برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.

آستاره

آستاره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ستاره
به معنای ستاره در زبان بختیاری
آریا بهداروند
آستاره*آساره*::در زبان لری بختیاری به معنی
ستاره
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
ستاره
زار محمد
امروزه کلمه ای ساده در زبان بختیاری محسوب میشود اما در روزگار باستان مردم می پنداشتند جنس ستاره ازآس(سنگ) است و تاره به معنای تاریکی است ؛در کل آستاره سنگی فروزان است که در تاریکی نمایان میگردد و کلمه ای مرکب بوده است.
زمان استعمار ایران توسط دولت انگلیس و سکونت در مناطق بختیاری نشین،کلمه ((star)) برگرفته از کلمه آستاره وارد زبان انگلیسی میشود.
البته امکان دارد که پیش از قرون وسطی از زبان سانسکریت وارد زبان ژرمنی شده باشد
لهراسب
با سلام گویش بختیاری از شاخه زبانهای ایرانی جنوب غربی میباشد که از زبانهای پارسی باستان و پهلوی ساسانی ریشه میگیرد چون زبانهای ایرانی و هندی از شاخه هندو اروپایی (آریایی)به حساب میاد پس تعجبی نباید کرد از شباهت بین واژ ه استاره بختیاری و ستاره فارسی معیار و استار انگلیسی چون زبانهای ایرانی و اروپایی از یک ریشه هستند و اشتراکات فراوانی دارند استاره شکل قدیمی ستاره است چون زبان مناطق بختیاری نشین بکر تر از بقیه گویش های پارسی مونده همون شکل قدیمی استاره هنوز رواج دارد مانند واژگان اسپاهان (سپاهان ) اسپهبد (سپهبد) اشنیدن (شنیدن) و ......که هنوز هم در گویش بختیاری به همان شکل قدیمی به کار میروند در زبان معیار یا فارسی دری الف ابتدای آنان افتاده است و هیچ ارتباطی به زمان حضور شرکت نفت دارسی در خوزستان ندارد یعنی اونا برا ستاره اسمی نداشتن تا بیان از اینجا یاد بگیرن؟ تاثیر پذیری اگر بوده شاید برعکس بوده اونم به علت نام تجهیزات و مدرن بودن اسامی آنچه که تا قبل از اون در ایران وجود نداشته یا معادل آنرا در آن زمان نداشتیم مانند تانکی =مخزن اب ریل ویل=جاده قطار و تلویزیون= رسانه ........ و نه اسامی قدیمی مانند ستاره و ماه و اسمان و امثال اینا
رویا
زهرمان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آستاره   • مفهوم آستاره   • تعریف آستاره   • معرفی آستاره   • آستاره چیست   • آستاره یعنی چی   • آستاره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آستاره
کلمه : آستاره
اشتباه تایپی : Hsjhvi
عکس آستاره : در گوگل

آیا معنی آستاره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )