انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 712 100 1

آسیای صغیر

معنی آسیای صغیر در لغت نامه دهخدا

آسیای صغیر. [ ی ِ ص َ ] (اِخ ) آسیةالصّغری. آناطولی. نام شبه جزیره ای بجنوب دریای سیاه و مشرق مدیترانه و شمال سوریه. و مملکت ترکیه ٔ امروزین تقریباً همین شبه جزیره است و شهرهای مهم آن انگوریه (آنگرا، آنقره ) عاصمه ٔ کنونی ترکیه و ازمیر و ادنه و بروسه است. و در دوره ٔ هخامنشیان مملکت ایران را رود فرات بدو بخش غربی و شرقی منقسم می کرده ، قسمت غربی آن آسیای صغیر و مصر بوده است و آن بچترپتی های ذیل تقسیم میشده : لیدی ، ایونی ، کاری ، میزی ، افروغیه ، قبادقیّه ، بافلاغونیه ،بیتینی ، لیسی ، پامفیلی ، پیزیدی ، سیلیسی ، سوریه ، غلاطیه ، ترواس ، پنطس .

معنی آسیای صغیر به فارسی

آسیای صغیر
یا آناطولی شبه جزیره ای در مغرب آسیا که از شمال محدود است بدریای سیاه و دریای مرمره از مغرب به دریای اژه از جنوب به دریای بحرالروم سوریه و عراق از مشرق به ایران و قفقاز . این ناحیه امروزه شامل ارمنستان و کشور ترکیه کنونی است .
نام شبه جزیره بجنوب دریای سیاه و مشرق مدیترانه و شمال سوریه

آسیای صغیر در دانشنامه ویکی پدیا

آسیای صغیر
آسیای خُرد یا آسیای کوچک یا آسیای صغیر به شبه جزیره ای گفته می شود که امروزه به آن آناتولی نیز گفته می شود. منطقه ای است که در بخش پیش آمدگی غربیِ آسیا واقع شده است و محدودهٔ آن تا شمال توسط دریای سیاه در شمال شرقی گرجستان و در شرق آن ارتفاعات ارمنستان در جنوب شرقی اش میان رودان و در جنوب آن دریای مدیترانه و در غرب آن دریای اژه واقع شده است. در دوران نوسنگی آسیای صغیر مسیر گذر موج پیشروان آسیایی ای بود که از خاور نزدیک برای کشاورزی در سواحل شرقی یونان و کرت پراکنده شدند و طی دوران پنجمین سدهٔ ق.م و بعد از آن در بالکان و سراسر اروپا پراکنده شدند.
ارزنک آسیای صغیر (نام علمی: Milium pedicellare) نام یک گونه از سرده ارزنک است.
ددر سال ۶۱۵ میلادی، در جریان جنگ با امپراتوری بیزانس، سپاه ساسانی به فرماندهی سپهبد شاهین به آسیای صغیر حمله کرد و به کلسدون رسید. در این زمان، هراکلیوس درخواست صلح کرد و آماده پذیرش بیزانس به عنوان خراج گزار امپراتور ساسانی شد و اعلام کرد که حتی اجازه می دهد خسرو دوم امپراتور بیزانس را انتخاب کند. ساسانیان سال پیش از آن سوریه و فلسطین را تصرف کرده بودند و این درخواست صلح مورد پذیرش خسروپرویز قرار نگرفت.
این نخستین بار نبود که ایرانیان ارتش خود را تا دیوارهای کنستانتینوپل پیش می بردند اما این بار حمله گسترده تر از بارهای پیش بود. در آغاز سال ۶۱۴ ایرانیان به آسیای صغیر حمله کردند و ملیتن را اشغال کردند سپس شاهین سپاهش را به دو بخش تقسیم کرد، یک بخش به سمت سارد و ملیت حرکت کرد و یک بخش به فرماندهی خودش به سمت کلسدون روانه شد. با وجود مقاومتهایی که ارتش بیزانس در برابر حملهٔ سپاه شاهین می کرد، شاهین قیصریه (Kayseri امروزی) و قلعه تئودوسیوپولیس (ارزروم امروزی و مارتیروپولیس) را حفظ کرد. در سال ۶۱۵ سپاه شاهین به کلسدون رسید و در این زمان هراکلیوس درخواست صلحش را مطرح کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه آسیای صغیر به عربی

آسیای صغیر
آسيا الصغري

آسیای صغیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی آسیای صغیرنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آسیای صغیر شامل چه کشورهایی است   • آسیای دور   • آسیای میانه   • سرزمینی باستانی در آسیای صغیر کنار دریای اژه   • آسیای کبیر   • آناتولی کجاست   • نقشه آسیای صغیر   • از کشور های استوایی آسیا   • معنی آسیای صغیر   • مفهوم آسیای صغیر   • تعریف آسیای صغیر   • معرفی آسیای صغیر   • آسیای صغیر چیست   • آسیای صغیر یعنی چی   • آسیای صغیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسیای صغیر
کلمه : آسیای صغیر
اشتباه تایپی : Hsdhd wydv
عکس آسیای صغیر : در گوگل


آیا معنی آسیای صغیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )