انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1054 100 1

آسیای مرکزی

معنی آسیای مرکزی به فارسی

آسیای مرکزی
بخشی از آسیا که شامل کشور های مغولستان ترکستان ایران افغانستان و تبت می باشد .

آسیای مرکزی در دانشنامه ویکی پدیا

آسیای مرکزی
آسیای مرکزی یا آسیای میانه سرزمین پهناوری در قارهٔ آسیا است که هیچ مرزی با آب های آزاد جهان ندارد. اگر چه مرزهای دقیقی برای این سرزمین تعریف نشده است، اما معمولاً آن را دربرگیرنده کشورهای امروزی، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان می دانند. اغلب سرزمین های دیگری چون افغانستان ، شمال شرق ایران، مغولستان، کشمیر، شمال و غرب پاکستان، و گاه سین کیانگ (ترکستان شرقی قدیم) در غرب چین و جنوب سیبری در روسیه نیز شامل آسیای مرکزی می شوند.
ترکمنی
قزاقی
قرقیزی
ازبکی
اویغوری
این منطقه از شمال به روسیه، از جنوب به ایران و افغانستان، از شرق به چین و از غرب به دریای خزر متصل است.
به بخشی از آسیای مرکزی که در میان دو رود آمودریا و سیردریا جای دارد در منابع کهنتر عربی و پارسی «ماوراءالنهر» (و در فارسی فَرارود) گفته می شد. به بخشی از شمال و شرق آسیای مرکزی در دوره هایی «ترکستان» هم می گفته اند.
ایده نامیدن این منطقه ها به عنوان یک منطقهٔ یگانهٔ جغرافیایی با نام آسیای مرکزی در سال ۱۸۴۳ توسط الکساندر فون هومبولت، جغرافیدان پروسی مطرح شد. او می گوید آسیای میانه به آن بخش از قاره آسیا اطلاق می شود که بین ۵ درجه شمالی و ۵ درجه جنوبی و ۴۴/۵ درجه عرض جغرافیایی واقع شده است. برای مرز و بوم جغرافیایی این منطقه هنوز تعریف کامل و مشخصی وجود ندارد.
عکس آسیای مرکزی
ارمک آسیای مرکزی، ارمک بیابانی (نام علمی: Ephedra strobilacea) نام یک گونه از سرده ارمک است.
تروریسم در آسیای مرکزی تا حد زیادی از خارج منطقهٔ آسیای مرکزی می آید. منبع بسیاری از تروریست ها و سازمان های تروریستی که در آسیای مرکزی فعالیت می کنند، به دلیل حضور سابق طالبان در افغانستان و دره فرغانه که ناشی از جنگ داخلی تاجیکستان است، افغانستان می باشد.
بازی بزرگ جدید
تروریسم در پاکستان
تروریسم در جمهوری آذربایجان
تروریسم اسلامی
پس از آنکه مقامات چینی ابراز نگرانی کردند که "تروریست های بین المللی" از طریق سین کیانگ و آسیای مرکزی برای انجام حملات سفر می کنند، دولت های چین و قرقیزستان در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷، در طول مرزهای خود با یکدیگر و همچنین تاجیکستان امنیت خود را افزایش دادند. این هشدار پس از یک حمله گسترده در یک اردوگاه آموزشی در شهرستان آکتو، سین کیانگ تحت رهبری اعضای جنبش اسلامی شرق ترکستان انجام شد. ژنرال سدیر بیک دوبانایف، معاون رئیس نگهبانان مرزی قرقیزستان، گفت: "پس از اعلام این عملیات ویژه توسط چین، ما همه مقامات امنیتی در سمت قرقیزستان توجیه شدیم و پس از آن قرقیزستان و چین تصمیم به افزایش امنیت در امتداد مرزها گرفتند.
شهادت جونز: الیزابت جونز، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده برای اروپا و اوراسیا، در روز ۲۹ اکتبر ۲۰۰۳، در مورد تهدید تروریسم در آسیای میانه در برابر کمیته فرعی مجلس نمایندگان ایالات متحده در خاورمیانه و آسیای مرکزی، شهادت داد. جونز گفت: بزرگترین تهدید به کشورهای آسیای مرکزی، جنبش اسلامی ازبکستان است که او از آن و حزب التحریر به عنوان یک سازمان تروریستی اسلامی یاد کرد که از حملات بر روی نیروهای آمریکایی در عراق راضی هستند. او گفت که علی رغم مرگ رهبر جنبش اسلامی ازبکستان، جوما نمنگانی، «این جنبش هنوز در منطقه فعال هستند - به ویژه در قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان - و بنا بر این، این یک تهدید جدی برای منطقه و برای منافع ما است.»
شهادت نگروپونته: جان نگروپونته، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده، در برابر کمیته اطلاعات مجلس سنا در یک بررسی سالانه از تهدیدات امنیتی در ۱۱ شهادت ژانویه ۲۰۰۷ شهادت داد که "سرکوب، رکود در رهبری و فساد که بیانگر این رژیم ها زمینه مناسبی را برای توسعه احساسات و جنبش های افراطی اسلامی ایجاد کرده و اعتبار کشورهای آسیای مرکزی به عنوان شرکای انرژی و مبارزه با تروریسم را زیر علامت سؤال می برد.
دانشگاه آمریکایی آسیای مرکزی (به انگلیسی: American University of Central Asia)، دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۱۹۹۷ میلادی در شهر بیشکک در قرقیزستان تأسیس شد.
دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
شپرد آسیای مرکزی (به انگلیسی: Central Asian Shepherd Dog)، یا سگ آلابای (به انگلیسی: Alabai) نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی بازمی گردد. وزن جنس نر شپرد آسیای مرکزی ۵۰ کیلوگرم (۱۱۰ پوند) است و وزن جنس مادهٔ آن ۴۰ کیلوگرم (۸۸ پوند). قد جنس نر شپرد آسیای مرکزی ۷۰ سانتیمتر (۲۸ اینچ) است و قد جنس مادهٔ آن ۶۵ سانتیمتر (۲۶ اینچ).
فدراسیون فوتبال مرکز آسیا، فدراسیون فوتبال آسیای مرکزی یا فدراسیون فوتبال آسیای میانه (مخفف: CAFA) اتحادیه ای از فدراسیون های فوتبال کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد. این فدراسیون به رهبری فدراسیون فوتبال ایران، عضو سابق ناحیه غرب آسیا و فدراسیون فوتبال افغانستان، عضو سابق ناحیه جنوب آسیا ایجاد شده است. این نهاد برگزارکننده مسابقات قهرمانی فوتبال آسیای مرکزی است.
ایران (عضو مؤسس)
افغانستان (عضو مؤسس)
تاجیکستان
ترکمنستان
قرقیزستان
ازبکستان
اعضای این فدراسیون عبارتند از:
فهرست میراث جهانی در شمال و آسیای میانه شامل ۱۹ میراث جهانی در شش کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و قسمت آسیایی روسیه می شود.قلعه ایچان نخستین مکان ثبت شده در فهرست میراث جهانی در این منطقه است. و روسیه با ۷ میراث که در یکی از آن ها با مغولستان مشترک است بیشترین میراث ثبت شده را دارا می باشد.
از ۱۹ میراث ثبت شده در این منطقه ۱۱ عدد فرهنگی و ۸ تای آن طبیعی است. تا کنون هیچ یک از میراث ثبت شده در این منطقه در فهرست میراث در خطر قرار نگرفته اند.
به استثنای قزاقستان تقریباً همهٔ کشورهای آسیای مرکزی بطور کامل در حوزهٔ دریاچهٔ آرال قرار گرفته اند. صحراهای گستردهٔ قره و قزل قوم با جمعیت پراکنده بخش وسیعی از این منطقه را تشکیل می دهند. این بیابانها از سمت شمال و شمال غرب به رشته کوه های تین شن و پامیر که اکنون کانون اصلی آبگیری برای دو رودخانهٔ مهم یعنی آمودریا و سیردریا هستند منتهی می شود.
آمودریا بزرگ ترین رودخانهٔ آسیای مرکزی از رشته کوه های پامیر سرچشمه می گیرد و در طول ۲٫۵۴۰ کیلومتر در تاجیکستان، ازبکستان که مرز با افغانستان را تشکیل می دهد و ترکمنستان جریان یافته و در نهایت قبل از اینکه به جنوب آرال بریزد به ازبکستان بر می گردد. مقدار آب سالانهٔ این رودخانه بین ۹/۴۶ تا ۴/۱۰۸ کیلومتر مکعب در نوسان است و میانگین آن در حدود ۵/۷۸ کیلومتر مکعب است. آب این رودخانه به علت گل و لای زیادی که با خود حمل می کند بیشترین آلودگی را در میان آبهای جهان دارد.
دومین رودخانهٔ بزرگ آسیای مرکزی یعنی سیردریا، از کوه های قرقیزستان سرچشمه می گیرد. این رودخانه دارای دو شاخه اصلی نارین و قره دریا است که این دو در ازبکستان با یکدیگر تلاقی کرده و سیردریا را تشکیل می دهند. از اینجا به بعد رودخانه قبل از اینکه مجدداً وارد ازبکستان شود به داخل تاجیکستان جریان می یابد و در نهایت وارد قزاقستان شده و به شمال دریاچهٔ آرال می ریزد طول این رودخانه تقریباً به اندازهٔ آمودریا است، در حدود ۲٫۲۰۰ کیلومتر. اما مقدار آبی که از آن تخلیه می شود بسیار کمتر یعنی در حدود ۴/۲۱ تا ۱/۵۴ کیلومتر مکعب با میانگین ۲/۳۷ کیلومتر مکعب در سال است.
به طور کلی آمودریا و سیردریا تقریباً ۹۰ درصد آب قابل استفاده در حوزهٔ دریاچهٔ آرال را تأمین می کنند که به طور میانگین سالانه به ۱۲۵ کیلومتر مکعب می رسد. ۱۰ درصد باقی مانده آ از رودخانه ها و چشمه های کوچک دیگر تأمین می شود. تاجیکستان منطقهٔ اصلی تولید جریان می باشد. سرچشمهٔ بیش از ۴/۵۵ درصد از کل جریان های شکل گرفته، در خاک این کشور می باشد. بیش از ۳/۲۵ درصد نیز در خاک قرقیزستان شکل می گیرد. بدین ترتیب، این دو کشور بیش از ۸۰ درصد کل آب مورد استفاده در آسیای مرکزی را تأمین می کنند.
این پراکندگی منابع آب نشان می دهد که نزدیک به ۶۰ درصد از مجموع ظرفیت ذخیرهٔ حوزهٔ آمودریا و ۹ درصد از مجموع ظرفیت ذخیره سیردریا در کنترل تاجیکستان قرار دارد، در حالی که قرقیزستان ۵۸ درصد از ظرفیت ذخیرهٔ حوزهٔ سیردریا را در کنترل دارد. به رغم اینکه منطقهٔ اصلی تولید جریان آب و کنترل واقعی تمام منابع آب منطقه با این دو کشور است، مقدار آب مورد استفاده توسط تاجیکستان و قرقیزستان در مجموع کمتر از ۱۵ درصد است. در مقابل ازبکستان و ترکمنستان که از نظر منابع طبیعی آب سهم کمتری دارند، مصرف کنندگان ۷۱ درصد آب قابل دسترسی هستند. بخش عمدهٔ این آب برای آبیاری مزارع پنبه استفاده می شود.
تا دههٔ ۱۹۶۰ کمتر از ۵۰ درصد از منابع آب در دسترس در آسیای مرکزی استفاده می شد. اما با انجام پروژه های آبیاری کلان همچون قره قوم، استفاده از آب به سرعت افزایش یافت و از ۷/۶۴ کیلومتر مکعب در ۱۹۶۰ به بیش از ۱۲۰ کیلومتر مکعب در سال ۱۹۸۰ رسید. بنابرین مقدار زیادی آب از رودخانه های منطقه خارج شد که در واقع موجب توقف جریان آب به دریاچهٔ آرال شد. در نتیجه اساساً از سال ۱۹۶۰ آب این دریا با ۵۳ درصد کاهش در سطح و ۷۰ درصد کاهش در حجم روبرو بوده است. نمایان شدن ۳۳٫۰۰۰ کیلومتر مربع از بستر قبلی دریا شدیداً بر پتانسیل توفان های خاک افزوده است. تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۱۵۰ میلیون تن گل و لای که دارای انواع نمک ها، کودها و سموم دفع آفات می باشد از بستر سابق دریا جدا شده و در حدود ۵۰۰ کیلومتر دورتر از دریا پخش شده است.
آشنایی با کشورهای آسیای مرکزی
گردآورنده:موسی خمیسی صفحه آرا: عفت اقرلو طراحی جلد: محمدحسین عین الهی قطع: وزیری تعداد صفحه: ۳۶۸ چاپ اول: ۱۳۹۷ شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه شابک: ۲-۴۰-۸۸۴۴-۶۰۰-۹۷۸
فهرست مطالب
پیشگفتار ۵ مقدمه ۷
فصل اول: جمهوری تاجیکستان ۳۳ بخش اول: واژه تاجیک و نام تاجیکستان ۳۵ بخش دوم: جایگاه جغرافیا، کوه ها، آب ها، آب و هوا، پوشش گیاهی، و زندگی جانوری تاجیکستان ۳۹ بخش سوم: تاریخ و شهرهای مهم تاجیکستان ۴۵ بخش چهارم: ساختارحکومتی و سیاسی تاجیکستان ۵۰ بخش پنجم: احزاب سیاسی تاجیکستان ۵۹ بخش ششم: معرفی شخصیت های سیاسی تاجیکستان ۶۵ بخش هفتم: نیروهای مسلح و سازمان امنیت ملی تاجیکستان ۶۹ بخش هشتم: سیاست خارجی تاجیکستان ۷۳ بخش نهم: نظام اقتصادی تاجیکستان ۸۷ بخش دهم: وضعیت اجتماعی و فرهنگی مردم تاجیکستان ۹۸
فصل دوم: قزاقستان ۱۰۱ بخش اول: واژه و پیشینهٔ قزاقستان ۱۰۳ بخش دوم: جایگاه جغرافیایی، آب و هوا، رودها و دریاچه ها، مشکلات زیست محیطی دریاچه آرال ۱۰۴ بخش سوم: تاریخ و شهرهای مهم قزاقستان ۱۰۸ بخش چهارم: ساختار حکومتی و سیاسی قزاقستان ۱۱۸ بخش ششم: معرفی شخصیت های سیاسی قزاقستان ۱۳۶ بخش هفتم: نیروهای مسلح و سازمان امنیت ملی قزاقستان ۱۳۸ بخش هشتم: سیاست خارجی قزاقستان ۱۴۳ بخش نهم: نظام اقتصادی قزاقستان ۱۵۴ بخش دهم: وضعیت فرهنگی و اجتماعی مردم قزاقستان ۱۶۰
فصل سوم: قرقیزستان ۱۶۵ بخش اول: واژه و زبان قرقیزستان ۱۶۷ بخش دوم: جایگاه جغرافیا، آب ها، آب و هوا و معضلات زیست محیطی ۱۶۸ بخش سوم: پیشینه تاریخی و شهرهای قرقیزستان ۱۷۲ بخش چهارم: ساختار حکومتی – اداری و سیاسی قرقیزستان ۱۸۳ بخش پنجم: احزاب و گروه های سیاسی قرقیزستان ۱۹۰ بخش ششم: معرفی شخصیت های سیاسی قرقیزستان ۱۹۳ بخش هفتم: نیروهای مسلح و سازمان امنیت ملی قرقیزستان ۲۰۰ بخش هشتم: سیاست خارجی قرقیزستان ۲۰۵ بخش نهم: نظام اقتصادی قرقیزستان ۲۱۹ بخش دهم: وضعیت فرهنگی و اجتماعی مردم قرقیزستان ۲۲۳
فصل چهارم: ازبکستان ۲۲۸ بخش اول: واژه و زبان ازبکستان ۲۳۰ بخش دوم: جایگاه جغرافیایی-آب و هوا-رودخانه و دریاچه های ازبکستان ۲۳۴ بخش سوم: تاریخ و شهرهای مهم ازبکستان ۲۳۹ بخش چهارم: ساختار حکومتی و سیاسی ازبکستان ۲۶۱ بخش پنجم: احزاب و گروه های سیاسی ازبکستان ۲۷۰ بخش ششم: معرفی شخصیت های سیاسی ازبکستان ۲۷۲ بخش هفتم: نیروهای مسلح و سازمان امنیت ملی ازبکستان ۲۷۶ بخش هشتم: سیاست خارجی ازبکستان ۲۷۹ بخش نهم: نظام اقتصادی ازبکستان ۲۸۸ بخش دهم: وضعیت فرهنگی و اجتماعی مردم ازبکستان ۲۹۱
فصل پنجم: ترکمنستان ۳۰۳ بخش اول: واژه و زبان ترکمنستان ۳۰۵ بخش دوم: جایگاه جغرافیایی، آب و هوا، رودخانه و دریاچه های ترکمنستان ۳۰۷ بخش سوم: تاریخ و شهرهای ترکمنستان ۳۱۲ بخش چهارم: ساختار سیاسی و حکومتی ترکمنستان ۳۱۹ بخش پنجم: احزاب و گروه های سیاسی ترکمنستان ۳۲۵ بخش ششم: معرفی شخصیت های سیاسی ترکمنستان ۳۲۶ بخش هفتم: نیروی های مسلح و سازمان امنیت ملی ترکمنستان ۳۳۰ بخش هشتم: سیاست خارجی ترکمنستان ۳۳۲ بخش نهم: نظام اقتصادی ترکمنستان ۳۴۶ بخش دهم: وضعیت فرهنگی و اجتماعی مردم ترکمنستان ۳۶۳ Bookpb.ir


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسیای مرکزی در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: آسیای میانه) سرزمینی بزرگ در غرب مرکزی قارۀ آسیا به مساحت تقریباً ۱۶,۲۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع، متشکل از کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، و قرقیزستان. صحراهای قراقوم و قزل قوم و رودهای سیحون و جیحون را در خود جا داده است. دریاچه های آرال، بالخاش، و ایسیک کول و کوه ها و مناطق کوهستانی نظیر کوه بلخان و فلات پامیر و مناطق معروفی همچون سغد، فرغانه، و خوارزم و دشت قپچاق نیز در این سرزمین واقع شده اند. آسیای میانه از شمال به سیبری، از جنوب به افغانستان و ایران، از شرق به چین و مغولستان و سیبری از غرب به دریای خزر و رودخانۀ اورال محدود است. به گواه کشفیات تشیک تاش و چیم کنت و باباتاق، دَه ها هزار سال پیش محل سکونت انسان نئاندرتال و یکی ازمراکز تمدن و فرهنگ پارینه سنگی بوده است. بخش بزرگی از این سرزمین در روزگار کهن در اختیار اقوام آریایی، نظیر سکاها قرار داشت، اما در قرون بعد از میلاد، دسته های بزرگی از اقوام ترک و ترک زبان در آن سرزمین مستقر شدند و به تدریج ساختار جمعیت بومی آن را تغییر دادند. جریان ورود ترکان و ترک زبانان، نظیر غزها، قپچاق ها، و مغول ها تا قرون متأخر ادامه داشت و بخش اعظم این سرزمین را به سرزمین ترکان تبدیل کرد. آسیای مرکزی از قرن ۷ق/۱۳م تا قرون ۹ـ۱۰ق/۱۵ـ۱۶ جزئی از قلمرو دولت های مغولی و تیموری بود. اما پس از انقراض این دولت ها، از قرن ۱۰ تا ۱۳ق/۱۶ تا ۱۹، در حوزۀ خانات بخارا و خیوه و خوقند قرار گرفت. این خانات به ترتیب در قرن ۱۹ به دولت روسیۀ تزاری پیوستند و سرزمین آنان به ترکستان روس و یا ترکستان غربی موسوم گردید، اما پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ به آسیای میانه تغییر نام داد. در دوران روسیه تزاری و شوروی، گروه های بزرگی از روس ها و اوکراینی ها و آلمانی تباران به آسیای مرکزی منتقل شدند که تعداد آن ها امروزه به چند میلیون نفر می رسد.

ارتباط محتوایی با آسیای مرکزی

آسیای مرکزی در جدول کلمات

فلاتی است در آسیای مرکزی که تا چین و کشمیر ادامه می یابد
پامیر
یکی از آئین های نوروز که در آسیای مرکزی و کشور تاجیکستان مرسوم است
بلبل خوانی

آسیای مرکزی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه کشورهای آسیای میانه   • آسیای صغیر   • آسیای غربی   • کشورهای آسیای جنوبی   • آسیای مرکزی و قفقاز   • آسیای شرقی   • نقشه آسیای   • کشورهای آسیای شرقی   • معنی آسیای مرکزی   • مفهوم آسیای مرکزی   • تعریف آسیای مرکزی   • معرفی آسیای مرکزی   • آسیای مرکزی چیست   • آسیای مرکزی یعنی چی   • آسیای مرکزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسیای مرکزی
کلمه : آسیای مرکزی
اشتباه تایپی : Hsdhd lv;cd
عکس آسیای مرکزی : در گوگل


آیا معنی آسیای مرکزی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )