برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1297 100 1

آستان مقدس امام حسین

آستان مقدس امام حسین در دانشنامه اسلامی

آستان مقدس امام حسین
آستان مقدس امام حسین (علیه السلام) محل دفن امام حسین (علیه السلام) و شهدای کربلا بوده و در شهر کربلا قرار دارد.بنابر برخی نقل ها مختار ثقفی اولین بنا را بر مرقد امام حسین (علیه السلام) ساخت و در دوره های بعد شیعیان و محبان اهل بیت (علیه السلام) مخصوصاً پادشاهان و حاکمان، اهتمام ویژه ای بر بازسازی، ترمیم و توسعه این حرم داشته اند.این حرم بارها از سوی دشمنان اهل بیت از جمله برخی از خلفای عباسی و وهابیان مورد هجوم و تخریب واقع شده است. از مهمترین آن ها می توان به تخریب حرم امام حسین (علیه السلام) توسط متوکل، تخریب و غارت حرم توسط وهابی ها در آوریل سال ۱۸۰۱ م و نیز نخریب توسط حکومت بعث عراق در پی انتفاضه شعبانیه در سال۱۴۱۱ق اشاره کرد.صحن مطهر به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع حرم را احاطه کرده است. این صحن دارای ده درب ورودی بوده و هرکدام از درب ها به یکی از محله های کربلا باز می شود.اطراف صحن ایوان های بزرگی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از: ایوان طلا، ایوان ناصری و ایوان وزیر. در طبقه دوم حرم مطهر گنجینه آستان وجود دارد و اشیاء نفیسی که شاهان ایران و هند و دیگران به حرم اهداء کر ده اند، در آنجا نگهداری می شود.اولین ضریح بر روی قبر ایشان از جنس چوب بود و توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شد. در دوره قاجاریه ابتدا فتحلی شاه و بعد انیس الدوله زن ناصرالدین شاه هرکدام ضریحی از جنس نقره برای قبر شریف امام حسین (علیه السلام)ساختند. ضریح فعلی پس از نصب بر روی قبر مطهر امام حسین (علیه السلام)، در اسفند سال ۱۳۹۱ رونمایی شد.
به نوشته شیخ مفید، پس از آنکه لشکر عمر سعد به کوفه بازگشتند، گروهی از قبیله بنی اسد که در منطقه «غاضریه» اقامت داشتند، به محل جنگ آمدند و بر امام حسین (علیه السلام) و یاران ایشان، نماز خواندند و آنها را دفن کردند. آنها امام حسین (علیه السلام) را در محل قبر کنونی ایشان و فرزندش علی اکبر را پایین پای آن حضرت، به خاک سپردند.سایر شهدای کربلا را نیز در یک جا، کنار یکدیگر در امتداد پایین پای امام، دفن کردند. حضرت عباس (علیه السلام) را نیز در محل شهادت وی، در مسیر غاضریه، جایی که امروزه بارگاه ایشان قرار دارد، به خاک سپردند.
مفید، محمد بن محمد، الارشاد، ج۲، ص۱۱۴.    
بارگاه ملکوتی ...

ارتباط محتوایی با آستان مقدس امام حسین

آستان مقدس امام حسین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آستان مقدس امام حسین   • مفهوم آستان مقدس امام حسین   • تعریف آستان مقدس امام حسین   • معرفی آستان مقدس امام حسین   • آستان مقدس امام حسین چیست   • آستان مقدس امام حسین یعنی چی   • آستان مقدس امام حسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آستان مقدس امام حسین
کلمه : آستان مقدس امام حسین
اشتباه تایپی : Hsjhk lrns hlhl psdk
عکس آستان مقدس امام حسین : در گوگل

آیا معنی آستان مقدس امام حسین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )