انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 932 100 1

آستان قدس رضوی

معنی آستان قدس رضوی به فارسی

آستان قدس رضوی
حرم حضرت رضا در مشهد و تشکیلات مربوط بدان را بدین عنوان خوانند

آستان قدس رضوی در دانشنامه اسلامی

آستان قدس رضوی
آسْتانِ قُدْسِ رَضَوی، حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) و مجموعه بیوتات وابسته به آن و موقوفات و تشکیلات اداری تابع که بیشترین بخش آن در شهر مقدس مشهد واقع است.
مرقد مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) (۱۴۸ یا ۱۵۱-۲۰۳ق/۷۶۵ یا ۷۶۸-۷۱۸م)، هشتمین پیشوای شیعیان ، در شهر مشهد مرکز استان خراسان واقع است. پیکر پاک امام رضا پس از شهادت در کنار قبر هارون الرشید (۱۴۸-۱۹۳ق/۷۶۵-۸۰۸م) که در خانه حَمید بن قَحْطَبَه (د ۱۵۹ق/۷۷۵م) در دیهی به نام سَناباد نزدیک نوغان از توابع طوس قرار داشت، به خاک سپرده شد. فاصله سناباد تا طوس را از ۲ تا ۴ فرسنگ گفته اند. اختلاف اقوال در این مورد، ظاهراً می بایست از توسعه سناباد و تبدیل تدریجی آن به شهر در دوره های مختلف ناشی شده باشد.
بنای حرم و دگرگونیهای آن
← حرم در زمان مامون عباسی
مراد از ابنیه آستان قدس حرم و ساختمانهایی است که در اطراف حرم جای دارد و وابسته به یک سازمان اداری است. این ساختمان ها عبارت است از حرم، گنبد، گلدسته ها، صحن ها، ایوان ها، رواق ها، بست ها، موزه و کتابخانه.
← حرم
...
آستان قدس رضوی
آسْتانِ قُدْسِ رَضَوی؛ حرم امام رضا (ع) و مجموعه مکان های وابسته به آن، موقوفات و تشکیلات اداری تابع که بیشترین بخش آن در شهر مشهد واقع شده است. نخستین بنای حرم امام رضا (ع)، به دست مأمون عباسی در زمان زندگانی امام(ع) ساخته شد و بعد از آن، دیگران در دوره های مختلف به تکمیل و تجدید بنای آن پرداختند.
مرقد حضرت علی بن موسی الرضا (ع) (ولادت ۱۴۸ یا ۱۵۱-شهادت ۲۰۳ق/۷۶۵ یا ۷۶۸-۷۱۸م)، هشتمین پیشوای شیعیان، در شهر مشهد مرکز استان خراسان واقع است. پیکر پاک امام رضا (ع) پس از شهادت در کنار قبر هارون الرشید (۱۴۸-۱۹۳ق/۷۶۵-۸۰۸م) که در خانه حَمید بن قَحْطَبَه (۱۵۹ق/۷۷۵م) در دهی به نام سَناباد نزدیک نوغان از توابع طوس قرار داشت، به خاک سپرده شد. فاصله سناباد تا طوس را از ۲ تا ۴ فرسنگ گفته اند. اختلاف اقوال در این مورد، ظاهراً می بایست از توسعه سناباد و تبدیل تدریجی آن به شهر در دوره های مختلف ناشی شده باشد.
مشهور است که مأمون عباسی (م. ۲۱۸ق) پیش از شهادت امام رضا(ع) قبه ای بر فراز قبر هارون ساخته بود که امام(ع) نیز در زیر همان قبه به خاک سپرده شد. اکنون نیز ۲ متر از دیوار حرم که بنای آن منسوب به مأمون است، به جاست و بقیه بنا روی همان دیوار قرار دارد. پس از آن تا روزگار دیلمیان، نشانه ای حاکی از تجدید بنا یا مرمت حرم در دست نیست، ولی مسلم است که زیارت حرم در میان شیعیان رواج داشته است.
آستان قدس رضوی
آستان در لغت به معنای بخش پیشین اتاقِ متصل به در، درگاه، ساحت، کفش کَن، عتبه و آستانه است. در اماکن مقدسه و نیز حرم مطهر امام رضا(ع) به اولین و نزدیک ترین ورودی به سوی ضریح مطهر، آستان یا آستانه یا عتبه می گویند.
مفهوم باطنی درگاه، برخاسته از نقش آن به عنوان معبرِ میان بیرون و درون(قدسی) است. درگاه در آنِ واحد هم نماد جدایی و هم امکان همبستگی، وحدت و آشتی دارد. این امکان همبستگی، وقتی واقعی می شود که آن را که بر آستانه ی در وارد شده است، بپذیرند و به درون برند. اما نماد دوری و جدایی خواهد بود، اگر او بر آستانه بماند و کسی او را نپذیرد. بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع)، دروازه ای است گشوده بر حقیقت. این بارگاه ملکوتی، پناهگاهی است برای هرکس که با راز و نیاز به سویش می شتابد و علی بن موسی الرضا(ع) آغوش رحمتش را به سوی مشتاقانش گشوده و با عطر حضورش در دیار توس، روح زائران و مجاورانش را نوازش می دهد. اما میهمان و میزبان چنین گوهری آسمانی بودن، کار ساده ای نیست و پذیرفتن مسئولیت ایجاد فضایی در خور منزلت این امام همام، امری خطیر است. انجام این امر خطیر بر عهده ی نهاد «آستان قدس رضوی» است. آستان قدس رضوی در لغت به معنی بارگاه پاک و مطهر امام رضا(ع) است ولی در اصطلاح و به طور عموم به مجموعه ی حرم مطهر، دستگاه ها، نهادها، ادارات فرهنگی، صنعتی، کشاورزی، درمانی و... گفته می شود که منتسب به حضرت رضا(ع) است. «آستان قدس رضوی» عنوان رسمی مجموعه ایست که حرم مطهر رضوی ‎‎‎‎‎‎‎، موقوفات و متعلقات آن را سرپرستی و مدیریت می کند و در جهت احیاء درست موقوفات گام برمی دارد. این مجموعه تمام توان خود را به کار گرفته تا خدمات مورد نیاز زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) را با اتکا بر نذورات و اوقاف زائران حرم رضوی تأمین کند. نوسازی و بازسازی حریم مقدّس حرم، نگهداری و آماده سازی اماکن متبرّکه جهت میزبانی زائران، ایجاد امکانات مختلف برای انجام زیارتی آسوده همراه با شناخت، راهنمایی زائران و... از جمله خدمات آستان قدس رضوی است که در یک نگاه اجمالی، به چشم می آید؛ اما محدوده ی فعالیت های آستان قدس رضوی، فراتر از ابعاد گسترده ی حرم مطهر است. موزه ها، کتابخانه ها، دانشگاه ها و مدارس، مراکز بیمارستانی و درمانی و مراکز صنعتی، از دیگر فعالیت های آستان قدس رضوی است. زمانی که زائران وارد حرم مطهر امام رضا(ع) می شوند، احساس آرامش، امنیت و نظم در وجودشان تجلی می یابد. این احساس از اعتماد به خدمتگزاران این بارگاه منور در دل زائر جاری می شود و او با فراغ بال و آسایش در فضای روحانی حرم مطهر، آداب زیارت را انجام می دهد. آن چه در این میان مهم است، حضور سالانه بیش از 20میلیون زائر در شهر مقدس مشهد است و فراهم آوردن امکانات مورد نیاز آنان و اجابت خواسته هایشان، که کاری بس دشوار و نیازمند برنامه ریزی مدوّن است.
آستان قدس رضوی در گذر زمان
بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی مؤسسه ای علمی و پژوهشی، وابسته به آستان قدس رضوی در مشهد. این مرکز که با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی در سال ۱۳۶۳ش افتتاح گردید، با نظارت هیأت مدیره و با همکاری محققانی از حوزه و دانشگاه در قالب گروه های پژوهشی و در راستای تحقق اهداف فرهنگی تحت نظر شورای عالی فرهنگی آستان قدس فعالیت می کند.
بنیاد پژوهشهای اسلامی در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۶۳ش تأسیس شد و در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۴ش در اداره ثبت شرکتهای شهرستان مشهد به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز کرد.
این بنیاد با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده و موضوع اصلی فعالیت های آن طبق اساس نامه عبارت است از:
کتابخانه مرکزی آستان قدس که همراه با سایر کتابخانه های وابسته، موزه ها، و مرکز اسناد آن "سازمان کتابخانه ها، موزه ها، و مرکز اسناد آستان قدس رضوی" نامیده می شود، از مهم ترین گنجینه های فرهنگی ایران و جهان اسلام است که در ضلع شرقی حرم مطهر امام رضا (علیه السّلام) در بست شیخ طوسی شهر مشهد قرار دارد و دارای گنجینه ای ارزشمند از کتاب های خطی نفیس و کمیاب و قرآن های خطی باارزش است.
کتابخانه آستان قدس یکی از کهن ترین کتابخانه های ایران است که به واسطه مجموعه های غنی آن، به ویژه گنجینه های خطی، آوازه جهانی یافته است. برای تاسیس این کتابخانه تاریخ مشخصی نمی توان تعیین کرد. برخی بر این باورند که از زمان عزیمت امام هشتم علی بن موسی الرضا (علیه السّلام) در قرن دوم ق. به خراسان، و به ویژه پس از شهادت ایشان، مهاجرت علما و دانشمندان شیعه به جوار مدفن او آغاز شد. به دنبال آن در کنار اماکن و ابنیه ای که برای رفاه و اقامت زائران در جوار مدفن امام بنا شد، مجموعه های کتاب نیز شکل گرفت. بعضی، وجود کتابخانه در آستان قدس را سال ۳۹۳ق. ذکر کرده اند که مصادف است با وقف نسخه قرآن متعلق به ابوعلی سیمجور، امیر خراسان در زمان نوح بن منصور سامانی، به آستان قدس.
احتشام کاویانیان، محمد، شمس الشموس یا انیس الفنوس، ص۲۹۵، مشهد: آستان قدس رضوی، مؤسسه چاپ و انتشارات، ۱۳۵۴.
کتابخانه آستان قدس کتابخانه ای عمومی در سطح ملی است. طبق قانون و اسپاری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است از هر عنوان کتابی که در ایران منتشر می شود، یک نسخه برای این کتابخانه ارسال دارد. وقف و اهدا و خرید نسخه های مکرر کتاب ها از راه های مهم توسعه مجموعه آن است. مجموعه کتابخانه به بخش های زیر تقسیم می شود:
← کتاب های چاپی
این کتابخانه عهده دار ارائه خدمات به مراجعان از طریق تالارهای قفسه بسته برای آقایان و بانوان، تالارهای سمعی و بصری و اطلاع رسانی، تالارهای نوجوانان و جوانان، و تالارهای محققان و مرجع است. آرشیو مطبوعات و تالارهای مطالعه نشریات روز به سیستم الکترونیکی انتقال کتاب و ایستگاه های رایانه مجهز است.
← خدمات امانت و مرجع
...
کتابخانهٔ آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران و خاورمیانه است که در شهر مشهد قرار دارد. نخستین بنای جامع و مستقل کتابخانه در سال ۱۳۳۰ ش. در ضلع شمال غربی رواق امام خمینی کنونی ساخته شد. سپس در سال ۱۳۵۶ ش. به ساختمان جدید و وسیعی واقع در طبقه فوقانی موزه آستان قدس رضوی واقع در ضلع شرقی همان رواق انتقال یافت.
ساخت بنای ساختمان کنونی نیز که از سال ۱۳۶۰ ش. آغاز شده بود در سال ۱۳۷۲ ش. به پایان رسید و از نیمه دوم سال ۱۳۷۳ ش. مورد بهره برداری قرار گرفت.
از حدود سال ۱۱۵۰ هجری قمری، مکان ویژه ای برای کتابخانه در آستان قدس رضوی در نظر گرفته شد، اما توجه جدی به جایگاه کتابخانه به اوایل قرن ۱۴ شمسی برمی گردد. همین امر مهم ترین سبب شتاب در روند توسعه کتابخانه و اقبال روز افزون محققان و کتاب خوانان به این مکان به شمار می رود.

آستان قدس رضوی در دانشنامه ویکی پدیا

آستان قدس رضوی
آستان قدس رضوی سازمانی است در شهر مشهد که زیر نظر متولی حرم و موقوفات علی بن موسی الرضا (امام هشتم شیعیان) اداره می شود. آستان قدس رضوی در لغت به معنی بارگاه پاک و مطهر امام رضا است ولی در اصطلاح و به طور عموم به مجموعهٔ حرم مطهر، دستگاه ها، نهادها، ادارات فرهنگی، صنعتی، کشاورزی، درمانی و... گفته می شود که مشتمل بر موقوفات تاریخی علی بن موسی الرضا است.
تولیت آستان قدس رضوی مقامی است که سرپرستی حرم و موقوفات علی بن موسی الرضا امام هشتم شیعیان را بر عهده دارد. سرپرستی و ادارهٔ این بارگاه در ابتدا به عهده افرادی بود که به آن ها نقیب گفته می شد و از میان علویان و نقیبان ناحیهٔ طوس انتخاب می شدند که علاوه بر منصب نقابت، منصب کلیدداری حرم را نیز برعهده داشتند پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران انتصاب تولیت بر عهدهٔ ولی فقیه است.
منصب تولیت از آغاز دوران صفوی و رسمی شدن مذهب شیعه در ایران اهمیت ویژه یافت.
آستان قدس رضوی یکی از مجموعه های بزرگ موزه ای در ایران است که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می باشد.
آثار تاریخی ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده های گذشته در خزانه نگه داری می شده و سیاهه های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آستان قدس نشان دهندة فهرست برداری منظم کارگزارن در دوره های گذشته می باشد. در سال ۱۳۱۵ شمسی اتاق های فوقانی شمال غربی صحن نو (آزادی) و جنوب شرقی صحن کهنه (انقلاب اسلامی) که به یکدیگر متصل بوده به خزانه و محل نگه داری اشیاء اختصاص یافت. دفتر یادداشت مراجعان نشان می دهد که این مجموعه از سال ۱۳۱۶ تا ۱۳۲۱ ش. مورد بازدید بسیاری از فرهیختگان و مقامات ایرانی و مستشرقین خارجی قرار گرفته است.
در چهاردهم آذرماه سال ۱۳۱۶ شمسی سنگ بنای ساختمان موزه در قطعه زمینی به مساحت ۵۷۰۰ مترمربع در مشرق مسجد گوهرشاد وکنار مقبره شیخ بهایی رسماً گذاشته می شود. این بناکه نقشه آن را آندره گدار ترسیم نمود توسط «مهندس کنتراتیف» و «بیوک قهرمانی» در سه طبقه، یک طبقه زیرزمین و دو طبقه فوقانی به مساحت ۱۰۳۴ مترمربع ساخته و در سال ۱۳۲۴ شمسی افتتاح شد. هم زمان با ساخت بنای موزه از «مهدی بهرامی» مدیر وقت موزه ایران باستان برای انتخاب و آماده سازی اشیاء موجود در خزانه، دعوت شد. در سال ۱۳۵۱ شمسی اشیاء موزه به محل تالار تشریفات آستان قدس، واقع صحن موزه منتقل شد و بنای جدیدی برای موزه در ضلع جنوبی حرم مطهر در دستور ساخت قرار گرفت. ساخت این بنا برای موزه و کتابخانه آستان قدس، از سال ۱۳۵۳ ش. توسط «شرکت ماهساز» و زیر نظر شرکت مهندسی «داریوش بوربور» آغاز شد و تا سال ۱۳۵۵ ش. خاتمه یافت. این موزه شامل دو تالار در یک طبقه، به مساحت حدود ۱۳۰۰ متر مربع بود که دکوراسیون داخلی و تجهیز آن توسط «شرکت فرانسوی ژانسن» اجرا شد و اشیاء متنوعی مانند: قالی، ظروف، سلاح ها، وبرخی اشیاء و اجزاء معماری حرم مطهر مانند وسایل روشنایی و محراب ها و درهای حرم در آن به نمایش گذاشته شد.
پس از انقلاب اسلامی آستان قدس رضوی با رویکرد توسعه امور فرهنگی و با هدف تکریم واقفان ۱۴ گنجینه تخصصی به مجموعه افزود. نمایش آثار در این گنجینه ها موجب گسترش سنت حسنه وقف و اهدای اشیای بسیاری توسط زائران و مجموعه داران بااخلاص، در سال های اخیر به آستان قدس رضوی، و در نتیجه توسعة موزه ها شد. در حال حاضر موزه های آستان قدس در چهار ساختمان مستقر هستند و اشیای به نمایش درآمده در آن ها شامل آثار تاریخی حرم مطهر و میراث آستان قدس، اشیای وقف و اهدا شده، همچنین اشیای خریداری شده برای تکمیل مجموعه ها می باشد.
سه ساختمان موزه در حرم مطهر، صحن کوثر قرار دارد که هر ساختمان با گنجینه های آن معرفی می شود:
کتابخانهٔ آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران و خاورمیانه است که در شهرمشهد قرار دارد. این کتابخانه متعلق به آستان قدس رضوی می باشد. این کتابخانه زیر مجموعه «سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی» است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آستان قدس رضوینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• استخدام آستان قدس رضوی   • حراست آستان قدس رضوی   • آستان قدس رضوی صیغه   • پایگاه آستان قدس رضوی   • برنامه های آستان قدس رضوی   • تولیت آستان قدس رضوی   • اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی مشهد، خراسان رضوی   • پایگاه آستان قدس رضوی زیارت حرم مطهر   • معنی آستان قدس رضوی   • مفهوم آستان قدس رضوی   • تعریف آستان قدس رضوی   • معرفی آستان قدس رضوی   • آستان قدس رضوی چیست   • آستان قدس رضوی یعنی چی   • آستان قدس رضوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آستان قدس رضوی
کلمه : آستان قدس رضوی
اشتباه تایپی : Hsjhk rns vq,d
عکس آستان قدس رضوی : در گوگل


آیا معنی آستان قدس رضوی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )