انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1066 100 1

آذرشهر

آذرشهر در دانشنامه اسلامی

آذرشهر
نام قدیمی این دیار پر طراوت و با نشاط و انقلابی دهخوارقان بوده و تاریخی ترین شهرهای آذربایجان شرقی است.
این شهر مملو از زیبایی ها و مناظر طبیعی و پیشینه قوی فرهنگی است حضور دهها تن از علمای برجسته در طول دو قرن اخیر گویای این مدعاست که آذر شهر دیار عالم پرور و عشاق اهلبیت علیه السلام و مهد عارفان و آزادگان آزادی خواهان بوده از جمله عارفان و عالمان فرزانه این منطقه به عنوان نمونه عبارتند از:ملا یوسف دهخوارقانیشیخ رضا دهخوارقانیضیاءالعلماء دهخوارقانیشمس العلماء دهخوارقانیآیة الله شیخ علی توتونچیانشیخ ابوالقاسم دهخوارقانیآیة الله سید جلال الدین دهخوارقانیشیخ محمد حسن منطقیآیة الله عظیمیآیة الله شهید غفاریو ...
مساجد آذر شهر
مسجد محراب کوی قاضیمسجد چهار سو مسجد عبدالله شهیدمسجد حاج کاظممسجد بازار (امام خمینی)مسجد قدیمی قدمگاه
منبع
سایت اندیشه قم    
...

آذرشهر در دانشنامه ویکی پدیا

آذرشهر
آذَرْشَهْرْ (توفارقان یا دِهْخوارْقانْ) یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته است. همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهر واقع شده و دارای زمین های مسطح درمناطق شمالغربی حوالی دریاچه ارومیه و مناطق کوهستانی در شرق و جنوب شرقی میاشد و آب و هوای این منطقه نیز در تابستان ها گرم می شود. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ سئل چایی و نیز کانال های زیرزمینی، چشمه های طبیعی و چاه های عمیق صورت می گیرد.
سیل آذرشهر:
نام قدیم آذرشهر اول دهخوارقان بوده سپس «توفارقان» بوده که در دورهٔ پهلوی به آذرشهر تغییر پیدا کرده است. این شهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول شرقی، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفته است. آذرشهر در ۵۴ کیلومتری جنوب غرب تبریز و در محور تبریز-بناب واقع شده است.
جمعیت آذرشهر برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۴۱۴۸۸۷ نفر بوده است و به عنوان یازدهمین شهر استان آذربایجان شرقی شناخته می شود. همچنین تعداد خانوارهای ساکن این شهر ۱۴۳۴۳ خانوار بوده است. آذرشهر یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است که منابع قدیمی نام آن را به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان نوشته اند و در کتاب های جغرافی قدیم عرب این نام به شکل «داخَرَّقان و دخارقان درآمده است. یاقوت حموی از این شهر باعنوان «دِه نَخیرجان» یاد کرده است؛ درحالی که حمدالله مستوفی از عنوان «دهخوارقان» استفاده نموده است. اکثر مورخان از آذرشهر به عنوان شهری کوچک با هشت روستای تابعه یاد می کنند و از وفور باغ های انگور، و میوهجات مختلف آن سخن به میان آورده اند. همچنین لپه آذرشهر و گردوی آذرشهر شهرت جهانی دارد. در روستای فیروز سالار آذرشهر باغهای پسته وجود دارد.
آذرشهر آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده است که از مهم ترین آن ها می توان به تپه باستانی پیرقطران، گورستان پیرحیران (درحال تخریب وتبدیل به مؤسسه آموزشی می باشد)، مسجد رومیان، مسجد جامع آذرشهر، غار باستانی وطبیعت زیبای روستای هفت چشمه گورستان قدمگاه (بادامیار) و تورامین ممقان، مسجد تورامین ممقان، آرامگاه اولیا در روستای قاضی جهان و آرامگاه پیرجابر ممقان اشاره کرد.
عکس آذرشهر
رودخانهٔ آذرشهر اصلی ترین رودخانهٔ شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی می باشد. از نام های دیگر این رودخانه می توان به «نوشین چای» و «سیل چای» اشاره کرد. این رودخانه پس از بهم پیوستن دو رود گنبر چایی و آلاکوزه چایی در نزدیکی روستای گواهیر بدین نام نامیده میشود.
ایستگاه راه آهن آذرشهر (فارسی: ایستگاه راه آهن اذرشهر) ایستگاه راه آهنی در دهستان دستجرد،شهرستان آذرشهر،استان آذربایجان شرقی می باشد که در سال ۲۰۰۶ جمعیت آن ۱۶ نفر و ۴ خانوار بوده است.
بخش مرکزی شهرستان آذرشهر یکی از بخش های تابعه شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.
جمعیت روستاهای شهرستان آذرشهر برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی مرکز آمار ایران:
سردر و محراب مسجد محراب آذرشهر مربوط به دوره صفوی و دوره قاجار است و در شهرستان آذرشهر، بخش حومه، شهر آذرشهر، میدان غفاری، خیابان قاضی، کوچه قاضی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۵۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آذَرشَهر یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی ایران است. مرکز آن، شهر آذرشهر است.
بخش مرکزی شهرستان آذرشهر
دهستان شیرامین
دهستان قبله داغی
دهستان قاضی جهان
دهستان ینگجه
آذرشهر در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است.
آذرشهر در شرق دریاچه ارومیه واقع و از شمال محدود است به شهرستان اسکو، از جنوب به شهرستان عجب شیر و از غرب به دریاچه ارومیه. این شهر در جلگه و مسیر مراغه – تبریز قرار دارد.
نام قدیم این شهرستان توفارقان بود و دارای باغهای میوه و انگور و گردوی بسیار است. روستاهای شرقی این شهرستان در کوهستان و دارای آب و هوای سالم و روستاهای غربی آن در جلگه و کنار دریا می باشد که مالاریایی است. کارخانه های پتوبافی، برگه زردآلوسازی، کمپوت سازی، و کارخانه برق دارد. از بناهای تاریخی دارای یک مسجد قدیمی به نام مسجد حاج کاظم و بنایی به نام چهارسوق دارد که از چوب بست درست شده است.
غسالخانه آذرشهر مربوط به اواخر دوره قاجار است و در آذرشهر، خارج از بافت شهر، گورستان آذر شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۴۴۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی را نشان می دهد.
آرویز قناتی است که در روستای آذرشهر از توابع بخش مرکزی، شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
ابراهیم قناتی است که در روستای فیروزسالار از توابع بخش گوگان، شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
اله آباد قناتی است که در شهرممقان از توابع بخش ممقان، شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آذرشهر

آذرشهر یا دِه خوارقان از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته است. همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهر واقع شده و دارای زمینهای مسطح درمناطق شمالغربی حوالی دریاچه ارومیه و مناطق کوهستانی در شرق و جنوب شرقی میاشد و آب و هوای این منطقه نیز در تابستان ها گرم می شود. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ سئل چایی و نیز کانال های زیرزمینی، چشمه های طبیعی و چاه های عمیق صورت می گیرد. شهرستان آذرشهر از شهرستان های استان آذربایجان شرقی، ایران است. مرکز آن، آذرشهر است.
• «قصبهٔ مرکز بخش و دهستان دهخوارقان از شهرستان تبریز در ۵۱ کیلومتری جنوب باختری تبریز در جلگه و مسیر شوسهٔ مراغه-تبریز واقع شده سات… اختلاف ساعت با تهران ۲۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه (ساعت ۱۲ دهخوارقان، ساعت ۱۲ و ۲۱ دقیقه و ۴۱ ثانیهٔ تهران است)جلگه، متعدل. سکنه ۱۳۰۸۷، شیعه، ترکی. آب از رود دهخوارقان و قنات. محصول: غلات، حبوبات سردرختی، انگور و توتون، چغندر، کرچک، سیب زمینی. شغل:زراعت و گله داری، کسب، حدود ۴۰۰ باب مغازه از کسبهٔ مختلف و چند کارخانهٔ پارچه بافی دستی و کارخانه برگه سازی و مشروب و کمپوت سازی و کارخانه برق دارد. همچنین دارای دبستان و دبیرستان و شعبات دوائر دولتی و پست و تلگراف می باشد.از ابنیهٔ تاریخی دارای یک مسجد قدیمی به نام مسجد حاجی کاظم و بنائی به نام چهارسوق که از چوب بست درست نموده اند.» -> از «فرهنگ جغرافیایی ایران» چاپ ۱۹۵۱م/ ۱۳۳۰ش

آذرشهر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمد ١٥:٣٦ - ١٣٩٥/٠٥/٢٧
آذَرْشَهْرْ (دِهْخوارْقانْ) یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته است. همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهر واقع شده و زمین های این منطقه مسطح و غیرقابل کشاورزی هستند و آب و هوای این منطقه نیز در تابستان ها بسیار گرم می شود. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ آذرشهر و نیز کانال های زیرزمینی، چشمه های طبیعی و چاه های عمیق صورت می گیرد.[۱]
نام قدیم آذرشهر «دهخوارقان» بوده که در دورهٔ پهلوی به آذرشهر تغییر پیدا کرده است. این شهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول شرقی، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفته است. آذرشهر در ۵۴ کیلومتری جنوب غرب تبریز و در محور تبریز-مراغه واقع شده است.[۱]
جمعیت آذرشهر برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۳۶٬۴۷۵ نفر بوده است و به عنوان هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی شناخته می شود. از ۳۶٬۴۷۵ نفر جمعیت این شهر، ۱۸٬۵۴۸ نفر مرد و ۱۷٬۹۲۷ نفر زن بوده اند؛ همچنین تعداد خانوارهای ساکن این شهر ۹٬۸۵۴ خانوار بوده است.[۲] اکثر اهالی آذرشهر به کشاورزی و کسب و کار مشغول اند.
آذرشهر یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است که منابع قدیمی نام آن را به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان نوشته اند و در کتاب های جغرافی قدیم عرب این نام به شکل «داخَرَّقان و دخارقان در آمده است.[۳] یاقوت حموی از این شهر باعنوان «دِه نَخیرجان» یاد کرده است؛ درحالی که حمدالله مستوفی از عنوان «دهخوارقان» استفاده نموده است. اکثر مورخان از آذرشهر به عنوان شهری کوچک با هشت روستای تابعه یاد می کنند و از وفور باغ های انگور، پنبه و میوه جات مختلف آن سخن به میان آورده اند.[۱]
آذرشهر آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده است که از مهم ترین آن ها می توان به کتابخانهٔ پیرقطران، گورستان پیرحیران، مسجد رومیان، مسجد جامع آذرشهر، غار باستانی و گورستان بادامیار و تورامین، مسجد تورامین، آرامگاه اولیا در روستای قاضی جهان و آرامگاه پیرجابر اشاره کرد.[۱] ویکی پدیا.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Najme dorostkar > diligently
اورمزد > طاق بستان
تمیم حقمل > bust
اورمزد > وسان
ماردین > از تیم های مطرح بلژیک
Mahdi kamkat > undulations
هادی > پای پوران
Alire_za > Avicena

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آذرشهر   • مفهوم آذرشهر   • تعریف آذرشهر   • معرفی آذرشهر   • آذرشهر چیست   • آذرشهر یعنی چی   • آذرشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آذرشهر
کلمه : آذرشهر
اشتباه تایپی : Hbvaiv
عکس آذرشهر : در گوگل


آیا معنی آذرشهر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )