انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1070 100 1

آزادراه

/'AzAdrAh/

مترادف آزادراه: اتوبان، بزرگراه، شاهراه

معنی آزادراه به فارسی

[metered freeway] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] آزادراهی که ورود به آن با چراغ راهنمایی در راه گَرد واپایش میشود
[freeway surveillance] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] پایش و واپایش لحظه به لحظۀ عملکردهای آزادراه

آزادراه در دانشنامه ویکی پدیا

آزادراه
آزادراه یا اتوبان (به آلمانی: Autobahn)، راهی است که خطوط رفت و برگشت آن از یکدیگر جداست، هیچگونه تقاطع همسطح ندارد، ورود و خروج از آن محدود است، غالباً با پرداخت عوارض همراه است و معمولاً در خارج از شهرها احداث می گردد. در واقع آزادراه، گونه ای راه بزرگ و با پهنای زیاد است که بین شهرها ساخته می شود و در فاصله دو شهر بریدگی برای دور زدن در جدول وسط ندارد.
قسمت اصلی آزادراه که تحت تأثیر حرکت های واگرا و همگرای نزدیک شیب راهه ها قرار ندارد و در واقع هیچگونه حرکت موجی شکل در آن انجام نمی شود.
مقاطع حرکت های موجی شکل یا مقاطع تغییر خط (Weaving) که در این قسمت ها دو (یا بیش از دو) جریان حرکتی مختلف یکدیگر را قطع می کنند. مقاطع حرکت های موجی، بیشتر در قسمت هایی است که در آن، نقاط ورودی (همگرایی) نزدیک به قسمت های خروجی (واگرایی) قرار دارد. مقاطع تغییر خط، شامل مقاطعی می باشد که به دنبال یک شیب راههٔ ورودی، یک شیب راههٔ خروجی وجود دارد و بین آن ها یک مسیر محوری پیوسته قرارر گرفته است.
محل اتصال رمپ ها، که شامل محل اتصال رمپ های ورودی و خروجی به آزاد راه ها هستند. در این نقاط از آزاد راه به دلیل حرکت های ورودی و خروجی در جریان وسایل نقلیه آشفتگی روی می دهد.
آزادراه ها عاری از تقاطع های هم سطح، محل گذر خط آهن و خطوط عابر پیاده به طور هم سطح هستند. با ایجاد تقاطع های غیرهم سطح در مسیر آزادراه، حرکت وسایل نقلیه در این مسیر آزادانه و بدون توقف انجام می شود.
یک بزرگ راه راه پهن و دوطرفه ای است که ممکن است در برخی نقاط تقاطع هم سطح و دور برگردان داشته باشد و بنابراین آزادراه به شمار نمی آید. به راه بزرگ اصلی میان دو نقطه که ممکن است از نوع جاده، بزرگ راه یا آزادراه باشد، شاهراه گفته می شود.
به طور کلی یک آزاد راه را می توان به سه بخش عمده تقسیم کرد:
عکس آزادراه
آزادراه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آزادراه (فیلم ۱۳۸۹)
آزادراه (فیلم ۱۹۸۸)
آزادراه (فیلم ۱۹۹۶)
آزادراه فیلمی به کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا محمودی ایرانمهر محصول سال ۱۳۸۹ است.
مهدی پاکدل در نقش سلمان
هومن سیدی در نقش مرتضی
بهنوش طباطبایی در نقش پریسا
حبیب اسماعیلی در نقش فلاح
حسن علیرضایی در نقش مجید
رامین راستاد در نقش سعید
تینا آخوندتبار در نقش خواهر سعید
دانیال نوروش در نقش برادر سعید
«آزادراه» (انگلیسی: Freeway) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جیمز روسو، بیلی دراگو، دارلن فلوگل و ریچارد بلزر اشاره کرد.
آزادراه (انگلیسی: Freeway) فیلمی در ژانر جنایی به نویسندگی و کارگردانی متیو برایت است که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.
ریس ویترسپون
کیفر ساترلند
دن هدایا
آماندا پلامر
بروک شیلدز
بریتانی مورفی
پل پری
آلانا اوباک
کونچتا فرل
لرنا ریور
آزادراه فیلمی به کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا محمودی ایرانمهر ساختهٔ سال ۱۳۸۹ است.
آزادراه ۱۰ (انگلیسی: Bundesautobahn 10) بزرگراهی حلقوی در شمال شرقی آلمان است. طول این بزرگراه ۱۹۶ کیلومتر می باشد. این آزادراه گرداگرد شهر برلین است.
جاده های آلمان
آزادراه ۱۱ (انگلیسی: Bundesautobahn 11) بزرگراهی در شمال شرقی آلمان است. طول این بزرگراه ۱۱۲ کیلومتر می باشد. این آزادراه برلین را به شچچین وصل می نماید. جهت این بزرگراه محور جنوب غربی-شمال شرقی و برعکس است.
جاده های آلمان
آزادراه ۱۲ (آلمانی: Bundesautobahn 12) بزرگراهی در شمال شرقی آلمان است. طول این بزرگراه ۵۸ کیلومتر می باشد. این آزادراه برلین را به مرز لهستان وصل می نماید. جهت این بزرگراه محور غرب-شرق و برعکس است.
جاده های آلمان
آزادراه ۱۳ (آلمانی: Bundesautobahn 13) بزرگراهی در شرق آلمان است. طول این بزرگراه ۱۹۶ کیلومتر می باشد. این آزادراه برلین را به درسدن وصل می نماید. جهت این بزرگراه محور شمال-جنوب و برعکس است.
جاده های آلمان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آزادراه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تصاویر آزادراه   • تقاطع هم سطح چیست   • آزادراه فیلم   • تفاوت آزادراه و بزرگراه و اتوبان   • حداکثر سرعت در آزادراه   • شکل آزادراه   • آزادراه های ایران   • معنی بزرگراه   • معنی آزادراه   • مفهوم آزادراه   • تعریف آزادراه   • معرفی آزادراه   • آزادراه چیست   • آزادراه یعنی چی   • آزادراه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آزادراه
کلمه : آزادراه
اشتباه تایپی : Hchnvhi
آوا : 'AzAdrAh
نقش : اسم
عکس آزادراه : در گوگل


آیا معنی آزادراه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )