برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1153 100 1

آریستید

آریستید در دانشنامه ویکی پدیا

آریستید
آریستید (به یونانی: Ἀριστείδης) و (به انگلیسی: Aristides)(زاده:۵۴۰ قبل از میلاد در آتن، درگذشت:۴۶۸ قبل از میلاد) سردار و مرد سیاسی بزرگ آتن بود که لقب عادل داشت.
نبرد ماراتون
استراسیزم
یونان باستان
آریستید در حدود سال ۵۴۰ قبل از میلاد در آتن به دنیا آمد. پدرش لیزیماخوس نام داشت. رفتارهای عادلانه او و امانت تامّی که در ادارهٔ مالیهٔ یونان به خرج داد، سبب شد که لقب عادل پیدا کند. وی علاوه بر ورود به سیاست، یک سردار جنگ نیز بود و از جمله در جریان جنگ مشهور ماراتون افتخارات بسیاری کسب کرد. با این وجود وی رقیبی سرسخت به نام تمیستوکل داشت که به تحریک همین رقیب در سال ۴۸۴ قبل از میلاد آریستید را به خارج از آتن تبعید کردند. (به بخش تبعید در ذیل مراجعه شود)
اما از تبعید آریستید چندی بیش نگذشته بود که او را دوباره به آتن دعوت کردند. وی پس از بازگشت به آتن، با رقیب خویش تمیستوکل آشتی کرد.
از جمله کارهای جالب آریستید که در تاریخ هم ثبت شده است، این بود که: زمانی آریستید قانونی به مجلس داده بود و مجلس یونان قرار بود این قانون را به رأی بگذارد، اما درست در لحظه ای که قرار بود رأی گیری انجام شود ناگهان آریستید وارد مجلس شد و با صدای بلند خطاب به نمایندگان فریاد زد: «دست نگه دارید که قانون من غلط است!.»
آریستید ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آریستید
آریستیدس پریرا
آریستیدس روهاس
آریستید بنویت زوگبو (انگلیسی: Aristide Benoît Zogbo؛ زادهٔ ۳۰ دسامبر ۱۹۸۱) یک دروازه بان فوتبال اهل ساحل عاج است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۰.
وی عضو تیم ملی فوتبال ساحل عاج در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ بوده است.
آریستید فرانک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آریستید

آریستید را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوثر
آریستید (به یونانی: Ἀριστείδης) و (به انگلیسی:Aristides)(زاده:۵۴۰ قبل از میلاد در آتن، درگذشت:۴۶۸ قبل از میلاد) سردار و مرد سیاسی بزرگ آتن بود که لقب عادل داشت.
محتویات [نمایش]
زندگینامه [ویرایش]
آریستید در حدود سال ۵۴۰ قبل از میلاد در آتن به دنیا آمد. پدرش لیزیماخوس نام داشت. رفتارهای عادلانه او و امانت تامّی که در ادارهٔ مالیهٔ یونان به خرج داد، سبب شد که لقب عادل پیدا کند. وی علاوه بر ورود به سیاست، یک سردار جنگ نیز بود و از جمله در جریان جنگ مشهور ماراتون افتخارات بسیاری کسب کرد. با این وجود وی رقیبی سرسخت به نام تمیستوکل داشت که به تحریک همین رقیب در سال ۴۸۴ قبل از میلاد آریستید را به خارج از آتن تبعید کردند.(به بخش تبعید در ذیل مراجعه شود.)
اما از تبعید آریستید چندی بیش نگذشته بود که او را دوباره به آتن دعوت کردند. وی پس از بازگشت به آتن، با رقیب خویش تمیستوکل آشتی کرد.
از جمله کارهای جالب آریستید که در تاریخ هم ثبت شده است، این بود که: زمانی آریستید قانونی به مجلس داده بود و مجلس یونان قرار بود این قانون را به رأی بگذارد، اما درست در لحظه ای که قرار بود رأی گیری انجام شود ناگهان آریستید وارد مجلس شد و با صدای بلند خطاب به نمایندگان فریاد زد: «دست نگه دارید که قانون من غلط است!.»
یکی از گفته های جالب آریستید هم این بود که در مورد خود و رقیبش تمیستوکل، که غالبا با یکدیگر عقاید مخالف و مقابل داشتند، گفته بود: «آتن وقتی منظم خواهد شد که آریستید و تمیستوکل را در چاه باراتر (پرتگاه مخوفی که محکومین مرگ را در آنجا واژگون می ساختند) بیاندازند!»
آریستید سرانجام در سال ۴۶۸ قبل از میلاد درگذشت.
مشاغل [ویرایش]
آریستید هم یک سیاستمدار و هم یک سردار نظامی بود، اما با این وجود، مالیهٔ یونان برای سالیان مدید تحت ریاست او بود و او با نهایت درستکاری و امانتداری مالیه یونان را اداره می کرد. طوریکه وقتی او درسال ۴۶۸ قبل از میلاد درگذشت، در نهایت تنگدستی و فقر بود و از خود ثروتی برجای نگذاشت.
تبعید [ویرایش]
در سال ۴۸۴ قبل از میلاد و به روایتی در سال ۴۸۲ قبل از میلاد، به تحریک تمیستوکل که رقیب آریستید بود، او را به نقطه ای دوردست تبعید کردند.
در آتن آن روزگار برای تبعید یا نفی بلد اشخاص از عموم مردم رأی گیری به عمل می آمد و مردم موظف بودند که در روزی معین برای رای گیری حاضر شده و نام فرد مورد نظر را بر روی سفال یا صدف هایی بنویسند و آنها را به محلی که برای اجتماع عمومی در نظر گرفته شده بود و بدان آگورا می گفتند، ببرند و آن را به صندوق مخصوص بیاندازند. در آگورا مأمورین مخصوص تعداد مردمی که سفال یا صدف در دست داشتند را می شمردند و اگر تعداد آنها از شش هزار نفر کمتر بود، تبعید که بدان استراسیزم می گفتند، صورت عمل به خود نمی گرفت.
معروف است که چون در باب تبعید آریستید از مردم رأی می خواستند، مردی روستایی در راه به آریستید برخورد و چون او را نمی شناخت و نوشتن نیز نمی توانست، از او خواست که موافقتش با تبعید آریستید را برایش بنویسد. سردار آتنی(آریستید) از مرد روستایی پرسید: «آیا هرگز تا به حال آریستید را دیده ای؟»، مرد روستایی پاسخ داد: «نه! هرگز او را ندیده ام، ولی از بس از عدل و انصاف او حرف زده اند، خسته شده ام!...»
بعد از این مکالمه، به هر حال مرد روستایی اصرار کرد که حتماً اسم آریستید را بنویسد، پس آریستید نام خود را برای تبعید روی تکّه سفالی نوشت و بدست او داد تا مرد روستایی آن را به صندوق بیاندازد!
گویند روزی که آریستید، آتن را به مقصد تبعیدگاه ترک می کرد، در لحظه خروج از شهر دعا کرده بود:«خدا کند که دیگر آتنی ها مجبور نشوند از آریستید یاد کنند!»
مباحث مرتبط [ویرایش]
نبرد ماراتون
استراسیزم
یونان باستان
منبع [ویرایش]
اصول حکومت آتن، ارسطو، ترجمه و تحشیه: دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، با مقدمه: دکتر غلامحسین صدیقی، شرکت سهامی کتابهای جیبی، چاپ سوم، ۱۳۷۰، حواشی صفحات: ۸۹ و ۸۱ [با تغییراتی در نثر و جمله بندی]
مشارکت کنندگان ویکی پدیای انگلیسی، بازدید در ۷ مه ۲۰۱۰
رده های صفحه: آتنی های باستان تاریخ یونان
قس انگلیسی
Aristides (or Aristeides, Greek: Ἀριστείδης, 530 BC – 468 BC) was an ancient Athenian statesman. Nicknamed "the Just", he flourished in the early quarter of Athens' Classical period and is remembered for his generalship in the Persian War. The ancient historian Herodotus cited him as "the best and most honourable man in Athens",[1] and he received similarly reverent treatment in the writing of the philosopher Plato.
[edit]Biography
Aristides was the son of Lysimachus, and a member of a family of moderate fortune. Of his early life, it is only told that he became a follower of the statesman Cleisthenes and sided with the aristocratic party in Athenian politics. He first came to notice as strategos in command of his native tribe Antiochis at the Battle of Marathon, and it was no doubt in consequence of the distinction which he then achieved that he was elected archon for the ensuing year (489—488). In pursuance of a conservative policy which aimed at maintaining Athens as a land power, he was one of the chief opponents of the naval policy proposed by Themistocles.
The conflict between the two leaders ended in the ostracism of Aristides at a date variously given between 485 and 482. It is said that, on this occasion, an illiterate voter, who did not know him, came up to him, and giving him his voting sherd, desired him to write upon it the name of Aristides. The latter asked ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آریستید   • مفهوم آریستید   • تعریف آریستید   • معرفی آریستید   • آریستید چیست   • آریستید یعنی چی   • آریستید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آریستید
کلمه : آریستید
اشتباه تایپی : Hvdsjdn
عکس آریستید : در گوگل

آیا معنی آریستید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )