انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1091 100 1

آرتمیس

معنی اسم آرتمیس

اسم: آرتمیس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: یونانی
معنی: (تلفظ: ārtemis) (معرب از یونانی )، (در اعلام) نام یکی از چند تن الهه ی یونانی که بر سکه های اشکانی صورت یا علامت آنها نقش شده است آرتمیس نزد یونانیان رب النوع شکار بوده است، (در اعلام) نام یکی از بانوان ایران باستان در زمان خشایارشا که دریادار بود - در اساطیر یونان، خدای شکار و خواهر دوقلوی آپولون، همچنین نام شیرزنی که فرمانده نیروی دریایی کمبوجیه در جنگ بین ایران و یونان بود

آرتمیس در دانشنامه ویکی پدیا

آرتمیس
آرتمیس (به یونانی: Ἄρτεμις) یا در اسطوره های رومی دیانا (به لاتین: Diana) الهه زمین و شکار. این الهه دوقلوی آپولون خدای موسیقی و هنر است. داستان ایفی ژن دختر آگاممنن که پدرش بهنگام جنگ تروا او را قربانی راه آرتمیس نمود تا بادهای موافق را برای حرکت کشتی ها خویش از طرف خدایان جلب کند. در جزیره دلس نیز معروف ترین معبد آپولون و دیانا یعنی الهه رومی قابل تطبیق با آرتمیس وجود دارد و گویند آن ها در همین جزیره قدم به عرصه وجود گذاشته اند.کالیماک در سرودی برای آرتمیس ساخته می گوید:آرتمیس پیش از آپولون به دنیا آمد و به هیچ وجه مادر خود (لتو) را ناراحت نکرد.
فاطمی، سعید (۱۳۷۵). مبانی فلسفی یونان و روم. تهران: دانشگاه تهران.
گرانت-هیزل، مایکل-جان (۱۳۹۰). فرهنگ اساطیر کلاسیک. تهران: نشر ماهی.
پین سنت، جان (۱۳۷۹). اساطیر یونان. تهران: اساطیر.
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
برطبق افسانه ها، آرتمیس یک روز زودتر از برادرش آپولو به دنیا آمد. مادرش او را در جزیرهٔ اورتیگیا به دنیا آورد، سپس بلافاصله بعد از تولدش، او به مادرش برای عبور از تنگهٔ دلوس کمک کرد، جایی که او برادر دوقلویش آپولون را به دنیا آورد. این داستان شروعی برای نقش او به عنوان نگهبان کودکان و حامی زنان هنگام زایمان شد. آرتمیس همانند برادر دوقلوی خود آپولو که محافظ پسربچه ها به شمار می رفت، مسئولیت محافظت از دختران کوچک تا سنین ازدواج آن ها را به عهده داشت و همچنین دارای موهبت شفابخشی بود. اما هردوی آن ها نیز موجبات مرگ ناگهانی و بیماری بودند، آرتمیس زنان و دختران و آپولو مردها و پسران را هدف قرار می داد. اما برطبق روایات، پیکان های آرتمیس هنگام زایمان مرگی سریع را به ارمغان می آورد. او مظهر پاک دامنی بود و در آغازین سال های زندگی خود (احتمالاً سه سالگی) از پدرش، زئوس بزرگ، درخواست کرد تا بکارت ابدی را به وی اعطا کند. همچنین تمامی همراهان او باکره به حساب می آمدند. آرتمیس بسیار از عفت و طهارت خود محافظت می کرد، و مجازات های سنگینی برای هر مردی که اقدام به هر نوع بی احترامی نسبت به او می کرد در نظر می گرفت.
سرگرمی و کار اصلی آرتمیس، پرسه زدن به همراه حوریهای خود در جنگل های کوهستانی و زمین های کشت نشده برای شکار شیر، پلنگ و گوزن بود. او مجهز به تیر و کمانی سیمین (از جنس نقره) بود که هفائستوس و سایکلاپس ساخته بودند. حس استقلال طلبی و روحیهٔ طبیعی او توسط همهٔ الهه ها مورد قدردانی قرار نمی گرفت. آفرودیته، الههٔ عشق و زیبایی، هیچ کنترلی بر وی نداشت به این دلیل که او به هیچ وجه اهل عشق ورزی نبود، و هرا، ملکهٔ خدایان، نیز هنگامی که آرتمیس در جنگ تروآ طرف تروجان ها را گرفت، مجبور شد با او به مقابله بپردازد.
عکس آرتمیس
آرتمیس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آرتمیس ایزدبانو
آرتمیس (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
سیارک ۱۰۵ (به انگلیسی: 105 Artemis) صد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ سپتامبر ۱۸۶۸ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۸٫۵۷ است.
]
آرتمیس فاول (به انگلیسی: Artemis Fowl) مجموعه هشت جلدی از کتاب های فانتزی نوشتهٔ اوئن کالفر (Eoin Colfer - pronounced Owen) نویسندهٔ ایرلندی است. شخصیت اصلی آرتمیس فاول، نوجوانی نابغه، تبهکار و ماجراجو است. کتاب نخست یعنی آرتمیس فاول و گروگانگیری در سال ۲۰۰۱ منتشر و با استقبال و تحسین جهانی روبرو شد. کتاب هفتم، آرتمیس فاول و عقده آتلانتیس در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. هشتمین و آخرین کتاب، آرتمیس فاول آخرین نگهبان نام دارد و ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۲ در آمریکا توسط انتشارات دیزنی هایپِریَن بوکز منتشر شد. کتاب های مصور جلدهای یک و دو یعنی آرتمیس فاول و گروگانگیری و آرتمیس فاول و ماجرای شمال در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به بازار آمدند. فیلم دو کتاب اول نیز در سال ٢٠١٩ به کارگردانی کنت برانا روانه بازار می شود
ویکی پدیا انگلیسی
سایت رسمی این کالفر
سایت رسمی آرتمیس فاول
سایت بریتانیایی آرتمیس فاول
ویکی آرتمیس فاول
سایت طرفداران آرتمیس فاول
آرتمیس فاول و گروگانگیری اولین کتاب این مجموعه است که در آن، آرتمیس فاول نوجوان ۱۲ سالهٔ نابغه و قهرمان همراه با محافظ شخصی اش باتلر، سروان هالی شورت از نیروی ویژهٔ پلیس زیرزمین اجنه (Lower Element Police - LEP) را گروگان گرفته و در ازای آزادی او یک تن شمش طلای ۲۴ عیار از اجنه (که البته بعداً نیمی از آن را از به نیروی ویژه پس می دهد) که از دست انسان ها پنهان و به زیر زمین پناه برده اند می خواهد. کتاب مصورش نیز در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. در اواسط سال ۲۰۰۸ ایدهٔ ساخت فیلم آن و کتاب بعدی توسط جیم شریدن - کارگردان ایرلندی برندهٔ اسکار - مطرح شد.
آرتمیس فاول و ماجرای شمال کتاب دوم در این مجموعه است که دربارهٔ نجات آرتمیس فاول اول (پدر آرتمیس فاول دوم) از دست مافیای روسیه است و همچنین این کتاب سرکوب شورش گابلین ها و باند سه رئیسهٔ کِل و نیز خیانت اُپال کوبویی و سروان برایِر کادگیون را به صحنه می کشاند که با هوش فلی و همدستی آرتمیس فاول، مالچ دیگامز، باتلر، فرمانده جولیوس روت و هالی شورت شورش شکست می خورد. کتاب مصور ماجرای شمال در سال ۲۰۰۹ به انتشار رسید.
در کتاب سوم، جان اسپیرو، غول صنعت در شیکاگو، مکعب بین را که اختراع آرتمیس بوده از وی می دزدد اما به کمک اجنه این وسیله به پسرک ۱۳ ساله بازگردانده می شود. در داستان، باتلر «محافظ آرتمیس» مجروح و سپس به لطف جادوی اجنه و توسط سروان هالی شورت شفا داده می شود. پس از بازگرداندن مکعب بین، اجنه، آرتمیس، باتلر و ژولیت -خواهر باتلر- را خاطره شویی می کنند. کتاب مصور این جلد نیز اواخر سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید.
آرتمیس فاول (انگلیسی: Artemis Fowl) فیلمی است فانتزی به کارگردانی کنت برانا که بر پایه اولین رمان آرتمیس فاول در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.
فردیا شاو
لارا مک دانل
هانگ چائو
جودی دنچ
جش گد
نانسو آنوزی
آرتمیس فاول(به انگلیسی: Artemis Fowl) مجموعه هشت جلدی از کتاب های فانتزی نوشتهٔ اِاُین کالفر (Eoin Colfer - pronounced Owen) نویسندهٔ ایرلندی است. شخصیت اصلی آرتمیس فاول، نوجوانی نابغه،تبهکار و ماجراجو است. کتاب نخست یعنی آرتمیس فاول و گروگانگیری در سال ۲۰۰۱ منتشر و با استقبال و تحسین جهانی روبرو شد. کتاب هفتم، آرتمیس فاول و عقده آتلانتیس در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. هشتمین و آخرین کتاب، آرتمیس فاول آخرین نگهبان نام دارد و ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۲ در آمریکا توسط انتشارات دیزنی هایپِریَن بوکز منتشر شد. کتاب های مصور جلدهای یک و دو یعنی آرتمیس فاول و گروگانگیری و آرتمیس فاول و ماجرای شمال در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به بازار آمدند. فیلم دو کتاب اول نیز در حال بررسی است و احتمال اکران ان در سال ٢٠١٧ وجود دارد.
آرتمیس فاول و آخرین محافظه (به انگلیسی: Artemis Fowl: The Last Guardian) جلد هشتم و آخرین جلد مجموعه آرتمیس فاول اثر این کالفر است و در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۲ منتشر شده است.
آرتمیس فاول و انتقام اُپال (به انگلیسی: Artemis Fowl: The Opal Deception) جلد چهارم مجموعه آرتمیس فاول اثر این کالفر است و در ۳۰ آوریل ۲۰۰۵ منتشر شده است
مختصات: ۳۷°۵۶′۵۹″ شمالی ۲۷°۲۱′۵۰″ شرقی / ۳۷٫۹۴۹۷۲°شمالی ۲۷٫۳۶۳۸۹°شرقی / 37.94972; 27.36389
هروستراتوس
معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان است. این بنا در سال ۵۵۰ قبل از میلاد در امپراتوری یونان (در حال حاضر در ترکیه) ساخته شده است. این معبد به افتخار ایزدبانویی محلی ساخته شده بود که توسط یونانیان با آرتمیس، الهه شکار، وحوش و زایمان تلفیق شده بود. ساختمان این معبد عمدتاً از سنگ مرمر بود و توسطکرزوس پادشاه لیدیه به جای یک ساختمان قدیمی تر که بر اثر سیل نابود شده بود ساخته شد.
این معبد هم اکنون در نزدیکی شهر سلجوق و بناهای تاریخی اِفِسوس قرار دارد.
معبد آرتمیس در شهر اِفِسوس در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار داشته است. این معبد به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می شده است و به همین دلیل در میان عجایب هفتگانه جا دارد.
بریتانیا - از ۱۹۶۷  ایران
اشنایی با ناوشکن HMS Sluys (آرتمیس)، مجله جنگ افزار، شماره ۱۰۷
اسلوس در سال ۱۹۴۶
ناوشکن آرتمیس یک کشتی جنگی از کلاس ناوشکنهای بریتانیایی کلاس بتل (Battle به معنی نبرد) با نام اصلی اچ ام اس اسلوس (دی۶۰) (به انگلیسی: HMS Sluys (D60)) بود که در سال ۱۹۴۶ به خدمت نیروی دریایی بریتانیا درآمد و هفت سال بعد از این نیرو کنار گذاشته شده و در ۱۹۶۷ پس از یک بازسازی گسترده و تغییرات اساسی به ایران فروخته شد. این کشتی جنگی ۳۴۱۰ تنی پس از انقلاب به ناوشکن دماوند تغییر نام داد و تا دهه ۱۹۹۰ در نیروی دریایی ارتش ایران فعال بود و به این ترتیب یکی از طولانی ترین دوره های فعالیت را در میان کشتی های جنگی داشت. این کشتی پس از پایان دوره فعالیت خود همراه با ناوشکن های ساخت آمریکای ببر و پلنگ اوراق شد.
ناوشکن های کلاس بتل به سفارش نیروی دریایی بریتانیا در سال های ۱۹۴۲ و ۴۳ تولید شدند. در جنگ جهانی دوم مشخص شد که ناوشکنهای انگلیسی در مواجهه با حملات متمرکز هواپیماهای جنگی بسیار آسیب پذیر هستند و به همین جهت سفارش ساخت کشتی هایی داده شد که به توپ هایی با درجهٔ بالاروی بالا و تعداد زیاد توپ های ضدهوایی مجهز باشند.
یواس اس آرتمیس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
یواس اس آرتمیس (آی دی-۲۱۸۷)
یواس اس آرتمیس (اس پی-۵۹۳)
یواس اس آرتمیس (ای کی ای-۲۱)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آرتمیس در دانشنامه آزاد پارسی

آرتِمیس (Artemis)
آرتِمیس
در اساطیر یونان، ایزدبانوی پاکدامنی، ماه، شکار، و همۀ موجودات جوان (برابر دیانادر اساطیر روم). پدرش زئوس، مادرش، لتو، (یکی از تیتانها) و خود او خواهر دوقلوی آپولونبود. پرستشگاه های او در مراکز شهری سراسر قلمرو یونان قرار داشت؛ یکی از بزرگ ترین آن ها در اِفِسوسبود، که از عجایب هفت گانهاست. آرتمیس، در اصل، از ایزدبانوهای زمین بود، و در یونان پیشاهلنی، آسیای صغیر، و کرتبا حیات وحش، باروری محصولات، و تولد انسان پیوند داشت؛ در ابتدا با آپولون، که او نیز منشأ غیرهلنی داشت، بی ارتباط بود. به بیان هومر، آرتمیس به تأثیر از افسانه و اسطوره به شکل شکارچی باکره ای تجسم یافت، اگرچه در معبد افسوس پیکره ای از او با چند پستان بود که جایگاه اصلی اش را در مقام مادری جهانی حفظ می کرد، و او ایزدبانوی فرزندزایی باقی ماند. در مقاطعی از تاریخ، مکان های متعددی مدعیِ داشتنِ «مجسمۀ آرتمیس» بوده اند. گفته اند که ایفی گنیا(ایفیژنی)، که آرتمیس او را از قربانی شدن نجات داد، آن را ربوده است. بخشی از وظایف ایفی گنیا، در مقام کاهنۀ معبد در تائوریس(در شبه جزیره کریمه)، قربانی کردن بیگانه ها بود. بعدها، معابدی که مدعیِ داشتن مجسمه بودند، قربانی کردن انسان را نیز بر مناسک خود افزودند؛ ازجملۀ این معابد برائورونبود، که در آن مراسم بریدنِ گلو در حضور آرتمیس اجرا می شد و دیگری اسپارت، که در آن پسران را در مراسم آرتمیس اورتیاشلاق می زدند. آرتمیس را غالباً با دو ایزدبانوی مرتبط با ماه یکی دانسته اند: هِکاته، الهۀ سِحر و جادو؛ و سِلِنه(سلین)، از تیتان ها، که ارابۀ ماه را در آسمان می راند.

ارتباط محتوایی با آرتمیس

آرتمیس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

دانیال ١٩:١٤ - ١٣٩٥/٠٥/٢١
گوینده راستی, نام دریاسالار زن.
برخی از دور اندیشان نام آرتمیس را ایرانی نمی پندارند و بر این باورند که این نام پارسی نیست و یونانیست اما روشنفکران حقیقی با نیک اندیشی این نام را پارسی گفته اندو هیچ جایی برای شک و دودلی را به دگر اندیشان نداه اند
آرتمیس نخستین زن دریانورد ایرانی
آرتمیس Artemis نخستین زن دریانورد ایرانی است که در حدود 2480 سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی میباشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است. در سال 484 پیش از میلاد، هنگامی که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس یکی از فرمانروایان سرزمین کاریه (یکی از بخشهای سوریه کنونی) با 5 فروند کشتی جنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت، به نیروی دریایی ایران پیوست. در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سوار تشکیل میداد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 کشتی جنگی و 3 هزار کشتی حمل ونقل بود. آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine که بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت، شرکت داشت و دلاوریهای بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست و دشمن روبرو شد. او در یکی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین، با دلیری و بیباکی کم مانند بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات داد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید. در سالهای دهه 60 میلادی، در دوران حکومت پهلوی، نیروی دریایی ایران، برای نخستین بار ناوشکن بزرگی را به نام یک زن نامگذاری کرد و او (آرتمیس) بود. ناوشکن آرتمیس در دوران خدمت «دریاسالار فرج الله رسائی» به آب انداخته شد و سالها بر روی آبهای خلیج پارس پاسدار سواحل ایران بود
|

فاطمه ٠٢:٣٣ - ١٣٩٥/٠٩/٢٣
آرتمیس نخستین بانویی بود که در حدود ۲۴۸۰ سال پیش فرمان دریاسالاری خود را از سوی خشایارشا هخامنشی دریافت کرد.
|

الینا ٠٨:٠٦ - ١٣٩٥/١٢/١٨
گوینده راستی, نام دریاسالار زن
گنجینه نامهای ایرانی
نویسنده گشتاسپ پور پارسی
|

محمد طاها ١٢:٤٩ - ١٣٩٥/١٢/٢٦
نام اولین دریا سالار زن ایرانی که فرمانده نیروی دریایی کوروش کبیر بوده است و همچنین گوینده راستی نیز معنی میدهد
|

صادق ١٣:١١ - ١٣٩٦/٠٦/٢٤
آرتمیس نامی کاملا ایرانیست .
لازم به ذکر است برخلاف اکنون که نام های عربی در فرهنگ ما نفوذ کرده.طبق گفته های هرودوت نام های ایرانی در فرهنگ یونان نفوذ کرده بود
|

آرتمیس ٢٠:٢٦ - ١٣٩٦/١١/٠٦
من از این اسم کاملا راضی هستم این اسم ایرانی است و در فرهنگ یونان نفوذ کرده
|

افشین ١٠:١٩ - ١٣٩٧/٠١/٠٧
من در کتاب دو قرن سکوت خوندم که نام اصلی آرتمیس در اصل آرتمیز هست.
|

آرمین نامی ١٠:٠٥ - ١٣٩٧/٠٢/١١
اسم دختر من آرتمیس هست و برای انتخابش،در مورد ریشه اسم خییلی تحقیق کردم و این اسم کاملا فارسی بود،به معنیه راست گفتار بزرگ، گوینده راستی...نام اولین و تنها زن دریادار جهان در زمان خشایارشاه در نبرد سالامیس...به علت زیبایی بینظیر این شیر زن،در زمان اشکانیان عکس اون رو روی سکه ها ضرب کرده بودن😊
|

آپولون ١٥:٤٢ - ١٣٩٧/٠٢/١٢
من تو را پاس ميدارم اي خليج هميشه پارس من.لبخندي بر دوستان و غضبي بر دشمنانت
|

ارتمیس ٢١:٠٢ - ١٣٩٧/٠٣/٣٠
تازه یکی از خدایان هم بوده
|

بیتا ١٥:٤٣ - ١٣٩٧/٠٤/١٩
میشه بگین کدوم اسم زیر بهتره :

بیتا . ماندانا . آرتمیس

ممنون میشم
|

فاطمه زهرا ٢٠:٠٧ - ١٣٩٧/٠٥/٢٩
این نام انقدر با معنی است که حتی در انیمیشن عدالت جویان جوان هم که در گوگل سرچ کنید میاد اسم یکی از قهرمانان کماندار رو آرتمیس گذاشتند که خیلی برای همه ارزش داره
|

ندا ٠٥:١٩ - ١٣٩٧/٠٦/٠٣
خیلی اسم جذابیه منکه خیییلی دوسش میدارم اینکه ریشه زده یونانی اصلان درست نیس این اسم کاملا فارسی هست و اینکه معنی خیلی خوبیم داره میدونید که اسم رو بچه تاثیر میزاره از این لحاظ بهترین اسم واسه دختر هستش چون هم معنی خوب هم ریشه پارسی هم تلفظ قشنگی داره
به امید روزی که همه اسم ایرانی رو بچه هاشون بزارن یک ایرانی باید اسمشم ایرانی باشه
باعث افتخار ماس که اسمای ایرانی توی جشنواره لند برنده قشنگ ترین اسم ها شدش
|

آرتمیس ٢٣:٢٧ - ١٣٩٧/٠٧/٢٩
اسم دختر من هم آرتمیس هست من از اینکه اسم دخترم رو ایرانی اصیل گذاشتم خیلی خوشحالم پدر آرتمیس هم خیلی تحقیق کرد و متوجه شدیم این اسم اصیل ایرانی است
|

ایلتای ١٨:٣٠ - ١٣٩٧/٠٨/٢٣
آرتمیس اصلا ریشه پارسی ندارد ویکی از الهه های یونان هست آخه کجای این واژه پارسیه آخه !!!
|

شیدا♧♧ ١٠:٣٦ - ١٣٩٧/٠٩/٢٢
در گذشته اسم های اصیل ایرانی و آریایی در فرهنگ خیلی از کشور ها نفوذ کرده اونم بخاطر این که ایران قلمرو خیلی بزرگی داشت پس چون الان این اسم زیاد تو ایران به کار نمیره دلیل فارسی نبودنش نیست
لطفا کمی تحقیق کنید
|

حجت ١٥:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/٠٥
آرتمیس یه نام ترکی هست ریشه اش هم میشه
آی تمیز
ماه پاک
|

آرتمیس ٠١:٥١ - ١٣٩٧/١١/٠٢
اسم منم آرتمیسه به معنی راستی
|

فاطمه ١٠:٤٧ - ١٣٩٧/١١/٠٥
این اسم از ریشه ارته اوستایی به معنی راستی است. بنابراین ریشه کاملا پارسی داره. و از لهجه هرودوت که یونانی بوده بیان شده. خدعه ای که آرتمیس به یونانی ها میزنه برای اونهمه مرد غیر قابل تحمل بوده که از یک زن چنین شکستی
بخورن واسه همین تو فیلم سیصد که کاملا جانبدارانه هست اون رو اصالتا یونانی دونستن که دروغی بیش نیست
|

Vida ١٤:٠٨ - ١٣٩٧/١١/٠٧
اسم آرتميس ايراني نيست يوناني هست امايي كه آر داره اولش اسمهاي يوناني نه فارسي
|

بختیاری آریایی ٢٠:٠١ - ١٣٩٧/١١/٠٧
دریاسالار آرتمیس فرمانده سپاه هخامنشیان و فاتح یونان


باعث افتخار است که یک بانوی شجاع ایرانی برای مردم یونان یک الهه است
و از او به نیکی یاد می کنند
|

پارمیس ٢١:٠٥ - ١٣٩٧/١٢/٢٨
معنی اسم آرتمیس اولین زن دریانوردایرانی بوده است
|

آرزو ٠٠:٤٧ - ١٣٩٨/٠٢/١٢
آرتمیس ملکه هالیکارناس ( کاریا )بود اما ایرانی نبود بلکه سرزمینش بخشی از ساتراپهای هخامنشیان در ساحل اژه بود و البته شکست در نبرد سالامیس نتیجه بی توجهی خشایارشا به راهنمایی او بود
|

آرتمیس ١٨:١١ - ١٣٩٨/٠٢/١٦
اسم من هم آرتمیسه و خیلی ازش راضی هستم تازه هر اسمی که اولش آر داره رو نمیشه یونانی توصیف کرد مثلا همین اسم آرزو کجاش یونانیه
|

شیدا♧♧ ١٥:١٦ - ١٣٩٨/٠٣/٠١
برای مثال اسم آرسن اولش آر داره ولی معنیش میشه پسر آریایی و یه اسم فارسی
همین شماهایی که میگین اسمایی که آر داره فارسی نیست چرا یه اسم مثلا یونانی باید این معنی رو بده یا اسم آرمان یا آرمین یا آرش یا آریان اینا یونانی اند
اول تحقیق کنید لطفا
|

نازنین ١٤:٢٦ - ١٣٩٨/٠٣/٠٦
الهه زیبایی
|

صدای آزادی ٠٢:٣٧ - ١٣٩٨/٠٣/٢٧
من میخوام اسم دخترم ایرانی اصیل بذارم و تا حدود زیادی تصمیم گرفته ایم بذاریمش آرتمیس ..تقریبن در بیشتر تحقیقاتی که کردم این اسم ریشه پارسی داره..و اگه کسی منبع معتبری داره که ثابت میکنه ریشه دیگری داره بهم معرفی کنه لطفن.سپاس
|

تیامهر ٢١:٠٦ - ١٣٩٨/٠٤/٠٨
آرتمیس : /ārtemis/ آرتِميس به معنی گوینده راستی- نام دریاسالار زن . آرتمیس (معرب از يوناني)، (اَعلام) 1) نام يكي از چند تن الهه‌ي يوناني كه بر سكه‌هاي اشكاني صورت يا علامت آنها نقش شده است؛ 2) آرتميس (در میتولوژی يونان) ايزد بانوی حامی شكار، حیوانات وحشی، گیاهان، عفت زنان و تولد کودکان بوده است؛ 3) نام يكي از بانوان ايران باستان در زمان خشايارشا كه دريادار بود.
|

الناز ٠١:٢٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٢
از بچگی آرزو داشتم که اسم دخترم آرتمیس باشه و الان در 19 سالگی هم در آرزوی صداکردن این اسم زیبا و اصیل به سر میبرم
آرتمیس ملکه دریادار آریایی
|

علی سیریزی ٠٢:٣٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٨
در اسطوره یونان آرتمیس و در اسطوره‌های رومی دیانا الهه زمین و شکار.
این الهه دوقلوی آپولون،خدای موسیقی و هنر است.
|

Jkb ١٢:٥٨ - ١٣٩٨/٠٥/١٠
البته نام آرتمیس در کشور های بریتانیایی نام پسر هم هست و هم نام دختر .
|

حسین ١٧:٤٨ - ١٣٩٨/٠٦/٠٨
این نام یکی از نام های اصیل ایرانیه اسم اولین دریا بان زن ایران بوده است واصلا ریشه ی یونانی نداره من یک خواهش از اونایی که میگن یونانی هست دارم اخه وقتی که یک اسم زیبا در واقعیت مال ایران عزیزمونه چرا بگیم مال یونانه لطفا بلد نیستید نظر ندید
|

کامران ٢١:٢٦ - ١٣٩٨/٠٦/١٣
اسم آرتمیس کاملا ایرانی اصیل میباشد که با شنیدنش احساس خیلی خوبی پیدا کردم که میخواهم اسم دخترم را آرتمیس بزارم،لطفا برای رسیدن به آرزوی فرزندی صالح و سالم برامون دعا کنید😍🙏
برای همگی آرزوی سلامتی دارم🙏
ممنون🌺🌺🌺
|

شیوا ٢٢:٢٧ - ١٣٩٨/٠٦/١٩
بی نظیره شیک خوش اهنگ با معنی و کاملا هم ایرانی
|

اساتیرا ٢٢:٣٥ - ١٣٩٨/٠٦/٢٣
نام آرتمیس یا آرتمیز یک نام آریایی است نه یونانی بلکه به دلیل گستردگی قلمرو هخامنشیان وارد زبان یونانی شده و نام‌ تنها دریاسالار خانم تا به امروز بوده
و به دیدگاه برخی تاریخ دانان و باستان شناسان الهه یونای دایانا یا دیانا بوده و معبه آرتمیس متعلق به ایرانیان بوده چرا که تندیس آرتمیس در این معبد بر خلاف بقیه الهه های یونان پوشده است و این پوشیدگی ریشه در فرهنگ مردمان ایران همانند کاسیت ها ،کردها،آریایی ها و...دارد
|

هومن دبیر ٢٢:٠٣ - ١٣٩٨/٠٧/١٠
پیشوند آرت در بسیار از نام های پهلوی آمده است هم مانند آرتان ،آرتیستون،آرتین،آرتوان،آرتاباز ،آرتادخت و...آمده است که به مانای هنر ، مقدس و پاکی آمده است و واژه میسا ومیس نیز در پهلوی به مانای همیشه بهار و همیشه جوان آمده است . که با همدیگر به مانای هنر ماندگار یا مقدس ماندگار و یا پاکی ماندگار خواهد داد.واز اینرو خدای را با این واژه نامگذاری کرده اند و نشان می دهدکه این واژه از زبان پهلوی به زبان یونانی راه یافته است
|

مرضیه ١٤:٥٨ - ١٣٩٨/٠٧/١١
آرتمیس نخستین زن دریانورد ایرانی
آرتمیس Artemis نخستین زن دریانورد ایرانی است که در حدود 2480 سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی میباشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است. در سال 484 پیش از میلاد، هنگامی که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس یکی از فرمانروایان سرزمین کاریه (یکی از بخشهای سوریه کنونی) با 5 فروند کشتی جنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت، به نیروی دریایی ایران پیوست. در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سوار تشکیل میداد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 کشتی جنگی و 3 هزار کشتی حمل ونقل بود. آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine که بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت، شرکت داشت و دلاوریهای بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست و دشمن روبرو شد. او در یکی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین، با دلیری و بیباکی کم مانند بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات داد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید. در سالهای دهه 60 میلادی، در دوران حکومت پهلوی، نیروی دریایی ایران، برای نخستین بار ناوشکن بزرگی را به نام یک زن نامگذاری کرد و او (آرتمیس) بود. ناوشکن آرتمیس در دوران خدمت �دریاسالار فرج الله رسائی� به آب انداخته شد و سالها بر روی آبهای خلیج پارس پاسدار سواحل ایران بود.
|

مرضیه ١٥:٠٦ - ١٣٩٨/٠٧/١١
آرتمیس به معنی راستگو ، بزرگ است .
من دو دختر به اسم فاطمه و آرتمیس دارم . ودوست دارم دخترانم از این دو بانوی افتخارآفرین و قابل ستایش همیشه سرمشق بگیرند و زندگی شایسته وخوب وپرازافتخار ی داشته باشند. به نظرم والدین بهتره اسمهایی رو فرزندانشون بذارن که بچه هاشون به اون اسم ها افتخار کنن . وبگن همچین شخصیت های بزرگی در طول تاریخ بشریت وجود داشته که هیچگاه از حافظه تاریخ نمی شوند. من حاضر نیستم اسم حشراتی مثل پروانه یا پرنده مثل پرستو و درنا و هما و شاهین یا شخصیت های خیالی که واقعیت نداشتن رو بچه هام بذارم . اسم گلها رو ولی به خاطر زیبایی و حس شادابی که به انسان میدن دوست دارم . مثل یاسمن ، رز .
|

مرضیه ١٥:٠٨ - ١٣٩٨/٠٧/١١
آرتمیس نام اولین زن دریانورد ایران و چه بسا تاریخ بشریت بوده است .
|

Suzan ٠٥:١٢ - ١٣٩٨/٠٨/٠٢
خیلی اسم قشنگی هست
اسم باید نه تنها معنی زیبایی داشته باشه بلکه تلفظ و آهنگش هم زیبا باشه
این اسم خیلی آهنگین هست و ترکیب زیبای Ar , و تمیس خیلییی ملودیک کرده این رو
بعضی اسم ها خیلی تلفظشون بده مثلا خیلی ها غلط تلفظ میکنن یا زخمت هستن ولی اولین کلمه ای که از این اسم به ذهنم میرسه ظرافت و زیبایی هست👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
|

علی سیریزی ٢٢:٢٦ - ١٣٩٨/٠٨/١٠
نخسین زن دریاسالار و دریانورد ایرانی در زمان خشایار شاه می باشد.
|

ایرانی ٢١:٢٠ - ١٣٩٨/٠٨/٢١
آرت :هنر و یا کارهای مینوی م :حرف رابط میان آرت و ایس به لحاظ ضرورت و نیاز به گویش روان در ارتباط دو بخش واژگان ایس :ایزد، اوسا،استاد
در نتیجه آرتمیس یعنی استاد انجام کارهای مینوی هم چون نقاشی،بافندگی ،رام کردن جانوران وحشی ،آهنگری، بافندگی.
متاسفانه چون افسانه حمله آلکساندر رو به ایران واقعی دونستیم ،باعث شده تا سرچشمه هر چیزی رو از یونان بدانیم.
|

محمدرضا ١٠:١٧ - ١٣٩٨/٠٩/١٢
دخترگلم دیروز بدنیا اومده من وهمسرم باتحقیقاتی که کردیم اسم آرتمیس رو براش انتخاب کردیم
|

ارتمیس ٢٠:٤٦ - ١٣٩٨/٠٩/١٤
ارتمیس یه زن بسیار زیبا بوده ک تو تیراندازی مهارت خاصی داشته عاشق مردی به اسم آریون میشه که شکارچی ماهری بوده داداش آریون نمی‌خواسته ک اونا به هم برسن خوشبخت بشن واسه همین ارتمیس گول میزنه ک مثلا باهاش مسابقه بده ازش میخواد یه نقطه وسط دریارو با تیر بزنه اون نقطه در اصل آریون بوده که داشته شنا می‌کرده ولی از دور مثل یه نقطه بوده ارتمیس متوجه این نمیشه قلب کسی رو که عاشقش بوده رو باتیر میزنه و آریون میمیره ارتمیس هم برای یاد بود از آریون اسم یه دسته ستاره رو آریون میزاره. مرسی ک خوندین
|

هانی ٢٠:٢٩ - ١٣٩٨/٠٩/١٦
سلام من هانی هستم همسرم اسم ارتمیس روفوق العاده دوست دارن.. وچون بی نهایت همسرمو دوست دارم
، باهم تصمیم گرفتیم که اگه انشاالله فرزندمو ن دختر باشه.. این اسم رو براشون انتخاب کنیم..
برای خوشبختی همه دخترا و پسرای ایرونی دعا میکنم.. آرزوی منو همسرم پرواز همه در اوج خوشبختی هاست.. سپاسگزارم
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آرتمیس   • مفهوم آرتمیس   • تعریف آرتمیس   • معرفی آرتمیس   • آرتمیس چیست   • آرتمیس یعنی چی   • آرتمیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرتمیس
کلمه : آرتمیس
اشتباه تایپی : Hvjlds
عکس آرتمیس : در گوگل


آیا معنی آرتمیس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )