انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1068 100 1

آزور


مترادف آزور: آزپیشه، آزمند، حریص، طماع، طمع کار، مولع

متضاد آزور: قانع

معنی آزور در لغت نامه دهخدا

آزور. [ وَ ] (ص مرکب ) حریص. (دهّار). آزمند. ورنج. صاحب آز. طامع. طمّاع. هلوع. ولوع. مولع :
چو داننده مردم شود آزور
همی دانش او نیاید ببر.
فردوسی.
چنین داد پاسخ که فرشیدورد
یکی آزور مرد بیخواب و خورد.
فردوسی.
مگر گوسفندش بود صدهزار
همان اشتر و اسب و خر زین شمار
زمین پر ز آکنده دینار اوست
که نه مغز بادش بتن در نه پوست
شکم گرْسنه کالبد برْهنه
نه فرزند و خویش و نه بار و بنه
گرفتار در دست آز و نیاز
تن از ناچریدن به رنج و گداز.
فردوسی.
دل آزور مرد باشد بدرد
بگرد طمع تا توانی مگرد.
فردوسی.
توانگر شود هرکه خشنود گشت
دل آزور خانه ٔ دود گشت.
فردوسی.
بچیزی فریبد دل آزور
که باشد نیازش بدان بیشتر.
اسدی.

آزور. (ص مرکب ) آزوَر :
جرعه ٔ جام خود اگر بخورم
نکند درد منتم رنجور
فرد باش ای حمیت قانع
خاک خور ای طبیعت آزور.
انوری.
دهان تیر چنان باز مانده از پی چیست
اگر نشد بجگرگوشه ٔ عدوت آزور؟
کمال اسماعیل.

معنی آزور به فارسی

آزور
( صفت ) آزمند حریص طماع .
حریص طامع

معنی آزور در فرهنگ معین

آزور
(وَ) [ په . ] (ص مر.) حریص ، طماع .

معنی آزور در فرهنگ فارسی عمید

آزور
= آزوَر: جرعهٴ جام جود اگر بخورم / نکند دُرد منّتم مخمور ـ مرد باش ای حمیّت قانع / خاک خور ای طبیعت آزور (انوری: ۲۳۸).
حریص، صاحب آز، آزمند: چو داننده مردم بُوَد آزور / همی دانش او نیاید به بر (فردوسی: ۷/۵۲).

آزور در دانشنامه ویکی پدیا

آزور
آزور (به پرتغالی: Açores اَسورش) مجمع الجزایری تشکیل شده از ۹ جزیره آتشفشانی متعلق به کشور پرتغال است که در اقیانوس اطلس در ۱۵۰۰ کیلومتری غرب لیسبون قرار گرفته است.
مادیرا
این سرزمین شامل نه جزیره آتشفشانی و تعدادی جزایر کوچک و تپه های دریایی می باشد که در حدود ۲۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. این منطقه یکی از دو منصقه خود مختار کشور پرتغال است و پایتخت آن شهر بندری پونتاداگاوا واقع در جزیره سائومیگل می باشد.
کشف و حل و فصل مجمع الجزایر آزور، بسیار شبیه به جزیره مادیرا است. یکی از بحث انگیز تر جنبه های پرتغالی عصر، نظریه ها و داستان های بسیاری در مورد آزور وجود داشته است.کارتاژها این مجمع الجزایر را کشف کردند و در قرن چهاردهم میلادی اروپائیان وارد این ناحیه شدند در ۱۴۳۱ گونکالو ولهو کابرال (Gonçalo Velho) پرتغالی قدم به این جزایر و در خلیج کوچک جزیره ای که بعدها سانتاماریا نامیده شد گذاشت و سال بعد جزایر این مجمع الجزایر کشف گردید و از ۱۴۴۵ جزایر آزور که سه بخش از ۲۳ بخش پرتغال به شمار می رود، از آن خود اعلام کرد.
موز، مرکبات، میوه، انگور، غلات و تنباکو درین جزایر به عمل می آید. همچنین پرورش دام و ماهیگیری از منابع دیگر درآمد مردم این جزیره می باشد. کشاروزی و ماهیگری از صنایع کلیدی این جزیره است.
عکس آزور
آزور ای (به انگلیسی: Azure A) با فرمول شیمیایی C۱۴H۱۴ClN۳S یک ترکیب شیمیایی است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر قهوه ای و سبز تیره است..CN(C)c1cc2c3cc(N)ccc3nc2cc1
N'N'-dimethylphenothiazin-5-ium-37-diamine chloride
asym-Dimethylthionine Chloride; Methylene Azure A
.CN(C)c1cc2c3cc(N)ccc3nc2cc1
آزور ایر (به انگلیسی: Azur Air) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا ZF است که در ۰۱۹۹۵-۰۵-۰۱ ۱ مه ۱۹۹۵ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی آزور ایر در کراسنویارسک، روسیه واقع شده است.
ارس آزور (نام علمی: Juniperus brevifolia) نام یک گونه از سرده ارس است.
ام وی آزور (به انگلیسی: MV Azores) یک کشتی است. این کشتی در سال ۱۹۴۶ ساخته شد.
ایگل آزور (به انگلیسی: Aigle Azur) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا ZI است که در تاریخ ۱۹۴۶ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی ایگل آزور در پاریس، فرانسه واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه اورلی قرار دارد و به ۲۶ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
بنتلی آزور (به انگلیسی: Bentley Azure) خودرویی است که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ و از ۲۰۰۶ تا کنون در بریتانیا تولید شده است.
این خودرو در کلاس خودرو GT قرار گرفته و طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور عقب بوده وزن آن در حالت طبیعی ۶٬۱۷۵ پوند (۲٬۸۰۱ کیلوگرم) است.
پرچم آزور در ۳ فوریه ۱۹۷۹ پذیرفته شد.
پنجره آزور (به لاتین: Azure Window) یک کمان طبیعی از جنس سنگ آهک به بلندای ۲۸ متر در جزیره غودش مالت بود. این کمان که از جاذبه های گردشگری مالت به شمار می رفت در طوفان ۸ مارس ۲۰۱۷ به طور کلی از بین رفت.
پرفشار آزور که در آمریکا با نام پر فشار برمودا یا پرفشار اطلس شمالی نیز شناخته می شود، مرکز عظیمی از هوای نیمه استوایی پرفشاری است که بر فراز جزایر آزور در اقیانوس اطلس قرار دارد. این توده هوا به همراه کم فشار ایسلند، نوسانات اقیانوس اطلس را شکل می دهند و بر هوای اروپا و شمال آفریقا تأثیرگذار هستند. خشکی هوا در صحرای آفریقا و حوضه مدیترانه، بعلت نشست هوا در این سیستم است.
در فصل تابستان فشار نقاط مرکزی این توده هوا به ۱۰۲۴ هکتوپاسکال می رسد و این توده به سمت شمال و شبه جزیره ایبری حرکت می کند و باعث افزایش فشار هوا در اروپای غربی می گردد که خشکی و دمای هوا را در این نقاط افزایش می دهد. گاه مرکز پرفشار این سیستم با حرکت به سمت غرب در اطراف جزایر برمودا قرار می گیرد که در فصل تابستان مسبب استقرار هوای گرم به همراه خشکسالی برای سواحل شرقی ایالات متحده می شود.
قبل از شروع فصل زمستان، پرفشار آزور به عرضهای جنوبی تر حرکت کرده و به سامانه های کم فشار اجازه ورود به شبه جزیره ایبری و مدیترانه را می دهد.
جهت چرخش هوا در سامانه های پرفشار در نیمکره شمالی، در جهت عقربه های ساعت است که این موضوع باعث رانده شدن امواج شرق آفریقا به آفریقای غربی، دریای کاراییب و آمریکای مرکزی می شود که در فصل تابستان در این نقاط باعث ایجاد توفانهای استوایی می شوند.
جریان آزور (انگلیسی: Azores Current) یک جریان اقیانوسی در اقیانوس اطلس شمالی است که جهت آن معمولاً شرقی و جنوب شرقی است. این جریان از نزدیکی پشته های بزرگ نیوفاندلند، جایی که جریان گلف استریم به دو شاخه تقسیم می شود، منشأ می گیرد. شاخه شمالی جریان اطلس شمالی و شاخه جنوبی جریان آزور را پدید می آورند.
جریان اقیانوسی
چرخاب
جزایر آزور
پژوهش های اخیر نشان می دهد که خروج آب شور از دریای مدیترانه در تقویت جریان آزور نقش دارد.
زمین لرزه جزیره های آزور در تاریخ ۰۱۹۸۰-۰۱-۰۱ ۱ ژانویه ۱۹۸۰ میلادی، برابر با ‎۱۱ دی ۱۳۵۸، ساعت ۱۶:۴۲:۴۰ به زمان یوتی سی در پرتغال ، منطقه جزیره های آزور رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۳٫۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۹ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز سه شنبه، ساعت ۱۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی -۱ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز رومرکز این زمین لرزه را در مختصات ۳۸°۴۸′۵۴″شمالی ۲۷°۴۶′۴۸″غربی / ۳۸٫۸۱۵°شمالی ۲۷٫۷۸°غربی / 38.815; -27.78 و ژرفای آن را در ۱۰ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه شدهٔ مختلف ۷٫۲ در مقیاس ریشتر بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده است.
پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار» زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۲۴۱، °۶۷، °۱۷۱-) یا (°۱۴۸، °۸۲، °۲۳-) و نوع گسل را «امتدادلغز» فرارسانده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵۶ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۴۰۰ نفر برآورده شده است.
مقصدهای پروازی ایگل آزور به شرح زیر است:
الجزیره – فرودگاه هواری بومدین
عنابه – فرودگاه راباه بیتات
باتنه، الجزایر – فرودگاه بتنا
بجایه، الجزایر – فرودگاه صومام عبان رمضان
بسکره، الجزایر – فرودگاه بیسکرا
Chlef – فرودگاه بین المللی چلف
قسطنطنیه، الجزایر – فرودگاه بین المللی محمد بوضیاف
Djanet – فرودگاه دیانت ایندبیرن
Hassi Messaoud – فرودگاه کریم بلقاسم
وهران، الجزایر – فرودگاه اس سینیا وهران
Setif – فرودگاه این ارنات
تمنراست – فرودگاه اگونار – هج بی اخاموک
تلمسان – فرودگاه زناتا – مصالی الحاج


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آزور در دانشنامه آزاد پارسی

آزور (Azores)
(یا: آسور؛ به پرتغالی: اَسورِش) مجمع الجزایری مرکب از سه گروه جزایر شرقی، مرکزی، و غربی مشتمل بر نُه جزیرۀ کوچک و بزرگ در اقیانوس اطلس شمالی. ۲,۲۴۷ کیلومتر مربع مساحت و ۲۳۷,۸۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۱). تولید شراب، میوه، و غلّات و گردشگری از منابع درآمد مردم آزور است. این مجمع الجزایر چشمه های آب گرم فراوان دارد و مناطق اطراف آن کوهستانی و ناهموار است. پونتا دلگادا، مرکز اداری مجمع الجزایر مزبور، در جزیرۀ اصلی، سائو میگل، قرار دارد. کارتاژی ها جزایر آزور را می شناختند، چون سکه های پونی در جزیرۀ کوروو، از جزایر آزور، کشف شده است. این جزایر در ۱۴۳۹م مستعمرۀ پرتغال و در ۱۴۸۰م رسماً ضمیمۀ این کشور شد. جزایر آزور در جنگ داخلی پرتغال (۱۸۲۰) و نیز در مبارزات آزادی خواهان این کشور علیه طرفداران استبداد (۱۸۲۹) جایگاهی ویژه داشت. در جنگ جهانی دوم، جزایر آزور پایگاه دریایی و هوایی متفقین بود و امریکا در جنگ یوم کیپور(۱۹۷۳)، در خاورمیانه نیز از این جزایر برای ارسال کمک های تسلیحاتی به رژیم اشغالگر قدس استفاده کرد. آزور در ۱۹۷۶ به ناحیه ای خودمختار تبدیل شد و به صورت بخشی از سرزمین های فرادریایی پرتغال باقی ماند.

آزور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لوازم خانگی آزور   • مادیرا   • کشور های مجمع الجزایر   • معنی آزور   • مفهوم آزور   • تعریف آزور   • معرفی آزور   • آزور چیست   • آزور یعنی چی   • آزور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آزور
کلمه : آزور
اشتباه تایپی : Hc,v
عکس آزور : در گوگل


آیا معنی آزور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )