انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1090 100 1

آرگون

/'Argon/

معنی آرگون به فارسی

آرگون
( اسم ) عنصری شیمیایی گازیست ساده بیرنگ بی بو و بی طعم که یک صدم هوا را تشکیل میدهد .
[potassium-argon dating] [باستان شناسی] نوعی روش تاریخ گذاری ایزوتوپی برای تعیین قدمت صخره یا معدن با تشعشعات پتاسیم 40

معنی آرگون در فرهنگ معین

آرگون
(گُ) [ فر. ] (اِ.) عنصری شیمیایی ، گازی است ساده ، بی رنگ ، بی بو و بی طعم که یک صدم هوا را تشکیل می دهد.

آرگون در دانشنامه ویکی پدیا

آرگون
آرگون با علامت اختصاری Ar در جدول عناصر دارای شماره اتمی ۱۸ است. این عنصر در گروه ۱۸ (گازهای نجیب) قرار دارد. از این رو، هیچ ترکیبی از آن به صورت طبیعی وجود ندارد. گاز آرگون در هواکره(اتمسفر) زمین تا حدود ٪۱ موجود است. بیشتر این حجم آرگون، آرگون-۴۰ است که از واپاشی پتاسیم-۴۰ در جو بر اثر پرتوهای کیهانی تولید شده است. در جهان، آرگون-۳۶ بسیار فراوان تر از آرگون-۴۰ است. زیرا از محصولات سنتز هسته ای ستاره ای در ابرنواخترها می باشد.نبو
آرگون از واژه ای یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده است. دلیل این نام گذاری، بی اثر بودن آرگون و عدم فعالیت شیمیایی آن است. برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می کنند. آرگون برای به وجود آوردن نورهای زنده استفاده می شود. همچنین دارای مصارفی در صنایع جوشکاری، طیف بینی و تولید تیتانیوم نیز می باشد.
انحلال پذیری آرگون در آب، تقریباً مشابه اکسیژن است. در هر دمایی، بی رنگ، بی بو، غیرآتش گیر و غیر سمّی است. آرگون در شرایط معمول، واکنش شیمیایی انجام نمی دهد و هیچ ترکیب شیمیایی پایدار تأیید شده ای در دمای اتاق، شکل نمی دهد.
در سال ۲۰۰۰ پژوهش گرانی از دانشگاه هلسینکی، نخستین مشاهده تشکیل ترکیب شیمیایی توسط آرگون را گزارش دادند. در این پژوهش، ماده آرگون فلوروهیدرید (HArF) ساخته شد که در دمای پایین تر از ۱۷ کلوین پایدار بود. بر پایه محاسبات نظری، پیش بینی می شود که بعضی از ترکیبات شیمیایی دارای آرگون می توانند در شرایط معمول، پایدار باشند. ولی تاکنون روشی برای تولید این ترکیبات ارائه نشده است.
عکس آرگون
آرگون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آرگون، یک عنصر در جدول تناوبی
آرگون (شهر)، شهری در روسیه
آرگون (مراغه)، روستایی در مراغه
سازمان نظامی ملی در سرزمین اسرائیل، یک تشکیلات شبه نظامی صهیونیست مشهور به آرگون
شهر آرگون (به روسی: Аргун) در کشور روسیه و در جمهوری چچنستان واقع شده است.
روسیه
فهرست شهرهای روسیه
آرگون یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شرقی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده است.
آرگون (به انگلیسی: Argonne) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آرگون، ویسکانسین واقع شده است. آرگون ۱۶۰ نفر جمعیت دارد و ۴۹۹٫۸۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
آرگون ۱۸ (انگلیسی: Argon 18) یک شرکت دوچرخه سازی در کشور کانادا است.
این شرکت در سال ۱۹۸۹ تأسیس شده و در شهر مونترآل قرار دارد، تیم های مطرحی همچون تیم آستانه از دوچرخه های شرکت آرگون ۱۸ استفاده میکنند.
آرگون فلوروهیدرید (به انگلیسی: Argon fluorohydride) با فرمول شیمیایی HArF یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 59.954 g/mol می باشد.F
F
InChI=1S/ArFH/c1-2/h1H YKey: HEPJAPHKUAGBIG-UHFFFAOYSA-N Y
InChI=1/ArFH/c1-2/h1HKey: HEPJAPHKUAGBIG-UHFFFAOYAL
آزمایشگاه ملی آرگون (به انگلیسی: Argonne National Laboratory) مشهور به (ANL) یک مرکز علمی فدرال در ایالت ایلینوی آمریکا است.
Argonne National Laboratory, 1946–96. Jack M. Holl, Richard G. Hewlett, Ruth R. Harris. University of Illinois Press, 1997. شابک ‎۹۷۸-۰-۲۵۲-۰۲۳۴۱-۵.
Nuclear physics: an introduction. S.B. Patel. New Age International Ltd. , 1991. شابک ‎۸۱-۲۲۴-۰۱۲۵-۲.
Summary of Nuclear Chemistry Work at Argonne, Martin H. Studier, Argonne National Laboratory Report, Declassified June 13, 1949.
چشمه فوتون پیشرفته قسمتی از این آزمایشگاه است.
گاز نجیب آرگون دارای ۲۴ ایزوتوپ شناخته شده (۳۰Ar تا ۵۳Ar) و یک ایزومر (۳۲mAr) است که در این میان تنها سه ایزوتوپ ۳۶Ar, ۳۸Ar, و ۴۰Ar به طور طبیعی پایدار هستند. پایدارترین ایزوتوپ پرتوزای آرگون ۳۹Ar بوده که ۲۶۹ سال نیمه عمر دارد.
Isotope masses from:
در روش تاریخ گذاری پتاسیم و آرگون (به انگلیسی: Potassium–argon dating به اختصار K–Ar dating) تاریخ گذاری اشیای تاریخی بر اساس بررسی نیمه عمر ۱٫۳ میلیارد ساله رادیو ایزوتوپ پتاسیم-۴۰ و فرایند تبدیل شدن آن به رادیو ایزوتوپ آرگون-۴۰ انجام می شود. در این روش نشان داده می شود که شی چه زمان برای آخرین بار حرارت داده شده بنابراین قدمت تقریبی شی تاریخی به دست می آید. از مشکلات این روش درصد خطای بالای آن و غیر دقیق بودن آن است.
T = t 1 2 ln ⁡ ( 2 ) ln ⁡ ( K f + A r f 0.109 K f ) {\displaystyle T={\frac {t_{\frac {1}{2}}}{\ln(2)}}\ln \left({\frac {K_{f}+{\frac {Ar_{f}}{0.109}}}{K_{f}}}\right)}
T زمان سپری شده (عمر حدودی نمونه)
t 1 / 2 نیمه عمر پتاسیم-40 است.
لشکر چهارم
لشکر پنجم
نیروهای اعزامی سیام
لشکر یکم
تهاجم آرگون (انگلیسی: Meuse-Argonne Offensive)، یا نبرد جنگل آرگون، مهمترین نبرد در طول جنگ جهانی اول و بزرگترین عملیات ایالات متحده آمریکا با اعزام ۱٫۲ میلیون سرباز، در خاک اروپا می باشد.
لشکر دوم
تهاجم آرگون (انگلیسی: Meuse-Argonne Offensive)، یا نبرد جنگل آرگون، مهمترین نبرد در طول جنگ جهانی اول و بزرگترین عملیات ایالات متحده آمریکا با اعزام ۱٫۲ میلیون سرباز، در خاک اروپا می باشد.
لشکر یکم
لشکر دوم
نیروهای اعزامی ایالات متحده
این نبرد از ۲۶ سپتامبر، ۱۹۱۸ شروع شد و در مجموع ۴۷ روز طول کشید تا با اعلام آتش بس در ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ به اتمام رسید. هزینه این نبرد ۲۸٬۰۰۰ کشته برای نیروهای متحد و ۲۶٬۲۷۷ کشته برای آمریکا بود؛ و این جنگ هرچند با پیروزی متفقین به پایان رسید اما بزرگترین و خونین ترین عملیات جنگ جهانی اول برای نیروهای اعزامی ایالات متحده(AEF) را رقم زد.
سربازان آلمانی در یک گودال آب ، می ۱۹۱۵
جنگل آرگون (به فرانسوی: Argonne (région))، یک نوار طولانی از جنگل های وحشی در شمال شرقی فرانسه است. در این جنگل نبردهای بسیاری از جمله نبرد والمی، جنگ جهانی اول و تهاجم آرگون اتفاق افتاده است.
مونت فایوکون-دی آرگون (به فرانسوی: Montfaucon-d'Argonne) یک کمون در فرانسه است که در کمون مونت فایوکون-دی آرگون واقع شده است.
فهرست شهرهای فرانسه
۱ داده های فرانسه رودخانه و دریاچه و یخچال ها را در نظر نگرفته است > ۱ km² (۰٫۳۸۶ مایل مربع یا ۲۴۷ هکتار)
مونت فایوکون-دی آرگون ۲۳٫۶۱ کیلومترمربع مساحت و ۳۱۴ نفر جمعیت دارد و ۲۸۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
یواس اس آرگون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
یواس اس آرگون (ای اس-۱۰)
یواس اس آرگون (۱۹۱۸)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آرگون در دانشنامه آزاد پارسی

آرْگون (Argonne)
فلات مرتفع پوشیده از درخت در شمال شرقی فرانسه که لورنرا از شامپانیجدا می کند. این فلات به سبب موقعیت راهبردی اش صحنۀ نبردی سنگین در جنگ های جهانی اول و دوم بود. در جنگ جهانی اول آرگون صحنۀ نبردهای مداوم بود، زیرا پیشروی آلمانی ها از طریق این ناحیه وردنرا با خطر مواجه می کرد، موجب دورزدن شالونمی شد، و جبهۀ فرانسه در کنار رود موزرا دفاع ناپذیر می کرد. در ۱۹۱۴ جناح راست ارتش آلمان از آرگون گذشت، اما پس از نبرد مارنبه سوی ناحیۀ وارنعقب نشینی کرد.

آرگون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مضرات گاز آرگون   • گاز آرگون چیست   • خطرات گاز آرگون   • موتور سیکلت ارگون   • قیمت گاز آرگون   • فروش گاز آرگون   • موتور ارگون   • فیلم آرگون   • معنی آرگون   • مفهوم آرگون   • تعریف آرگون   • معرفی آرگون   • آرگون یعنی چی   • آرگون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرگون
کلمه : آرگون
اشتباه تایپی : Hv',k
آوا : 'Argon
نقش : اسم
عکس آرگون : در گوگل


آیا معنی آرگون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )