انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1036 100 1

آریانا

معنی اسم آریانا

اسم: آریانا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: āriyānā) منسوب به آریا، آریایی، نامی است که جغرافی دانان یونانی به قسمتی از ایران یعنی سرزمین آریائی ها داده بودند، نام قدیم ایران، ]' اراتُستن ' یونانی نخستین نویسنده ی خارجی است که این اسم (آریانا) را استعمال کرده و قسمتی از ایران را آریانا نامیده[ - نامی که جغرافی دانان یونانی به قسمتی از ایران یعنی سرزمین آریایی ها داده بودند

آریانا در دانشنامه ویکی پدیا

آریانا
آریانا (Ariana، لاتین شده واژه یونانی ἡ 'Αρειανή؛ تلفظ: آریانِه / Arianē‏*) به گفتهٔ استرابو مشخص کنندهٔ: سراسر سرزمین کنونی افغانستان ، بخش های شرقی ایران امروز و مناطقی از شمال و شمال شرق هند را شامل می شده که امروزه جزو قلمرو پاکستان است. این مناطق تحت تسلط (possession) پارس ها، مقدونی ها و در بخش هایی بعدها هندی ها، بوده است. بعدها، در اثر این دگرگونی های سیاسی نویسندگانی مانند الیان از «آریاناهای هندی» به عنوان یک اصطلاح جغرافیایی سخن گفته اند. اصطلاح آریانا را اراتوستن به کار برده و بر آن مبنا؛ (اصطلاح جغرافیایی)، به عنوان یک خط مرزی میان رود سند در شرق، دریا در جنوب، خطی از کرمانیا تا دروازه های کاسپین در غرب، و رشته کوه های توروس در شمال را همانگونه که استرابو هم تأکید کرده با همان نام، و به صورت یک ملت، در بر می گیرد.
^
برای نخستین بار اِراتوستِن (Eratosthenes)، جغرافیدان اهل یونان باستان در سدهٔ سوم پیش از میلاد، واژهٔ 'ἡ 'Αρειανή' (تلفظ: آریانه) را یک محدوهٔ جغرافیایی تعریف کرد و استرابو، جغرافیادان دیگر یونانی سدهٔ اول میلادی، به نقل از استرابو حدود آریانه را در مجموعه جغرافیای خود (کتاب ۱۵ فصل ۲ بند ۸) تعریف کرد.
بعدها پلینی (Pliny)، فیلسوف و نویسندهٔ رومی سدهٔ اول میلادی در «دانشنامهٔ تاریخ طبیعی» (Naturalis Historia) خود، از اصطلاحات 'سرزمین آریانا' (Ariana Regio) و 'آریانا' (Ariana؛ در کتاب ششم، فصل های ۲۳ و ۲۵)، و صفت 'آریانوس' (Arianus؛ به معنای 'از آریانا' و 'مربوط به آریانا'؛ در کتاب ششم، فصل های ۲۳، ۲۵، و پاراگراف ۹۳) یاد کرده و همچنین در کتاب ششم، فصل های ۲۳، ۲۵، و پاراگراف ۱۱۶، باشندگان آریانا را 'آریانی' (Ariani؛ یونانی: Αρειανοί / آرِیانُوی) خوانده. بنظر می رسد وی کشور آریانا را با ساتراپی کوچک هریوه (Aria) اشتباه گرفته باشد.
بخاطر دست به دست شدن کشور آریانا بین پارس ها، مقدونی ها و گاه هندی ها، نویسندگانی دیگری چون آلیان (Claudius Aelianus)، نویسندهٔ رومی سدهٔ دوم میلادی، در مجموعهٔ 'طبیعت جانداران' (De natura animalium) خود (در کتاب ۱۶، فصل ۱۶) اصطلاح 'هندیان باشندهٔ آریانا' (Arianos Indos) را بکار برده اند.
عکس آریانا
آریانا می تواند در موارد زیر بکار رود:
آریانا (لاتین شدهٔ واژهٔ یونانی آریانه Arianē) نامی است که برخی از تاریخ دانان و جغرافی دانان یونان باستان سرزمین های شرقی فلات ایران را می نامیدند. آریانا معنی واژه آن دختر سرزمین آریایی است.
آریانا یکی از نام های تاریخی افغانستان یاد می شود و کاربرد آن توسط مردم افغان بسیار متداول است.
هریوا یا بطور ساده تر آریا نام یونانی ساتراپی هریوا (هرات امروزی) در قدیم بوده است.
آریانا؛ نام جزیره ای در خلیج فارس
آریانا در لغت به معنای آریایی وفادار به کار رفته. آریانا از نظر معنی لغت، به معنای شقایق وحشی هم به کار رفته است. از نظر دستوری صفت است ولی صفت وابسته به جنس هم نمی باشد. به همین دلیل ممکن است هم به عنوان اسم پسران و هم دختران بکار رود. البته در بسیاری از فرهنگ ها ی اسامی صرفا اسمی مختص دخترها ذکر شده است و در موارد متعدد برای دخترها نیز استفاده شده و اما در ایالات متحده بیشتر برای دخترها استفاده شده. در ایران بیشتر برای پسرها استفاده شده است.
مختصات: ۲۵°۱۳′۳۱″شمالی ۵۴°۱۳′۲۰″شرقی / ۲۵٫۲۲۵۲°شمالی ۵۴٫۲۲۲۲°شرقی / 25.2252; 54.2222
جزیره زرکوه
جزیره آریانا یا صیر ابونُعَیر که صیر القواسم هم نامیده می شود، در ۱۵۰ کیلومتری پایین جزیره کیش ایران جای دارد. این جزیره جمعیت بومی ندارد و تنها شمار اندکی در تأسیسات نفتی جزیره کار می کنند. شکل جزیره تقریباً گِرد است که یک بیرون زدگی یک کیلومتری در فرود خاوری جزیره وجود دارد.
ساختار جزیره در دورهٔ زمین شناسی کامبرین ساخته شده و به شکل یک گنبد نمکین از لایه های سنگی جوان تر بیرون زده است. سطح جزیره را سنگ های تبخیرشونده، سنگ های آتشین و شن های کهربا پوشانده است.
در کنوانسیون رامسر این جزیره به عنوان منطقهٔ حفاظت شده شناخته شد و اداره آن توسط دولت شارجه صورت می گیرد. جزیره صیر ابونعیر در سال ۲۰۱۲ از سوی UNESCO در فهرست میراث جهانی جای گرفت. ایران در مورد این جزیره ادعای ارضی دارد.
آریانا انجینیر (به انگلیسی: Aryana Engineer) زادهٔ ۶ مارس ۲۰۰۱ هنرپیشهٔ خردسال کانادایی است که با نقش آفرینی در فیلم ترسناک یتیم این کار را آغاز کرد.
وب گاه رسمی آریانا اینجینیر
۱۶ اسفند ۱۳۷۹ ونکوور، بریتیش کلمبیا
آریانا که مشکل کم شنوایی مادرزادی دارد در شهر ونکوور به دنیا آمده و تبار ایرانی/اسکاتلندی دارد.
یکی از همسایه های آریانا را زمانی که با زبان اشاره مشغول گفتگو با مادر ناشنوایش بود دید و او را به عوامل ساخت فیلم یتیم که دنبال کودکی با این مشخصات می گشتند معرفی کرد.
آریانا باربیری (به انگلیسی: Arianna Barbieri) (زادهٔ ۲۳ فوریهٔ ۱۹۸۹) شناگر اهل ایتالیا است.
فهرست شناگران رکورددار المپیک
فهرست رکوردهای جهانی شنا
آریانا باندی (انگلیسی: Ariana Bundy) سرآشپز، نویسنده و ستاره تلویزیونی ایرانی-آمریکایی است. وی پس از تولد در ایران بهمراه خانواده خود در بحبوحه انقلاب ۱۳۵۷ این کشور را ترک کردند. وی بیشتر بخاطر حضور در برنامه «آشپزخانه ایرانی آریانا» در شبکه نشنال جئوگرافی مردم شناخته می شود. او از کسانی است که برای دو کتاب خود برنده جایزه شده و برای کار تزئین غذای خود در نشریات برجسته و برنامه های تلویزیونی حضور داشته. باندی بیشتر بخاطر شیوه آشپزی ایرانی خود شناخته شده است. او به همراه همسر و پسرش در سان فرانسیسکو و دوبی زندگی می کند.آشپزخانه ایرانی آریانا
آریانّا خیل (اسپانیایی: Ariadna Gil؛ زادهٔ ۲۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹) یک هنرپیشه اهل اسپانیا است. وی از سال ۱۹۸۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
آپالوسا (۲۰۰۸)
هزارتوی پن (۲۰۰۶)
آزادی خواه (۱۹۹۶)
روزگار خوش (۱۹۹۲)
وی در سال ۱۹۹۳ بابت هنرنمایی در فیلم روزگار خوش، برندهٔ جایزه گویا شد.
آریانا دبلیو روزنبلوث (انگلیسی: Arianna W. Rosenbluth؛ زادهٔ) دانشمند در زمینه فیزیک و علوم رایانه اهل ایالات متحده آمریکا است. او در توسعه الگوریتم متروپلیس هستینگز مشارکت داشته است. او نویسنده مقاله «معادلات محاسبات حالت با استفاده از کامپیوترهای سریع» است که به الگوریتم مزبور پرداخته است. این زن اولین بیان کامل از زنجیره مارکوف مونت کارلو را ارئه داد که برای کامپیوتر مانیاک ۱ استفاده می شد.
آریانا ریچاردز (انگلیسی: Ariana Richards؛ زادهٔ ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۹) یک هنرپیشه، و نقاش اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۸۷ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به پارک ژوراسیک، جهان گمشده: پارک ژوراسیک، لرزش، آنگوس اشاره کرد.
ارتشبد بهرام آریانا با نام اصلی (حسین معتمدی منوچهری تنکابنی)، (زاده ۲۷ اسفند ۱۲۸۵ تهران - درگذشته ۳۱ خرداد ۱۳۶۴ پاریس) از سران نظامی دوران پهلوی بود.
تحصیلات نظامی: دانشکده افسری ایران، دانشگاه جنگ ایران، دانشگاه جنگ فرانسه، گواهی تحصیلات عالی نظامی از وزارت دفاع ملی فرانسه
تحصیلات غیرنظامی: دکتر در حقوق بین المللی عمومی از دانشگاه سوربون پاریس
حسین منوچهری در سال ۱۲۸۵ در تهران، از مادری گرجی - که از نسل ایراکلی دوم (پادشاه گرجستان) و پدری تنکابنی بود به دنیا آمد. او تحصیلات نظامی خود را در مدرسه نظام در تهران به پایان برد و سپس در سال ۱۳۰۱ برای طی یک دوره عالی نظامی به پاریس رفت. پس از بازگشت از فرانسه، آریانا به ادامه تحصیل در دانشکده نظامی ایران پرداخت و مدتی بعد موفق به اخذ مدرک دکترای حقوق بین الملل از دانشگاهی در فرانسه شد. در سال ۱۳۰۸، وی مدرس دانشکده افسری شد. آریانا به ناپلئون بناپارت علاقه بسیار داشت و از حرکات او تقلید می کرد، بطوری که همکلاس هایش در دانشکده افسری او را «حسین ناپلئون» می نامیدند.
پس از اشغال ایران توسط متفقین در جریان جنگ جهانی دوم، آریانا به خاطر گرایش به آلمان نازی دستگیر و به اراک تبعید شد. در ۱۳۲۹ سرتیپ شد و همان سال نام خود را به بهرام آریانا تغییر داد. در مهر ماه ۱۳۳۱ و پس از انحلال لشکر گارد توسط محمد مصدق، او را به خاطر ایجاد آرامش در تهران با مسئولیت «وابسته نظامی» به پاریس فرستادند. در این هنگام بود که وی توانست رسالهٔ دکترای خود را در دانشگاه سوربن به پایان برساند.
آریانا پس از سرکوب شورش عشایر جنوب در سال ۱۳۴۲ و نشر کتابچه ای در این باره در سال ۱۳۴۳ به درجه ارتشبدی رسید. او در سال ۱۳۴۷ «انجمن فرهنگ ارتش» را برای جایگزینی واژه های بیگانه و عربی با واژه های فارسی تأسیس کرد.
تلویزیون آریانا یکی از پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی خصوصی افغانستان است که از شهر کابل برنامه پخش می کند. مقر این تلویزیون در شهر کابل می باشد اما دارای شعبات در شهرهای دوبی و نیوجرسی نیز است. جشنواره موسیقی آریانا یکی از بزرگترین برنامه های این شبکه می باشد.
صبح و زندگی
ساعت ۱۰
تکپیدیا
صبح و ورزش
خط سبز
سینما
درمان
یادمان
سریال ناوی
سریال مرا ببخش
شبکهٔ خصوصی رادیو و تلویزیون آریانا که نشان اختصاری آن ATN است در روز سه شنبه ۱۶ اوت سال ۲۰۰۵ آغاز به کار کرد. این شبکه توسط احسان الله بیات، مؤسس شبکه مخابراتی افغان بیسیم، تأسیس گردیده است. تلویزیون آریانا یکی از چند شبکه پربیننده در افغانستان می باشد که در ۳۳ ولایت این کشور نشرات دارد. بیننده های تلویزیون آریانا در اروپا و آمریکا می توانند از طریق ستلایت هات برد و گلکسی ۲۵ برنامه های این شبکه را تماشا نمایند.
جشنواره موسیقی آریانا یا ATN Awards همه ساله برگزار می گردد و هنرمندان افغانستان را از سراسر جهان در یکی از شهرهای جهان فرا می خواند. کسانی که در کتگوری های سیزده گانه این رقابت هنری کاندید شده اند، توسط رای مردم انتخاب می گردند.
تلویزیون آریانا دارای ۲ کانال ملی و بین المللی است. اکثر برنامه های تلویزیون آریانا با تمرکز بر اصالت افغانی محتوای آن تهیه می شود. در کنار برنامه های محلی، این شبکه برنامه های جالب و تفریحی خارجی از جمله سریال های هندی، ترکی و انگلیسی را پخش می نماید.
سینما آریانا واقع در خیابان زند در سال ۱۳۴۸، متعلق به اسماعیل(شاهرخ) گلستان، با فیلم راز کیهان استنلی کوبریک شروع به کار کرد، سینمایی که در نوع خودش تا به امروز بی نظیر بوده و بیشتر جای دانشگاهیان، درس خوانده ها و خانوده هایی که به درون مایه فیلم ها بیشتر اهمیت می دادند بود، بسیاری از بزرگان سینماهای جهان از جمله آنتونی کوئین هم در این سینما حضور داشتند، این سینما در سال ۱۳۵۷ به اتش کشیده شد و به کارگاه تبدیل شد. اما هم اکنون آن کارگاه نیز به محلی متروکه تبدیل شده است.
نیم قرن در شیراز سینمایی ساخته نشده است خبرگزاری مهر
دکتر منوچهر آریانا وزیر کار و امور اجتماعی در زمان نخست وزیری شاپور بختیار بود. خروج جعفر شریف امامی از ایران در زمان انقلاب ۱۳۵۷ به دستور شاپور بختیار و وساطت منوچهر آریانا صورت گرفت.
هواپیمایی آریانا (پشتون: دآریانا افغان هوائی شرکت) بزرگترین و قدیمی ترین شرکت هواپیمایی افغانستان است که مرکز فعالیتش فرودگاه بین المللی کابل است. این شرکت تماماً دولتی است و علاوه بر پروازهای داخلی، پروازهای بین المللی را به مقاصد چین، آلمان، هند، ایران، روسیه، کویت، پاکستان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکیه اجرا می کند. دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی در شهرنو، کابل واقع شده است.
کاپیتان محمدنادر عمر (رئیس)
عبدل علی فروغ (رئیس تبلیغات)
این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۵۵ میلادی با همکاری مشترک شرکت Indamer Co. Ltd. و دولت افغانستان به بهره برداری رسید. نخستین پروازهای این شرکت با هواپیمای داگلاس دی سی-۳ به مقصد بحرین، هند، ایران و لبنان انجام می شد.
آریانا در حال حاضر دارای ۹ فروند هواپیما می باشد.
هواپیمایی تابان دو فروند هواپیما ایرباسA310 به ریجسترهای YA-CAQ و YA-CAV را از هواپیمایی آریانا اجاره کرده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آریانا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

طاها ٠٨:٠٢ - ١٣٩٥/٠٥/٢٥
آریـانـا (Ariana)، لاتین شدۀ واژۀ یونانی آریانِه (Αρειανή/Arianē)،اصطلاحی یونانی ست بر پایۀ واژۀ ایرانی باستان آریانا- (Āryana-) استوار است. (نام سرزمین مادری ایرانیان، که محل آن مورد تردید است)،(اوستایی اَیرییانه (Airiiana)، بویژه در عبارت ایرییانم وئجو (Airiianəm vaēǰō) (دانشنامه ایرانیکا، سرواژۀ "ARIA")
(مشیرالدوله) می نویسد: "... اراتس تن یونانی نخستین نویسندۀ خارجی است که این اسم را استعمال کرده و قسمتی از ایران را آریانا نامیده. حدود آریانا را چنان که استرابون گوید (کتاب ۱۵ فصل ۲ بند ۸)، اراتس تن چنین معین کرده بود: از طرف مشرق رود سند، از سمت شمال کوه های پاراپامیز (سلسله کوه های افغانستان شمالی و هندوکش) و کوه های دیگر تا دربند بحر خزر (دروازۀ کاسپین) که با سر درۀ خوار تطبیق می کنند، از طرف جنوب دریای بزرگ عمان و از سمت مغرب حدی که پارت را از ماد و کرمان را از پاریتاکن (یعنی ولایت اصفهان کنونی) و فارس جدا می کرد. این حد را خود استرابون خطی می داند که از دربند بحر خزر (سر دره خوار) تا کرمان کشیده شده باشد. این است آریانای اراتس تن، ولی استرابون چند سطر پایین تر گوید: قسمتی از ماد، پارس، شمال باختر و سغد را نیز آریانا گویند، زیرا این مردمان نیز تقریباً به همان زبان حرف می زنند. (تاریخ ایران باستان، ج ۱، ص ۱۳٨)
|

افشین ٠٢:٠٤ - ١٣٩٦/٠٥/٠٤
آریا آنا
همه میدانیم که ترک زبانان ایران به مادر "آنا" میگن.
پس میشه گفت آریانا یا آریاآنا :
بمعنی مادر آریایی یا مام وطن است.
|

Avalanche ١٧:١٦ - ١٣٩٧/٠٥/٣١
همچنین میشه به خاننده مشهور امریکای به نام اریانا گرنده(ariana grande)اشاره کرد. که به نظر خودم به شخصه واقعا جالبه که از اسم های ایرانی در بین شخصیت های مشهور جهانی نام برده میشه.
|

آریانا ١٠:٥٠ - ١٣٩٧/٠٨/٢٩
آریانا نام زیبایی هستش و چ خوب اگر ک ما ایرانی ها از اسامی ایرانی ک بسیار هم زیبا هستن برای فرزندانمون استفاده کنیم
|

بهروز ٢٣:٠٧ - ١٣٩٧/١٠/٠٤
آریانا اسم زیبای هست منم دوست دارم اسم پسرمو آریانا بزارم
|

Ariana alikhani ٢٠:٣٥ - ١٣٩٧/١١/١٥
جهت اطلاع اريانا اسم دختره منم اسمم ارياناس و دخترم
|

آريانا ١٦:٠٧ - ١٣٩٧/١١/١٨
من اسم خودم همينه و مادرم مي گه:معني اسم آريانا،(دختر اصيل ايراني )
|

💦 ١٥:٥١ - ١٣٩٧/١٢/١٣
سرزمین آریایی
|

آریانا ٢٣:٢٧ - ١٣٩٧/١٢/١٧
من عاشق اسمم هستم و افتخار میکنم که همچین معنی زیبایی داره و بسیار اصیل ایرانی هستش...
|

بانو ٢١:٤٨ - ١٣٩٨/٠١/٠٥
اولا فقط برأي ايران نيست و متعلق به سرزمين اريايي هاست كه شامل بخش هايي از ايران و أفغانستان كه ميشه پاره قديم و. اولين اسم أفغانستان
|

محمدی ٠١:٣٧ - ١٣٩٨/٠١/١٠
من دو ماه دیگه به لطف خدا پدر میشم و بچه هم دختر هستش.نام اریانا رو برای دخترم انتخاب کردم.نام اریانا خیلی زیباست
|

اریانا ٢٣:٤٢ - ١٣٩٨/٠١/١٣
نام من اریاناست ومردهستم به نظربنده این نام الزامانام جنسیت نیست ومیشه واسه اقایون هم استفاده کردپدرمن ۵۱سال پیش این اسموواسم انتخاب کرده
|

Ariana❤ ١٣:٣٨ - ١٣٩٨/٠١/١٥
سرزمین آریایی
|

Ariana mohammadi ١٢:٠٢ - ١٣٩٨/٠٢/١٦
جهت اطلاع عزیزان آریانا بنظر خودم ک دخترونس ولی واسه یپسر هم میزارن با این حال نمیتونیم بگیم دخترونس یا پسرونه ، مثل اسم تیام ک هم دختر و هم پسر داره
|

Ariana mohammadi ١٢:٠٣ - ١٣٩٨/٠٢/١٦
هم واسه پسر میزارن هم دختر ، ولی تورو خدا واس دختر بزارین 😒
|

ariana ١٧:٣٤ - ١٣٩٨/٠٢/١٧
اسم من آریاناست و 13 سال پیش این اسم برام انتخاب شده این اسم جدا از معنای بالا که کاملا درسته معنی دیگری هم دارد که آن دختر اصیل ایرانیست این اسم ایرانیست ولی در خارج از ایران هم مانند آمریکا استفاده میشه و نمیدونم که معنیش فرق داره یا نه.من هم دخترم و در اصل این اسم دخترونست ولی شنیدم که گاهی برای پسر ها هم استفاده میشه مانند پسر خانم سیما تیرانداز ولی تعداد پسر ها کم است چون این اسم یک حالت ناز دخترونه داره که به دلیل الف آخر اسم است.
|

F_H ١٨:٣٠ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
نام آریانا گرنده از پرنسس اوریانا گرفته شده است و هیچ
ربطی به اسم آریانای ایرانی ندارد
|

آریانا ٢١:٢٦ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
اسم من هم اریانا است و البته که دخترم و تو یه سایت خوندم که اریانا نام یه گل کوهی تو سیستان و بلوچستان و افغانستانه که محلی ها بهش می گن اریانا این اسم هیچ ربطی به یونان و باقی کشور های غربی نداره و از خاک ایران منتقل شده مثلا تو ایتالیا هشتادو چهار هزار نفر اسمشون داریو یا همون داریوشه خودمونه و سیزده هزار نفر اسمشون اریانا ست و اریانا گرانده هم یه ایتالیاییه و به نظرم اصلا واسه یه پسر مناسب نیست چون پسوند نا داره در جایی خوندم که به دستور کوروش پسوند نا به اسما دختران اضافه می شه تا در جهان هر که نام ان ها رو می شنوه متوجه بشه که ایرانیه که در همون دوره ی زمانی توسط خود کوروش چند نام با همین مضومون معرفی می شه مثل آپادانا ارینا اریانا و ساینا و .............
تروخدا رو پسراتون نزارین این اسمو
|

نیاز ١٢:٣٨ - ١٣٩٨/٠٣/٠٧
اسم دوقلو های من آدرینا و آریانا است و هم اسم های قشنگ و پر معنا است
|

راز ١٩:٥٥ - ١٣٩٨/٠٣/١٢
آریانا اسم دختر منه😍 بنظرم اسم اصیل و زیباییه
|

اهواز ٢١:٣١ - ١٣٩٨/٠٣/١٦
1ماه دیگه دخترم بدنیا میاد و من اسم آریانا رو براش انتخاب کردم
بنظرم اسم خیلی زیباییه و برازنده دخترم
|

آریانا ١٢:٣٢ - ١٣٩٨/٠٣/٢١
این اسم برازنده هر دختریه چه زشت چه زیبا چه بد چه خوب اما بیشتر به دخترای ساکت و مظلوم یا ختی به دخترای شیطون هم این اسم می خوره وهیچ ربطی به پسر ها نداره مخصوصا تو این دورو زمونه
|

مامان اریانا ١٦:٠٩ - ١٣٩٨/٠٤/١٣
آریانا به معنای دختر اصیل ایرانی است. فکر نمیکنم دیگه در مورد دخترانه یا پسرانه بودن آن جای بحث باشه. عجیب نیست اگه بعضی ها واسه پسراشون گذاشتن چون خیلی از پسرها با جراحی های وحشتناک دنبال تغییر جنسیت هستن. قلبا دختر دوست داشتن
|

يلدا ١٠:٥٢ - ١٣٩٨/٠٥/١٢
اين اسم به معني دختر وفادار آريايي و همچنين اسم ديگر نوعي گل شقايق وحشي هستش... اسم بين المللي ست كه معني لاتين اون ميشه خيلي مقدس...
|

Ari ٠٢:١٤ - ١٣٩٨/٠٥/١٦
آریانا اسم خواننده ی معروف و موفق آمریکایی آریانا گرنده هم هست♡
|

سجاد ٠٩:٢٩ - ١٣٩٨/٠٥/٢٢
آریانا یک اسم به ریشه ایرانی یا همون آریایی اصیل هست و رودختر یا پسر گذاشتن فرق نداره و گفته شده نام یک محدوده بزرگ از ایران باستان بوده که شامل شمال هند پاکستان افقانستان و خراسان بزرگ هست
|

زارعی ٠٠:٠٢ - ١٣٩٨/٠٥/٢٥
من دو دختر دارم ،آریانا که ده سالشه وآدرینا سه سالشه وبه نظرم جزو زیباترین اسم ها هستند
|

روبا ١٠:٤١ - ١٣٩٨/٠٦/٢٦
آریانا اسمی‌ست که وابسته به جنسیت نیست.
|

Pari ١٣:٣٩ - ١٣٩٨/٠٧/٠٣
بهتره وقتي معنايي به گستردگي تاريخ سرزمينمون داره به جنسيت ربط نديم چون تاريخ رو زنان و مردان با هم ساختن
|

قاسم ١١:٤٦ - ١٣٩٨/٠٧/١٩
اسم دختر منم آریانا هست . این اسم از دو بخش آریا به معنی نجیب و پاک و حرف اضافه نا تشکیل شده ، اسم قدیم ایران هم بوده ، اسم خیلی قشنگیه .
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آریانا   • مفهوم آریانا   • تعریف آریانا   • معرفی آریانا   • آریانا چیست   • آریانا یعنی چی   • آریانا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آریانا
کلمه : آریانا
اشتباه تایپی : Hvdhkh
عکس آریانا : در گوگل


آیا معنی آریانا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )