انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 926 100 1

معنی اسم آذرخش

اسم: آذرخش
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: āzaraxš) صاعقه، برق، نام نهمین روز از ماه آذر، (آذرگشسب را هم گاه آذرخش گفته اند) - صاعقه، نام نهمین روز از ماه آذر

معنی آذرخش در لغت نامه دهخدا

آذرخش. [ ذَ رَ ] (اِ) برق. صاعقه. آدرخش :
نباشد زین زمانه بس شگفتی
اگر بر ما بیاید آذرخشا.
رودکی (از فرهنگ اسدی ، خطی ).
خصمت بود بجنگ خف و تیرت آذرخش
تو همچو کوه و تیر بداندیش تو صدا.
اسدی.
|| در بعض فرهنگها سرمای سخت که در آن بیم هلاک بود و نام نهمین روز از ماه آذر.

آذرخش. [ ذَ خ ُ ] (اِ مرکب ) نام روز آذر است از ماه آذر و فارسیان در این روز که نام ماه و نام روز مطابقت دارد جشن کنند و آتشکده ها را زینت دهند و در این روز موی ستردن و ناخن گرفتن و به آتش خانه شدن را نیک دانند.

معنی آذرخش به فارسی

آذرخش
( اسم ) ۱ - برق مقابل رعد . ۲ - صاعقه .
برق صاعقه
[lightning] [علوم جَوّ] تخلیۀ شدید الکتریکی نورانی و زودگذر، ناشی از ابر، با طول مسیری برحسب کیلومتر
[forked lightning] [علوم جَوّ] شکل معمول تخلیۀ الکتریکی اَبربه زمین که همیشه قابل رؤیت است
[beaded lightning] [علوم جَوّ] نمودی ویژه از درخش یک آذرخش معمولی که در آن ناظر، در امتداد دید، بخش های درخشانی به شکل دانه های تسبیح مشاهده می کند متـ . آذرخش زنجیره ای chain lightning آذرخش مرواریدی pearl lightning
[lightning channel] [علوم جَوّ] مسیری نامنظم در هوا که تخلیۀ آذرخشی در امتداد آن رخ می دهد
[streak lightning] [علوم جَوّ] آذرخشی معمولی ناشی از تخلیۀ الکتریکی اَبربه زمین که کاملاً متمرکز در یک آذرخش راه تک و نسبتاً مستقیم به نظر می رسد
[chain lightning] [علوم جَوّ] ← آذرخش دانه تسبیحی
[zigzag lightning] [علوم جَوّ] آذرخشی معمولی ناشی از تخلیۀ الکتریکی اَبر به زمین که آذرخش راه آن تک و خیلی نامنظم به نظر می رسد
[pearl lightning] [علوم جَوّ] ← آذرخش دانه تسبیحی
[lightning stroke] [علوم جَوّ] پیش گام (leader) و کوب برگشتِ آن در تخلیۀ الکتریکی اَبر به زمین
[ball lightning, globe lightning] [نجوم] نوع بسیار نادری از آذرخش، به صورت گویی از هوای یونیده و درخشان و گرم، که به آرامی در هوا جابه جا می شود و ممکن است بدون انفجار یا تخلیۀ ناگهانی بار ناپدید شود

معنی آذرخش در فرهنگ معین

آذرخش
(ذَ رَ) (اِمر.) برق ، صاعقه .

معنی آذرخش در فرهنگ فارسی عمید

آذرخش
برق، صاعقه: نباشد زاین زمانه بس شگفتی / اگر بر ما ببارد آذرخشا (رودکی: ۵۱۹).

آذرخش در دانشنامه ویکی پدیا

آذرخش
آذَرخش، اَبرَنجک، صاعقه، یا آتشه 'گونه ای برون داد الکتریکی است که در اثر الکتریسیته ایستا میان دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می شود. هرچند آذرخش اشاره به درخشش الکتریکی ست که میان ابر و زمین است. چه، درخشش الکتریکی میان دو ابر در واقع دِرَخش یا رَخش و یا همان برق نام دارد.
در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی کم و بیش، نزدیک به سطح زمین باشد، آذرخش بروز می کند. در آذرخش های شدید بیش ترین برون داد الکتریکی رخ می دهد. دما در محل اصابت برق فوق العاده بالا می رود (حدود ۲۸٬۰۰۰ درجه کلوین که حدود ۵ برابر دمای سطح خورشید است)
در هنگام آذرخش معمولاً مقداری از نیتروژن هوا به ترکیبات نیتریدی محلول در آب تبدیل می شود. رعد و برقی که بین ابر و زمین است معمولاً از ابر به زمین می زند (رعد منفی) ولی در برخی موارد نادر هم رعد از زمین به ابر می زند (رعد مثبت). در این حالت (رعد مثبت) زمین دارای بار منفی است و ابر دارای بار مثبت.
به رعد پیشگام و کوب برگشتِ آن در تخلیه الکتریکی اَبربه زمین «کوب آذرخش» گفته می شود. درخشندگی شدیدی که در آخرین مرحله هر کوب آذرخش ناشی از تخلیه الکتریکی اَبربه زمین، از زمین به سوی پایه اَبر بالا می رود کوب برگشت یا کوب اصلی می گویند.
آذرخش (ابهام زدایی) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آذرخش
آذرخش (فیلم)
آذرخش (جنگنده)
گوی آذرخش
آتشکده آذرخش
آذرخش مکری
سوار بر آذرخش
قایق تندرو آذرخش
آذَرَخش نامیست که در ایران برای دست کم سه و شاید چهار نوع طرح هواپیمای متفاوت استفاده شده است که هیچیک از آن ها به مرحله تولید انبوه نرسیده اند. کاربرد بی قاعده نام آذرخش برای طرح های متفاوت و سیاست ایران در مورد اعلام نکردن مشخصات سلاح های خود باعث ابهامات زیادی در مورد جنگنده آذرخش شده است.
یک یا چند مدل از هواپیماهایی که با نام جنگندهٔ آذرخش معرفی شده اند به روش مهندسی معکوس بر روی جنگنده اف-۵ ساخته شده اند.
آذرخش (انگلیسی: Lightning) نام یک رمان علمی-تخیلی اثر دین کونتز و منتشر شده در سال ۱۹۸۸ است.
آذرخش (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی احمدرضا درویش ساختهٔ سال ۱۳۷۱ است.
آذرخش (به ژاپنی: 稲妻 Inazuma) فیلمی به کارگردانی میکیو ناروسی است که در سال ۱۹۵۲ اکران شد. از بازیگران آن می توان به هیدکو تاکامینه، کیوکو کاگاوا، و ایتارو اوزاوا اشاره کرد.
آذرخش (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی احمدرضا درویش ساختهٔ سال ۱۳۷۱ است.
آذرخش بر آب (انگلیسی: Lightning Over Water) فیلمی مستند به کارگردانی ویم وندرس و نیکلاس ری محصول سال ۱۹۸۰ است که روزهای پایانی زندگی نیکلاس ری، کارگردان آمریکاییِ سازندهٔ شورش بی دلیل را به تصویرمی کشد. فیلم در بخش خارج ازمسابقهٔ جشنواره کن سال ۱۹۸۰ نمایش داده شد.
آذرخش بر فراز تاترا (به اسلواکیایی: Nad Tatrou sa blýska) سرود ملی اسلواکی است. دومین قطعه آهنگ سرود ملی چکسلواکی پس از بنیان گذاری این کشور در سال ۱۹۱۸ شامل سرود ملی اسلواکی و قطعه نخست آن شامل سرود ملی جمهوری چک بود. پس از فروپاشی چکسلواکی در سال ۱۹۹۲، سرود ملی آن نیز به دو بخش تقسیم شد. اسلواکی با افزودن قطعه دوم به سرود ملی اش، آن را گسترش داد، اما جمهوری چک همان یک قطعه را رسماً به عنوان سرود ملی پذیرفت.
ریشه های سرود ملی اسلواکی، مربوط به ادبیات ملی گرای اروپای مرکزی قرن نوزدهم است. بن مایه های اصلی آن، توفندی بر فراز کوه های تاترا که به عنوان خطری برای اسلواک ها نمادپردازی شده و نیز آرزومندی برای رفع این تهدید هستند. این سرود به ویژه در طول شورش های ۱۸۴۸ تا ۱۸۴۹ بین مردم محبوبیت یافت.
در دوران چکسلواکی، این سرود در بسیاری از شهرهای اسلواکی در ساعت دوازده ظهر پخش می شد. اما پس از جدایی دو ملت، این سنت بازایستاد. شعر اصلی «آذرخش بر فراز تاترا» که مبنای سرود ملی کنونی به شمار می رود، در سال ۱۸۴۴ توسط یانکو ماتوشکا شاعر ۲۳ ساله سروده شد. قطعه نخست شعر این سرود به همراه قطعه نخست سرود ملی جمهوری چک، به عنوان سرود ملی چکسلواکی در ۱۳ دسامبر ۱۹۱۸ پذیرفته شد. پس از فروپاشی چکسلواکی، قطعه دوم شعر دوباره افزوده شد و به عنوان سرود ملی اسلواکی در ۱ ژانویه ۱۹۹۳ مورد پذیرش و تصویب قرار گرفت.
آذرخش دد (نام علمی: Fulgurotherium australe) نام یک گونه از تیره بلندتاج دندانان است.
آذرخش ددان (نام علمی: Astrapotheriidae) نام یک تیره از راسته آذرخش ددسانان است.
آذرخش ددان اروگوئه(نام علمی: Uruguaytherium) نام یک سرده از تیره آذرخش ددان است.
آذرخش ددسانان (نام علمی: Astrapotheria) نام یک راسته از فرورده جفت داران است.
آذرخش گیر (Lightning arrester) از کالاهای حفاظتی و پناه پست های فشار قوی می باشد که برای هدایت موجهای ولتاژ ضربه ای به زمین و جلوگیری از ورود آنها به ایستگاههای انتقال و پخش نیرو بکار می رود و بیشتر در پایان توانراه و در اندرگاه ترانسفورماتورها کار گذاشته می شود. ولتاژ شکست الکتریکی یک آذرخش گیر بایستی کمتر از ولتاژ شکست الکتریکی ایزولاسیون کالاهای کار گذاشته شده در پست باشد.
آذرخش گیرها برای پناه کالاها دربرابر افزوده ولتاژهای گذرا و تخلیه افزوده ولتاژهای موجی پدید آمده درهادیهای توانراه ها و پست های فشار قوی بکار می روند. افزوده ولتاژهای موجی، سرسختی جداگری سازه ها وکالاهای فشارقوی را از کار انداخته و قوس واتصالی را درشبکه آشکار می سازند آذرخش گیرها بگونه موازی با ابزار زیر چتر پناهی خود قرارمی گیرند.
شیوه کارکرد یک آذرخش گیر برای پناه کالاهای به این گونه است که انرژی موج از سوی آذرخش گیر به زمین فرستاده شده وبی درنگ پس ازبرقراری جریان موجی درفاصله چند میکروثانیه وکاهش دامنه ولتاژ تایک مقدار روشن (سطح حفاظتی آذرخش گیر)، راه گردش جریان درآذرخش گیر بسته شده و از ادامه گذر جریان و تبدیل آن به جریان اتصالی بسامد توان جلوگیری می شود.
آذرخش مُکری (متولد ۱۳۴۷ در تهران) (تلفظ می شود /ɒzæræxʃ mokri/) روانپزشک ایرانی، استادیار گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد است. او مجری طرح چند دارو برای ترک اعتیاد بوده و چهره ای شناخته شده در درمان اعتیاد است.
آذرخش و خورشید نام کتابی است از ساویتری دوی موکرجی که در سال ۱۹۵۸ به چاپ رسیده است. این کتاب فلسفه تاریخ از نظر این نویسنده و نقد او به دنیای نو را شامل می شود. این کتاب به خاطر ادعای اینکه آدولف هیتلر یکی از اوتار ویشنو خدای هندو بوده است مشهور شده است. این کتاب اخیراً دوباره چاپ شده است و یک روخوانی از آن نیز ضبط و منتشر شده است.
در این کتاب ساویتری دوی موکرجی سه مفهوم "انسان در زمان"، "انسان فرا زمان" و "انسان علیه زمان" را مطرح می کند که مثال های آنها به ترتیب چنگیز خان، آخناتون، و آدولف هیتلر هستند. نماد آنها نیز به ترتیب آذرخش (قدرت ویرانگر)، خورشید (نیروی زندگی بخش)، و آذرخش و خورشید (نیرو ویرانگر شده برای زندگی) هستند. این کتاب همچنین بخشی در مورد کالی یوگا و کالی دارد. نوشتن این کتاب در سال ۱۹۴۸ آغاز شد، و در سال ۱۹۵۶ به پایان رسید و در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار در کلکته به چاپ رسید. نویسنده این کتاب آن را پاسخی به رویدادهای سال ۱۹۴۵ و پس از آن می داند. این کتاب به "فرد خداگونه زمان ما، انسان علیه زمان، برترین اروپایی تمام دوران، آذرخش و خورشید، آدولف هیتلر هدیه شده است، به عنوان ادای احترام با عشق و وفاداری تا ابد". این کتاب با نقل قول هایی از بهگود گیتا و رودلف هس آغاز می شود.
آذرخش یاب دستگاهی است برای تشخیص آذرخش در طوفان تندری. سه نوع اصلی آذرخش یاب وجود دارد: آذرخش یاب زمینی که دارای چندین آنتن است، آذرخش یاب متحرک که دارای آنتن جهت یاب و حسگر هستند(اغلب در هواپیما به کار می رود) و سیستم های فضایی.
آذرخش یاب در سال ۱۸۹۴ به وسیلهٔ الکساندر استپانویچ پاپوف اختراع شد. این دستگاه همچنین نخستین گیرنده رادیویی جهان نیز بود.
آذرخش یاب های زمینی و متحرک سمت و شدت آذرخش را از مکان مورد نظر با به کار گیری تکنیک های جهت یابی رادیویی با تجزیه و تحلیل بسامدهایی که از آذرخش ساطع می شود محاسبه می کند.
آذرخش یاب های زمینی با مثلث سازی از چندین مکان فاصلهٔ آذرخش را معین می کنند، در حالی که آذرخش یاب های متحرک فاصله را با به کارگیری بسامد سیگنال و ضعیف شدن آن تخمین می زنند. آذرخش یاب های فضایی بر روی ماهواره ها با مشاهده مستقیم می توانند برد، موقعیت و شدت آذرخش را مشخص کنند.
شبکه های آذرخش یاب های زمینی مورد استفاده خدمات هواشناسی مانند خدمات هواشناسی ملی ایالات متحده آمریکا، خدمات هواشناسی کانادا، همکاری اروپا برای آذرخش یابی و دیگر سازمان ها مانند خدمات رفاهی الکتریکی و خدمات جلوگیری از آتش سوزی جنگل قرار می گیرند.
آتشکده آذرخش یا مسجد سنگی یکی از آتشکده های خاموش ایران است. این آتشکده در پنج کیلومتری جنوب خاوری(:شرقی) شهر داراب، در دامنهٔ کوه، ساخته شده، سازه ای شگفت انگیز با نمای چلیپا (:صلیبی شکل ) که امروزه به نام مسجد سنگ، خوانده می شود. گستردگی(:مساحت) این آتشکده ۴۲۰ مترمربع است که یکپارچه از کوه تراشیده شده و در فاصلهٔ چهارکیلومتری خاوری داراب است.
پرسی جکسون: دزد آذرخش (به انگلیسی: The Lightning Thief) جلد اول مجموعه پرسی جکسون و خدایان یونان اثر ریک ریوردن است. پرسی جکسون: دزد آذرخش در حراج به انتشارات میرماکس فروخته شد و در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۰۵ چاپ شد و تا چهار سال بعد از آن ۱/۲ نسخه از آن به فروش رسید.و در لیست پرفروشترین کتاب های نیویورک تایمز و بهترین کتاب های نوجوان پسند قرار گرفته است.در ایالات متحده در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۱۰ فیلمی اقتباس شده از آن به اسم پرسی جکسون و المپ نشینان: دزد صاعقه ساخته شده است.(4) در دزد آذرخش اساطیر یونان در محیط مدرن زندگی می کنند.(5)(6)و سبکی طنز آمیز دارد.(2)(5)(6)
حلزون آذرخش (نام علمی: Busycon perversum) نام یک گونه از رده شکم پایان است.
سوار بر آذرخش (به انگلیسی: Ride the lighning) دومین آلبوم استودیویی گروه موسیقی متالیکا است که در ۲۷ ژوئیه سال ۱۹۸۴ عرضه شد. ضبط این آلبوم در مدت ۱۰ ماه در استودیوی سوویت سایلنس در کپنهاگ دانمارک انجام شد.
گوی آذرخش یا آذرخش گلوله ای پدیده ای است که اغلب در هنگام توفان های تندری به صورت توده ای از هوای با تابش شدید به شکل کره به مدت چند لحظه دیده می شود. دانشمندان درحال ساختن مدلی آزمایشگاهی برای توصیف این پدیده هستند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آذرخش

آذرخش/صاعقه (همچنین: رعد-و-برق) گونه ای تخلیه الکتریکی است که در اثر الکتریسیته ایستا میان دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می شود. هرچند آذرخش اشاره به درخشش الکتریکی ست که میان ابر و زمین است. چه، درخشش الکتریکی میان دو ابر در واقع دِرَخش یا رَخش و یا همان برق نام دارد.
• نشانه شناسی: آذرخش نماده شرارهٔ زندگی و قدرت باروی است. این آتش آسمانی قدرتی عظیم و سرعتی مهیب دارد؛ ممکن است سعد باشد یا نحس.»
• «در زمینهٔ عرفانی، آذرخش نوری درونی ایجاد می کند که سالک را وامی دارد تا چشم ها را ببندد، یعنی در خود فرورود…» -> ژان شوالیه

آذرخش در جدول کلمات

آذرخش
صاعقه, رعد و برق
صدای ایجاد شده ناشی از آذرخش است
تندر

معنی آذرخش به انگلیسی

lightning (اسم)
برق ، برق زدن ، اذرخش ، بارقه
firelight (اسم)
رعد و برق ، نور اتش ، اذرخش
levin (اسم)
برق ، اذرخش
thunderbolt (اسم)
اذرخش ، صاعقه ، سنگ اذرخشی

آذرخش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آذرخش

محمدحسین ١٠:٠٧ - ١٣٩٥/١١/١٨
آذَرَخش نام دومین هواپیمای[۱] جنگنده ساخت جمهوری اسلامی ایران، پس از جنگنده صاعقه است. این جنگنده که در جمهوری اسلامی ایران و به روش مهندسی معکوس بر روی جنگنده بمب افکن اف-۵ ساخته و در ۱۵ مرداد ١٣٨۶ در شاهین شهر اصفهان آزمایش شده است.
جنگنده آذرخش حدودا ۱۵٪ بزرگ تر از F-5E است و از موتورهای RD-۳۳ کلیموف نیرو می گیرد.
طراحی هواپیمای صاعقه بسیار شبیه اف-۱۸ است. بیشترین شباهت در دو سکان عمودی زاویه دار نسبت به محور طولی و صفحات جانبی در کناره های هواپیما تا کناره کابین است. نمونه اولیه - هواپیمای اف۵ - یک سکان عمودی دارد و صفحات گفته شده در کنار بدنه را ندارد. سابقه طراحی هواپیما جنگنده در ایران به بعد از انقلاب می رسد و می گویند طراحی این گونه هواپیماها کاملاً ایرانی و بومی بوده است. متخصصین ایرانی طراح این هواپیماهااستادان دانشگاه هوایی شهید ستاری ومتخصصین صنایع دفاع هستند. ظاهراً ابزار ناوبری اویونیک (اویونیک در واقع نامی برای aviation electronics یا الکترونیک هواپیماست و مربوط به کنترل سیستم های الکترونیکی هواپیما مانند سیستم جهت یابی و رادار و یا سیستم های جنگ الکترونیک است)این جنگنده دگرگون شده است و ازسامانه های روسی در آن استفاده شده است. کابین این جنگنده از تجهیزات جدید مانند نشان دهنده های دیجیتال و مانیتورهای ال سی دی یا پلاسمای مایع بکار گرفته شده است. در بخش تجهیزات خدمه پروازی نیز دگرگونی های انجام شده است و از کلاه های پروازی هوشمند برای کمترشدن بار کاریخلبان و کمک خلبان بکاگرفته شده است.
نیروی پیشران
جنگندهٔ آذرخش از دو موتور روسی آردی-۳۳ استفاده می کند. این جنگنده بیشتر برای عملیات های هوا به زمین طراحی شده ولی در کنارآن توانایی جنگ هوایی را نیز دارد. پیشرانه این هواپیما دو دستگاه است. که البته کمی و یا مقداری کمتر از صاعقه (هواپیما) است. (ساخت کارخانه جات klimov )[۲])
مقایسه با اف-۵
هواپیمای آذرخش را می توان یک جنگنده اف-۵ دانست که در آن مساحت بال ها کمی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه های جدیدتر روسی عوض شده است. بارزترین تفاوت آذرخش با اف-۵، ورودی موتورهای به وضوح بزرگ تر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمندتر و نیاز به ورودی هوایبزرگ تر حاصل آمده است. همچنین تغییرات واضحی در سکان عمودی آن پدید آمده که می توان از آن ها به عنوان عوامل کنترل کنندهٔ مانورپذیری بسیار و بعضا خارج از کنترل اف-۵ دانست. وزن این جنگنده در حالت عادی حدود ۸ تن و در حالت بیشینه میان ۱۵ تا ۱۸ تن است و می تواند ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلوگرم تسلیحات با خود حمل کند.
جنگنده اف-۵ نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۵۹ انجام داده و از سال ۱۹۶۲ وارد ارتش آمریکا شد.[۳]
ویژگی ها
رادار این هواپیما از نوع N۰۱۹-ME که در جمهوری اسلامی ایران بهسازی شده تا کارایی آن ضد اهداف زمینی افزایش یابد. جنگنده آذرخش بیشتر برای حمله به اهداف زمینی طراحی و ساخته شده است و توانایی جنگ هوایی را نیز دارد.
هواپیمای اف۵ و به تبع آن آذرخش به دلیل کوچکی توانایی حمل مقدار کمی سوخت را دارد که باعث کوتاه شدن برد هواپیما نسبت به هواپیماهای هم دوره خود مانند اف-۴ می شود. (هواپیمای اف۴ می تواند هم وزن هواپیمای اف۵ سوخت با خود حمل کند) به همین دلیل در جنگ از این هواپیما بیشتر به عنوان هواپیمای گشتی شناسایی و یا جهت بمباران اهداف نزدیک بکار گرفته می شد. همین کمبود سوخت توانایی درگیری با اهداف هوایی و انجام جنگ هوایی را بسیار کاهش می دهد.
ویکی پدیا
|

Lahooti ١١:٤٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٨
صاعقه
|

پیشنهاد شما درباره معنی آذرخشنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آذرخش آجر   • سامانه آذرخش   • معنی آذرخش   • چاپ آذرخش   • آذرخش در جدول   • آذرخش چیست   • آذرخش جنگنده   • قیمت آجر آذرخش قم   • مفهوم آذرخش   • تعریف آذرخش   • معرفی آذرخش   • آذرخش یعنی چی   • آذرخش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آذرخش
کلمه : آذرخش
اشتباه تایپی : Hbvoa
آوا : 'AzaraxS
نقش : اسم
عکس آذرخش : در گوگل


آیا معنی آذرخش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )