برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1213 100 1

آسمان خراش

/'AsemAnxarAS/

معنی آسمان خراش در لغت نامه دهخدا

آسمان خراش. [ س ْ / س ِ خ َ ] (نف مرکب ) سخت رفیع. بسیار بلند.

معنی آسمان خراش به فارسی

آسمان خراش
بسیار بلند

معنی آسمان خراش در فرهنگ فارسی عمید

آسمان خراش
عمارت بسیاربلند با طبقات زیاد.

آسمان خراش در دانشنامه ویکی پدیا

آسمان خراش
آسمان خراش (به انگلیسی: Skyscraper) به ساختمان های دارای ۴۰ طبقه و ارتفاع بیش از ۱۵۰ متر گفته می شود. در فارسی در دهه اخیر واژه برج نیز برای اشاره به این مفهوم کاربرد یافته است.
ارتفاع مینیموم ۱۵۰ متر به عنوان معیار تعریف آسمان خراش ها بکار می رود. به ساختمان های بلند با ارتفاع کمتر از ۱۵۰ متر، ساختمان بلند مرتبه گفته می شود.
واژه آسمان خراش فارسی یک گرته برداری از واژه skyscraper انگلیسی است. این واژه نخستین بار در اواخر سده نوزدهم برای ساختمان های بلند شهرهای شیکاگو و نیویورک آمریکا بکار رفت. بعدها در قرن بیستم با پیشرفت فناوری و مهندسی، تاریخنگاران معماری از کاربرد این واژه برای ساختمان های بلند آجری خودداری کرده و آن را تنها در مورد ساختمان های بلندمرتبه با اسکلت فولادی بکار بردند.
واقعیت مهم و غیرقابل انکار بلند مرتبه سازی، هزینه های بسیار گزاف و سرسام آور آن است. این هزینه ها تنها مختص ساختمان های بیش از ۲۰۰ متر نبوده و حتی در یک ساختمان ۴ طبقه نیز مشاهده می شود. اما هنگامی که ساختمانی با ارتفاعی بیش از ۲۰۰ متر یا ۴۰۰ متر ساخته می شود صحبت از مسایل تجربه نشده و مقیاس های بسیار بزرگ است. هزینه های این پروژه ها تنها محدود به مصالح یا موارد فنی نبوده و در دوران اجرا مسائل پیش بینی نشده بسیاری وجود دارد. به همه این هزینه ها یک فاکتور مهم دیگر هم اضافه می شود: ”هزینه نگهداری” که بار سنگین مالی دیگری را تحمیل می کند. این ساخت و سازها غالباً توسط دولت ها انجام می شود.
عکس آسمان خراش
آسمان خراش ساختمانی بلند و به طور مداوم قابل سکونت است.
آسمان خراش (فیلم ۱۹۲۸)
آسمان خراش (فیلم ۱۹۹۶)
آسمان خراش (فیلم ۲۰۱۱)
آسمان خراش (فیلم ۲۰۱۸)
آسمان خراش همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
«آسمان خراش» ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسمان خراش در دانشنامه آزاد پارسی

(skyscraper)
نمایی از آسمان خراش ها
ساختمانی چنان بلند که گویی «آسمان را خراش می دهد». نخستین آسمان خراش در ۱۸۶۸ در نیویورک بنا شد؛ با افزایش قیمت زمین، و شرایط زمین شناختی مساعد در این شهر، احداث چنین بناهایی امکان پذیر گردید. امروزه در سراسر جهان آسمان خراش ساخته می شود. بلندترین سازۀ بدون تکیه گاهجهان، برج سی ان(نشنال تاور کانادا) در تورنتواست که ۵۵۳ متر ارتفاع دارد. ساختمان امپایر استیتدر منهتن، نیویورک، که در ۱۹۳۱ بنا شد (با ۱۰۲ طبقه و ۳۸۱ متر ارتفاع) و برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی، ۱۹۷۰ـ۱۹۷۴ (با ۱۱۰ طبقه و ارتفاع ۴۱۵ متر، که درپی واقعۀ ۱۱ سپتامبر منهدم شدند) از مرتفع ترین بناها بودند، اما برج سیرزدر شیکاگو، ۱۹۷۳ (با ارتفاع ۴۴۳ متر) از آن ها پیشی گرفت. شیکاگو چندین آسمان خراش قدیمی تر نیز دارد که ساختمان بیمۀ مسکن(۱۸۸۳ـ۱۸۸۵)، ساختمانی دَه طبقه با اسکلت فولادی، از آن جمله است. در حال حاضر برج های دوقلوی پتروناسدر کوالالامپور، مالزی، که در ۱۹۹۸ به پایان رسید (با ارتفاع ۴۸۳ متر)، بلندترین ساختمان جهان است؛ لیکن به زودی برج چونگ چینگدر چونگ چینگ، چین بر آن پیش خواهد گرفت. استفاده از اسکلت فولادی محکم، برای تحمل همۀ بارهای ساختمان، کلید موفقیت در بنای آسمان خراش به شمار می رود. در آسمان خراش، دیوارها از اسکلت «آویزان»اند، و بنابراین می توان آن ها را از مصالح نسبتاً کم استقامت، همچون آلومینیم و شیشه، ساخت.

ارتباط محتوایی با آسمان خراش

آسمان خراش را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آسمان خراش های ایران   • بزرگترین آسمان خراش های ایران   • آسمان خراش های تهران   • آسمان خراش چیست   • آسمان خراش های نیویورک   • معنی آسمان خراش   • آسمان خراش جهنمی   • آسمان خراش های مشهد   • مفهوم آسمان خراش   • تعریف آسمان خراش   • معرفی آسمان خراش   • آسمان خراش یعنی چی   • آسمان خراش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسمان خراش
کلمه : آسمان خراش
اشتباه تایپی : Hslhk ovha
آوا : 'AsemAnxarAS
نقش : اسم
عکس آسمان خراش : در گوگل

آیا معنی آسمان خراش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )