبال زیر ۲۱ سال انگلستان اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال زیر ۲۱ سال انگلستان بازی کرده است.
آدام اسمیت (انگلیسی: Adam Smith؛ زادهٔ ۲۳ نوامبر ۱۹۹۲(1992-11-23)) بازیکن فوتبال اهل بریتانیا است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به نورث همپتون تاون، لینکولن سیتی، لستر سیتی، چسترفیلد، نانیتون تاون، استیونج، کمبریج یونایتد و منزفیلد تاون اشاره کرد.
آدام اسمیت (انگلیسی: Adam Smith؛ زادهٔ ۱۱ سپتامبر ۱۹۸۵(1985-09-11)) ورزشکار اهل بریتانیا است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال لوستوفت، باشگاه فوتبال پیتربورو یونایتد، باشگاه فوتبال بوستون یونایتد و باشگاه فوتبال گریت یارموث تاون اشاره کرد.
آدام اسمیت (انگلیسی: Adam Smith؛ زادهٔ ۲۰ فوریهٔ ۱۹۸۵(1985-02-20)) ورزشکار اهل بریتانیا است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال چسترفیلد، باشگاه فوتبال لینکولن سیتی، باشگاه فوتبال آلدرشات تاون، باشگاه فوتبال گینزبورو ترینیتی، باشگاه فوتبال یورک سیتی، باشگاه فوتبال منزفیلد تاون، باشگاه فوتبال هالیفاکس تاون، باشگاه فوتبال رکسهام، باشگاه فوتبال یورک سیتی، باشگاه فوتبال آلدرشات تاون، باشگاه فوتبال لینکولن سیتی، باشگاه فوتبال گایزلی، و باشگاه فوتبال گایزلی، اشاره کرد.
آدام اسمیت (شناگر) (به انگلیسی: Adam Smith (swimmer)) شناگر زادهٔ ۲۸ دسامبر ۱۹۰۳(1903-12-28) میلادی اهل کشور ایالات متحده آمریکا است.
جرمی آدام اسمیت سردبیر سایت Shareable.net و نویسنده و بلاگر آمریکایی است که آثارش عمدتاً در حوزه خانواده و زندگی جمعی است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آدام اسمیت

آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳–۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوفی اسکاتلندی بود که از او به عنوان پیشروی اقتصاد سیاسی و «پدر علم اقتصاد مدرن» یاد می شود.
• «ایرانیان بی گمان نخستین آموزگاران جهان بودند؛ و آنچه مردم دیگر دارند از ایرانیان آموخته اند.»
• «بازوی پدر و آغوش مادر، امن ترین جای آرامش برای هرکس است.»
• «رحمت نسبت به مجرم ظلم و ستم به مردم بی گناه است»

ارتباط محتوایی با آدام اسمیت

آدام اسمیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آدام اسمیتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آدام اسمیت   • مفهوم آدام اسمیت   • تعریف آدام اسمیت   • معرفی آدام اسمیت   • آدام اسمیت چیست   • آدام اسمیت یعنی چی   • آدام اسمیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آدام اسمیت
کلمه : آدام اسمیت
اشتباه تایپی : Hnhl hsldj
عکس آدام اسمیت : در گوگل


آیا معنی آدام اسمیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )