انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 907 100 1

آزادی بیان در دانشنامه اسلامی

آزادی بیان
آزادی بیان به معنای حق ابراز و بیان عقیده است و در کلام جدید از آن بحث شده است.
آزادی حقوقی دارای انواعی از قبیل، آزادی سیاسی، آزادی عقیده وغیره است، که یک مورد از آن اقسام هم آزادی بیان است، به این معنا که افراد علاوه بر اینکه به خاطر داشتن عقیده مخالف، چه در امور دینی و چه در امور سیاسی، نباید مورد تعقیب قرار گیرند، باید بتوانند عملاً این عقیده خود را ابراز نموده، برای اثبات و احیاناً به دست آوردن همفکران دیگر درباره ی آن تبلیغ کنند.
آزادی بیان در اعلامیه حقوق بشر
در ماده ۱۸و۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر هم بر ضرورت آزادی عقیده و بیان آن، تاکید شده است:«هرکس حق دارد از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره مند شود. این حق متضمن ازادی در تغییرمذهب یا عقیده و همچنین آزادی در اظهار عقیده و ایمان و شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است، و هرکس می تواند از این حقوق انفرادی یا اجتماعی به طورخصوصی یا عمومی برخوردار باشد. هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خودبیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و دراخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاجظات مرزی آزاد باشد.»
منصوری لاریجانی، اسماعیل، سیر تحول حقوق بشر، ص۶۹
تردیدی نیست که آزادی بیان در حقوق و قوانین اسلام پذیرفته شده است و از این لحاظ محدودیتی وجوددارد، مگر آنکه این آزادی به سوء استفاده برخی افراد سودجو تبدیل شود. با توجه به اهمیتی که دین اسلام برای کسب علم و دانش قائل است، نمی توان پذیرفت که چنین دینی قائل به ممنوعیت بیان و علم باشد. اگر اینگونه بود باید قرآن به جای این همه استدلال و توضیح و نقد نظرات مخالفین خود و تایید شیوه پیامبر در امر تبلیغ، شیوه دیگری در پیش می گرفت و با اشکالات مطرح شده از سوی مخالفان مخالفت کرده، جلوی آنها را می گرفت. از سوی دیگر مسلم است که تمام حق و زوایای فرهنگ دینی برای ما روشن نیست و حق کامل در پیشگاه حق تعالی و راسخان در علم و متصلان به وحی است. لذا چاره ای نداریم جز اینکه بگوئیم معرفت دینی ما در جامعه همواره نیازمند نقد و بررسی همه جانبه است و لذا باید آزادی بیان را بپذیریم و از نقد دیگران برای تصحیح و یا شفاف تر کردن معرفت دینی خود استقبال کنیم.
ایازی، محمد علی، آزادی در قرآن، ص۱۸۱
...
آزادی بیان در دین اسلام دارای جایگاه خاصی است.
مؤمنان در اظهار نظر، در مقام مشورت با پیامبر آزاداند.فبما رحمة من الله لنت لهم... و شاورهم فی الامر....به سبب رحمت خداست که تو با آنها اینچنین خوشخوی و مهربان هستی. اگر تندخو و سخت دل می بودی از گرد تو پراکنده می شدند. پس بر آنها ببخشای و برایشان آمرزش بخواه و در کارها با ایشان مشورت کن و چون قصد کاری کنی بر خدای توکل کن، که خدا توکل کنندگان را دوست دارد.
آل عمران/سوره۳، آیه۱۵۹.    
در اسلام دادخواهی و اظهار آزاد است.لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم....خدا بلند کردن صدا را به بدگویی دوست ندارد، مگر از آن کس که به او ستمی شده باشد، و خدا شنوا و داناست.
نساء/سوره۴، آیه۱۴۸.    
در جامعه اسلامی مخالفان از آزادی اظهار نظر برخورداراند.ادع الی سبیل ربـک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جـدلهم بالتی هی احسن....مردم را با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت بخوان و با بهترین شیوه با آنان مجادله کن. زیرا پروردگار تو به کسانی که از راه او منحرف شده اند آگاه تر است و هدایت یافتگان را بهتر می شناسد.
نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۵.    
...
آزادی بیان در اسلام داری جایگاه خاصی است ولی در قرآن کریم محدوده ای برای آن مشخص شده است.
بنا به آموزههای قرآن کریم آزادی بیان، محدود به پرهیز از سخنان بی اساس و دروغ است.... و اجتنبوا قول الزور.همچنین هر کس دست از حرام بدارد، در نزد پروردگارش برایش بهتر است. و چارپایان بر شما حلالند مگر آنهایی که برایتان خوانده شده. پس، از بتهای پلید و سخن باطل و دروغ اجتناب ورزید ( «زور» به معنای دروغ است.)
سوء استفاده دشمن
آزادی گفتار، محدود به پرهیز از کاربرد کلمات مورد سوءاستفاده دشمناناست.یـایـها الذین ءامنوا لاتقولوا رعنا و قولوا انظرنا.... ای کسانی که ایمان آورده اید، مگویید «راعنا»، بگویید «انظرنا». و گوش فرا دارید که برای کافران عذابی است دردآور.
پخش نکردن اخبار امنیتی
همچنین آزادی بیان، محدود به پخش نکردن اخبار امنیتی است.و اذا جاءهم امر من الامن او الخوف اذاعوا به و لو ردوه الی الرسول و الی اولی الامر منهم لعلمه الذین یستنبطونه منهم....و چون خبری، چه ایمنی و چه ترس به آنها رسد، آن را در همه جا فاش می کنند. و حال آنکه اگر در آن به پیامبر و اولو الامرشان رجوع می کردند، حقیقت امر را از آنان درمی یافتند. و اگر فضل و رحمت خدا نبود، جز اندکی، همگان از شیطان پیروی می کردید.
سخنان بیهوده
...

آزادی بیان در دانشنامه ویکی پدیا

آزادی بیان
آزادی بیان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آزادی ادیان
آزادی بیان
در بسیاری موارد تنشی میان آزادی سیاسی به ویژه آزادی بیان و برخی انواع هنرها از جمله ادبیات، بیان یا دیگر مواردی که به نظر برخی بی حرمتی به شعائر مذهبی یا توهین به مقدسات هستند وجود دارد. میزان این تنش و مناقشه ها در موارد مختلف در نقاط مختلف جهان متفاوت است.
تعبیر افراد از توهین هم متفاوت است. گاهی توهین به معنی ناسزا دانسته می شود (مثل سب نبی) و گاهی حتی ابراز اینکه یک مقام مذهبی اشتباه کرده است، از سوی پیروان آن مذهب توهین تلقی می شود.
هرچند بسیاری از قوانین ممنوعیت توهین به مقدسات، به ویژه در کشورهای غربی مدت هاست که لغو شده اند، در بسیاری نقاط و حوزه های قضایی همچنان باقی مانده اند (قانون توهین به مقدسات را ببینید). در برخی مناطق قوانین ممنوعیت توهین به مقدسات هنوز در ورق وجود دارند ولی به طور فعال اجرا نمی شود.
موضوع آزادی بیان در مقابل توهین به مقدسات نمی تواند به طور منزوی از نقش دین به عنوان قدرت سیاسی در برخی جوامع در نظر گرفته شود. در جوامعی که دین قدرت سیاسی دارد، توهین به مقدسات نه تنها توهین به دین، بلکه توهین به قدرت سیاسی تلقی می شود، و در نتیجه مجازات رسمی در پی دارد. همچنین پاسخ های عامه به توهین به مقدسات تمایل به خشونت بیشتر و شدیدتری دارند.
در پایین، فهرست مختصری از حوادث مدرن که منجر به تنش عمومی، آزار و اذیت، فراخوانی به قتل، یا دیگر اشکال سرکوب شده اند آمده اند.
آکادمی نروژی ادبیات و آزادی بیان (به نروژی: Det Norske Akademi for Litteratur og Ytringsfrihet) یا آکادمی ادبیات آزادی بیان یک نهاد نروژی که توسط کانت اودگارد در سال ۲۰۰۳ بنیان شده است. هدف آن ترویج درک ادبیات آزادی بیان و فرهنگ های دیگر به خودمان است. اعضای آن پژوهشگران خارجی و نروژی شاملِ نویسنده، سیاستمدار و روزنامه نگاران است.
سازمان بین المللی آزادی بیان (انگلیسی: IFEX) یک شبکه بین المللی ست که یک بیش از ۱۱۹ سازمان مستقل غیردولتی را شامل می شود. این شبکه در سطح محلی، منطقه ای و بین المللی برای دفاع و ترویج آزادی بیان به عنوان یک اصل اساسی حقوق بشر فعالیت می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آزادی بیان

آزادی بیان حق برقراری ارتباط دیدگاه ها و ایده های فرد بدون ترس از حکومت،انتقام و یا سانسور است.
• «هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون از مداخله ، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.» -> مادهٔ ۱۹، اعلامیه جهانی حقوق بشر

معنی کلمه آزادی بیان به عربی

آزادی بیان
حرية التعبير

آزادی بیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی آزادی بیان

جبار صفری ١٥:٢٤ - ١٣٩٧/٠٣/٢٥
حریه البیان
|

پیشنهاد شما درباره معنی آزادی بیاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آزادی بیان چیست   • آزادی بیان در قرآن   • آزادی بیان در قانون اساسی   • مقاله آزادی بیان   • آزادی بیان از دیدگاه اسلام   • آزادی بیان به انگلیسی   • آزادی بیان در ایران   • آزادی بیان در افغانستان   • معنی آزادی بیان   • مفهوم آزادی بیان   • تعریف آزادی بیان   • معرفی آزادی بیان   • آزادی بیان یعنی چی   • آزادی بیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آزادی بیان
کلمه : آزادی بیان
اشتباه تایپی : Hchnd fdhk
عکس آزادی بیان : در گوگل


آیا معنی آزادی بیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )