برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1267 100 1

آرگیشتی یکم

آرگیشتی یکم در دانشنامه ویکی پدیا

آرگیشتی یکم
آرگیشتی یکم ((به ارمنی: Արգիշտի); به زبان اورارتویی: آرگیشتیشه،) ششمین پادشاه کشور باستانی اورارتو در خاور آناتولی بود.
ای. م. دیاکونوف. تاریخ ماد. ترجمه کریم کشاورز. انتشارات: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی. تهران ۱۳۸۰. شابک ‎۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۶
ویکی پدیای انگلیسی بر پایهٔ:
N. Adontz, Historie d'Arménie, les origines, Paris، ۱۹۴۶
==bcz0002 دژ اربونی (Armenica.org)
آرگیشتی یکم از سال - ۷۸۵ تا ۷۶۳ پیش از میلاد - فرمانروایی کرد و پایتختی که به نام اربونی بنیاد نهاد هم اکنون شهر ایروان، پایتخت کشور ارمنستان است. اما از مجموع اسناد بررسی شده چنین بر می آید که سال - ۷۷۴ (پیش از میلاد) - با سال ششم حکومت آرگیشتی مطابق است و بنابراین وی در سال - ۷۷۹ (پیش از میلاد) - به تخت سلطنت اورارتو جلوس کرد. شاید هم سال اول آرگیشتی طبق متن سال نامهٔ خورخور که محفوط مانده سال اول حکومت آرگیشتی نبوده و سال دوم باشد. بدین قرار دوران حکومت آرگیشتی یکم را باید از سال - ۷۸۰ تا ۷۵۸ (پیش از میلاد) - دانست و به همهٔ ارقام سال های حکومت این پادشاه که ذکر شد واحدی افزود.
آرگیشتی پسر منوآس بود و کار پدرش در کشورگشایی را ادامه داد. وی بر آشور چیرگی یافت و شمال سوریه را نیز تصرف کرد و اورارتو را تبدیل به نیرومندترین کشور در دوران پس از هیتی ها در خاور نزدیک کرد.
از سوی شمال، آرگیشتی پادشاهی خود را تا دریاچه سوان گسترش داد و بیشتر نواحی دیائهی و دره آرارات را متصرف شد. آرگیشتی، دژ اربونی را در سال ۷۸۲ و دژ آرگیشتی خینیلی را در سال ۷۷۶ ساخت.
عکس آرگیشتی یکم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آرگیشتی یکم

آرگیشتی یکم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آرگیشتی یکم   • مفهوم آرگیشتی یکم   • تعریف آرگیشتی یکم   • معرفی آرگیشتی یکم   • آرگیشتی یکم چیست   • آرگیشتی یکم یعنی چی   • آرگیشتی یکم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرگیشتی یکم
کلمه : آرگیشتی یکم
اشتباه تایپی : Hv'dajd d;l
عکس آرگیشتی یکم : در گوگل

آیا معنی آرگیشتی یکم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )